Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13514 3491

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

LenkaNovotna32
23.04.2023 5 z 5

Silna kniha, ktora vo vas zanecha pocit vďačnosti ze zijeme taky život aky zijeme. Krasne napisane dielo. Miestami som sa neudržala a plakala som ako dieťa.odporucam kazdemu koho zaujima 2 sv vojna

tess.de.veles
19.04.2023 5 z 5

Chybi mi asi 25 stranek k docteni....ale uz ted vim, ze dam 5 hvezdicek...
Nedavno jsem zjistila, ze HANA je na seznamu povinne cetby litetatury k maturite....mam z toho radost, protoze si myslim, ze tam pravem patri...
Prvni knizka, kterou jsem od pani Morstajnove cetla byly Tiche roky...a musim se priznat, ze me nezaujala....a nechapala jsem, co na teto autorce ctenari vidi a cim je oslovuje...Ted uz to vim..
:-) Bravo !!!

lucinova
19.04.2023 5 z 5

Kniha mě velice překvapila. Bravurně podaný mrazivý příběh z období 2. sv. války, který ve vás zanechá hluboký dojem ještě dlouho po dočtení. Děj mě naprosto strhl a často jsem se neubránila slzám.

Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Výborné čítanie.

Mateo67
13.04.2023 5 z 5

K Haně musím promluvit ještě jednou. Získala jsem lístky na představení v Brně, a protože jsem četla knihu přece jen před čtyřmi lety, pro oživení jsem si ji tentokrát poslechla jako audioknihu. Protože člověk už ví, co čekat, vychutnávala jsem si i jednotlivé detaily a děj se známými postavami prožívala mnohem osobněji.
A divadelní zpracování? 58. repríza, vyprodané divadlo, děkovačka ve stoje. A slzy v očích (nezkoumala jsem, ale zcela určitě nejen v mých). Závěrečné minuty byly dech beroucím zážitkem.

MarekTall
13.04.2023 3 z 5

Mi to prostě nesedlo, ale není to špatné. Celkem vím, komu knihu dál daruji a ta čtenářka tomu dá 4/5 hvězd z pěti.

Vesela_Veverka
08.04.2023 5 z 5

Uf. O knize jsem nevěděla vůbec nic a to, co jsem v ní našla bych ani náhodou nečekala od knížky s věnečkem z cukrárny. Hned první stránka mi ukázala, že to nebude lehké čtení. A byla to pravda. Celá kniha je jako obrovská skládanka, kde všichni mají své místo kam dříve či později zapadnou. Takový hodinový strojek na papíře. Dokud to všechno nezapadne, tak to nefunguje. Příběh jsem hltala, občas měla na krajíčku. Shrnutí? Wow

"Tak nahlas, že jsem neslyšela zlo, které se narodilo pod městem a toho dne se vetřelo i do našeho domu. Uslzenýma očima jsem neviděla, jak po nás napíná chtivé prsty, rdousí naděje a rozsévá smrt. Netušila jsem, že neviděno a neslyšeno číhá dole u stolu a vyhlíží si své oběti. "

wiix
08.04.2023 5 z 5

Jednoducho vau. Mornstajnova opat nesklamala. To, ako dokaze opisat aj uplne banality zivota je lahoda pre oko i mysel. To, ze nepise o banalitach, ale o zivote ano, je tiez u nej jasne. A tiez to, co na zaciatku knihy vyzeralo ako klise o zidoch a casoch druhej svetovej sa hned zmenilo na dramu, tragediu, smutno, vycitky svedomia a zivot. Veru som si i poplakala. Necakajte happy end ale potrebujete si to precitat.

Carpinus-CZ
04.04.2023

Drsný a silný příběh. Z určitého pohledu je nejvíce překvapující a šokující samotný úvod. Nic pro ty, kteří rádi chodí do cukrárny a honí je stále mlsná :-)

jana0338
03.04.2023

Silný příběh , poplakala jsem si

Ivuška235
31.03.2023 5 z 5

Moje první kniha z tohoto období Moc se mi líbila, jedná se o hodně silný příběh.
Když jsem se blížila ke konci knížky, tak jsem si moc přála, aby kniha měla ještě nějaké stránky, tak moc jsem ji nechtěla opustit. Už je to týden, co jsem knihu přečetla a pořád na ni musím myslet.

poník654
30.03.2023 5 z 5

O této knize jsem hodně slyšela a tedy jsem neváhala a knížku si přečetla. Je úžasně napsaná, moc hezky se čte a nedá se od ní odtrhnou oči! Chvíli jsem se ztrácela v postavách, pak už to šlo hezky hladce. Už se těším, až přečtu další knihy od této autorky. Knihu rozhodně doporučuji!

Rita1970
29.03.2023 3 z 5

Tiché roky jsou lepší.

IgorGebiza
27.03.2023 5 z 5

Čerstvo dočítaná kniha a úprimne po dlhšej dobe román, ktorý ma tak chytil, že som mu dal prednosť pred všetkým ostatným a chcel som čítať ďalej a ďalej. Jediné čo mi vadilo bol slovenský preklad. Prekladať český román do slovenčiny... ?!!!
"Hana" by mala byť zaradená do povinnej literatúry v školách.

Nofar197
24.03.2023 5 z 5

Mira přichází při tyfove nákaze o celou rodinu. Po krátkém pobytu u příbuzných, kde se necítí příliš vítaná, se Miry ujímá teta Hana. Mira o této tetě mnoho neví, nemá tušení, co je důvodem Haniny stále deprese a hlubokého smutku. Hana však ke své malé neteri postupně přilne - a prozradí ji nejen své hrůzné zážitky z období Druhé světové války, ale i děsivé tajemství, jež tíží její duši, a pravděpodobně bude tizit do konce života.
Výborná kniha, která právem zasluhuje pět hvězdiček.

Štěpinambura
24.03.2023 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Je vážně neuvěřitelně dobře napsaná!

michaela4829
17.03.2023 5 z 5

Díky autorce, srdcervoucí ! Krásný zážitek

HankaŠtědrá
17.03.2023 5 z 5

Silný příběh, silné emoce!

Kuxka
14.03.2023 5 z 5

Bylo to úžasné, sice tragické a srdcervoucí, ale ohromně čtivé. Stránky mi ubíhaly před očima a slzy tekly po tváři. Je zde skvěle vidět, jak moc záleží na tom, aby lidi šli s pravdou ven.

Spoiler:
Ze začátku jsem moc nechápala, co má Hana proti Jaroslavovi a vůbec celá její postava mi přišla zvláštní, ale s postupem času jsem ho začla hrozně moc nenávidět. On v podstatě zavinil smrt tří lidí a trauma Haně jen proto, že neřekl pravdu. Samozřejmě Hana to taky neměla odkládat jen kvůli nějakýmu chlapovi, ale kdyby jí řekl co a jak, mohli začít nanovo v Anglii a neprošli by koncentráky.

Můžu jenom doporučit!

MatBla
14.03.2023 5 z 5

Kniha mě vtáhla od samého začátku. Zkusila jsem jen tak jako e-knihu, a po pár stránkách jsem letěla do knihkupectví, a dočetla papírovou.
Silný, emotivní příběh, určitě se ke knize vrátím.
A těším se na další knihy Aleny Mornštajnové.