Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13522 3491

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Anys8
10.02.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem a rozšíří člověku určité pohledy na toto období.

Ondra16
09.02.2019 4 z 5

Velice silný příběh především díky osudu, který se děl až příliš mnoha lidem okolo nás. V některých pasážích byla autorka možná až příliš okatě dojímavá a citová na můj vkus a závěr knihy šel určitě zvládnout lépe a méně uspěchaně, ale celkově kniha určitě stojí za přečtení.

pedroK
08.02.2019 5 z 5

Smutný příběh.. už jsem knih s válečnou tématikou přečetla mnoho. Vždycky mě dostane, jak to v moderní civilizované době mohlo zajít tak daleko. Jak mohla lidskost tak rychle zmizet. A tyfus.. dnes už si neumíme představit, že přijde choroba a vylidní město. Příliš mnoho neštěstí na jeden lidský život. Smekám před Hanou.
Pozor SPOILER: A co je pro mě největší ironií? Že se mohli včasným útěkem zachránit. Ale Hana to celé zhatila z toho nejblbějšího důvodu, plané lásky naděje. Neupřímnost a slabost mužská..toto mi rve srdce. Zaplatila za to cenu převysokou.

Denisa_a
08.02.2019 5 z 5

Líbila se mi hodně. Nejvíce se mi líbil první a poslední pohled. To, jak jsou všechny postavy propojené je úžasný.
Chudák Hana. Celý život o ničem. Prožila si toho tolik... Na konci jsem plakala, přišlo mi to strašně líto navíc když vím, že se tohle ve válce opravdu dělo. Ale i jsem se u konce trochu zasmála, to s těmi jehlicemi mě pobavilo. Jsem strašně vděčná, v jaké době žiju.
Při čtení mě bolelo srdce..

ber
08.02.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih o tom, jak jenom jedno rozhodnutí o kterým si myslíte, že je pro vás nejlepší, není zas tak dobré a může vám úplně změnit život.
Velice oceňuji atmosféru 40.- 50. let a pocity Hany po návratu domů z koncentračního tábora.

Mišule_11
07.02.2019 4 z 5

Silný a emocemi plný příběh, který se rozhodně s nikým a ani s ničím nemazlí..:) Dřívější doba byla krutá, avšak jsem ráda, že ji mohu zažívat jen v těchto vyprávění a ne ve skutečnosti..! Navíc jsem ráda, že jsem si jí vůbec přečetla a mám o čem zase přemýšlet, po dočtení..! :)

aginecka
07.02.2019 4 z 5

Příjemný styl psaní - jednoduchý a čistý. Silný příběh. Ale kapesníky jsem nepotřebovala…

radka3243
06.02.2019 5 z 5

Famózní. Knihám s podobným tématem jsem se dlouho vyhýbala, protože jsem nechtěla čelit těm hrůzám. V téhle knize hrůzy sice byly, ale podané tak nějak měkce. Krásně se mi četla, celý příběh byl úžasně propracovaný a užila jsem si, jak do sebe všechno zapadlo. Pobrečela jsem si, dílem asi i proto, že většinu čtecího času jsem vedle sebe měla spícího dvouměsíčního syna. Silná kniha.

martousek
06.02.2019 4 z 5

Nedokážu přesně říct, co se pro mě v knize zlomilo, ale poslední kapitoly se mi četli velice špatně. Jestli to bylo tím, že postrádali veškerou naději, bezstarostnost. Že osudy všech už byli zpečetěné? Určitě jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale za mě "jenom" čtyři hvězdičky.

Alena1234
06.02.2019 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout silný,dojemný příběh.Krásně napsaná,čte se sama.Dlouho po přečtení jsem jí měla v hlavě.

Mája01
06.02.2019 5 z 5

Nemám slov, ale zásadní je, že je má autorka knihy. Přečteno jedním dechem s mezivzlyky.

Aladinka89
05.02.2019 5 z 5

Silný a dojemný příběh, po jehož přečtení chybí slova. Zůstane jen ticho. A možná pár slz stékajících po tváři. A prázdnota, která nutí k zamyšlení.
Nelze než doporučit. Všem povinně.

Verča91
05.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha a nádherný příběh, který kousek po kousku do sebe malými detaily zapadá. Kniha je výborně napsaná a nenechá vás přestat číst, protože chcete vědět, co bude dál... Celou dobu jsem si říkala proč je na obálce knihy právě věneček a když si člověk přečte celý příběh tak to celé dává smysl :-)

eva1669
05.02.2019 5 z 5

Kniha byla prostě božská. Propracovaná, čtivá, napínavá, silný příběh.

LiloCZ
05.02.2019 4 z 5

Přečtená doslova jedním dechem, hodně emotivní. Malinko jsem se ztrácela v postavách. Velmi silný příběh. Stále na knihu myslím (toto dopisuji po 9ti dnech po prvním komentáři). Po přečtení jsem byla přesvědčená o tom, že nebudu již vyhledávat knihy, které jsou z válečného období. S odstupem času se na knihu dívám jinak. Je asi tak málo, co o válce vím a bojím se jí, ale moje zvědavost je silná. Chci vědět víc a věřím, že mi to i hodně přináší. Uvědomit si, že se vlastně máme báječně a vážit si všeho, co dnes máme.

Slaďoška
05.02.2019 5 z 5

Mile psaná knížka, která pojednává o hrůzách druhé světové války. Knihu jsem přečetla během pár dní. Na konci příběhu jsem se neubránila slzám. Je hrozné čím si museli lidé během války procházet. A nejhorší je, když si člověk uvědomí, že podobné hrůzy se dějí dál i v dnešních válkách.
Téma války moc nevyhledávám, ale na tuto knihu jsem slyšela samou chválu. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

IvonaK
05.02.2019 4 z 5

Po celou dobu četby mě zajímalo proč je na obálce ten věneček, ale kdo přečte knihu do konce tak pochopí. Je to zajímavý nápad jak tuhle knížku plnou nešťastných událostí rozveselit. A ty pruhy asi znamenají to zajetí v koncentráku ze kterého není úniku.

ddarav
03.02.2019 4 z 5

Moje prvni kniha od teto autorky, na kterou jsem se opravdu tesila. Celkove se mi kniha libila, ale cekala jsem malicko vic (alespon dle vysokeho hodnoceni). Hledala jsem nejake hlubsi myslenky, ale bylo jich poskrovnu.. Knizka se cte opravdu dobre a mozna prave proto, ze ctenar tu najde "jen" pribeh jedne rodiny. Timto ale rodinnou tragedii nechci vubec zlehcovat...

konvalinka2
03.02.2019 5 z 5

Neobyčejně čtivá kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Osudy postav do sebe postupně zapadají až do osudového finále. Konec jsem probrečela jako mnohé čtenářky. Nádhera. Nemyslela jsem si, že ještě dnes dokáže někdo napsat takovou knížku. Děkuji paní Mornštajnové.

Ivan F
03.02.2019 3 z 5

Nadpriemerne čitateľné a čitateľmi nadpriemerne nadhodnotené dielo - nezaslúžene.