Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13496 3487

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

lenkavildomcova
29.09.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Autorka je skvělá vypravěčka. Úžasná kniha.

harvan69
28.09.2018 5 z 5

Moje první kniha od paní Mornštajnové. Je to brilantně napsané, kniha mě úplně dostala. Smutný příběh. Už se těším na další knihy, byť vydané dříve než Hana.

michaela2338
27.09.2018 5 z 5

Knihy jako Hana je třeba číst, aby se nezapomnělo.

ivzu77
27.09.2018 5 z 5

Velice čtivé, dobře zpracované, opravdové, smutné, děsivé v tom, že víme, že to tak asi bylo doopravdy.

Colletka
27.09.2018 3 z 5

Smutný příběh.

Val
27.09.2018 5 z 5

Ano...je to velmi depresivní, ano ... vůbec se nebudete smát ... a ano , je to BRILANTNÍ !!! Myslím, že všechno pozitivní , co se o této úžasné knize dá napsat, už tu je . Proto pouze můj pocit ... po jejím přečtení jsem měla velmi podobný pocit, jako po přečtení Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové. Smutek, vztek a totální bezmoc ze zmaření tolika lidských životů... Rozhodně bych zařadila jako povinnou četbu na SŠ. Mimochodem - Gerta už tam je :-)

HankaHail
26.09.2018 2 z 5

Knížka mě na první pohled zaujala krásnou obálkou a taky názvem. Přála jsem si ji ke svátku, ale trvalo mi více než rok se k ní dostat. Neradu čtu, příliš vychvalované knížky (kterou se Hana za ten rok stala), protože mě většinou zklamou a toto dílo nebylo výjimkou.
Na příběhu mi nejvíce vadily skoky v čase a ději a taky překombinovanost vztahů mezi postavami. Některé ze vztahů mi přešly zbytečné a nelogické. Všimla jsem si jedné věci, která se neustále opakovala a časem mi začala vadit čím dál víc. A to byla láska/neláska mezi rodiči a jejich dětmi. Pokud se nemýlím, tak ani jeden z rodičovských párů nedokázal dětem ukázat, že je má rád. Vždy alespoň jeden z rodičů si dítěte nevšímal, nedokázal mu říct či dokázat, že ho má rád. Jako kdyby stačilo, že mu dává střechu nad hlavou a jídlo.
Kdyby nebylo poslední části z pohledu Hany, hodnotila bych knihu, ještě o hvězdu méně.

Stani95
26.09.2018 5 z 5

Pro me nejlepsi kniha posledni doby. Krasne se cetla a pribeh mi zanechal na dusi silny dopad.

Any410285
25.09.2018 5 z 5

Z neznámého důvodu jsem žila dlouho v představě, že se jedná o dívčí román... nejedná. Je to čtivá kniha s poutavým příběhem, zjímavými zápletkami, lidskými osudy.. jedna z knížek, po které si musíte dát na chvíli pauzu

verka5083
25.09.2018 5 z 5

Tato knížka by měla být povinnou četbou pro děti . Je v ní krásně popsáno, jak se během pár let vše změnilo. Jsou v ní popsány okamžiky, které si sama neumím představit a které člověku otevřou trochu oči.

čika
25.09.2018 4 z 5

Kniha sa cita sama, pribeh je dobre vystavany a drzi pokope, niektore motivy by si zasluzili rozviest, pretoze pribehy maju generacne presahy a takto trocha klzu po povrchu - viem si predstavit "sagovitejsiu" formu.

girdi
25.09.2018 5 z 5

Opět se ukázalo, jak důležité je načasování. Do knihy jsem se začetla s velkým očekáváním, aniž bych věděla, o čem přesně pojednává. Kdybych tušila, že téma je stejně bolestivé jako v Penězích od Hitlera, které jsem nedávno dočetla, určitě bych ji aspoň na čas odložila. Takto jsem nebyla zklamána, ale rozhodně jsem nebyla tak nadšená, jak bych mohla být za jiných okolností. Načasování bylo klíčové i v knize, která předkládá hluboký a smutný příběh jedné rodiny.

pe.placha
24.09.2018 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Přečteno jedním dechem, krásně vyprávěný příběh. Stejně jako u jiných knih od A. Mornštajnové mi vyhovuje rychlost s jakou příběh vypravuje.

lachtan77
24.09.2018 5 z 5

četl jsem zatím jen příběhy s koncentračních táborů. Tato kniha popisuje to co tomu všemu předcházelo. Jak se může během několika málo let poklidný život změnit v tragedii. A to nejen jedné rodiny, ale milionů lidí.

zoew
24.09.2018 5 z 5

Takovéto knihy se prostě čtou samy. Moc krásně napsané.

Selfinka
24.09.2018 5 z 5

Některé knihy vám prostě vezmou dech..Tato je jedna z těch, u kterých se mi to stalo. Silný, poutavý příběh.

raiha
23.09.2018 5 z 5

Silný, dobře odvyprávěný příběh, který mi vzal slova z úst. Stojí za přečtení a závěr, ať si udělá každý sám.

pocketka
21.09.2018 4 z 5

Dle nadšených reakcí jsem očekávala, že se kniha určitě zařadí mezi mé nejoblíbenější. Četla se dobře, je moc hezky napsaná, nicméně jsem očekávala "drsnější " popis táborů. Určitě ji doporučuji k přečtení, nicméně se mezi mé top z období války nezařadila.

sasena
21.09.2018 5 z 5

Nikdy nemůžeme vědět, co se skrývá za oprýskanými a špinavými zdmi. Stejně jako nemusíme vědět, proč je někdo takový, jaký je. Opět jsem si připomněla - nikoho neodsuzuj jen podle toho, jak se navenek jeví. V podstatě jednoduše psaná kniha, bez složitých psychologických rozborů a vznešených myšlenek, ale o to silnější vyznění.

janulka1310
20.09.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř na jeden zátah... děj byl velmi poutavý, vyprávěn v různých časových úsecích. Příběh Hany by měla znát spousta lidí, už jen proto, abychom si více vážili dnešního světa... Kniha mi byla o to více blízká, že se děj odehrával v nedalekém městě.