Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13493 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

maryska09
14.02.2019 5 z 5

Paní Mornštajnová je pro mě Paní spisovatelka, po výborné Slepé mapě opět skvělá kniha. Příběh je o šílené době v podstatě velmi nedávné, velmi silný a skvěle napsaný. Čtení jsem záměrně přerušovala, abych to mohla rozdýchat a i tak jsem knihu přečetla během dvou dnů, tak moc na mě působila. Díky za ni.

david9690
13.02.2019 5 z 5

Opravdu neuvěřitelně strhující příběh co se čte doslova jedním dechem. Moje 3 kniha za sebou pojednávající o WW2nd (předchozí knihy byly Zlodějka knih a Spolek krásné literatury a bramborového koláče) a zase úplně z jiného úhlu a v jiných souvislostech. Úžasné napsané a tak brutálně reálné až se z toho člověku ježí chlupy. Ale rozhodně stojí za přečtení.

Mili115
12.02.2019 5 z 5

Nesmírně silný příběh. Všechny knihy této autorky rozhodně stojí za přečtení.

Pan_Norman
12.02.2019 5 z 5

Přesně ten typ knihy, který začnete číst kvůli tomu lákavému věnečku, ležícímu na přebalu.

Janule809
12.02.2019 5 z 5

Bomba ❤ kniha ke které se ještě vrátím a přečtu si znovu

TessaJean
12.02.2019 4 z 5

Nebaví mě knihy s válečnou tématikou, ale když jsem všude viděla ty pozitivní recenze a doporučení rozhodla jsem se, že si ji také přečtu. A musím říct, že toho nelituji. Ze začátku mě děj moc nebavil, ale jak jsem postupně obracela strany zjistila jsem, že musím číst dál a dál. Nejvíce mě pochopitelně bavil konec, tedy příběh samotné Hany, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Místy se mi ale četl velice těžko, takže mi v některých částech bylo až psychicky nevolno...opravdu silná, emotivní kniha, po jejímž dočtení jsem se musela jít najíst.

Terkishead
11.02.2019 5 z 5

O tomto tématu jsem v poslední době četla víc než mi je milé, ale nelituji. Tahle kniha určitě stála za přečtení. V předchozím komentáři ji Bezantina označila za "Vypravěčku po česku", ale Hana se mi zdá mnohem silnější, syrovější i realističtější. Osobně jsem byla moc vděčná na náznak dobrého konce.

Bezantina
11.02.2019 5 z 5

Dechberoucí příběh, řekla bych taková "Vypravěčka" po česku.. Souhlasím s Aaloha, že by měla být součástí povinné četby. Tragédie holocaustu nikdy nebude dostatečně popsána a námi v našem luxusu dostatečně pochopena, ale nikdy nesmí být zapomenuta..
EDIT.: většina postav, které prošly utrpením jako Hana, pak "žily šťastně a spokojeně" s občasnými nepříjemnými sny či vzpomínkami.. Totální degradace Haniny psychiky a osobnosti nebývá jinými autory popisováno, ale i toto je důležité pro nás vědět - že i takto zlomení museli fungovat a ještě jimi okolí pohrdalo.. Věta "vy jste byli v bezpečí před bombami a nemuseli jste se bát o děti" mě téměř zvedla ze židle.. Jo jasně, v koncentráku to bylo jak v lázeňském letovisku..

monsr
11.02.2019 5 z 5

Nádherná knížka o tom, jak jedno rozhodnutí může změnit celý život, velmi hezky napsaná, dojemný a zajímavý příběh i rozuzlení.

Ladyewe
11.02.2019 5 z 5

Neskutečná kniha, na kterou musím pořád myslet. Většina populace řeší malichernosti, nadává na dnešní dobu a ani z půlky si neuvědomují, jak se vlastně mají dobře.

P4vlin4
11.02.2019 5 z 5

Úchvatná kniha. Vřele doporučuji! Silný příběh, který utkví v hlavě i srdci. Ještě dlouho nad ní budu přemýšlet...

Ramondia1
11.02.2019 5 z 5

Kniha věrohodně popisuje smutnou dobu nacistické okupace tehdejšího Československa, poválečné období a stejně neslavná následná padesátá léta. Ani jedno toto období příliš nepřálo lásce k bližnímu a hezkým vztahům k rodině a přátelům. Ale přesto, přes všechny hrůzy, které hlavní hrdinky během svého poměrně krátkého života musely prožít a přes rozdílnost věku i povahy, si nakonec k sobě našly cestu a ze závěru knihy cítím smíření a naději. Skvělá kniha.

mau
11.02.2019 4 z 5

Čtivý, dobře vystavěný příběh s gradací.

Aaloha
10.02.2019 5 z 5

Knížka si zaslouží plný počet hvězd. Přečteno jedním dechem, zařadila bych jako povinnou četbu pro 9.tř, aby děti pochopily, co je pro člověka důležité a co jsou hlouposti a čeho si mají vážit.

Anys8
10.02.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem a rozšíří člověku určité pohledy na toto období.

Ondra16
09.02.2019 4 z 5

Velice silný příběh především díky osudu, který se děl až příliš mnoha lidem okolo nás. V některých pasážích byla autorka možná až příliš okatě dojímavá a citová na můj vkus a závěr knihy šel určitě zvládnout lépe a méně uspěchaně, ale celkově kniha určitě stojí za přečtení.

pedroK
08.02.2019 5 z 5

Smutný příběh.. už jsem knih s válečnou tématikou přečetla mnoho. Vždycky mě dostane, jak to v moderní civilizované době mohlo zajít tak daleko. Jak mohla lidskost tak rychle zmizet. A tyfus.. dnes už si neumíme představit, že přijde choroba a vylidní město. Příliš mnoho neštěstí na jeden lidský život. Smekám před Hanou.
Pozor SPOILER: A co je pro mě největší ironií? Že se mohli včasným útěkem zachránit. Ale Hana to celé zhatila z toho nejblbějšího důvodu, plané lásky naděje. Neupřímnost a slabost mužská..toto mi rve srdce. Zaplatila za to cenu převysokou.

Denisa_a
08.02.2019 5 z 5

Líbila se mi hodně. Nejvíce se mi líbil první a poslední pohled. To, jak jsou všechny postavy propojené je úžasný.
Chudák Hana. Celý život o ničem. Prožila si toho tolik... Na konci jsem plakala, přišlo mi to strašně líto navíc když vím, že se tohle ve válce opravdu dělo. Ale i jsem se u konce trochu zasmála, to s těmi jehlicemi mě pobavilo. Jsem strašně vděčná, v jaké době žiju.
Při čtení mě bolelo srdce..

ber
08.02.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih o tom, jak jenom jedno rozhodnutí o kterým si myslíte, že je pro vás nejlepší, není zas tak dobré a může vám úplně změnit život.
Velice oceňuji atmosféru 40.- 50. let a pocity Hany po návratu domů z koncentračního tábora.

Mišule_11
07.02.2019 4 z 5

Silný a emocemi plný příběh, který se rozhodně s nikým a ani s ničím nemazlí..:) Dřívější doba byla krutá, avšak jsem ráda, že ji mohu zažívat jen v těchto vyprávění a ne ve skutečnosti..! Navíc jsem ráda, že jsem si jí vůbec přečetla a mám o čem zase přemýšlet, po dočtení..! :)