Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165557/bmid_svabi-eEl-165557.jpg 4 4146 596

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

VladkaBU
09.12.2013 3 z 5

... moje třetí kniha od autora, pro mě stále se rozvíjecící okolnosti, noví možní pachatelé, dlouho trvalo, než jsem se něco dozvěděla. Konec už byl lepší. Očekávala jsem víc zvratů, vtáhnutí do děje...

Dymond
08.12.2013 4 z 5

Velice povedená kniha...

Lucka.79
07.12.2013 5 z 5

Pro mě vynikající počtení, Harry Hole nikdy nezklame ...

Kaka.cs
03.12.2013 4 z 5

Zajímavá zápletka, napínavé až do samého konce. Prostě typický Nesbo.

ElenaM
30.11.2013 5 z 5

Ze začátku jsem byla k této knížce skeptická a nemohla jsem se začíst. Ovšem není to moje první kniha s Harrym a tak jsem tušila, že se to rozjede. A Nesbo opět nezklamal - dokonale propracovaná zápletka, velké finále v jeho stylu.. zkrátka spisovatelský koncert.

bolkovo
14.11.2013 5 z 5

čtení je to vynikající, pochechtávám se průběžně nad jeho skvělým humorem. cituji: "Výtah byl přeplněný a páchl, bylo to jako vecpat se do tašky s použitým tréninkovým oblečením.."
kniha není tak překombinovaná, jako jeho pozdější knihy, které mám ovšem taky ráda. dávám za pět!

bivkova
08.11.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jedná se opět o velmi zajímavý a poutavý příběh. Zatím mohu porovnávat pouze se Sněhulákem. Švábi nejsou tak brutální, ale to příběhu nijak neškodí. Kniha se četla úplně sama, takže spokojenost :-)

Aduska81
07.11.2013 3 z 5

Švábi jsem četla docela dlouho. Nějak mě to nevtáhlo. I když v porovnání s Netopýrem mají Švábi větší spád. Ve srovnání se Sněhulákem je tam celkem rezerva. Kdybych nečetla Sněhuláka a Spasitele před Netopýrem a Švábama, asi bych po těhle dvou dílech s Nesbem skončila.

matt086
03.11.2013 5 z 5

Napínavý děj, ještě napínavější konec! Knihu nelze nedočíst.. :-)

Neo1tex
30.10.2013 2 z 5

Rozhodně jeho nejhorší kniha, co u nás vyšla. Napětí žádné, zápletka slabá, pachatel jasný od půlky knihy, bez emocí, nuda, šeď a zase nuda. Být tohle prví kniha, kterou od něho čtu, další už do ruky nevezmu. Dočítal jsem to se silným pocitem, že už to chci mít za sebou a vzít do ruky něco zábavného...

LPG
24.10.2013 4 z 5

Krásné počtení. Dalo by se napsat na jeden hlt.

Dumicek
18.10.2013 4 z 5

Na této knize je vidět, že ji Nesbo psal ve svých začátcích..Ještě není tak dokonalá jako jsou jeho ostatní knihy,ale i tak byla čtivá. Co se mi teda líbilo bylo prostředí do kterého byl děj zasazen. Mělo to své kouzlo :) Jinak děj byl celkem zajímavý a dosti zamotaný, takže jsem se v tom chvilku ztrácela, ale to mě neodradilo a četla dál a udělala jsem dobře..pak už se člověk začne celkem dobře orientovat a kniha nabere spád..Byla jsem s ní spokojená.

bosorka
16.10.2013 2 z 5

Krapet vlažné. Na to, že je to detektivka od Nesba, jsem ji četla nadmíru dlouho. Děj mě nehnal dopředu tak rychle, jak jsem zvyklá u jiných jeho knih. Na druhé straně jsem ji už chtěla mít přečtenou, abych měla "odškrtnuto", což není zrovna dobrá vizitka. A navíc pachatel mi byl velice záhy jasný, protože mezi podezřelými jaksi nebylo moc na výběr. Zatím nejslabší z Nesbových knih, i když běsi Harry Holea jsou pořád hodně zajímavé. Vlastně jsem ráda, že k Švábům jsem se dostala až po přečtení jiných knih Nesba, číst je jako první, možná už bych se pak do dalších ani nepouštěla.

laker4life
15.10.2013 4 z 5

Rozhodně lepší kniha než netopýr. Do doby než se objeví Harry, je to trochu nuda, ta postava prostě knihu formuje... Mrzí mě jen trochu nesrozumitelný konec. (Přežil to ten Brekke, nebo ne?) Jinak depresivní tečka na závěr už je klasikou :-)

Bača
14.10.2013 4 z 5

Knihu jsem přečetl opět skoro na jeden zátah. Čtivá a dobře psaná. Jak jsem četl některé příspěvky, musím s některými souhlasit. Ano, Švábi jsou Nesbovou ¨slabší¨ knihou, ale je třeba si uvědomit, že je druhou v řadě v celé sérii o Harry Holeovi. To, že vyšla až tento rok u nás, neznamená že je to jeho poslední kus. Prvně vyšla v roce 1998. A jak jsem psal, je zde ještě vidět o něco slabší příběh, než které předvádí Nesbo v dalších svých dílech této série! Rozhodně si ale zaslouží své místo a jedná se o kus k dobrému čtení! Těším se až překlad trochu zrychlí a budeme si moci přečíst další knihy o Harry Holeovi.

yueh24
11.10.2013 3 z 5

Přečetl jsem knihy s Holem až do Sněhuláka a myslím, že tohle byl takový průměr. Kniha se mi četla dobře, ale žádný zázrak to není. Nejplepším Nesbem pro mě zůstává Spasitel.

weberda
11.10.2013 3 z 5

Četla jsem od Nesbo mnohem lepší knihy, tato mě moc nenadchla:(

miczoken
24.09.2013 5 z 5

Další kniha s detektivem Harry Holem, od které se nedá jen tak odtrhnout.

keduler
23.09.2013 4 z 5

Další kniha s oblíbeným hrdinou Harrym. Chvílemi sice trošku ztrácí šťávu, možná i proto, že se Harry opět rozhodl tvrdě abstinovat. Ale já prostě ty jeho knihy žeru!

MarieAnnaSarah
07.09.2013 3 z 5

Na Šváby jsem se těšila, už protože to byla jediná kniha s Harrym Holeem, která mi chyběla a já mám svou sbírku ráda ucelenou. Bohužel, prvotní nadšení, že mi kniha přišla, bylo jediné, které jsem u ní zažila. Tentokrát mě Nesbø zklamal.

Švábi nás zavedli do exotického Thajska, které Nesbø jako vždy dokázal skvěle vykreslit a čtenář tak měl pocit, že kráčí po rozpáleném chodníku přímo po boku Harryho Holea. Harry byl stejný jako vždy - opilý, chmurný bručoun, který chce být kdekoliv jinde, než řešit zapeklité případy (třeba u Schröderu) a zároveň postupně opět případu propadá a žene se za dopadením vraha. Nesbø nás i tentokrát obohatil o některé poznatky o jeho životě, díky nimž dokážeme Harryho osobnost pochopit. Potud to bylo dobré.
Špatný mi připadal spíše samotný příběh a osoby v něm. Já vím, že konkurence je velká a spisovatel se nás snaží ohromit, skousla jsem to u prvního díla, ale u druhého, kde se vyskytovaly opět pitoreskní postavy (jednoruká dcera, konzul homosexuál), mne to už dosti nudilo. Téma dětské pornografie bylo zajímavé a počáteční rozjezd byl slibný, avšak s dalšími stránkami upadalo a ke konci mi přišlo jaksi nedokončené. Samotné vraždy a vrah mne neohromili.
Celý příběh mi přišel překombinovaný a takový nemastný, neslaný jako by Nesbømu došly nápady. Poprvé se mi tedy u něj stalo, že se mi do knihy nedařilo začíst a mnohdy jsem jí i odkládala, což mne u spisovatele jako je on opravdu mrzelo.

Takže tentokrát pouze za 3*, nebýt v knize Harry Holea, dala bych asi ještě o jednu méně, on to však trochu zachránil.