Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4136 596

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Zodiak
19.07.2013 5 z 5

Jo Nesbø mě opět přesvědčil, že dokáže udržet čtenáře v napětí a nejistotě téměř po celou knihu. Dokáže čtenáři přiblížit prostředí děje a postavy, aniž by ho ale nějak nudil sáhodlouhými popisy. A přestože je to krimi a tedy odpočinkový žánr, člověk se i dozví něco o místních zvycích (osobně jsem si našel mapu Bangkoku a trochu se v ní porozhlédl).
Jedinou výtku mám k samotnému odhalení a dopadení. Na mě je to příliš supermanské a ve stylu Holywoodu.
Taky mě trochu mrzí, že čtu sérii skoro v opačném pořadí, než byla napsána. Ale tak knihy u nás vycházejí a není to zase tak velký nedostatek, děj na sebe nenavazuje, pouze trochu osudy některých postav.
Pokud tedy máte rádi občas trochu drsnější krimi, tak doporučuji. Na dovolenou ideální.

dangerita
15.07.2013 4 z 5

U mě spokojenost. S příběhem i s autorovým stylem. Moc se mi líbí jak dokáže vykreslit prostředí, ve kterém se děj odehrává. A to aniž by to čtenáře nudilo, nebo příliš zdržovalo od rozplétání nitek vedoucích k nalezení vraha. Při čtení knihy jsem opravdu místy měla dojem, že cítím thajské podnebí na vlastní kůži :-)

asterixka
11.07.2013 5 z 5

Brilantně napsané. Na to, že to je autorova druhá kniha, velmi podařená detektivka. Moje šestá Holeovka :-)

isobel2000
03.07.2013 5 z 5

Líbilo se mi to, čtivé, napínavé.

evasamankova
03.07.2013 4 z 5

O hodně lepší než vcelku slabá prvotina Netopýr a skoro téměř úžasné jako autorovy pozdější knihy. Kniha se četla sama, druhou polovinu jsem přečetla na jeden odpolední zátah. Bylo příjemné se vrátit do mladších let H. Holea a dozvědět se o něm něco nového. Velmi se těším na Levharta. Bude to asi velká jízda-)

kindlic
02.07.2013 4 z 5

Príbeh nie je extra komplikovaný ako v prípade Spasiteľa alebo Pentagramu ale ako zavŕšenie rannej éry Nesbøvej tvorby beriem všetkými desiatimi. Ako fanúšik DeNira, Manchestru United a Jimiho Hendrixa som sa tešil ešte viac a potvrdil som sám sebe, že Nesbø patrí medzi mojich najobľúbenejších.

- ,,Vrátím se," odpověděl bezvýrazne, jako by to byl refrén, kterého má už plné zuby

Kakajko
02.07.2013 5 z 5

Jako vždy, ani tady jsem do poslední chvíle netušila, kdo je vrah!

vysypanel
28.06.2013 4 z 5

dost dobré i když bylo poznat, že je autor ještě nevypsaný - novější věci jsou propracovanější...

Pe3ček
25.06.2013 5 z 5

Hodně jsem se na knihu těšil a hodně jsem si ji užil. V některých pasážích jsem viděl podobnosti s Netopýrem - jednu z vražd jsem vycítil už nějakou dobu předem. Velmi se mi líbilo prostředí Bangkoku, které Nesbo popisuje dokonale, jeho zápletky jsou promyšlené a každou chvíli vám připadá, že je vrahem někdo jiný. Švábi si zaslouží plný počet hvězdiček, je v nich úžasný Harry Hole a vše, co podle mě do pořádné detektivky patří.
Moji recenzi najdete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/25/jo-nesbo-svabi/

Bruno21
24.06.2013 4 z 5

Opravdu knížka, která se těžko zavírá. Mám raději ty z pozdějších období Harryho, ale přesto jsem si to užil. Občas mi nesedí opilecké části - tam často ztrácím pozornost a přestává mě čtení bavit, ale naštěstí jich tam nebylo moc. Jen konec téhle knížky mi připadal psychedeličtější, než by se k ní hodilo. Harry je jinak velmi realistická postava, ale to závěrečné krverochnění mi přišlo jako z jiného světa (nebo jiného žánru).

Eevina
24.06.2013 5 z 5

Jedinečný Nesbo. Ačkoliv mi Netopýr přišel opravdu jako jeho prvotina, na které to bylo znát, Švábi už jsou geniální jako např. Sněhulák či Spasitel. Takže za mě pět hvězdiček a nadšení. Už se nemůžu dočkat dalšího pokračování:)

Listicka3253
20.06.2013 5 z 5

Precteno jednim dechem, Nesbo opet nezklamal. Vyborne promyslena zapletka, vraha jsem tusila uz dlouho pred koncem, jen jsem se tesila na Harryho zaverecne rozreseni, jak to vlastne vsechno udelal:)

Petr K.
20.06.2013 4 z 5

Paradni kniha. Mam prectenou celou serii (u nas zatim 7 knih) a tento kousek mi chybel. Asi uplne nevadi, ze jsem ho zatim cetl jako posledni z cele serie, protoze na nic nenavazuje a v dalsich knihach se o Bangkoku take skoro vubec nepise. Rozhodne je to ale napinave a udrzi to cloveka v napjatem stavu. Davam knize 4,5 hvezdy. Urcite povinnost precist !! :-)) Uz se tesim na ,,levhart,, a ,,prizrak,, a ,,policie,, Mam v planu precist celou serii znovu, kdyz budou dalsi dily :-)))

borknagar
16.06.2013 4 z 5

V sobotu jsem si ke knize sednul a v neděli ráno už nemám zase co číst. Nesbo se čte jedna báseń, děj pádí, pár zvratů v příběhu, pár mrtvol a je konec. Mám rád Nesbovo thriller - detektivky a už se nemůžu dočkat, až vyjde další. A v Bangkoku bych doopravdy bydlet nechtěl. :)

Lestat19
01.06.2013

Po dočtení můžu říct, že se jedná o opravdu povedenou detektivku, která v začátku poklusává, aby do cíle mohla proletět jako zběsilý sprinter. Jak už jsem psal výše, jediné, co mi přišlo opravdu zvláštní, bylo snad jen častější použití slovíčka však a slovosled s ním spojený. Jo Nesbø vás na stránkách nejednou překvapí. A když už si myslíte, že tušíte vraha, výsledky vyšetřování to vyvrátí, aby se později ukázalo, že všechno je jinak. Ale to už možná prozrazuji hodně. Zbývá jen dodat, že si rád přečtu Harryho ostatní případy.

MartinaF
24.05.2013 5 z 5

Moje první setkání s Harry Holem. Byla to skvěle napsaná detektivka, která se četla opravdu dobře. Ke konci příběhu jsem ani nedýchala.