Červenka nese smrt

Červenka nese smrt
https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3893 3893

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

lindaofarim
26.06.2018 5 z 5

Bohužel nečtu sérii HH postupně - tohle je předposlední kniha (ještě mi zbývá Spasitel). Ale řekla bych, že Červenka je jedna z nejlepších. Konečně jsem zjistila, kde se vzala Ráchel. Příběh vojáků druhé světové války byl napsán velmi poutavě. Hodně zajímavý závěr, který jsem nečekala. Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček a vřele doporučuji. Lepší je však číst celou sérii postupně. Škoda, že jsem to tak neudělala - tak příště!

dav1990id
25.06.2018 5 z 5

Naprosto perfektní , děj je napínavý od začátku do konce a nabírá stále větší a větší grády .

nik077
21.06.2018 5 z 5

Mě se detektivky s HH velmi líbí...kniha opět nezklamala

Knižní střípky
12.06.2018 3 z 5

Čtu HH postupně a přiznám se, že se s ním stále tak trochu peru. Ale ohlasy ze všech stran mě utvrzují v tom, že stojí za to vydržet, že díly mají vzestupnou tendenci. A já to nevzdávám a souhlasím s tím, že série je díl od dílu lepší, ale stále mi tam "to něco" chybí. Nicméně Harryho miluji, o tom žádná. Obzvláště v podání pro mě velmi charismatického hlasu Hynka Čermáka, tam je to láska na druhou. A to přitom nemám moc ráda takové rozpolcené hrdiny, kteří jdou ode zdi ke zdi a v podstatě svým jednáním dost často ničí nejen sebe, ale i své nejbližší okolí, ale Harry si mě prostě získal.

mysteriouslukas
05.06.2018 5 z 5

Přečteno! Mám v plánu přečíst postupně celou sérii Harryho Hole. Kniha je super napsaná a četl jsem ji s velkým nasazením. Trochu mi tam vadilo příliš cizích jmen, sem tam jsem se do toho zamotal a musel se vracet. První třetina knihy mě moc nebavila ale pak se příběh pěkně rozjel a zatím vše dobře dopadlo. Jinak klasika u HH jako alkohol, smrt a láska zde hraje velkou roli, zacož jsem rád.

Terva
02.06.2018 4 z 5

Už delší dobu nepije,
jenže musí být
stále opatrný,
brát věci tak,
jak přicházejí.

HH3 Červenka je třetím (hurá, umím počítat) počinem, který spáchal Jo Nesbo.

Harry Hole je borec, alkoholik (což ho šlechtí) a hlavně smolař, kterej ze své smůly dokáže vytěžit maximum ku svému prospěchu. Politické mlýny melou pomalu, ale jistě a Harry se tak za odměnu (udělal chybu) dostává do vyšších sfér. Tentokrát je to nástup do tajné služby. Nemyslete si, že spoileruju. Na přebalu knihy je toho napsáno o hodně víc.

Prvních 200 stran je celkem nuda, ale pak se to rozjede ve velkém stylu. Drama, akce, slepé uličky, nové stopy, vášnivá láska a vášnivější nenávist – no člověk by se muset rozdělit, aby to všechno zvládal. Pestrá škála vražd, které na první pohled spolu vůbec nesouvisí, nás zavede do světa mužů, jenž se chtějí pomstít........

Malá ochutnávka:
„Červenka obecná.“ Ukázala Ellen. „Takhle na podzim bývá k vidění vzácně.“
Kde?
Tamhle. Na střeše té výběrčí budky.
Harry se sklonil a vyhlédl čelním sklem ven. „Aha, tak tohle je červenka?“
„Přesně tak. Ale hádám, že bys ji nepoznal od drozda cvrčaly, co?“
Správně.

Harry se v tomto příběhu opět zamiluje, to není noc nového pod sluncem. Ale tady je to láska skoro smrtící. A není se čemu divit, příběh je protkán krutými vášněmi, rasizmem a nebo antisemitismem. Ve hře je i válečná minulost Norských občanů a hlavně to, že jejich potomci se s tím musí vyrovnat a žít s tím.

Citát: Jsem jediný, kterej tady nechápe, co je jádro pudla?

Pár výhrad k tomu příběhu bych našel. Asi největší problém jsem měl s prvními cca 200 stranami. (celkem má kniha 590 stran) Připadalo mi to zbytečné prodlužování děje. Můj postřeh pak krásně a názorně potvrdilo několik krátkých pasáží na konci příběhu. Tyto pasáže vám totiž zkrátí těch úvodních 200 stran na pouhých pět stránek. Příběhu tak škodí přílišná délka.

Další věcí, za kterou však nemůže pan spisovatel, je absence překladu cizích vět a slov. Bohužel ani na konci knihy není slovník. Tentokrát se na to nakladatelství Zlín úplně vykašlalo.

Aya81
30.05.2018 4 z 5

Kniha přečtena jako třetí od Nesba (tedy postupně tak, jak je série HH psána) a i když první dvě knihy nebyly vůbec špatné, Nesbo potvrzuje, že laťka stoupá. Nedávám 5 hvězd, protože čekám, co přijde ještě lepšího :)

SPOILER!

Jen mi teda trochu štve, že Harrymu v každém díle někdo s kým se sblíží umírá :(

annettka1098
29.05.2018 4 z 5

Začátek se táhl a byl celkem zmatený. Ve vojácích jsme měla hokej a konec tomu napomohl jen částečně. Už to ale bylo mnohem lepší než předchozí dva díly. Možná i díky tomu, že Harry Hole mi byl v tomto dílu nějak sympatičtější. Rozhodně pokračuji dál.

jaroiva
25.05.2018 4 z 5

Rozhodně lepší než Švábi i Netopýr. Product placement v rozumných mezích a smysluplně umístěný, takže jo, pokračuju v jízdě s Harrym Holem.
I když zezačátku jsem se trochu lekla, protože doby, kdy jsem četla válečnou literaturu, jsou už dávno pryč a dnes spíš raději hledám oddechovější čtivo. Nakonec to ale bylo dobré.

ZuzanaHabi
24.05.2018 5 z 5

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Červenka byla velmi zajímavá prolínáním minulosti a současnosti a je to velmi důležitý díl pro pochopení vztahů v dílech následujících. Kniha je čtitvá, napínavá a pokud nejste superman, vraha do konce neodhalíte. Vřele doporučuji!

EleanorJane
14.05.2018 3 z 5

Krásně zamotaný příběh. Docela jsem se ale ztrácela ve velkém počtu cizích jmen. Jinak ale super knížka.

nicolettkaa
10.05.2018 5 z 5

Nejdříve mě trochu mátlo přeskakování děje z minulosti do současnosti a spousta jmen, která se mi pletla. U Nesba holt musí člověk zapojit mozek a plně se soustředit, dokonce se i někdy zasměje. Některé Harryho hlášky mě prostě baví.....doufám, že v dalším díle dotáhne vyšetřování nedořešeného případu do konce.

Když nepočítám Sněhuláka, kterého jsem četla jako první, je tento díl prozatím pro mě nejlepší.

Sudin
06.05.2018 5 z 5

Z počátku mi dělo problém se do příběhu začíst, navíc válečné téma není mé oblíbené téma, ale ten konec byl skvělý. Jak všechno do sebe krásně zapadlo, nelze hodnotit jinak než 4 a 1/2 *. 1/2 hvězdy jsem srazil za některé nedotažené dějové linky, snad se v dalších knihách dočkám...

FILDASS
02.05.2018 5 z 5

Je to moje třetí kniha s Harrym a zase úplně bezvadné.Tesim se na další díl.

stryc_Pepin
01.05.2018 5 z 5

Moje třetí kniha od Nesbø a konečně kniha s výborným příběhem, napětím a drajvem. Chválím a s radostí jsem se zahryznul do dalšího dílu ze série.
Zatím to taky nevypadá zle.

michimuller
30.04.2018 4 z 5

Pocitově 4+ a to jsem se docela červenky bála. Nemám ráda knížky z válečného prostředí s dějem někde na frontách a zákopech a už vůbec mi nesedí všelijaké proplétání časových linií minulosti a přítomnosti. Ale pomyslný klobouk dolů, skvělé, čtivé poutavé a to co jindy knížkám vytýkám mi vůbec nevadilo. Ta melodramatická červená knihovna sestřiček a pacientů v lazaretu se dala skousnout. Také mě překvapil konec, že ikonický HH to nakonec poskládal z válečného deníku. Naopak velice se mi líbily pasáže HH rozervané duše po vraždě kolegyně a sýkorka. Já jsem nadšená a nejen díky charismatickému hlasu Hynka Čermáka v audio verzi, ano tohle se hodně povedlo!

Tereziee
19.04.2018 5 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst. Pletly se mi jména a dějové linky.
Ale nakonec? Bylo to skvělý. Náramně vymyšlený, skvěle propojený a opět nečekaný. Vyvrcholení napínavý jako kšandy. Tohle je ten Nesbo, který mi učaroval při čtení Sněhuláka.

Ale zůstalo zde pár nedořešených věcí, tak doufám že se s nimi Harry popasuje v dalších dílech.

Řihis
19.04.2018 4 z 5

Po slabším začátku knihy je nakonec tento případ opět velmi dobrý.

kvnhvta
18.04.2018 3 z 5

Přežil jsem to, ale že by mě Červenka nějak bavila, tak to moc nebavila. U děje z WW2 jsem se fakt nudil a cukrbliky v (a po) lazaretu byla čirá červená knihovna. Ale plno jiných knížek ani nedoposlouchám, tuhle jo, tak za tři dneska.

strippedd
14.04.2018 4 z 5

Harry Hole další z oblíbených hrdinů. Červenka se mi moc líbila. Propletenec minulosti a současnosti byl skvělým zážitkem,příběh lásky bonus.