Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4136 596

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Sayoko
20.05.2015 4 z 5

Nevím proč, ale druhý díl HH se podle mě neuvěřitelně táhl. Ale početla jsem si. Věřím, že následující díly budou zase o něco lepší.

sachista
19.05.2015 4 z 5

Výrazně lepší než Netopýr, avšak stále nedosahující vysoké úrovně pozdějších dílů. Mně osobně Švábi náramně sedli, nechal jsem se unést atmosférou rozpálené a žhavé thajské metropole. Obával jsem se trapného rozuzlení, naštěstí si myslím, že bylo docela vydařené. Ještě Červenku a zase skočím do aktuálnějších vod.

rubit
10.05.2015 3 z 5

Jak už tu bylo psáno, pozdější díly s HH jsou lepší, napínavější a zábavnější. Ale i tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, mám prostě pro HH slabost a stále je to dobrá (byť průměrná) detektivka. Paní překladatelka Kryštůfková odvádí dobrou práci při překladu knížek od J. Nesba, ale tentokráte mě zamrzelo to, že se téměř v každé kapitole někdo "zazubil", na konci knížky jsem na to slovo byla alergická :-)

Peter.Melon
09.05.2015 4 z 5

Celkem dobrá detektivka,ale už jsem četl lepší...

Martink@
27.04.2015 2 z 5

Tak mě to něják nechytlo... Víc jak do poloviny mi to přišlo zbytečně vystlané, samá vata, málo děje... Nic podstatného se vlastně nedělo. A když se něco začlo dít, bylo to neuvěřitelně překombinované. Takže pro mě zatím nejslabší knížka od Nesba, kterou jsem četla...

Elisa.Day
05.04.2015 4 z 5

Ten konec mi přišel už strašně překombinovaný, ale jinak pěkné čtení. Podezření jsem sice měla, ale stejně jsem se vždycky nechala zmást, a pokaždé když měl Harry novou stopu, tak jsem si myslela, že už vraha má :-)

Pavlusa007
04.04.2015 3 z 5

Průměrná detektivka (až na nechutné detaily :)). Padouch je jasný, sotva se objeví.

gallovl
26.03.2015 4 z 5

Slabší průměr, trochu zbytečně komplikované, nepovedený konec.

alexis818
09.03.2015 2 z 5

Tak tahle kniha mě moc nevzala,po přečtení Levharta a Sněhuláka slabý průměr.Hodně hluchých míst a zmatený chaotický konec.

BlackBlade
08.03.2015 2 z 5

Všude vidím knihy od Nesba, všude slyším samou chválu, tak jsem začal číst sérii s detektivem Harry Holem. Na začátku Netopýra jsem byl překvapen, že se děj odehrává v Austrálii, čekal jsem nějakou temnou severskou naturální detektivku.
Toho jsem se nedočkal ani u Švábů, kde se děj přenesl do Bankoku. Nevím, čím to je, ale přišlo mi, že je tady mraky zbytečné vaty, málo akce a na konci rozuzlení tak mega složité, že jsem se v tom jednoduše ztratil. Nezachránil to ani závěr, kdy hlavnímu padouchovi vrtal zuby pneumatickým kladivem. Za mě dokonce ještě slabší, než Netopýr = 50 %
Další díl si přečtu jen díky komentářům zde, protože pár lidí píše, že první dva díly stojí za prd. Tak uvidíme... :)
Doplněno 1. 9. 2015 - Rozhodně doporučuji vydržet! Od 4. dílu Nemesis a dál to nabere skvělý spád a knihy jsou super!

callahanh
07.03.2015 4 z 5

Knihy Nesboho nečtu postupně (ale ne za sebou, takže mi drobnosti unikají a zapomenu je, takže nemám problém s minispoilery), tudíž už mám zkušenost s jeho pozdějšími romány, za nimiž Švábi o trochu zaostávají. Stejní jsou v atraktivním a neotřelém námětu, který těží z politického zapletení a exotického prostředí, Hole je samozřejmě pořád charismatická a zajímavá postava, jejíž vývoj a pochody je radost číst a jeho cynismus je dokonalý. Příliš rozdílů není ani ve svižnosti a čtivosti dílka, které jsou pořád hodně vysoké, takže se kniha dá přečíst hodně rychle. Atraktivnost zvyšují i nejednoznačné a do jedné zajímavé postavy, z nichž žádná není úplně normální, ale tak to má asi v tomto případě být. Problém pak nastává jednak v orientaci v severských jménech (za to ale pochopitelně nemůže autor) a hlavně pak u samotného závěru, který je v kontextu předešlého děje dost překotný a šíleně překombinovaný, takže se odhalení musí číst několikrát, aby si to čtenář tak trošku přebral a srovnal v hlavě, navíc je až zbytečně akční, což já v knihách moc nemusím, ale chápu, že je to asi úlitba modernímu čtenáři odkojenému filmy. Trošku mě zamrzela i zcela nepodstatná erotická chvilka, která neměla větší význam a být tu opravdu nemusela. Oproti pozdějším dílům (zejména Sněhulák a Levhart) Švábi přece jen ztrácejí, pořád je to ale velmi dobrá moderní severská detektivka, která má co nabídnout a jako kvalitní oddechovka splní svůj účel. 70%

lednak
02.03.2015

Z důvodů cvičných jsem se rozhodl jít do Nesba v angličtině. Jsem rád, že mi jako první padl do ruky Sněhulák, takže vím, že Nesbo umí i dobré detektivky. Po Sněhulákovi jsem to začal brát chronologicky: Netopýr nic moc, Šváby jsem měl chuť do poloviny asi stokrát odložit ad acta, nevzdal jsem to jen kvůli té angličtině (pořád lepší Švábi, než šprtat slovíčka). Ale doufám, že to lepší z Nesba ještě přijde.

jhsoft
02.03.2015 3 z 5

Moje druhá Nesbovka. Místy mě to docela bavilo,ale jinak je to šedej průměr...Možná se k tomu dopracuju v dalších knížkách,ale zatím upřímně moc nechápu, proč je Nesbo tak vyzdvihovanej...to knížky Deavera nebo Pattersona mě bavili víc.

mpb1913
27.02.2015 4 z 5

Opět pro " severskou krimi " netradiční prostředí a opět výborně zpracované. Abstinující HH a vrah kterého odhadnete poměrně brzy jednu hvězdu ubírají.

Barumic
26.02.2015 4 z 5

Kniha se četla celkem dobře, zápletka docela ušla, vrah byl předvídatelný už od doby, kdy se ukázal na scéně. :-)

witko
25.02.2015 4 z 5

Jak někdo řekl přede mnou, četlo se to samo. Druhý případ Harryho mi přišel lepší prvního.

Any21
14.02.2015 4 z 5

Podle mě povedená kniha. Možná trošku pomalejší rozjezd, ale pak se neustále něco dělo a děj se měnil s každou kapitulou.

Monika_cz
13.02.2015 5 z 5

Harry Hole je nejlepší detektiv na světě :-). Super kniha, zajímavá záplatka, kde jsem ten konec do poslední chvíle vážně nečekala. První mě nadchla, ale tohle stálo za to. Už se těším na další díl.

com.tessa
09.02.2015 4 z 5

Super. Hodně mě bavilo prostředí Bangkoku i zápletka. Závěr byl možná trochu moc akční, ale četl se sám. Tak už se těším na další díl.

Katuska88
02.02.2015 4 z 5

Kupodivu mne se ve finále více líbila i přes zdlouhavý začátek kniha Netopýr. Tady mi chyběl nějaký náboj nebo mi neseděly postavy, možná se mi nelíbil příběh a bylo v něm příliš mnoho "politiky".
Mohu to posoudit až nyní, když jsem přečetla tuto knihu, ale možná bych Netopýra nyní hodnitila lépe.
Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat dál, určitě na Nesba nezanevřu.
Líbí se mi, že pomocí těchto knížek jste schopni aspoň částečně nasát atmosféru dané zěmě. Určitě si několik faktů zapamatuji a využiji v budoucnu.