Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13494 3486

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Rosana
02.03.2019 5 z 5

Opět skvělý literární počin od Aleny Mornštajnové. Láká mě číst knihy s tématikou holocaustu, i když jsem z toho pak dost špatná. Nikdy v životě nepochopím mj. antisemitismus, a kde se v lidech bere tolik zla. Teď si musím dát nějakou oddychovku.

kveta1410
01.03.2019 5 z 5

Tolik krásných ohodnocení, co dodat .... Hodně dobré /dobré je za tři, takže výborné/.
Děkuji za úžasnou českou spisovatelku , krásnou českou literaturu a vnímavé české čtenáře

Kateřin-a
01.03.2019 5 z 5

Pro někoho je těžké z tohoto světa odejít a pro jiné zase v něm zůstat. Zvlášť s vědomím, že stačilo málo a vše mohlo být jinak. Hana vzpomíná na své dospívání a popisuje tragické události, které následovaly. Nedokáže se přitom vyrovnat s těžkým pocitem viny, že kvůli ní umírali jiní a ona sama přežila. Je to výčitka, která sžírá její křehkou duši a nedokáže se proto vrátit do života. Zažehne se ale malá jiskřička naděje v podobě neteře Miry, prosvěcující hustou bílou mlhu, která Hanu obklopuje. Výborná kniha se silným příběhem. Doporučuji!

Klaa
28.02.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem.Vtahlo mě to. Věta kterou si zapamutuji celý život, věc kterou vím, ale nestačily na ni slova, diky za ně :
„Někdy si duši představuju jako homoli, bílou homoli, z jaké se odsekává cukr. S každou strašnou věcí, která se v životě přihodí, se kousek homole odloupne. A tak se zmenšuje a zmenšuje, až z ní jednoho dne nezbude vůbec nic.“

Pif_Paff
28.02.2019 5 z 5

Troufnu si říct, že se jedná o to nejlepší dílo, jaké jsem kdy četla nejen od českého autora, ale vůbec. Neskutečně silný příběh úplně každé z postav. Člověk může mít soucit s lidmi, kteří přežili holocaust. S touto tématikou mám za sebou už nesčetně knih. Ale teprve po téhle se můj soucit proměnil v pochopení. A moje úcta k nim se ještě zvětšila.

-markéta-
28.02.2019 5 z 5

Knihu jsem si přečetla proto, protože jí všichni fotili na Instagram a psali, jak je skvělá a jak je to MUSTREAD, a tak jsem si řekla, že to tedy zkusím.
Upřímně do nějaké poloviny mi kniha nic neříkala, až když začalo vyprávění Hany, tak jsem knize plně podlehla a říkám BOMBA!
Mám ráda čtení knih z koncentračních táborů a všechny jsou tak nějak na stejné brdo, ale tato kniha mi přišla jiná. Na konci se vše začalo propojovat, všechny postavy a i chování.
Super knížka, která určitě stojí za přečtení!

Allys
27.02.2019 5 z 5

Ku knihe som sa dostala v rámci čitateľskej výzvy a na základe dobrých recenzií. Príbeh je veľmi silný a smutný zároveň a je prepracovaný do najmenších detailov. Krásne vykreslené postavy, dej aj spoločenská situácia. Vďaka príbehu si čitateľ dokáže uvedomiť ako každé jedno rozhodnutie dokáže zmeniť nie len jeho život, ale aj život ostatných blízkych ľudí. Je to nezabudnuteľná kniha, ktorú určite odporúčam ďalej. Príbeh si viem predstaviť aj na filmovom plátne.

danigi

Velmi pěkné

zbožňuju_knihy
27.02.2019 5 z 5

Souhlasím s "HenryOsmý". Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne, čtivě psané. Zřejmě jsem už ale otrlá a knih na tuto tématiku jsem četla už desítky, proto bych knihu ohodnotila jako výbornou, ale rozhodně ne nejlepší ze všech. Myslím si, že jsem četla stejně dobré, možná i lepší knihy. Snad je Hana tak dlouho přetřásána, že jdete do čtení s přespříliš vysokým očekáváním..(?) Ale 5* si zaslouží, to ano.
Co za mne bylo v knize nejhorší bylo nepochopení ze strany sousedů a známých: jejich chování k Haně, když se vrátila z Osvětimi. Myslím, že každému musí být jasné, že se o Haně dozvíme nějaké velké utrpení, jelikož mladému člověku nezešediví/nezbělají vlasy jen tak.. I její chování napovídá něčemu otřesnému, co se jí stalo nebo tomu byla svědkem.
Určitě si přečtěte, stojí za to.

Lavender756

Skvost a děs!

AgnesChoi
26.02.2019 5 z 5

O téhle knize jsem věděla jen to, že její název je Hana a má dobré recenze. Šla jsem do ní naslepo. A nelituji. Velice silný příběh, který mi vyrazil dech.

veronika9700
26.02.2019 5 z 5

Týden.. tak dlouho jsem Hanu musela vstřebávat. Je to velmi silný příběh, jako ostatně všechny knihy s touto tématikou. Hana je ovšem jiná. Od začátku tušíte že za podivným chováním tety Hany něco bude. Zjištění je kruté a je vám Hany lito. Lito toho že i zbytek života pro ni byl tak krutý a prožila jej ve stínu hrůz. Knihu doporučuji všem i těm kteří se tomuto tématu vyhýbají.

J&B
26.02.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Pan Petr
26.02.2019 5 z 5

O druhé světové válce i holokaustu jsem přečetl mnohé, ale s postojem, jaký k tématu zaujala Alena Mornštajnová, jsem se dosud nesetkal... nebo ne v tak silné rovině. Nepopisuje hrůzy, které se v koncentračních táborech děly, ale hrůzy, které doživotně zůstaly v člověku, který si tím prošel. Asi už tu všechno bylo napsáno, jen vyzdvihnu čtivost románu - málokdy se mi v posledních letech stává, že by mě kniha svým stylem tak chytla... Díky za napsání téhle knihy, k tzv. profláknutým současným českým autorům přistupuji skepticky, ale Alenu Mornštajnovou budu číst dál.

xpetts
26.02.2019 4 z 5

Překvapivě snadno jsem se do ní začetla a doslova ji zhltla na jedno nadechnutí. Je čtivá a svižná, až mi bylo líto, že jsem na konci.

Romana645
24.02.2019 5 z 5

Smutny pribeh o spatnych rozhodnutich. Prebal knihy me moc neoslovil, ale zacetla jsem se velmi rychle.

Avila
24.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Upřímně na první pohled mě nezaujala ale po přečtení recenzí jsem jí dala šanci a nelituji toho. Hned od první stránky mě děj úplně pohltil.... a to se nezměnilo ani do té poslední... Jen jsem litovala že už končí a už není co odkrýt z tohoto bolestného příběhu. Je smutné že takové příběhy vznikají díky reálnému základu a podobnému osudu bylo vystaveno na tisíce lidí. A nejsem si jistá jestli se z toho lidstvo někdy poučí. Tato kniha bude jedna z mých Top ke které se budu vracet.

LaFiala
24.02.2019 5 z 5

Začínala jsem číst s lehkou nedůvěrou, co mě čeká, ale po prvních stránkách jsem se tak začetla, že jsem nemohla přestat. Nutně jsem potřebovala vědět, co prožila Hana a který ze zážitků ji vlastně definitivně zlomil, jestli malá Mira ustojí vše, co se na ní valí.
Líbilo se mi, jak se postupně odkrývaly vztahy a vazby mezi postavami a jak se někteří změnili k nepoznání.
Příšerná mi připadala úvaha Hany, že si zvolila špatnou stranu a následkem toho, přináší všem svým blízkým smrt.
Pokud jste ji ještě nečetli, určitě tak udělejte, čte se moc pěkně.

Opatov
23.02.2019 2 z 5

Silný příběh. Hana mi byla od počátku nesympatická. Bohužel se to neustále stupňovalo, její obviňování okolí, sobectví a naivita mě přímo šokovala. Neuvěřitelné. Ale nic z toho neovlivnilo můj pocit z téhle děsivé knihy o lidské bolesti bez hranic. Negativní reakce lidí tady nekončí v roce 1945. V dalším momentu ohrožení se lidské charaktery opět naplno projeví, bohužel to se týká i děti. Krásná kniha. Žloutkový věneček už asi nikdy nedokážu snist, protože tahle kniha mi zůstane v paměti asi natrvalo. Spolu s Heřmánkovým údolím, Vyhnanim Gerthy a Zitkovskymi bohyněmi.

HenryOsmý
23.02.2019 4 z 5

Kniha je dobře napsaná a dobře zapadá do osvědčené bestsellerové šablony, která při správně nastaveném promo spolehlivě zajistí kasovní úspěšnost. Čili velice dobrá práce. Nicméně po přečtení mě jímal neodbytný dojem, že cosi podobného jsem četl už x-krát. Což nic nemění na tom, že autorka na to jde dobře a inteligentně.