Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165557/bmid_svabi-eEl-165557.jpg 4 4145 596

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Yorika
07.09.2013 3 z 5

Oproti Netopýrovi je znát určitý posun.I když mi připadá, jako by se autor stále ještě hledal a zkoušel si styl psaní, který mu bude nejlépe vyhovovat.Přesto už můžeme zachytit střípky Nesba takového, jakého známe z jeho pozdějších knih.Příběh mě docela bavil.Byl velice čtvivý a výběr exotického Thajska považuji za příjemné zpestření.

Lucka385
05.09.2013 3 z 5

Průměrná detektivka, průměrný konec, předvídatelný. Opravdu je znát, že je to jedna z prvních Nesbových knih. Technika a styl psaní se velice liší v této knize versus například Sněhulák. Ten byl určitě lepší.

Darleen
30.08.2013 3 z 5

Švábi mě bavili podstatně víc než Netopýr, jen ten Harry mě tentokrát nějak víc štval. :)

Wichita
24.08.2013 4 z 5

Po Netopýru jsou Švábi příjemným překvapením. Nesbø píše se spádem a nebojí se překvapivého vyústění. Velmi příjemné čtení.

Aja12
18.08.2013 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, měla o něco větší spád než předchozí Netopýr. Jedno vím jistě, že teda do Thajska rozhodně nepojedu:-)

Hella
16.08.2013 3 z 5

Moje očekávání byla asi větší....jsem z knihy tak trochu na rozpacích. Vzhledem k tomu, jak moc se mi líbily příběhy Spasitel, Sněhulák, Pentagram nebo Lovci hlav, jsem tak nějak automaticky očekávala to samé i u Švábů a ono ne. Možná to bylo i tím, že jde o jeden z prvních Nesbových příběhů (takový Netopýr mě taky zrovna nenadchl), ale ty poslední absolutně ano.
Chvílemi mě tedy Švábi nebavili, chvílemi mi to přišlo moc cizokrajné a ne zrovna snadno pochopitelné...i tak jsem to ale dala za jediný den.

Fravra
16.08.2013 4 z 5

Jo, Nesbø! Ten umí psát stručně, výstižně a docela napínavě!

Knihu jsem četl jako první ze série o Harry Holeovi, a možná to byla chyba, protože je oficiálně až druhá v sérii a obsahovala odkazy na předchozí australský příběh Netopýr, byť nebyly pro děj určující. Ale rozhodně doporučuji číst vzestupně dle pořadí...

Příběhu se nedá moc vytknout, dobře vystihuje život norské expat komunity v Thajsku a samotná zápletka byla předvídatelná snad jen pro pokročilé čtenáře detektivek. Neměla ani moc logických děr, které by příběh znevěrohodňovaly...

Radost budou mít i sváteční čtenáři, protože kniha není dlouhá a je ještě dělená na krátké kapitoly...

Solverino
14.08.2013 5 z 5

Vynikající! Přečteno jedním dechem. Velmi zajímavé reálie. Vysoce doporučeno!

paisr
12.08.2013 5 z 5

Excelentní. Jednoduše - Nesbo!

Juki
12.08.2013 4 z 5

Moc příjemné čtení. Zápletka byla dobře vymyšlená. Pro mě ještě lepší než Nemesis.

LG73
11.08.2013 5 z 5

Je vidět, že knihy Jo Nesba mají vzestupnou tendenci. Švábi jsou už mnohem propracovanější než Netopýr. Příběh a jeho rozuzlení mě dokázalo zcela nadchnout a stále více se těším na jeho další knihy.

Ivuska.09
11.08.2013 4 z 5

Od tohoto autora mám přečtené zatím dvě knihy: Švábi a Netopýr - nemůžu se rozhodnout, která byla lepší ;) Příběhy s Harrym opravdu dokáži čtenáře "vtáhnout" do děje. Doporučuji.

Eidalon
09.08.2013 4 z 5

Švábi je poslední kniha Jo Nesba, která vyšla na českém trhu před dvěma měsíci (červen 2013), ale nemylme se, tato kniha byla napsána již v roce 1998, tedy před patnácti lety.

Zápletka a samotný děj není zdaleka tak propracován jako poslední autorova dílka, přesto se jedná o svižnou detektivku, kde opět hraje hlavní roli Harry Hole. Technologická zázemí typu počítače, mobilní telefony, sociální sítě, ty v době psaní knihy byly v plenkách, taky vystupující postavy včetně Harryho jsou na počátku své kariéry. Bjarne Moller na oddělení vražd teprve začíná (na rozdíl od Spasitele, kde odchází), románem se mihne i později problematická postava Toma Waalera, který tak neslavně zasáhne Harryho život v Pentagramu. Jen Harry je již osamělý rváč se sklonem k alkoholu a s vůlí kdykoli se ho zříci, je-li to nutné.

Porovnáním knihy se současnými romány můžete přímo hmatatelně vidět autorům rozvoj a přístup k psaní. Současné díla jsou až moc překombinovaná, na rozdíl od Švábů. To může řadě čtenářů vyhovovat či nikoli, každopádně se jedná i o zajímavé srovnání stylu a vývoje autora za 15 let psaní.

Román začíná smrtí norského velvyslance v jednom bangkokském nevěstinci. Hned na úvod je jasné, že se jedná o vraždu, navíc o vraždu člověka, který má přímé vazby na současného norského premiéra jako jeho politický kolega a rival, který se vzdal svého postu ve straně ve prospěch kolegy a ten ho za odměnu umísťuje na velvyslanecký post do Bangkoku.

Na norském velvyslanectví, ministerstvu zahraničí a i přímo v Bangkoku vypuká mírná panika. Případ je nutno urychleně došetřit a uklidit z hledáčku novinářů. Obratem je do Bangkoku vyslán Harry Hole jako určitá policejní figurka, která má zastřešit vyšetřování bangkokské policie a zároveň pohlídat, aby vše zůstalo mimo zraky veřejnosti. Harryho záliba v alkoholu přesvědčí norské představitele, že Harry je ten správný manipulovatelný zástupce norské policie, jeho úspěch v podobném zahraničním vyšetřování (kniha Netopýr) dává Harrymu punc té správné osoby, kterou jsou zástupci výkonné moci v Norsku strávit.

Harry se tak ze dne na den ocitá v jiném časovém pásmu, jiném podnebí a seznamuje se s novými kolegy, zároveň musí vstřebat nové kulturní a specifické prostředí velkoměsta vyhlášeného sexuální turistikou jako světového čísla jedna. Seznamuje se s případem a hned v úvodu je celá záhadná vražda okořeněna dětskou pornografií a podezřením na pedofilní sklony velvyslance. Když se pedofilní úchylka velvyslance nepřímo potvrdí, případ dostává ještě větší důležitost diskrétnosti, což je ale to poslední, co je Harry ochoten dodržovat.

Rozbíhá se spletité vyšetřování, které Harry se svojí bangkokskou kolegyní a jejím týmem postupně rozplétají. Na povrch vyplouvají nová a nová odhalení a nakonec se ukáže, že opět nejde o nic víc než o peníze a moc, které slibuje rozsáhlá státní zakázka a rodinný majetek.

Nesbo čtenáře seznamuje s norskou komunitou žijící v Thajsku, kulturou země a jejími zvláštnostmi a zavádí ho na řadu slepých uliček, které se ale nakonec opět společně spojí v logický celek. Příběh projde několika zvraty, kdy se zlí a odpudiví stanou přívrženci spravedlnosti a naopak ti milí a přátelští představiteli zla.

Příběh končí, spravedlnosti je učiněno za dost, Harrymu však zůstává na těle i duši mnoho dalších nových šrámů a jizev.

Švábi jsou dobrou detektivkou, která se příjemně čte, příběh není zbytečně překombinován, linie příběhu je přímočařejší. V hodnocení s jinými, později napsanými knihami Jo Nesba, se ale jedná o příběh, který vrcholného pozdějšího Nesbova fenoménu přece jen nedosahuje.

Mám-li si udržet nastavený žebříček hodnot, pak jsou to 3,5 hvězdy. Nakonec tedy čtyři. Kniha určitě všechny fanouška Harryho Holea potěší.

Pingu
09.08.2013

Skvěle napsané. Jen nutno podotknout, že závěr je takřka neuvěřitelný...vraha jsem neuhádla. Jinak opět super kniha.

kokosek
04.08.2013 5 z 5

Velmi povedená detektivka. Pro mně lepší než Netopýr. V něm se autor teprve hledal. Tady je Nesbo v té nejlepší formě. Rozhodně uhodnout vraha není jednoduché a přiznám se, že já to nedokázal. Což je proti novějším dílům pro mně jen a jen dobře.
Vřele doporučuji všem. A tentokrát vůbec nevadí, jestli nemáte přečteného Netopýra. Trošku vám to pomůže, ale není to nutnost, což se u dalších pokračování nedá říct, tam už ta provázanost je větší.
Takže závěrem jen - už ať je tady nová knížka.

kackaj
30.07.2013 4 z 5

Čtyři hvězdy pouze kvůli tomu, že kniha nebyla tlustši, miluju Haryho Holea a díky teto knížce jsem s nim mohla strávit pouze jeden a půl dne.

lucije87
26.07.2013 4 z 5

Zápletka mě bavila a Harryho Holea jsem si oblíbila. Pěkně popsané Thajsko a postavy. Nesedl mi konec - moc neuvěřitelné.

kneslova
26.07.2013 4 z 5

Pro mě je to druhá kniha kniha od J.Nesba, která se dá slušně číst. Výborně popsané Thajsko, to bylo velmi přínosné pro celkem obyčejnou detektivní zápletku...

aktak1203
22.07.2013 4 z 5

Souhlasím s většinou, že po Netopýrovi, je to úplně jiná káva. Ne moc komplikovaný příběh ovšem ani nevím jak jsem ji přečetla.

egan
21.07.2013 3 z 5

Úplne obyčajná detektívka. Po slabučkom Netopýrovi je to ale rozhodne posun k lepšiemu. Číta sa pomerne rýchlo, dej napreduje a hrdinovia sú celkom duchaplní. Dúfam, že pri Nesbovi platí, že sa každou novou knihou zlepšuje, lebo inak si zatiaľ jeho obrovskú obľúbenosť vysvetliť neviem.