Hotýlek

Hotýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4918 1188

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

Dela111
10.12.2018 4 z 5

Neobyčejný obyčejný příběh čtyř generací jedné rodiny. Na jejich osudech sledujeme i dění v naší zemi. Každá postava je jiná, ale všechny jsou uvěřitelné. Jsou jako tisíce jiných lidí, prožívají své všední i mimořádné dny, mají své plány a sny, dokážou milovat i nenávidět, nevyhnou se jim ani tragédie a jeden zmařený život.
Psáno s lehkostí, osudy postav nás vtáhnou, i přes poklidné tempo příběh upoutá.

Hanina61
09.12.2018 5 z 5

Po "Haně" a "Slepé mapě" další autorčina skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Příběh o "obyčejných" lidských životech, tak mnohovrstevnatý, pojímající několik generací v rozmezí těch nejdramatičtějších období uplynulé doby... I já považuji Alenu Mornštajnovou za jednu z nejlepších českých spisovatelek současnosti a velmi se těším na její další knihu... PS. Oldřichův příběh mě rozplakal...

RyxiraAmyGinger
09.12.2018 5 z 5

Podobně, jako tomu bylo se Slepou mapou, jsem i druhou polovinu Hotýlku přečetla na jeden zátah. Velmi mi vyhovuje autorčin styl psaní, má neobyčejný dar popsat nemnoha slovy - a přesto přesně - lidskou povahu ve všech jejích složitostech a dilematech. Mám ráda příběhy o několika generacích jedné rodiny, takže i tématem mi kniha sedla. Alena Mornštajnová se definitivně stala jednou z mých nejoblíbenějších spisovatelek. P. S. Hana - třebaže mi byl nesympatický ten boom kolem ní - už na mě čeká doma na poličce :).

semmi

Za mne super

Trustty
07.12.2018 5 z 5

Paní Mornštajnová umí napsat velmi čtivý příbeh. O tom jsem se už přesvedčila 2x a nyní po třetí. Skvělá kniha.
Kdyby stěny hotelu mohly promluvit, asi bychom se divili :))
Doporučuji

kytarka
04.12.2018 5 z 5

Bože, tohle jsem přesně potřebovala... Paní Mornštajnová je dle mého názoru skvělá spisovatelka. Někde jsem četla, že Hotýlek je z jejích knih nejslabší. To já však tvrdit nemohu. Mě se kniha neskutečně moc líbila. Jako vždy jsem zde zhltla stránku za stránkou a nechtěla přestat číst. To je to co u knihu musím mít aby se mi opravdu líbila. Takové ty obyčejné neobyčejné příběh napříč různou časovou linii já můžu. Tady se mi u knihy dostalo vše a i nad rámec. Teď jsem jen smutná, že již mám vše od spisovatelky načteno a musím počkat až vydá novou knihu. Snad nebudu čekat dlouho...

petrulkaa
04.12.2018 5 z 5

Moc hezké čtení. Autorka je skvělá vypravěčka. Doporučuji.

Dáma s hrnstjm
02.12.2018 5 z 5

Přirozené vyprávění, plyne jako voda, jako zdánlivě klidná řeka, po které jedete na loďce, čas od času zavadíte o kámen a zpětně se dozvíte o podvodních vírech, které se cestou všude nacházely. Líbí se mi, že děj obsahuje téměř celé 20. století, u každého se autorka zdrží chvíli, ale vždycky zmíní to stěžejní a dokáže navodit tu pravou atmosféru. Kniha se mi moc líbila.

Audrina
01.12.2018 5 z 5

Alenu Mornštajnovou považuju za jednu z nejlepších současných českých autorek. Oceňuju u ní lehkost psaní a schopnost popsat životní peripetie hlavních hrdinů, které Vás zároveň dojímají k slzám a zároveň víte, že tyhle věci se zkrátka dějí.

freejazz
30.11.2018 2 z 5

Hana bola výborná návnada. ale Hotýlek mi veľmi nešmakoval, začal som sa v tom strácať, chvíľami mi to pripadalo ako prvá liga - každý s každým, dvojkolovo, každý proti všetkým, všetci proti všetkým, chvíľami to nadobúdalo dramatickosť dedinského telefónneho zoznamu, lebo všetci so všetkými sú v príbuzenskom vzťahu, že ani nie je komu dať po papuli.
odhliadnuc od zmiešaných dojmov - posledných 60 strán považujem za heroický výkon, už ma to vôbec nezaujímalo, len som to chcel dočítať - klobúk dole pred profesionálnym remeslom.
lenže toto je presne ten spôsob písania, ktorý som nikdy nemal veľmi rád - všetko dopredu naplánované, holé myšlienky zabalené do svalov, šliach a kože zo slov, z množstva slov, zo záplavy slov. také písanie ma vždy nudilo.
pre mňa je dôležité, aby sa mi ako autorovi vymkli postavy z ruky už po pár stranách a sám som nevedel, ako sa budú správať a čo ich na ceste príbehom stretne. literatúra musí byť dobrodružstvom aj pre autora, ak nie je, je to iba vykalkulovaná zmes situácií, emócií. predžutý a natrávený hamburger. televízny seriál...
škoda.

Prey
29.11.2018 1 z 5

Četl jsem až po Haně a sešup v kvalitě je šílený. Aby to jó byl román, tak jsou tam dějiny, je tam smrt, ale je to hlavně snůška drbů o nadměrném množství propletených postav bez vůně a zápachu. Ten s tou, ta s tím... On takový, ona onaká... Měl jsem vážné problémy dočíst.

Ester59
28.11.2018 3 z 5

Nejslabší od teto autorky. Vadil mi podrobny popis postav od dětství.

Jančislava
28.11.2018 5 z 5

Opět krásná kniha od paní Morstajnove. Možná ne tak strhující, jako ty dvě předešlé, ale tato má kouzlo. Moc se mi líbí styl, jakým autorka píše a řadím ji k mým něj spisovatelkam. Ač Hotýlek na začátku působí jednoduše tak věřte, že se děj pěkně vyostri a ukáže svou druhou stránku a někdy i smutnou. Po přečtení jsem si první stránku musela přečíst znovu. Děkuji paní Morstajnove za další krásný příběh.

Vierka_kikanika
26.11.2018 5 z 5

Tlieskam. Výborne napísaná kniha, prepracované charaktery, dobre vypointovaný záver, ... vlastne ani nemám čo vytknúť. Nevedela som sa od nej odtrhnúť a je mi trochu ľúto, že som ju dočítala.

Illaa
24.11.2018 4 z 5

Po Slepé mapě musím opět hodnotit celkem vysoko. Více se mi líbilo: průřez dobou mnoha let, vývoj vztahů napříč generacemi, i o trochu zajímavější postavy a zápletky. Naopak mě nepřesvědčil závěr, přišel mi až moc otevřený. I tak mám autorku moc ráda, čte se velice svižně.

manioaio
20.11.2018 3 z 5

Trochu me matlo preskakovani v case, kdy nejdříve postava umrela a na dalsi straně/v dalsim odstavci se o ni mluvilo, jakoby by tu byla...

Domusina
19.11.2018 5 z 5

Skvělé! Od první stránky si mě to naprosto získalo. Doporučuji. :)

raty
19.11.2018 5 z 5

Skvělé. Široká a barevná paleta postav, ze které si každý může vybrat, kdo je největší viník a kdo je největší oběť.

Lenoulinka
17.11.2018 3 z 5

Knihu jsem četla skoro 14 dní, což se mi nestává. To že nebyl čas opomenu, ale kniha mě úplně neoslovila. Styl typu televizního seriálu "Vyprávěj" mi přišel nezáživný, že jsem měla problém dočíst.

Danka1975
10.11.2018 4 z 5

Upřímně, po Slepé mapě a Haně se mi do Hotýlku moc nechtělo . . ., a to byla chyba!!!! Co oceňuji, je to, že je prostě jinej :-). . . .Poznáte rukopis autorky, ale rozhodně nemáte pocit, že je to furt stejné (což se u některých jiných stává :-))). . . Je mi jasné, že vše je již napsáno níže (komentáře jdu číst až teď, ať se neovlivňuju :-)))). . . .tak aspoň něco za mou osobu:

Na začátku mile překvapila trocha čermého humoru a pak už to šlo hladce, přirozeně, nenásilně, vypravěčsky, prostě Mornštajnovky :-). . . . .a měla jsem v určité pasáži dojem, že se tu zrodil nápad na Hanu. . . ., má doměnka :-). . Hotýlek si prostě budu pamatovat a jsem z něj mile rozvrkočena, smutná i pobavená. . ., hold takový je život :).

Každopádně prodavačka v knihkupectví měla pravdu, když jsem váhala, zda koupit, nekoupit. . ."S Mornštajnovou nesáhnete vedle, každá kniha je jiná.". .a o tom to je!!!! :-)