Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13512 3489

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Sigurd_Lesandi
04.03.2023 5 z 5

Dobře, uznávám, že jsem se k této knize dostal trochu pozdě, ale už jsem dvakrát viděl divadelní zpracování, jestli mě to omlouvá.
Příběh je rozdělen do tří částí, z nichž byly všechny výborné. V první sledujeme příběh malé Miry, které se z ničeho nic zhroutí svět pod rukama. V druhé život tety Hany v době, kdy se každým dnem nenávist k židům více a více stupňuje, a nakonec třetí, ve které se střídají Haniny pohledy z nejhorší části její minulosti se současností.
To nejlepší na celé knize jsou ale charaktery, protože ani jeden není jednotvárný. Budou tu okamžiky, kdy vás bude nějaká postava štvát, ale v zápětí si zase budete říkat, že je to přece pochopitelné. To se mi na celé knize líbilo nejvíc. I když mě někdo štval, stejně přišel dřív nebo později okamžik, kdy ve mně jeho chování vzbuzovalo respekt. To samotné se samozřejmě dělo i obráceně.
Kniha je neskutečně poutavá, jakmile začnete číst, nebudete ji chtít už nikdy odložit, až nakonec bude přečtená. Je to přesně ten případ, který vás v noci nenechá s pád, protože zvládnete ještě jednu kapitolu
Zdrcující příběh jedné rodiny, který dokazuje, že ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, i to nejmenší rozhodnutí může mít trvalé následky.
Mohl bych tu pět ódy ještě hodně dlouho, ale myslím, že nejlepší bude, když vám všem knihu prostě doporučím a vy si ji přečtete. Neuděláte chybu. I divadelní zpracování můžu jedině doporučit.

Markéta.
03.03.2023 5 z 5

Nejsilnější kniha, kterou jsem kdy četla. Poprvé se mi stalo, že jsem dočetla knihu a další den jsem na ni pořád myslela a zpracovávala.

AlexandraBane
02.03.2023 5 z 5

Silný příběh

JoMia
27.02.2023 5 z 5

Krásná kniha se silným příběhem. Líbilo se mi, že děj vypráví více postav a vše se tak krásně propojuje a postupně poodkrývá.
Všem, kdo váhají, mohu doporučit všemi deseti. Za mě skvělá kniha, která zanechá silné emoce na hodně dlouhou dobu.

mcabr
27.02.2023 5 z 5

Pěkné, hezky napsané.

bosorka@
26.02.2023 3 z 5

Jedna z knih, která je při čtení strhující, člověk má v tu chvíli opravdu velké emoce. Ale vůbec nic moc mi z ní po dočtení nezůstane. Opakem jsou knihy, které se čtou poměrně obtížně, ale jsou schopné se trvale usídlit někde v prostoru mezi naší pamětí a snem, odkud rezonují.

VlezlejSpratek
21.02.2023 3 z 5

Davový nadšení je velkej nepřítel. Když vám všichni děsně chválej nějakej titul, často se stane, že to očekávání je zkrátka příliš velký. Tenhle román je toho typickej příklad. Jako dobrý. Dobře napsaný, děj, co odsejpá a člověk se u toho nenudí.

Ale jelikož tohle není první knížka, co jsem od autorky četl, trochu mi ten její opakující konstrukt leze krkem. Několik generací a všechny se nějak ovlivňujou. Ať to bude sebeoriginálnější, pořád to bude totéž, jenom s jinou příchutí. A jasně, někdo si dá jak sladkej, tak slanej karamel rád, ale já si asi radši pošmáknu taky na něčem jiným.

A ještě jedna věc: vážně potřebujeme další knížku o druhý světový? Je fakt ještě pořád na tomhle tématu co objevovat? Chápu, že je to naprosto zásadní událost minulýho století, naprosto vybočující ze všeho, co si naše zapomnětlivá civilizace jakžtakž pamatuje, ale fakt? To nestačej romány Remarqua, Hemingwaye, Lustiga, ale taky třeba Hellera nebo zápisky samotný Anny Frankový? Prostě lidí, co když neměli sami zkušenosti s koncentrákem, tak aspoň byli přímými svědky těch děsivejch událostí?

Jestli máte kolem sebe dvanáctiletou holku, který by se hodilo nějakou zábavnou formou zjistit, jak to za války s Židama chodilo a jak probíhal jejich odsun (včetně aspoň části zvěrstev, co museli v lágrech zažívat), je tohle knížka přesně pro vás. Respektive pro tu dvanáctiletou, poáč je to napsaný fakt dobře. Očima hned tří generací a o wow momenty tam není nouze (pokud jde o historii postav, ne historii jako takovou).

Co se ale nedá Mornštajnový upřít, je dokonalý bruslení v mezilidskejch vztazích, jejich vzájemný působení a naprosto zřetelně popsaný postavy. Ačkoliv jsou vesměs bílý nebo černý. A ten záporák, typickej sobec, se najde i tady. A je to voják, překvapivě.

Ale jak se říká, že každá knížka vám něco dá, tak moje nevzdělaný já se dozvědělo o tyfu, co řádil v roce 1954 ve Valašským Meziříčí. Ale není to málo, Antone Pavloviči?

coquus
20.02.2023 4 z 5

Zajímavě poskládaný román vyprávěný z pohledu několika hlavních hrdinů. Díky tomu pohled každého z nich poodkrývá nové věci včetně detalů nám již známých událostí, čímž se stává celý příběh velice plastickým. Mnohé kroky jednotlivých postav, které zpočátku vypadají podivně, se postupně stávají srozumitelnými a zcela logickými. Zároveň tím, že se děj odehrává v opravdu těžkých časech, vyznívá celá kniha velice působivě.

KajkaMicinka
20.02.2023 5 z 5

Wow, tohle byla jízda. Velmi mě překvapily věnečky a Hanina minulost.

Lalina3
20.02.2023 5 z 5

Silná kniha a jsem nadšená, že se u nás ve škole zařadila do povinné četby. Pecka.

zaba.zuzla
18.02.2023 5 z 5

Pokud by bylo možné udělit nějakému dílu tisíc hvězd a vynést ji na piedestal všech knižních databází, pak by to byla právě Hana. První mnou přečtená kniha od paní Mornštajnové, která mě přivedla ke koupi veškeré její dosavadní literatury. Velmi hluboký zážitek, který ve mně zůstává ještě rok po přečtení knihy včetně touhy uchopit knihu a přečíst si ji zkrátka znovu a znovu. Lehce mě mátlo časově zařadit prolínající se vyprávění, nicméně to spisovatelka mistrně vyřešila rozdělením textu na části. Pro mne je paní Mornštajnová přeborník úžasných důmyslně propracovaných souvětí, která mají hloubku, smysl a některá z nich jsem si pročítala několikrát po sobě. Ne proto, že bych jim nerozuměla, nýbrž proto, že mi zkrátka schopnost se takto vyjádřit brala dech. Nehodnotíme-li obsah, který je vnitřně svíravý a trýznivý při jen malé představě o tom, být v té situaci, pak forma užitá k převyprávění srdcedrásajícího příběhu, je jednoznačně úchvatná. Pro mne by to měla být povinná literatura pro žáky základních i středních škol.

natyyss
15.02.2023 5 z 5

Hana je moje první knížka od autorky a rozhodně ne poslední!
Nádherný a bolavý příběh mě okamžitě pohltil, a cítila jsem tu atmosféru sálající z něj, někdy mi až běhal mráz po zádech. Hlavně třetí část Já, Hana mě naprosto dostala. Knížka je čtivá, myslím, že zaujme prakticky každého a hlavně připomene události, které nesmí být zapomenuty.

Mirek009
11.02.2023 5 z 5

Ohlasy na tuto knihu mluví za vše. Za sebe mohu jen doporučit.

veroni83
10.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Nemam rada temu WW2 a koncentrakov, keby som to vedela, ani by som ju necitala. Ale nevedela som a som vlastne rada. Naozaj velmi dobra knizka.

Žijusknihou
10.02.2023 5 z 5

Velmi emotivní kniha. Čtení bylo zážitek.

GinaS.
08.02.2023 5 z 5

Krásná a precizní kniha. Zasáhla mne.

Majulle
06.02.2023 5 z 5

Perfektni kniha, jak si rikam, dlouho jsem odolavala a chodila kolem obalky az sem se do ni taky pustila. Hold k nekterym kniham musi clovek dozrat :) jelikoz ctu jen detektivky a thrillery tak tohle pro me byla uplna, ale uplna premiera a jsem nadsena ze jaem docetla. Uplne jsem se vzila do jejich zivota, jak to muselo byt vse hrozne tezke. Jelikoz bydlim ve Valasskem Mezirici tak jsem si vsechny ulicky zacala uplne predstavovat, a ted na ne koukam uplne jinym smerem a vzdy si vzpomenu na tento pribeh. Nejtezsi pro me byla posledni cast.. urcite prectete! :)

KnihoSny
04.02.2023 4 z 5

Knihu jsem poslouchala v práci asi dva dni musím říct že některé rozhodnutí pro některé osoby byly dost zásadní... Vyprávění Hany bylo mrazivé cele vyprávění jsem měla husinu bylo mi ji líto ale zase hrálo tam blbe rozhodnutí bohužel audioknihu mohu doporučit knihu čtou Tereza Dočkalova a Lenka Vlasákova krásně vypraví :) a za mě fajn i do provodná hudba mezi kapitolami

Milanp044
03.02.2023 5 z 5

skvela kniha.vsechno nebo temer vsechno o skvele knize pani Mornstajnove asi uz napsano v komentarich nize. neni divu se, ze se stala nejctenejsi knihou poslednich let,
Presto ze zrovna tema holocaustu, ktere je po generace ,alespon mne se zda , cudne zakryvano a opomijeno, nebo prave proto?
Jak je mozne, ze "clovek"muze neco takoveho jako holocaust vymyslet, zorganizovat/zrealizovat, jak neco takoveho muze nekdo/neco/svet/buh dopustit

Popko
29.01.2023 5 z 5

To byl šílený zážitek! Doporučuji!!