Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3864 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

PROCHEY
05.11.2019 4 z 5

Zatím jednoznačně nejlepší “Holeovka” (čtu postupně). Nejdříve mě trochu odrazovaly ty návraty k 2. světové válce, ale ačkoliv byly místy tyto pasáže delší, než bylo nezbytně nutné, dalo se to vydržet a nakonec to stálo za to, když do sebe všechno pěkně zapadlo.
Občas jsem se tedy ztrácel v množství postav, tak jsem někdy musel listovat stránkami zpět, abych měl jasno. To se mi u Nesba nestalo poprvé... To samé bych mohl napsat o severských názvech - většinou ta slova přeskakuju.
Jinak příběh opravdu zajímavej, který navíc člověka nutí k zamyšlení, jak to vlastně ti Norové za války měli a proč. A k tomu to vypadá, že se nám zde otevírá další případ, který by se mohl linout nějakou chvíli v pozadí, než ho Harry vyřeší - případ Prince.
Úroveň se zvedá, nemůžu se dočkat dalšího dílu.

wimpzk
09.10.2019 3 z 5

Může obsahovat SPOILER.
Moje třetí "Holeovka" po Netopýrovi a Švábech. Zajímavý námět kolaborace Norů s Němci za 2.sv. války; zřejmě jedno z bolavých míst moderní historie Norska. Svižně napsaná krimi, napětí až do konce ale....Zkrátka mi příběh nepřišel jednoduše uvěřitelný. Ať už jde o z mého pohledu až příliš jednoduché propašování vraždící zbraně přes půl světa do Norska a ještě lehčí její nákup, nebo ať jde o atentátnikovy schopnosti dokonale naplánovat a uskutečnit svou mstu (zvlášť když ve válce jako snajpr nepůsobil, je už dost starý a navíc smrtelně nemocný), jeho poválečná schopnost žít roky bez odhalení pod falešnou identitou, jeho rozdvojení osobnosti, Holova eskapáda s návštěvou amerického prezidenta a přeložení k tajné službě, navázání milostného vztahu s ženou, který má souvislost s životem atentátníka...No, prostě těch "Ale" mám ve vztahu k této knize až moc na to, abych se s příběhem sžil a bez výhrady jej přijal. Nicméně Nesbø psát umí, je mistrem v popisech lidí, jejich psychologie, míst, situací, má smysl pro gradaci příběhu, jeho jazyk je filmově obrazný, čili z tohoto důvodu dávám tři hvězdy, což je doslova dobré ocenění.

EvikU.
02.10.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Občas jsem si nevzpomínala na jména.. chvilku mi trvalo, než jsem si vzpomněla. A od půlky už to zase byla jízda na kterou jsme u Jo Nesbo zvyklý.

Spoiler: Naštvalo mě, že se nevypátralo kdo byl za vraždou Ellen. Tak jen doufám, že to bude objasněný v některým z dalších dílů.

jfialova
28.09.2019 4 z 5

Zatím nejlepší díl série, který jsem četla. Zajímavý je příběh z války i ze současnosti. Zaujalo mně zejména téma postavení Norska a jeho obyvatel ve druhé světové válce, byť nejde o žádnou podrobnou historickou sondu, člověk si aspoň trochu udělá představu a může se dovzdelat jinde. Těším se na další díl.

Lmslaver
21.08.2019 4 z 5

Na třetím dílu série je vidět výrazný posun, autor suverénně vystavěl zápletku, přidal na čtivosti, přesto mé nadšení z Červenky nedosahuje takové výše jako u Nemesis, Pentagramu, nebo Spasitele. Retrospektivní návraty do druhé světové války se mi zdály zbytečně rozsáhlé a po přečtení osmi knih od Nesba už jsem tak trochu nahlédl pod autorovu pokličku a všechny ty zvraty a postupy mě už prostě nešokovaly. Trochu tam v koutku slyším toho posměváčka: kiš-kiš, tady to máš, neměl jsi číst Harryho Holea na přeskáčku. Nicméně trvám na tom, že vedlejší dějová linie příběhu s Princem prolínající tři Nesbovi romány je skvělá a neublížilo ji ani mé nelineární trestuhodné čtení, protože Princova totožnost je známá od první chvíle, kdy vstupuje na scénu. Harrymu tu ke cti slouží i to, že se mimo jednu těžkou životní situaci dokáže držet dál od chlastu.

pestas
20.08.2019 4 z 5

U teto knihy mi trochu trvalo se zacist, zpocatku jsem bojovala s casti z historie, i kdyz mi bylo jasne, ze je to dulezite pro pripad. Poslednich par kapitol jsem ale zhltla neskutecnou rychlosti a vubec jsem se od cteni nemohla odtrhnout

pavčape
03.08.2019 3 z 5

Harry ještě nepije. Nebo už nepije? Zkrátka a dobře v toto příběhu byl vcelku střízlivý. Jelikož jsem nečetla chronologicky, teprve teď jsem se dozvěděla, jak začal jeho vztah s Ráchel, který nebude vždy takhle idylický.
Nicméně k příběhu... Četl se dobře, přestože pro mne byl začátek hodně rozvláčný. Přesto, že jsem na severskou literaturu zvyklá, zde mi dělala problém jména. Kdo bude číst níže, možná bude následovat SPOILER. Poněkud jsem se ztrácela v těch jménech vojáků a když se do toho ještě zapletla rozdvojená osobnost, už jsem si musela dávat fakt bacha! Ten konec ala Jekyll a Hyde mi přišel trochu přitažený za vlasy.

pavels36
30.07.2019 5 z 5

Harry je prostě jednička a jeho přirozenost je fascinující. Doporučuji!

francouz
16.07.2019 5 z 5

Když se propojí několik dějových linek, to je teprve ten správný zážitek. Navíc tady se jedná o propojení s mojí oblíbenou historickou dobou, kterou je druhá světová válka.
Stejně jako u nás i Norsko má svoje traumata, kdy klasická nordická rasa, nevěděla, zda má následovat Hitlera a nobo jeho protivníky.
A všude se najdou mladíci, kteří byli najednou plní ideálů a šli bojovat proti bolševikům....
Moc pěkná jízda v podání Nesba. Opravdu jsem se kochal.
Navíc jsem četl jednu knížku ze série, která byla o dost napřed, takže se mě pěkně pospojilo pár detailů, které by mě jinak utekly.
Protože nesbo je opravdu detailista, který se úplně vyžívá ve spomalování děje, aby na vás pak o to rychleji zaútočil stylem, který Vás nutí neodkládat knížku a číst dál a dál.
Je to parádní představení a Harry opět ukazuje svojí sílu. ...

Pepa0216
15.07.2019 4 z 5

Harry Hole mĕ jako detektiv hodnĕ baví v této knize byl navíc dĕj zajímavĕ propojen s historii. Na druhou stranu ty detektivky začínají být podobné. Jsou to dobré knihy, ale ničím novým mĕ kniha v této sérii o Harrym Holeovi neupoutala.

onyx84
14.07.2019 5 z 5

Neskutečně chytlavé a napínavé...až mi vadilo, že musím spát a chodit do práce...zaslouženě pět hvězd!!

kachnat
12.07.2019 4 z 5

Tento díl mi trval trochu déle, než ostatní, nezaujal mě tolik jako jiné díly série.

jittik
09.07.2019 5 z 5

Dokonalé, na konci zůstalo pár otázek a doufám, že v dalších dílech se opět vynoří.
Těším se na další díl

Evelyn2
26.06.2019 5 z 5

Miluju jak Nesbø dokáže psát tak že do posledních 60 stran nemáte tušení jak to dopadne. Další výborný kus do sbírky. K severské krimi jsem se dostahala přes Sněhuláka od Jo Nesbø a zatím ani předešlé knihy o Harrym Hole nezklamaly. Uvidíme co přijde příště, asi to bude Nemesis ????

Hawkeye65
19.06.2019 5 z 5

Po prečítaní všetkých kníh od Netopiera po Smäd, môžem zhodnotiť, že sa jedná o najlepšie dielo autora. Nesbø primiešal do knihy spomienky z vojny, ktoré mu rozprával jeho otec. Znamenitá detektívka, tri odlišné dejové línie a vždy jeden Uriáš. Motív je jednoduchý, no s výbornými flashbackmi, ktoré sú dôkladne zamotané a záhadné. Jo Nesbø, ďakujem za zážitok.

Morfyk
12.06.2019 3 z 5

Ale jo četlo se to hezky, až na ten pomalý začátek, po té se to slušně rozvede k napínavým částem, začínám pozorovat s každým dílem série posun k lepšímu, jedeme dál, NEMESIS čeká.

Pořád jsou ale pro mě B. Minier a dokonce i R. Bryndza lepšími autory než Jo Nesbo - no má co dělat, aby mě přesvědčil o opaku, ještě zbývá 9 knih, tak snad se dostaví ten WOW efekt o kterém všichni tak mluví, že lepšího autora KRIMI než je JO, na světě není.

sbijecka
11.06.2019 2 z 5

Můj první přečtený Nesbo. Asi kvůli oblíbenosti autora jsem čekal něco víc. Sice to bylo napsáno dobře, celkem čtivě ale první polovina byla nuda. Ve druhé polovině knihy se sice začalo něco dít ale příběh byl pro mě nezajímavý a nezáživný. Upřímně nevím, jestli vůbec zkoušet další knihy od tohoto autora. Spíše zklamání.

Opatov
05.06.2019 5 z 5

Jednoznacne 5 hvezd. Zpocatku trochu nesrozumitelne diky historickym udalostem, ale po spojeni jednotlivych linii skvela detektivka. Napinave az do konce, coz je u Nesba klasika.

Miruš
02.06.2019 5 z 5

Opět vynikající kniha skvělého autora... a jdeme dál ????

Annkag
16.05.2019 4 z 5

Ja proste Nesba milujem...a jeho Hary Hole nejde pre ránu moc ďaleko.
Červenka je zatial jedna z najlepších kníh,ktoré som od neho čítala.
Velmi sa mi páčil retrospektívny pohlad na frontu počas druhej svetovej vojny.
Skvelé severské napätie a koniec,ktorý tak trocha čakáte ale aj tak vás nadchne.