Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13494 3486

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

wicca.w
11.03.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Smutná knížka. Miře i Haně jsem strašně přála trochu toho štěstí. Některé osudy jsou opravdu kruté.

jehanys
11.03.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

DzordanoChruno
11.03.2019 1 z 5

Chýbala mi tam emócia. Kniha nemá hlavného hrdinu, s ktorým by sa dalo stotožniť. Hana je na začiatku aj na konci knihy opísaná ako troska, bezzubá, páchnuca. Chápeme, že toto z nej urobili nacisti, ale kniha mala ambíciu byť beletriou, nie dokumentom. A teda rozsah vojnového zla by viac vynikol v kontraste s hrdinom, ktorého si obľúbite.
Opisy zaobchádzania so Židmi sú popísané dobre, ale pri čítaní sa mi vybavovali obrázky z filmov z obdobnou tematikou (vlakový transport, komín v Osvienčime s hustým dymom, kára s mŕtvolami), tak som mal pocit, že autorka iba dala na papier to, čo videla v kine, nič viac.
Pre toho, kto hrôzy fašizmu nepozná, je to povinné čítanie, ale ja som si tam nenašiel nič hlbšie. A teda som sa nevedel dočkať, kedy to dočítam.
Celá kniha mi prišla napísaná prvoplánovo, ako scenár k filmu, ktorý chce silou mocou dostať Oscara...

Šerďa2012
11.03.2019

Zajímavá a čtivá kniha, která vás nutí se zamyslet nad tím, jak málo někdy stačí, aby vaše rozhodnutí a vaše činy ovlivnily nejen vás, ale i ostatní. Jak můžete nevědomky ublížit. V knize se dovídáme o vnitřní odvaze lidí, kteří věděli, že je čeká smrt, a snažili se ochránit jiné. Byli nuceni se všeho vzdát a jít do neznáma. O vnitřní odvaze a lásce, kdy jste mohli přežít, ale vědomí, že vaši rodinu posílají na smrt, vás donutí jít s nimi. Ta pospolitost ať se děje cokoli, hlavně zůstat spolu. To zděšení a pocit prázdnoty přeživších. Ztratit domov, rodinu, zůstat sám a nepochopený. Být odstrkován, právě proto, jaké hrůzy člověk zažil. Není to tak dávná historie. Važme si toho, v jaké době žijeme a jak se máme. Doufejme, že žádnou válku a takové neštěstí nezažijeme.

JancaKube
10.03.2019 5 z 5

Velmi smutné čtení. Příběh, který vás chytí za srdce. Kniha je napsaná pěkně, čtivě a nenudí. Přinutila mě uvědomit si, jak krásně se nám dnes žije.

Petrstik
09.03.2019 5 z 5

Silný a dobře zpracovaný příběh (vše ostatní - už tu asi napsáno ;-).

ditta3718
09.03.2019 5 z 5

Precteno jednim dechem a jeste dlouho bude odeznivat.

Marusska
09.03.2019 5 z 5

Naprosto nádherná kniha, plná radosti, smutku, utrpení, lásky a nevím čeho všeho, ale vzala mě za srdce a na konci jsem si krásně pobrečela.
Četla se velmi snadno, je poutavá a zhltla jsem jí během dvou dnů. Rozhodně stojí za přečtení a kdo ještě nečetl, měl by svou chybu rychle napravit.

mysa.cek
08.03.2019 5 z 5

Čakala som ďalšiu knihu podobnú tým, čo som o holokauste čítala. Ale Hana ma zasiahla úplne iným spôsobom..tá atmosféra a hmla, čo Hanu obostiera,
mi holokaust sprítomňuje oveľa intenzívnejšie ako naturalistické opisy nacistických zverstiev.
A skrýva pre mňa veľmi dôležité posolstvo...buď vľúdny k divným ľuďom. Nikdy nevieš, čo sa skrýva za chlpatými, suchými kôrkami vo vreckách...

antiope
07.03.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, který stojí za přečtení. Přečteno během chvilky, ale o to déle budu o Haně přemýšlet ...

Jackjelly
06.03.2019 5 z 5

Po několika doporučeních jsem se konečně dostal k přečtení této vysoce hodnocené knihy. A musím říci, že jsem dobře udělal.
I když jsem již četl poměrně hodně knih s tématikou holokaustu, absurdních spirál nepochopitelného násilí a temných lidských osudů, tato patří k těm nejlepším. Možná proto, že je psána "ženským" pohledem, možná proto, že není příliš dlouhá a současně je emocionálně nabitá.

Komentář doplním jednou citací z knihy, která tak nějak charakterizuje onu marnost lidského snažení učinit svět trochu lepším. Přesto je důležité se pokoušet stále znovu a znovu. Jednou to snad vyjde.

"Z knihovničky v pokoji, o který se dělila s Rosou, vytáhla Tolstého tlustou knihu, z níž se lidstvo stejně nepoučilo, protože ti lidé, kteří čtou klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou."

Lila94
06.03.2019 4 z 5

Silný příběh zaměřený (mimo jiné, nebo spíše zejména..?) na mezilidské vztahy a na to, jaký dopad mohou mít naše volby. Kniha, která bude českou literaturu v zahraničí dobře prezentovat.

MichelleS
05.03.2019 3 z 5

Čtivé, svižné, pěkný příběh, zvlášť postup proti proudu času přidává na atraktivitě. Jen bych potřebovala tak asi dvoj- nebo trojnásobek stran, aby všechny ty osudy neplynuly jen kolem mne, ale strhly mě s sebou. Abych zažila, uvěřila, abych nepřemýšlela, proč se důležitý dokument na malém městě posílá na úřad poštou...

SleepyAllDay
05.03.2019 4 z 5

Kniha, na kterou slova nestačí, krásná.

magica6099
05.03.2019 5 z 5

Všichni měli pravdu, fakt je to moc povedená kniha. :-)

haWranka
04.03.2019 5 z 5

Jsem moc vděčná zdejší čtenářské výzvě, protože jinak bych knihu “nepřečetla” a připravila bych se tak o výjimečný zážitek. Hanu jsem měla v merku dlouho, ale nějak jsem se nemohla odhodlat ke čtení, odrazovalo mě to těžké téma. Pak jsem narazila na audio verzi a rozhodla jsem se dát Haně šanci. Musím říct, že už dlouho se mě nic tak hluboce nedotklo, jako příběh této rodiny. S Mirou a Hanou jsem se usmívala, plakala s nimi a trnula, co bude dál. Autorka píše krásným způsobem, jednoduchým a přitom velmi citlivým. A myslím, že výborná audioverze můj prožitek jen umocnila. Určitě se ke knize vrátím, tentokrát v tištěné podobě. Takže ještě jednou - výzvo, díky!

hanča34
04.03.2019 5 z 5

I když jsem Hanu nečetla před spaním, stejně mně to silně zasáhlo. Kromě Lustiga jsem nečetla tak silný příběh z války. Snad nás to již nikdy nepotká.

Madluska
04.03.2019 4 z 5

Na Hanu jsem se po besedě s autorkou těšila skoro rok, než se mi dostala do rukou. Díky tomu jsem spoilery z besedy celkem úspěšně zapomněla a nestačila se v knize divit tomu, jak to asi A. Mornštajnová celé spojí a vygraduje - vzhledem ke košatosti vyprávění a střídání vypravěčů, časů a míst mi to přišlo jako úkol vpravdě nelehký. Popasovala se s tím ale víc než dobře, a tak jsem mohla sledovat 3 generace Židů v průběhu dějin na moravském maloměstě, kde na ně dolehla jednak politika, jednak náhoda, dále taky osobní sympatie i averze a vlastní dobrá či špatná rozhodnutí. Obzvlášť jsem litovala zbídačenou Hanu - nejen pro její válečné utrpení, ale i pro neutuchající pocit viny a prokletí. Jen 2 poznámky na závěr: 1) Začátek mi připadal skoro nudný a trvalo mi déle, než jsem se do knihy pořádně zabrala, zato na konci jsem postavy nemohla opustit. 2) Nečtěte to před spaním.

lulluuu
03.03.2019 5 z 5