Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13499 3487

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Ivulik7
10.09.2018 5 z 5

Poutavé čtení které vás nutí nepřestávát. Mohu jedině doporučit. Zanechala ve mne hlubokou stopu. Je to jedna z mála knich kterou si určitě přečtu jeste jednou.

kiki11
09.09.2018 5 z 5

Jelikož jsem na tuto knihu v poslední době slyšela jen samou chválu, musela jsem si ji přečíst, abych věděla, jestli je skutečně tak dobrá. Už chápu všeobecné nadšení, protože Hana opravdu stojí za to. Autorka příběh vypráví zajímavě a s citem, na konci mě dojala k slzám, což se mi často nestává. Její styl psaní je čtivý a nutí čtenáře číst tak dlouho, až se ocitne na konci. Za mě tedy velký palec nahoru a můžu jedině doporučit.

Domuly
09.09.2018 5 z 5

Silný a tragický příběh jedné rodiny. Velmi se mi líbilo rozdělení knihy do tří životních úseků a vypravování příběhu dvěma hrdinkami. Hrůzy druhé světové války jsou vděčným námětem na knihu, ale zde to autorka pojala jinak a musím říct, že za mě to rozhodně fungovalo, nebylo třeba nic barvitě a detailně popisovat. V tomto dle mého tkví síla knihy, náznaky a naťuknutí hrůz války a koncentračních táborů bohatě stačilo. Až se mi svíral žaludek, když jsem postupně odkryla celý životní příběh Hany. Autorka píše opravdu skvěle. Udrží vás v pozoru, dokud nedočtete. Jde o další knihu s perfektním marketingem, což mě lehce odrazovalo, protože většinou jsem se spálila, ale za mě velké překvapení, které stojí za přečtení.

Címa
09.09.2018 5 z 5

Tragický příběh jedné rodiny a sledování osudu Hany na pozadí války, úplně jsem hltala každou stránku, čím si musela projit, jak bojovala s nepřízni osudu... Kniha mě naprosto pohltila, od každého kolem sebe jsem slyšela jen samou chválu a musím se přidat!

janca345
08.09.2018 5 z 5

Úžasný příběh...

Allysa1985
08.09.2018 5 z 5

Opravdu vynikající čtení.

JitkaJak
07.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Po zklamání ze "Slepé mapy" tohle, prostě úžasné.

Dagros
07.09.2018 5 z 5

Už chápu, proč má Hana tady na Databázi nejlepší hodnocení a proč je z ní každý hotový. I já jsem z přečtení Hany hotová. Ležela mi doma asi půl roku, nevím proč, ale nějak se mi do ní nechtělo. Možná proto, jak ji každý vychvaloval... Ale je to opravdu jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. A zařadila bych jí do povinné četby! Neskutečně se těším až si přečtu i další knížky od Aleny Mornštajnové. Opravdu vřele doporučuju! Vy, kdo ještě váháte s přečtením a Hana Vám leží doma na poličce, neváhejte a šup na ní! :)

Violeta50
07.09.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě naprosto pohltila a po přečtení zanechala zvláštní pocit, kdy do ruky ještě nějakou chvili nechcete vzít jinou knihu.

faba
06.09.2018 5 z 5

Nevím, jestli mám knihu kazit nějakými svými názory či poznámkami. Všechno co bych napsal, by nevystihlo ani trochu, na co jsem při čtení myslel, co se mi honilo hlavou... Ne, to se musí přečíst a s hrdinkou zažít. Doufám, že svět je tak rozumný, že už to nikdy nikdo nezažije...

Lucylle
06.09.2018 3 z 5

Priznávam, že nechápem to obrovské nadšenie okolo tejto knihy. Určite nie je zlá, ale mne osobne prišla príliš jednoduchá. Príbeh 3 generácií na 300 stranách je len tak rýchlo preletený, nezachádza do hĺbky. Očakávala som prosto VIAC...

Mambinkaa
05.09.2018 5 z 5

Knihu jsem si chtěla dlouho koupit, ani né tak proto, že bych věděla o čem je, ale kvůli tomu, že tak hodnocenou knihu si člověk prostě musí přečíst. Při čtení jsem čekala na ten wau efekt, ale přišlo něco úplně jiného, co mě zasáhlo. Román, byl skvěle a čtivě napsaný, i když byl o hrůzách, o lidské krutosti, a síle osudu.

marketa8548
05.09.2018 5 z 5

Opravdu uzasna kniha. Vse je popsano tak realisticky, bez zadnych prikras. Velmi prijemna zmena oproti kniham co jsem cetla dodnes. Vrele doporucuji a tajne doufam ze kniha bude i zfilmovana.

DommiP
05.09.2018 5 z 5

Tak tuhle bombu si musí přečíst snad každý a vezme ho za srdce. Miluju témata druhé světové války a téma židovství! Nejlepší kniha tohoto roku!

heliiinka
05.09.2018 5 z 5

Wow. Tak neskutečně podané životní příběhy. Tolik detailů, že rozum zůstává stát. Skvěle zpracované dílo o těžkých dobách.

Ceeva
04.09.2018 5 z 5

Těžké životní téma stylizačně svěže zvládnuté. Tím pádem čtivá kniha. Cesty osudu i "pomoci" jsou nevyzpytatelné. Každá doba nese s sebou něco jiného.
Přínosná je i volba chronologie událostí. (Kovářova kobyla nechodí bosa.)

tezka_vazka
03.09.2018 5 z 5

Kniha je výjimečná, dovedu si představit, že bude mou tradicí přečíst si ji alespoň jednou za rok. Věnečku na obálce jsem nejdříve nerozuměla, po přečtení knihy jsem ale pochopila, jakou roli v celém příběhu hrál.

Martina023
03.09.2018 5 z 5

Krásná kniha☺ Určitě se k ní vrátím.Neváhejte.

MelesleG
03.09.2018 5 z 5

Pravda, že jediné, co mě v tu chvíli v Dobrovských donutilo bezmyšlenkovitě koupit knížku aniž bych věděla, o čem je (a já si říkala "to bude takový milý čtení, ten věneček na té obálce to úplně křičí do světa"...), bylo to, že se umístila jako druhá nejlepší (dnes již první, gratuluju) kniha dle místního hodnocení a to mě nenechalo chladnou (česká kniha a nad Tolkienem, Rowlingovou a Martinem? Prrr, to si fakt musím jako přečíst!). Takže jsem se dala ihned doma do čtení, nemající tucha, jak mě to poznamená. Protože ode mě bylo velice naivní, když jsem si říkala, že tyfus je tam docela síla, a pak to snad bude zase takové milé čtení snad o příhodách tety s neteří... no jo, já vím. O to větší šok, že jsem si musela dávat pauzy, abych strávila to, co mi paní Mornštajnová servírovala. Zkrátka vás to donutí se zamyslet nad tím, jak fanfárově se teď vlastně nejen jako lidi obecně v míru máme, ale hlavně jako ženy. A tak nedoporučuji číst knihu v těhotenství, pokud nemáte opravdu srdce z železa. Stručně a jasně - jsem ráda, že jsem za tu knihu (a vlastně i za její další) mohla autorce poděkovat osobně.

Noctua8
03.09.2018 5 z 5

Výjimečně doporučuji všem, kdo se nechali od čtení této knihy odradit tím, že se o ní všude mluví a všichni ji čtou, aby po ní sáhli a přečetli si ji také. Je to výjimečný zážitek. Realita života židů za války a po ní je tu zachycena tak neobvykle lidsky, až si člověk říká, proč to tak "jednoduše a pochopitelně" nenapsal už někdo dřív. Příběh sám, je geniálně poskládaný jako puzzle a až na konci, kdy zapadne poslední dílek, se objeví absurdní poetičnost toho co jste právě dočetli. Je to lidský a děsivý příběh, žádná romantika. Je ale napsaný tak, že vás zasáhne a chytne u srdce víc než jakákoliv plačtivá scéna z válečného filmu, nebo naturalistické líčení válečných hrůz z knižních vzpomínek těch, kteří přežili.