Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165557/bmid_svabi-eEl-165557.jpg 4 4145 596

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

lajbr
11.02.2014

Dobrý, co jsem očekával, to jsem dostal.

konformita
10.02.2014 5 z 5

Skvělé, napínavé, lepší než Netopýr.

Lucienka
08.02.2014 4 z 5

Oproti Sněhulákovi se mi zdálo vlažnější, ne tak napínavé, i když Bangkok dodává příběhu exotiky-erotiky. Už se také v textu neobjevuje tak často iritující výraz "osloské" nebo jsem jediná komu vadí?:) Harry je drsňák, sympaťák se svým vlastním kodexem a už se těšim na další příběh, kde mu budu držet palce!

Sarka14
06.02.2014 4 z 5

Oproti netopýrovi zásadní posun. Je mnohem lepší než první díl série o Harrym. Výborně napsané, i když dnes už vím, že další knížky série jsou ještě lepší.

Culinka
04.02.2014 4 z 5

Knížky kde Harry nepije mám radši. Rozuzlení bylo velice zajímavé. Knížka mi ale celkově přišla maličko "nudná", ale to bude tím, že jsem souběžně četla ještě jednu mnohem akčnější.

withoutchild
31.01.2014 3 z 5

Kdybych začal s Nesbom u Netopýra, tak u této knížky asi skončím. Je to hrozně moc překombinované a špatně se mi to četlo.

Jossie
29.01.2014 3 z 5

Pro mne nejslabší Nesbo. Kdyby mi kamarádka nepůjčila najednou rovnou 6 knih od tohoto autora a mně nebylo blbé jí to nepřečtené vrátit, asi bych kouzlo Nesba nikdy neobjevila. V třetí knize série (Harry Hole) ale dochází k zásadnímu posunu a čte se to pak jedním dechem.

efka.saf
28.01.2014 4 z 5

Tak jsem přelouskala další Nesbovku, která nesla v podstatě všechny známky autorova rukopisu. Zatímco na začátku první poloviny došlo k ústřední vraždě a po zbytek této první půlky Harry Hole a jeho thajský kolektiv vyšetřovatelů nenápadně přešlapují na místě, tak jakmile se člověk přehoupl do druhé poloviny, dojde opět ke spoustě zvratů a věci nabírají spád, mrtvolek nám ke konci značně přibývá a odhalená zápletka se může jako vždy zapsat červenými literami mezi hodně nadprůměrné knihy daného žánru.

Děj románu se tentokrát odehrává opět v exotice (jako Netopýr), ale přece jenom v exotice jiného druhu, a to v Thajsku. Já si docela užívala popisy toho, jak to v Thajsku chodí a líčení všech zajímavých detailů z této země (i když se vše paradoxně točilo kolem pedofilie), ale na základě nabytých informací bych se tam určitě nevydala :). Základem celé zápletky bylo nalezení mrtvoly norského velvyslance v jednom z thajských nevěstinců, který měl u sebe navíc sbírku pedofilních fotografií. K případu je jako pozorovatel z Osla povolán Harry Hole, od něhož se ale spíše očekává, že bude chlastat po hospodách, než že případ vyřeší. Harry ale nemůže své čtenáře zklamat ;-), proto nás dovede zdárně až k rozuzlení zápletky, která opět stojí za to a rozšlape přitom celou řadu thajsko-norských kuřích ok :). Ačkoliv jsem sice podvědomě tušila, kdo bude onen hlavní padouch (no, prostě mi ten člověk fakt neseděl), rozuzlení jsem zhltala jako kyblíček lesních malin.

Nelze jinak, než knihu samozřejmě doporučit dál, i když je prostě nutné (jak to tak už u Nesba bývá), přehoupnout se přes drobátko stagnující první polovinu. Posléze je ale čtenář odměněn dalším kulervoucím odhalením zápletky, na které jsme si u Nesba už tak příjemně navykli. Jaké to štěstí, že se nám tento autor tak pěkně v Česku zabydlel :).

čef
24.01.2014 5 z 5

Při čtení zdejších komentářů jsem se místy skoro lekl, že jsem četl nějakou jinou knihu. Příběh není podle mne slabší, průhlednější a bez napětí než jiné Nesbovky, jak se zde většinou píše. Je to svižná kriminálka ze zajímavého prostředí, napínavým dějem, s množstvím podnětů hodných k zamyšlení a logickým řešením. Jedinou chybou snad je příliš velká frekvence vydávání knih tohoto autora a přehnaná očekávání plynoucí z vysoké úrovně předchozích děl.

Linduska16
21.01.2014 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha od Nesba. Přiznám se, že jsem se nudila, což je u Nesbových knih pro mě zcela nevídaným jevem. Ke konci jsem dokonce počítala stránky, kolik mi jich ještě zbývá. Kniha mě prostě nebavila. Moc komplikované, překombinované, a přitom průhledné a předvídatelné. Nechápu, jak by mohl nějaký padouch vymyslet takový zamotaný plán.....:o)
Zkrátka od Nesba si teď dám asi pár měsíců oraz...:o)

kikina28
16.01.2014 4 z 5

Jsem ráda, že jsem od Jo Nesbo četla jako jeho první knihu Sněhulák, protože pokud by to byl Netopýr nebo Švábi, asi bych dlouho přemýšlela, jestli po jeho knihách sáhnout nebo ne. Teď jsem dočetla Švábi a na můj vkus byla tato kniha zbytečně natahovaná a závěr hodně rychlý a chvílemi zmatený. Ale samozřejmě všemu přidal plusové body neodolatelný ignorant a svéráz Harry Hole.

splichalka
04.01.2014 3 z 5

První ze série, kde jsem už od půlky tušila vraha i zápletku. Nevím jestli je to tím, že už dokážu autorův styl po přečtení většiny knížek ze série HH odhadnout, ale i tak to byl přesně ten příběh, který chytne a nepustí, takže jsem četla, četla a četla a ostatní povinnosti čekaly, čekaly, čekaly...

Herodes
03.01.2014 3 z 5

Zklamání- to je nejsilnější pocit, který mám pro přečtení knihy. Zklamání proto, že autor závěr zbytečně překombinoval. Ale ano, přečetl jsem jí jedním dechem, ale že bych se k ní v bližší budoucnosti vrátil? To ne...

martousek
02.01.2014 5 z 5

Bez rozmýšlení mají Švábi pět hvězdiček, nerada používám přirovnání jedním dechem (protože na to má každá kniha moc stránek a leporela nejsou již mojí parketou), ale s naprostou lehkostí jsem strávila letošní Vánoce s Harrym v Bangkoku. A snad poprvé jsem měla správné tušení, kdo je tím padouchem:-). Děj hned po pár stránkách nabral svůj spád a Harry tady není vyloženě za opilce a pobudu:-).

Ankavi
30.12.2013 5 z 5

Jo Nesbø mě ještě nezklamal, tuto knihu považuji za jednu z jeho lepších. Děj se nerozbíhá, ale hned začne :-), čtenář je udržován v napětí a rozuzlení na závěr nezklame. Lépe bych hodnotila pouze Sněhuláka, který je brilantní.

knihomoli
29.12.2013 4 z 5

k wooloong - Runa byla proti sňatku padoucha s matkou a mohla mu zkřížit plány, k druhé připomínce, adrenalín je zázračný a člověka vybudí nejvíc právě u těžkých úrazů, ale jinak samozřejmě, vždycky to někde přepískne.

dalimoni
27.12.2013 3 z 5

Jsem rád, že jsem Šváby četl až po Spasiteli, Nemesis, Pentagramu a Sněhulákovi. Je to o dost nižší level, je vidět, že se Nesbo postupně "naučil" příběh lépe vystavit, více vygradovat napětí i zápletku, tak aby to nebylo místy nudné. Postupně se u nás vydávají i starší příběhy Harryho Holea a aspoň pro mě jsou o dost slabší a pokud bych jimi začal, tak bych se nedostal k těm peckám, které už nemají hluchá místa.
Švábi nejsou špatní, ale kdo četl dříve dříve zmiňované knihy, musí být zklamán. Postava Harryho je sice svérázně sympatická, jako v jeho jiných příbězích, ale samotná zápletka je místy nudná, příběh nemá správný "drive" a i když je poslední třetina knihy celkem svižná, celkový dojem je průměrný. Každopádně mě to od Nesba a jeho příběhů s Harrym neodradilo, protože vím, že později napsal lepší knihy a postupně se zlepšuje, takže se těším na další....

wooloong
26.12.2013 5 z 5

Nemůžu si pomoct, mně se Švábi líbili. I to, že nám autor nezatajil jedinou indicii k dopadení vraha, takže si může čtenář zaluštit s ním. Mám jen dvě výhrady
- Jak to bylo s rukou slečny Runy? Proč měl autor potřebu zmrzačit hezkou mladou holku, když to nemělo žádnou souvislost se zápletkou a ani tuto záležitost nikde v ději nevysvětlil?
- Harry je nám představen jako obyčejný chlapík, co tak trochu pochlastává, má nějaké ty rodinné problémy a je dobrý polda. Člověk se s ním může ztotožnit, může mu fandit a najednou přijde velké dramatické finále a ten obyčejný sympatický chlapík se najednou stane hotovým supermanem zkříženým s Jamesem Bondem a pitbulem. Jak by bylo jinak možné, aby se někdo s prostřelenou nohou, zlomenou čelistí a dalšími "drobnými oděrkami" dokázal vyšplhat po žebříku na mostní konstrukci a dorazit hlavního padoucha? V té chvíli jsem si vybavila dvě události:
- Jak jsem nedávno zakopla a upadla na chodníku. Všehovšudy jsem si akorát odřela koleno, roztrhla džíny a narazila loket, přesto mi trvalo nejméně dvě minuty, než jsem byla schopná posbírat všechny své kosti, tašky a brýle a vstát. A pak jsem se tiše odplížila. Určitě bych nebyla schopná nikde pobíhat a lézt do výšek.
- Scénu z filmu Monty Python a Svatý grál s Černým rytířem, který, ač už nemá jedinou končetinu, nevzdává to a křičí na soupeře: "Bojuj, srabe, je to jenom škrábnutí!"
Příště, pane Nesbo, pokud potřebujete, aby se váš hrdina dopouštěl akrobatických kousků, zkuste ho zmasakrovat o něco méně.

kamilen
20.12.2013 5 z 5

Nesbo nezklamal. I když jsem dlouho tušila, kdo je hlavní záporák, stejně jsem dočetla s napětím.

Michnicka
14.12.2013 5 z 5

Chvílemi mě až mrazilo, nemohla jsem se od knihy odpoutat a pořád jsem jen a jen četla, abych věděla jak to nakonec dopadne.