Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3878 3878

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

mkkoudy
01.12.2018 5 z 5

První setkání s Harrym Holem a hned jsem si tohoto osobitého chlapíka zamiloval.

lazarus
12.11.2018 4 z 5

Vcelku hodně slušné drama. Ovšem na Petera Maye a jeho trilogii Skály to holt nemá.

Efesus
23.10.2018 3 z 5

Rozuzlení a zápletka byla fajn. Bylo použito více dějových linií, což knize a čtivosti taky pomohlo. Stejně mě ale kniha tolik nenadchla a dlouhou dobu jsem se nedokázal začíst. Za mě lehký nadprůměr.

Katulinka69
21.10.2018 4 z 5

Líbilo.

PPardinio
20.10.2018 5 z 5

Při čtení Červenky jsem se bavil a nevadila mi ani délka knížky. Musím hodnotit plným počtem, protože příběh neměl podle mě žádnou chybu. Část V. - Sedm dní byla pro mě zatím absolutní top! S něčím podobným jsem se zatím nikde nesetkal.
"Dobrý den, tohle je Ellenin a Helgeho záznamník. Zanechte prosím vzkaz."

Wyder
06.10.2018 4 z 5

No, dočetl jsem to asi po 5 dnech, takže mi to celkem sedělo. Je to nicméně trochu jiný díl Holea, vždyť první vražda v současnosti se tam odehraje až když máte přečtenou aspoň půlku knihy. Osobně mi exkurs do WW2 nevadil, o Norsku a WW2 vím jen to, že tam za války byla Quislingova kolaborantská vláda, tak jsem se alespoň dozvěděl, jak to mohlo ovlivnit životy lidí i léta poté. Mám ale radši, když se sledují klasické stopy z vyšetřování a chyby pachatele, tohle bylo trochu jiné. Kniha je pro mě hodnotná hlavně proto, že ji čtu až poté, co mám přečteno vše ostatní (kromě Žízně). Dozvěděl jsem se tam tak konečně, kdo je vlastně Ráchel, kde pracuje apod. Přijde mi totiž, že to pak Nesbo v dalších dílech snad znovu neopakoval (ale možná už si to nepamatuju). Je tu také podstatné, že se dozvíte o substory s Princem a vraždě Harryho kolegyně Ellen.

Knihu neřadím mezi nejlepší Holeovky, ale určitě je lepší, než první dva díly. Je to hlavně podstatný díl série, kde započne více dějových linek do dalších dílů. Proto tedy nevynechávat. Kdo má Nesba rád, určitě zklamán nebude.

barbora5058
29.09.2018 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla, četla jsem ji už po 2., tentokrát jsem byla na ten chaos ve jménech a válku a retrospektivu v časech připravená, velice slušně napsané. (Jinak zatím nejlepší knížka HH 1 - 3, Červenka vede). 5 hvězd si zaslouží. Chce to opravdu dávat pozor, jako vždy u Nesba a taky počítat s tím, že bude na konci knihy vše vyřešeno.

Odpověď Therushka531: Slizák se jmenuje Bert Brandhaug, táta Rachel našel dopis o předvolání kvůli Olegovi - tak ho chtěl zničit, ne?
S tím střílením-chtěl střílet Daniel, ale jakmile řekl HH heslo Oleg, Daniel se proměnil ve vímekoho a dostal strach..

dadako
19.09.2018 4 z 5

Kniha se rozjížděla postupně a nakonec to bylo tempo pěkně zběsilé. Propojení na WWII mě také bavilo. Věděl jsem že u SS sloužili i neněmci, ale o Norech jsem neměl tušení.
To therushka531: V knize bylo popsáno proč atentátník zavraždil vydírajícího slizáka.

BoubelkaLulu
10.09.2018

Bylo to napínavé a mocinky se mi to líbilo. Pan Huhule je velmi šikovný policista.

therushka531
09.09.2018 3 z 5

Čtu HH popořadě a tento díl mi zatím přišel nejlepší, i když u všech jsem cca od poloviny knihy věděla kdo je vrah =) Nicméně k Července mám několik výhrad a budu ráda, za reakci od těch, kteří také četli, třeba jsem něco přehlédla.

!!! POZOR SPOILERY!!!

Co se týče vraždy toho slizáka, který vydíral Rachel a chtěl po ní sex, zjistil Harry proč ho její otec zabil? Já to z knihy moc nepochopila... Pokud ano, tak to nebylo v knize nijak řešeno, a bylo to zahráno do ztracena, což mi přišlo divné. Jakoby to u Harryho nevyvolalo nic, o čem by stálo za to se zmínit ani ve vztahu k Ráchel. Pokud ne, tak mi to příjde ještě divnější, zejména, když Harry pořád šťourá do vraždy Ellen, a pořád mu na tom "neco nesedí", ale tady neřeší motiv proč slizáka zabil?

Úplně jsem nepochopila, proč vrah nakonec atentát neuskutečnil, přišlo mi to, jako by jen stál u okna, mířil a čekal, a když Harry vpadl dovnitř, tak to vzdal. To mi příjde nepravděpodobné vzhledem k jeho odhodlání. Logičtější by mi přišlo, kdyby prostě jen zmáčkl spoušť, a nechal se klidně Harrym střelit, stejně neměl co ztratit.

Co myslítě, že říkal vrah tomu překupníkovi zbraní, kterého Harry vyslýchal v Johannesburgu. Bylo tam, že něco nenávidí. Můj tip je že nenávidí zradu.

Vlak7
31.08.2018 2 z 5

Až jsem se v tom ztratila. Je mi líto Ellen.

Nello
30.08.2018 2 z 5

Kniha mi ,,nesedla", nebavila mě a špatně se mi četla. Nesba mám moc ráda a čekám na každou knihu, co napíše a nedovolila by jsem si ani jedinou přeskočit, ale zpětně v ohledu k ostatním, byla tahle pro mě nejslabší.

tatjana1737
29.08.2018 5 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Druhý díl mi kamarádka nepůjčila, protože ho má jen anglicky, takže jsem se po Netopýrovi vrhla na Červenku a v duchu se ptala, jestli autor má pro své knihy i jiné než jednoslovné názvy z říše zvířat :-). Zprvu jsem měla trochu guláš ve jménech a postavách, ale rychle jsem se začetla a ne a ne se knihy pustit. Prolínání s válečnou rovinou bylo čtenářsky neotřelé a pasáže z konce války pro mě byly ze začátku mnohem zajímavější a působivější než ty ze současnosti. A postupně - jak asi bylo autorovým záměrem - mi začalo hrabat, kdo že je ten stařec "ze současnosti", jestli Daniel nebo ten druhý, kdo sakra přitáhl zpátky Danielovu mrtvolu (a jestli - fuj hnus - nepřišel zpátky po svých), že Uriáš ve Vídni vlastně nemusí být Uriášem z východní fronty, co se stalo s Gudesonem, který nám najednou z děje zmizel apod. Nu, kdybych zapojila hlavu a spojila si název knihy s jistou válečnou přezdívkou, která je později v knize vysvětlena, došlo by mi to krapet dříve, ale Nesbømu se mistrně podařilo odvádět moji pozornost při čtení stále stranou.

Knize bych vytkla (kromě pointy, která po všem tom napětí a zvratech v domněnkách nebyla kdovíjak ách - ale zase: co má chudák autor detektivek vymyslet neotřelého, aby šel "vyčtený" čtenář do kolen?!) dva momenty: stejně jako v prvním díle (Netopýr) zde došlo k vraždě Harryho parťáka + v této souvislosti mě sakra štvalo, že HH neodhalil (a nepotrestal!!!) identitu Prince. Doufám, že ten šmejd v dalších knihách dostane co proto, protože jinak nehraju a literární svět - stejně jako ten skutečný - není spravedlivý.

Na to, že detektivky běžně nevyhledávám, mě tyhle opravdu moc baví a tentokrát si mne Nesbø získal tou druhou světovou válkou. Ač absolventka historie, o Norsku vím jen to, že v něm za války byla kolaborantská vláda v čele s Quislingem, ale že část vojáků bojovala za německou věc, že po válce nutně muselo dojít k soudním procesům s kolaboranty a zrádci, že i ti, co nakonec skončili na "nesprávné straně" byli lidi a měli své další osudy, které válka poznamenala, či že tohle vše může přetrvávat v mysli současných Norů a způsobovat jim to tichá traumata i dnes, kdy se nám, co jsme se narodili později, zdá druhá světová válka tak daleko, to pro mě byly silné podněty k zamyšlení. A nádherný byl příběh Uriáše a Heleny, ta silná osudová láska, stejně jako Harryho zamilovávání se do Ráchel... jakožto latentní romantička jsem nad těmihle pasážemi snila s otevřenýma očima. Mohu jen naivně doufat, že o mně takhle někdy uvažoval můj manžel, i když se obávám, že jemu je tahle "literární stránka" lásky odepřena :-).

zuki.ez
24.08.2018 5 z 5

Nesbo opět perfektní. Skvěle propojené se zážitky vojáků na východní frontě 2. sv. války. Napínavé a překvapivé až do konce...jak jinak!

Enrs
23.08.2018 4 z 5

Červenka byla výborná, okořeněná starým příběhem, doplňující příběh nový, Ráchel, její otec, mistrovsky spletené a s kouzelnou atmosférou. Nutno poznamenat, že hlas Hynka Čermáka příběhy jen podtrhuje a dotváří.

Agatha84
16.08.2018 4 z 5

Tak mám za sebou další díl (snažím se jít chronologicky) Znovu to bylo o fous lepší. Vlastně to bylo fakticky dobré, ale čtyři hvězdičky dám jen proto, abych měla rezervu do příště, neboť doufám, že se autorovi podaří mě ještě pořádně "sejmout" :-)

Kája_95
09.08.2018 4 z 5

Toto byla moje první knížka od tohoto autora. Chvilku mi trvalo, než jsem se pořádně ponořila do děje a vyznala se v postavách. Každopádně asi od půlku jsem přišla knize na chuť. Byla napínavá a do poslední stránky jsem knihu hltala. Takže si myslím, že tato knížka bude ideální volbou.

malkina11
27.07.2018 5 z 5

Když jsem před lety propadla kouzlu severské krimi, představoval pro mne Jo Nesbo ikonu, které jsem slíbila zachovat věrnost. Četla jsem vydání tak, jak mi přišla do ruky...nyní jsem v mezičase, kdy mám více času na čtení a byť bych mohla sáhnout po zcela nových titulech, vrátila jsem se k Harrymu a čtu sérii pěkně od začátku, což je důležité pro pochopení vývoje hlavní postavy příběhů. A čím víc ho poznávám, tím víc si mě získává, a jak říká Moller…"měl toho lehce pošramoceného kriminalistu s velkýma ušima odstávajícíma od dohola ostříhané lebky jako dvě pestrobarevná motýlí křídla rád." První dva díly jsem přelouskala raz dva a nemám k nim žádnou výtku. Červenka je těžší, spletitější a pokud se nedáte odradit první třetinou knihy a lehkou dezorientací v postavách v různých časových rovinách, budete odměněni skvělým čtenářským zážitkem. Takže Harry, ty kluku jeden ušatej, jdu s chutí do dalšího příběhu :-) !

amanek
27.07.2018 4 z 5

Bohužel nečtu serii postupně a už jsem četla i lepší.

lindaofarim
26.06.2018 5 z 5

Bohužel nečtu sérii HH postupně - tohle je předposlední kniha (ještě mi zbývá Spasitel). Ale řekla bych, že Červenka je jedna z nejlepších. Konečně jsem zjistila, kde se vzala Ráchel. Příběh vojáků druhé světové války byl napsán velmi poutavě. Hodně zajímavý závěr, který jsem nečekala. Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček a vřele doporučuji. Lepší je však číst celou sérii postupně. Škoda, že jsem to tak neudělala - tak příště!