Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3864 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

VendyBW
18.04.2020 3 z 5

Nezklamala, jako žádná kniha od autora. Chvíli trvalo než to nabralo směr a spád, ale vše mělo smysl. Zase super příběh.

zimka.r
11.04.2020 4 z 5

Tak buď se to zlepšuje nebo si zvykám. Opět tedy zmatek ve jménech a postavách...ještě když dochází i k úmyslné záměně.Pokud ale seženu, tak další přečtu ;)

Briv
05.04.2020 5 z 5

Předešlé dva díly mě až tak nebraly proto jsem měla celkem dlouhou pauzu, než jsem se pustila do trojky. Tato kniha byla ale něco úplně jiného. Tentokrát necestujeme po světě, ale do minulosti. Napětí, gradace, smrt i láska. Všeho přesně tak akorát. Pěkné nahlédnutí do historie Norska a zajímavá postava staříka, který se z minulosti vynoří.
P.S.: Manžel ji četl dřív než já a varoval mě, ať nečtu anotaci, protože tentokrát prozrazuje příliš moc děje. Za to jsem byla ráda, protože zpětně by mě to štvalo. Tak bacha na to :).

ropo
02.04.2020 5 z 5

Tak Červenka byla neskutečná jízda. Přestože již téměř od začátku máte tip na vraha, je to postupem času čím dál více zamotané a vypadá to, jako by kniha ztrácela logiku. To se však s blížícím se závěrem začne měnit a vše do sebe začne zapadat jako dílky skládačky. Samotný závěr opět strhující. Přesto byla tato kniha zcela odlišná od všech ostatních, které jsem od autora četl, nicméně o nic horší, ba naopak. Opět mohu jen doporučit.

Sharru-ken
02.04.2020 4 z 5

Této severské krimi přesun do domácího prostředí velmi prospěl. Ne že bych si exotické prostředí neužil, zvláště Austrálie se mi velice líbila, ale Norsko tomu dalo pár bodíků k atmosféře.
Provázání s příběhem z války je velmi povedené a závěr je brilantní. S touto knihou se Nesbø přiblížil k naplnění očekávání, se kterým jsem začínal číst serii Haryho Hola.

Nikusha
01.04.2020 5 z 5

To bylo tak úžasně složité a zamotané. Já byla vlastně skoro celou dobu naštvaná, že to nechápu. Ale takovým tím krásným způsobem, že jsem musela pořád číst dál a přijít tomu na kloub. Žádná jednoduchá detektivka vrah, oběť, vyšetřovatel..., ale taky žádná slátanina, která by nedávala smysl. Jednoduše brilantní.

Janadvorackova
23.03.2020 5 z 5

Tady autor trochu kouzlil :). Jedna linie příběhu se odehrává v zákopech a nemocnici za druhé světové války. Sleduje příběh několika norských vojáků. Z té doby - nic veselého.
Druhá linka se odehrává v současnosti, tedy na konci dvacátého století (současnost vzniku knihy) v Norsku.
Harry řeší případ nečekaného nákupu jedné "zvláštní" zbraně, sleduje dění kolem skupiny rasistů, ochranu důležitých státních příslušníků a částečně zabíhá i do událostí z minulých příběhů.
Červenka je sice ptáček, ale také to může být něčí přesdívka. Tím nic neprásknu.
Když jsem se do příběhu zaposlechla, ubíhal strašně rychle a nedal mi pokoj, dokud jsem celá divoká a zpocená až za ušima, nedoběhla na pěkně zamotaný konec.

martula.07
22.03.2020 5 z 5

Nejdříve mě štvaly v jedné pasáži až moc časté výlety do minulosti, ale když člověk vytrvá a dojde až na konec, zjistí, že úplně všechno do sebe hladce zapadá a dává dokonalý smysl. Až se člověk diví, jak může jeden člověk dokázat vytvořit tak strašně spletitou pavučinu příběhu.

Jo Nesbø a Harry Hole se mi líbí čím dál víc.

sibila
09.03.2020 5 z 5

Červenku jsem rozečetla už kdysi, ještě coby Červenka nese smrt. Tehdy jsem nedočetla, nemohla jsem se začíst. Protože jsem ale v současné době k HH sedla znovu a tentokrát to čtu chronologicky, vzala jsem ji do ruky znovu a úplně mě strhla. Občas jsem se vracela zpět kvůli jménům, ale to nebylo nic na překážku, na to jsem u sebe zvyklá. Vtáhlo mě to a nepustilo a konec už jsem zhltla se zatajeným dechem. Vynikající.

janadibelkova
15.02.2020 1 z 5

Nějak jsem se nemohla začíst, i když některé části vtahnou, jako celek mě tahle kniha nebavila, mnoho postav, někdy úplně zmatený děj...

Ethys
08.02.2020 5 z 5

Typicky pribeh harryho holea, fascinuje mě, kolik katastrof a neštěstí mu autor přináší do života.

MilanCFC
04.02.2020 5 z 5

Naprostá petarda. Jak se v prvních dvou dílech Nesbo teprve rozepisoval a zjišťoval co a jak, tak to tady napálil v té největší míře. Dost možná nejlepší díl z celé série, bez legrace.

Eeli
01.02.2020 5 z 5

Netopýr a Švábi byli oproti Července hodně vlažná polívčička. Tenhle příběh je naprosto strhující, překvapivý, napínavý, promyšlený - zkrátka má vše, co má kvalitní detektivka mít. Zajímavý vhled do historie Norska za času 2. sv. války, střídání minulosti se současností tak, aby vše plynule navazovalo.
+ Harry a jeho poznámky

Galadwen
23.01.2020 4 z 5

Moje první setkání s autorem (nepustila jsem se do série chronologicky). Dalo mi docela práci se začíst, ale zhruba po prvním stu stran se povedlo, příběh graduje, má napětí. Oddechovka, a nic víc jsem od toho nečekala, takže jsem spokojená.

fruitbueno
06.01.2020 5 z 5

Ačkoli se mi zpočátku ani trochu nelíbilo členění kapitol, přeskakování v čase a ději a naprostá změť postav v historické lince, po přečtení musím uznat, že ze všech tří dílů je Červenka suverénně nejlepší, nejchytřejší a nejpropracovanější! Autor mohl trochu ubrat na tom rozvleklém úvodu, ale závěr vytočený na plné obrátky to částečně vynahradil. Hlavní hrdina opět prokreslen o něco hlouběji, už začínám chápat, proč mi kolegyně svorně doporučovaly číst sérii od počátku a postupně. Nemůžu si závěrem pomoct a dodávám, že se těším, až nastane zúčtování s tím policejním potkanem, který v tomhle díle unikl...

grimik
27.12.2019 5 z 5

Dovolím si tvrdit, že jde o nejlepší díl celé série a asi jediný, který, pakliže nejste přímo fanoušky HH, stojí za přečtení.

PetrCepek
12.12.2019 5 z 5

Červenku spolu se Spasitelem považuji za nejlepší z dosud vydaného tuctu knih o HH. Navíc se tento příběh všem ostatním nádherně vymyká svým šedesátiletým časovým rozkročením.

JanaBalunova
05.12.2019 5 z 5

Další povedená kniha. Dějově nabité a propletené časově. Prolínání minulosti a přítomnosti mě poutalo k příběhu mnohem víc. Neustále mě nutila přemýšlet nad tím, kdo, co a koho. Jen mě mrzí, že si vždycky oblíbím nějakou postavu a Nesbo ji pak někde odkrouhne... O to víc toužím po dopadení pachatele. Z téhle knihy je patrné, že se vyvinulo několik dějových os, které se budou v dalších dílech rozvíjet a to hlavně postava policisty Waalera, tedy alespoň v to doufám ;-)

Enti
01.12.2019 4 z 5

Harry Hole řeší první případ v Norsku. Po předchozích "výletech za vraždami" do Austrálie a Thajska se tentokrát setká s přízrakem v podobě bývalého frontového vojáka. Zajímavá exkurze do nacistické minulosti Norska, po detektivní stránce slabší. Harry získá nového kolegu Halvorsena a hlavně pozná svou femme fatale Ráchel.

TomTomis
13.11.2019 4 z 5

Třetí kniha s H.H. a pořádná bichle. Musím říct, že jsem si tento díl užíval víc než předchozí dva díly. Asi si na tohoto svérázného detektiva začínám zvykat. Na knize se mi nejvíce líbilo nahlédnutí do historie. Historie norských vojáků ve složitých válečných letech. Po přečtení anotace na knize jsem byl rád, že anotace nečtu. Prozrazení jedné informace, která se odehraje až v půlce knihy mi přijde nefér vůči čtenáři.
Kniha má spád. Místy možná poněkud překombinovaná, ale musím říci, že jsem si u knihy odpočinul, přišel na jiné myšlenky a to u oddechovější detekt.literatury oceňuji. Když se i něco navíc dozvím, považuji to za bonus.