Červenka nese smrt

Červenka nese smrt
https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3892 3892

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

m_friedlova
13.04.2018 3 z 5

Napínavý příběh, ve kterém se protkává minulost s přítomností. Chvílemi jsem se v postavách ztrácela. Na mysl mi přišel i proslulý televizní detektiv Colombo - v každém díle se kolem něho nejvíce pohyboval právě vrah. Těším se na další díl HH.

Rade
11.04.2018 4 z 5

S Harry Holem jsem začala Sněhulákem (dost dobrá detektivka), pokračovala Levhartem (no, o něco horší…), skončila Přízrakem (překombinované, pokračovat nebudu, proč bych si měla kvůli rozuzlení detektivky pořizovat další díl…?) A tak jsem sáhla dopředu - tedy dozadu - náhodně vybrala Červenku – a zdálo se mi že to docela dobře funguje, četla jsem jedním dechem…
Jenže konec už byl opět poněkud vykonstruovaný, a nakonec helemese, vše odhaleno není, takže opět návnada na další díl? Přiznám se, že tohle mně docela vadí…
Plus za tematiku druhé světové války, k tomu poznámka trochu mimo rámec detektivky: Překvapivý pohled na stovky Norů, bojujících na straně Hitlera; my se kajeme už celá desetiletí za hajlující Čechy na Václaváku – a vida, oproti Norsku slabý čajíček…
Čtyři minus.

bivana009
08.04.2018 4 z 5

Červenka mě naprosto nadchla, přečetla jsem ji během pár dní. Prolínání současného děje s válečnými událostmi bylo pojato vypravěčsky naprosto dokonale. Hlavní hrdina se chová na policistu ještě více netypicky, než jsme si už zvykli. Závěrečné rozuzlení bylo lehce předvídatelné, ale rozhodně tím neutrpělo.

Marfiel
06.04.2018 5 z 5

Nesbo v této knize ukázal, jak skvělý je vypravěč. Jen tak z fleku čtenáři předhodí nádherný epický příběh o osudovém setkání dvou mladých lidí uprostřed války. A pak dávný propletenec osudů a vztahů pomalu odvíjí, až jej přivede k napínavému, ale krásnému finále. Není to moje nejoblíbenější knížka od Nesba, ale pořád se jedná o parádní čtení...

brijana
02.04.2018 4 z 5

Ze začátku pro mě bylo těžké za začíst a hlavně jsem měla zmatek ve jménech. Bylo těžké si zapamatovat, kdo je kdo. Nebýt toho, tak dám plný počet hvězdiček. Ale když se prokoušete začátkem a uděláte si jasno ve jménech, tak je to skvělé, napínavé čtení!

namido
27.03.2018 3 z 5

Trvalo mi několik týdnů než jsem se dokázala začíst a poté jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Takže rozhodně to nevzdávejte pokud budete mít pomalý rozjezd jako já :-)

aji
18.03.2018 5 z 5

Zatím 4. dílo od Nesba, co jsem četla amusím říct, že pro mně top.

terka1011
06.03.2018 4 z 5

Kniha se mi celou dobu moc líbila, ale konec mě upřímně trochu zklamal.

karolka
27.02.2018 3 z 5

Trošku zklamání, moc překombinované, ale neodradilo mě od dalších příběhů s HH.

loudomar
18.02.2018 3 z 5

Dala jsem Holeovi poslední šanci. Začala jsem od jedničky a musím říci, že jeho třetí příběh se mi konečně líbil. Hlavně ten kontrast s minulostí. Celkově měl příběh spád a čtenářovi nedovolil příliš odhalit kdo za vším stojí. Nicméně závěr mi přišel malinko překombinovaný ale alespoň mě to donutilo trochu zapřemýšlet. Dala bych tři a půl ale půlky nemáme :( Celkově stojí za přečtení.

Brambil
17.02.2018

Začátek se dost vleče, nic se neděje. Nakonec se příběh celkem slušně rozvine. Rozhodně pro mne není Červenka nejlepší knihou série, ale svojí stavbou se příjemně vymyká obvyklé šabloně.

Johhanka79
12.02.2018 4 z 5

Kniha se hezky čte. Děj je zajímavý a neotřelý. Jak už to u Nesba bývá, tak veselosti knížka mnoho nenabízí. Dávám čtyři hvězdičky za trošku nedotažené myšlenky děje, které ovšem v "přečtení jedním dechem" nijak nebrání:-)

Majkrofon
07.02.2018 5 z 5

Ešte lepšie a prepracovanejšie ako predchádzajúce diely. Harry je jeden z mojích najobľúbenejších detektívnych hrdinov a musím povedať že ho mam rád a teším sa na ďalšie knihy.

Frity
05.02.2018 5 z 5

Opět skvělá knížka ze série o HH. Mě prolínání časových linek, osob a míst moc bavilo a líbilo se mi , že vše do sebe pěkně zapadlo. Více příběhů v jednom:-) Vraha jsem odhadla relativně brzy a bylo mi ho svým způsobem i líto. Povedená knížka.

michaela6503
31.01.2018 4 z 5

Knihy Červenka nese smrt jsem se trochu bála. Teta to četla přede mnou a trochu mě odradila svými dojmy, že kniha se hodně prolíná do válečné minulosti, a že to autor občas přehání a jí už to nebavilo.. No já mám opačný názor, právě ta minulost mě bavila hodně, hrozně mě baví v seriálech flashbacky a tohle beru jako ty knižní, takže za mě se tenhle nápad rozhodně vyvedl.
Opět jsem měla na prvních 100 stranách problém se začíst, což jsem měla i u Netopýra i u Švábi. Vždycky prvních 100 stran čtu tak týden, dva - a pak to přijde.. Jedu jako fretka stránku za stránkou a toužím hrozně moc už dojít ke konci. I když mám potom knižní kocovinu, tak naštěstí jen krátkou, protože si beru do ruky hned dalšího Harry Hole.
Opravdu nelituji ani jednou, že jsem četla dál. Je to třetí v pořadí kniha od Nesba, kterou jsem četla a už si zvykám, že to prostě trvá, než se dostanu do té knihy, ale když to konečně přijde, tak jsem nadšená, uchvácená a naprosto dostaná jeho slovy znova a znova. Rozhodně patří Jo mezi moje milované autory po pouhých třech knihách, protože mě to prostě neuvěřitelně baví a bere mi dech.
V tomhle díle mě trochu zklamal konec, že Harry na to úplně nepřišel sám, ale že si všechny puzzle dal dohromady pomocí vrahova deníku, a nebyl zde ani vyřešen pořádně případ jeho kolegyně, a tak doufám, že Harry na tu pravdu, kterou my čtenáři známe a Harry ne, nakonec přijde ve 4. následujícím díle - Nemesis. Jinak ale za mě velká spokojenost a nemůžu se dočkat až budu mít po poslední zkoušce a ponořím se do Nemesis!! :)

hellena1523
27.01.2018 2 z 5

Další šanci jsem autorovi dala v podobě audioknihy. Bohužel, ani tentokrát mě nepřesvědčil, tudíž nadále moc nechápu to šílenství.
Netvrdím, že by psal výrazně špatně, ale je to tak konzumní, že po dočtení, v tomto případě doposlechnutí, vlastně okamžitě zapomenu, o čem to bylo.
Jednu hvězdičku dávám za Hynka Čermáka, který knihu načetl; druhou za pár momentů, kdy byla scéna popsaná opravdu tak sugestivně, že jsem měla pocit, jako bych stála na stejném místě. Bohužel jich nebylo víc.

Alilka
23.01.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem jak se říká..., já myslela, že červenka je prasečí nemoc a on je to krásný malý ptáček. :-D

allyce
20.01.2018 2 z 5

Čtu knihy od Nesba jak mi přijdou do ruky a zatím jsem se vždy bavila. Ovšem Červenka byla pro mne utrpení nejméně do poloviny knihy, ale ani pak to nebyla žádná výhra a nezachránil to ani můj oblíbenec Harry Hole.

LP113
19.01.2018

po 50 stranách jsem vzdala, tohle fakt ne

mack12
17.01.2018 3 z 5

Kniha mě celou dobu bavila, ale absolutně nevyužila potenciál... Podle začátku jsem si myslela, že z toho bude slušně složitý a psycho děj, ale najednou se začal příběh hrozně zjednodušovat. Působilo to na mě, že autor chtěl knihu napsat úplně jinak, ale pak mu buď došel čas a nebo na to prostě neměl (hodně postav, složitý děj) a tak to v půlce usekl, nedotáhl scény a nevyvíjel děj dále. Úplnou korunu tomu teda dal konec pro mě tak strašně jednoduchý a useknutý. Velká škoda, knihu jsem ze začátku hltala a těšila se, jak se to vyvine a vygraduje napětí.