Hotýlek

Hotýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4937 4937

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

JenKateřina
07.02.2022 4 z 5

Kniha mě velmi bavila. Hana mě sice zasáhla více, toto mi přišlo více odpočinkové, ale zajímavé vyprávění. Prolíná se tu velké množství charakterů, který každý zasáhl do děje. Všechny tyto postavy a zajímavé osobnosti se spojí v jednom napínavém příběhu hlavně díky skvělému vyprávění autorky.

JamaicaJo
04.02.2022 5 z 5

Nesdilim přehnaně nekritické nadšení nad stylem psaní autorky ani nad dějem jejích knih. Za mě to je styl pro mládež a tak trochu si je šetřím do důchodu, protože jsou hodně čtivé.
Hotýlek je svou atmosférou i lehkým přesahem rozhodně na plný počet. Nenásilně moudře laskavé!

Jůšo
31.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Fantazie a vypravěčský talent paní Mornštajnové tedy opravdu neschází. Díky svému velmi příjemnému stylu psaní čtenáře polapí už při prvních stránkách a postavy jsou natolik zajímavé, že se zkrátka potřebujete dozvědět, co dalšího jim osud nachystal. Bohužel to častokrát nejsou události veselé. Až na Václavovy syny si s sebou každý nesl velké trápení, která se za ním po několik let, ale spíš většinu života, táhlo jako smůla - ať už to byl Václavův pocit vinny, Jindřiščina neopětovaná láska nebo dědečkova touha, aby se hotýlek opět vrátil rodině. I přes ten melancholický nádech se mi však příběh zalíbil a bavil mě jednak retrospektivní styl vyprávění a mimo to také drobný detail - názvy kapitol, které jsou zároveň jednou z básní Jaroslava Seiferta.

JankaV80
30.01.2022 5 z 5

Paní spisovatelka mě opět nezklamala. Čtivá a napívaná knížka, od které jsem se mohla odtrhnout. Člověk si u této knihy říká, zde je tu hlavní postavou Vašek nebo všichni. Zajímavé osudy lidí s různými charaktery (každá postava je jiná, svá, navíc některá má při sobě štěstěnu a některá smolaře) v podstatě ze šíršího kruhu rodiny spojuje, jak jinak, Hotýlek. No a nejvíc, nejvíc se mi líbila postava dědy Leopolda.

Luisa
28.01.2022 3 z 5

Z knih Mornštainové pro mně asi nejslabší, ale i tak prima čtivé. Nemít z těch předchozích tak vysokou laťku, tak asi napíšu skvělé!

gaspoda
26.01.2022 4 z 5

Paní Mornštajnová je genius píše knihy které se čtou sami

Ann58
25.01.2022 5 z 5

Hotýlek je čtivá a poutavá kniha. Spletité osudy všech hlavních postav se čtou lehce a pěkně do sebe zapadají. Obdivuji autorčin vypravěčský styl, protože má opravdu talent psát dokonalá díla...

Mrňous1
23.01.2022 4 z 5

Moje první kniha od autorky. Kniha se čte sama, autorka má opravdu skvělý vypravěčský talent, děj se odvíjí před očima jako film. Divím se, že knihu ještě nikdo nezfilmoval, myslím, že to je zajímavý námět. Postavy jsou zajímavé, mají své klady a zápory. Trochu mi vadilo, že jsem měla dojem, jakoby mě autorka tlačila do toho, že hlavní hrdina je negativní postavou a třeba jeho bratr jakýsi pozitivní hrdina doby, ale to je možná jen můj pocit. Myslím, že osoby se vyvíjely dle svých charakterových vlastností a zvládaly nástrahy doby někdy lépe, někdy hůře. Ale kdo z nás by to zvládnul lépe? Určitě si odnáším postřeh, že by člověk neměl některé věci v životě odkládat, měl by je říkat či dělat včas a měl by si vážit toho co má a co je dosažitelné, často hledíme daleko a nevidíme, co máme pod nosem...

Lucie311
22.01.2022 5 z 5

Spisovatelka opět zaujala,krásný příběh,nádherně se četl.

lenkaBajza
20.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel autorčina nejslabší kniha.
Na jejich příbězích oceňuji promyšlenost (propletenost) děje, vyvíjení postav a závěrečné Wow! V tomto příběhu jsem ale neshledala nic z toho.
V přiběhu byla snaha o zápletku v podobe vraždy Marcelky, přišlo mi to ale nedokončené a celkově nudný děj to nezachránilo.
Oceňuji však autorčin krasny styl psaní (ač byl příběh ve finale nuda,diky autorčinu stylu se četl svižně) i její oblíbené téma komunismu - napsané tisíckrát,ale v autorčině podání mě stále baví:))

MyBookWorld
20.01.2022 4 z 5

Čtivá, napínavá kniha, která vás nepustí. Množství dějových zvratů se mi však ke konci zdálo už k neuvěření a proto ubírám jednu hvězdičku.

carbici
15.01.2022 3 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, která mne ovšem nezaujala. Vůbec. Zhruba od strany 80 jsem se musela nutit a odpočítávala, kolik zbývá. Ještěže jde o útlou knihu. Přišlo mi, že postavy se v průběhu let neprodělají žádný vývoj.

Petrasuvicka
12.01.2022 3 z 5

Potřebovala bych půl hvězdičky, tentokrát se mi hodnotí nelehko. Hotýlek je typická, a zároveň netypická Mornštajnová. Děj plyne jako řeka a ukazuje, že člověk míní a bůh - dějiny a komunisti mění. Osudy všech členů rozvětvené rodiny ukazují, že většinou se dá zvládnout vše, i když to na první dobrou nikdy tak nevypadá. Netypicky jsem u Mornštajnové poprvé zaznamenala v úsměvnost i vtip, na který u ní nejsem zvyklá. O to víc mě překvapil a pobavil. I tak jsem s Hotýlkem bojovala víc, než jsem čekala. Často jsem se nudila a hledala rozptýlení od čtení.

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Některé věci jako by existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hodinový hotýlek pana Leopolda.

Moje čtvrtá Mornštajnová a opět jsem nadšená! Opravdu krásně napsaná kniha, užívala jsem si každou stránku, každé slovo.
Hotýlek vypráví životní osudy čtyř generací rodiny Mánesových. Hlavním hrdinou příběhu je Leopoldův vnuk Václav, který mě svým charakterem a životními postoji nesmírně iritoval. Nevšední čtenářský zážitek. Už netrpělivě vyhlížím na pultech Listopád!

katpas76
06.01.2022 5 z 5

Skvělý příběh vyprávěný na pozadí politických událostí ČR.

tlllk
02.01.2022 5 z 5

Kniha ma svoju atmosféru a prevedie vás celou škálou pocitov. U podobných kníh ma fascinuje ako problémy jednej generácie blednú pred potrebami tej ďlašej. Veľmi príjemné dielo.

LenkaMacak
02.01.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem, autorka opět nezklamala.

Lily189
31.12.2021 5 z 5

Neskutečně milé čtení. Paní Mornštajnová to prostě umí. Nedokázala ksem se od knihy odlepit, dokud jsem ji nedočetla. Velmi čtivá, i když by se řeklo, že člověk si semtam může něco dopředu domyslet, děj je stejně jiný, než by čtenář čekal a umí příjemně překvapit. Opět vřele doporučuji.

Karoska
29.12.2021 5 z 5

Naprosto brilantní čtení, ostatně jako vždy, sáhnete-li po díle Aleny Mornštajnové. Obdivuhodné je, s jakou lehkostí a pro čtenáře lehce stravitelným způsobem, dokáže naservírovat hluboké téma plné kontroverzních okamžiků a situací vynucujících si po čtenáři svůj vlastní pohled, zamyšlení, řešení... Jak bych se zachovala já? Bylo by to tak správně? A co je vlastně "správně"? Moje dobro? Dobro ostatních? Čisté svědomí? Kompromis?

Bukina
25.12.2021 4 z 5

Spravedlnosti né vždy může být učiněno za dost. Zkrátka život ala Alena Mornštajnová.