Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13522 3491

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Pincena
02.02.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

Ophelie
02.02.2019 5 z 5

Krásná kniha, ačkoliv smutný příběh, opravdu krásně napsané, čtivé. Můžu jen doporučit.

Tereza299
01.02.2019 5 z 5

Od Hany jsem se nejdříve snažila držet zpět. Bude to znít divně, ale ten boom a halo co kolem této knihy bylo, způsobilo to, že jsem si ji vůbec nechtěla přečíst. Jednou jsem byla v knihkupectví a hledala jsem nějaký paperback a strašně dotěrný prodavač mi doporučil právě Hanu. Řekl mi, že u knihy doslova brečel - což jsem nechápala, protože samotná anotace mi nechtěla nic říct. Ale jo, rozhodla jsem se tomu dát šanci. A byla to jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Už po prvním prolustrování knihy, si mě dílo získalo, protože jsem se dozvěděla že autorka, paní Mornštajnová pochází ze stejného města jako já! Čili z Valašského Meziříčí! Když jsem se dozvěděla, že i samotný děj pochází od toho mého městečka, okamžitě jsem všechno odložila a vrhla se do čtení. Kniha mě vrhla do časů vyprávění mé babičky, která mi vždy s radostí líčila všechny její lumpárny z dětství - a tak mi čtení ještě více přirostlo k srdci. Já jsem z Valmezu vypadla hned po škole, hodně jsem byla v zahraničí, nyní žiju v Praze, ale celým svým srdcem miluju přece jenom to místo, kde jsem se narodila. Strašně jsem si to čtení proto užívala. Poznávání starých známých míst, představování a vzpomínky. Knihu jsem ihned půjčila i babičce, která kniha taky tolik oslnila a putovala dál za dědou a tetou. Opravdu něco moc krásného a strašně mě těší, že mám s knihou a s paní Mornštajnovou tohle místo děje společné.

Vesina
01.02.2019 5 z 5

Velice smutný a bolestivý příběh .... na konci jsem brečela jak malá !! Neskutečné napsané.

ivana1924
31.01.2019 5 z 5

Silný příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnou.Přečteno za den, prostě nešlo přestat.

jirina4159
30.01.2019 5 z 5

Velice silný příběh. Kniha u které zabolí srdce.

Eldaren
29.01.2019 5 z 5

Necekana perla v nasich vodach. Syrova, uprimna, plna emoci. Skvele vybudovany pribeh.
Opravdu jsem jiz dlouho nebyla tak nadsena z nasi soudobe tvorby a nechapu, jak mi mohla autorka tak dlouho unikat. Po tomhle si chci precist vse, co napsala. Fakt parada.

J.x
29.01.2019 5 z 5

Pro mě nejlepší knížka od této autorky. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Moc mě bavilo číst si o těchto lidech, jejich pocitech. Doporučuji.

Jituška82
29.01.2019 5 z 5

Snad o její výjimečnosti vypovídá to, že jsem ji měla půjčenou na měsíc z knihovny a stihly ji za tu dobu přečíst 4 čtenářky.... Krásně čtivá, příběh, od kterého se těžko dá odtrhnout....

Pajina68
29.01.2019 5 z 5

Kniha mne jednoznačně pohltila. Od začátku byla moc zajímavá a četla se opravdu jedním dechem.

Jitty82
28.01.2019 5 z 5

Výborná kniha. Citlivý a tragický příběh. Přečetla jsem několik knih o holocaustu, ale tato je jiná a svým způsobem velmi originální a vyjímečná. Odnáším si neskutečný zážitek.

Ankavi
28.01.2019 5 z 5

Velmi působivá kniha. Na tuto dobu by se nikdy nemělo zapomenout, ani na utrpení všech, kteří jej prožili. I po dočtení knihy přemýšlím nad osudy každého, kdo se v příběhu byť jen mihl. Knize se jistě dá i leccos vytknout. Bylo toho příliš? Příliš propletených náhod, příliš emocí? Ale proč bych měla něco vytýkat... Jen málokterý příběh se totiž zaryje do srdce a jde až na dřeň... a to se autorce povedlo.

sorceress15
28.01.2019 5 z 5

Hodně silný a dojemný příběh. České autory moc nečtu, ale tato mě nalákala vysokým hodnocením a určitě nelituju.

stanza
28.01.2019 5 z 5

Tak i já jsem konečně přečetla Hanu, co napsat k tak krásné knize když vše už bylo řečeno, napsáno. Mám přečtenou Slepou mapu i Hotýlek a Hana na mě dlouho čekala. Jsem stále plná emocí a přemýšlím nad silným lidským příběhem tak krásně, poutavě napsaném. Kniha právem patří k nejlepším v poslední době, je neustále kladně hodnocená od velkého množství čtenářů. Příběh židovské rodiny z válečných let ve kterém několik zdánlivě obyčejných náhod dokáže změnit osud celé rodiny. Vše do sebe přirozeně zapadá i obálka která po přečtení dostane ten správný význam. Hana bude ještě dlouho v mé hlavě a doporučila bych jí k četbě povinné. Doporučuji všem..

Katoka2008
28.01.2019 5 z 5

Čte se jedním dechem. Krásná.

Deny95
27.01.2019 5 z 5

Velice silný příběh. Četla jsem na doporučení a nelituji. Příběhy se hezky proplétají a kniha je velice čtivá.

EL.ZA
27.01.2019 2 z 5

Za mě průměr, vzhledem k oceněním a komentářům jsem asi měla velká očekávání. Dita Saxová to není. Na druhé straně je dobře, že si kniha našla tolik čtenářů, téma holocaustu je třeba stále připomínat.

Somsi
27.01.2019 5 z 5

Knihu som si prečítala iba na základe doporučení a hodnotení - a neľutujem! Nemala som ani potuchy, o čom, resp. o kom príbeh je. Od prvej stránky som bola zabraná do deja, na začiatku som Hanu považovala za podivína, ale postupne autorka odhaľuje Haninu minulosť...95% úplne zaslúžene :)

Beruska18
27.01.2019 5 z 5

Velice silný, emotivní příběh jedné rodiny ovlivněný událostmi druhé světové války. Kniha mě velmi oslovila a ještě dlouho mi tento příběh zůstane v hlavě...

KACABAK
26.01.2019 5 z 5

Při pohledu na obrázek přebalu knihy, jsem si říkala, proč je k tomuto tématu namalován právě věneček?...kupodivu je to hlavní bod celého příběhu. Setkáte se tu se vzpomínkami malé 9-leté holčičky a její velké židovské rodiny v 50-tých letech, holčička nám postupně dospěje v ženu. V příběhu se dozvíme, proč má její teta Hana důvod vypadat tak podivínsky a zda může být tak necitlivá, jak na první pohled vypadá? Autorka otevírá pokličku a nechává nás trochu vplout do historie židů během 2. světové války, kdy nikdo z nich nevěřil, že může být někdy hůře.