Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10128 10128

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

lushi
19.06.2015

Doporučuji přečíst si ji dvakrát za sebou. Ten rozsah to umožňuje. Díky tomu se lépe zaměříte na sociální podtext a knihu si lépe propojíte s historickým kontextem.

Lauralex
19.06.2015 4 z 5

Bála jsem se téhle knížky jako čert kříže a ani nevím proč. Možná proto, že George je pojem. A jako malá jsem viděla film a to velké černé prase mě dlouhou dobu děsilo. A taky proto, že nás učitelé děsí a odrazují, jak je to náročné a těžko pochopitelné čtení, namísto toho, aby nás nechali udělat si vlastní úsudek. Vybrala jsem si ji díky povinné četbě, sama bych se k ní asi jinak nedostala, což by byla velká škoda, zároveň si myslím, že na ni musí přijít správný čas i chvíle a těžko říct, kdy je ten správný. Možná by ji člověk měl číst v průběhu života několikrát, aby ji dostatečně pochopil a ocenil. Řeknou vám toho o ní spoustu, ale dokud si ji nepřečtete, nepochopíte.

Když jsem ji začala číst, byla jsem tázána učitelkou češtiny, jelikož jsem ji četla o hodině pod lavicí, jaké jsou mé první dojmy. Nejdřív jsem hned nevěděla, jak knihu vlastně vnímat, věděla jsem, že se mi líbí, je v ní něco víc, ale pak jsem se naučila číst mezi řádky a našla v ní všechno to skryté. Je to příběh na jedno odpoledne, nicméně záživný, dokonale zpracovaný a brilantně napsaný. Kdyby to bylo delší, vůbec bych se nezlobila, ale myslím, že George obsáhl vše potřebné. Je to pravdivé a inteligentní, nadčasové dílo, které bych doporučila všem bez rozdílu, ovšem těžko říct, jestli a jak ji kdo pochopí.

Poslední věta mluví za vše, tesat do kamene, tím budiž řečeno vše a používám ji dost často, což mě asi i trochu děsí. Rozhodně se k této knize někdy vrátím, vlastně si to ani neuvědomuju, ale provází mě dnes a denně v různých situacích i myšlenkách.

Jednu hvězdičku si nechávám do zásoby, protože si myslím, že teprve až budu starší, dokážu ji plně ocenit a najdu v ní ještě daleko víc než teď, ve 20 letech.

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." AMEN.

knihomolka01
26.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už dávno, jen ji nikdy neměli v knihovně. Teď už vím proč.:) Děj byl neuvěřitelný, dobu, kterou autor popisoval jsem nezažila, takže k tomu nemůžu moc říct, ale jinak kniha bez chyby.:)

adelajonakova
25.05.2015

Knížku jsem přečetla jedním dechem a věřím, že se k ní ještě v životě vrátím ... :)

kristleko
20.05.2015 5 z 5

Notoricky známá „bajka“, jejíž význam ale vůbec netkví jen v tom, že je alegorií bolševické revoluce v Rusku. Mně přijde daleko cennější tím, že na rozdíl od jiných antiutopických děl popisuje nejen koncový stav totalitní diktatury, jako spíše proces – postupné krůčky, jimiž postupně mizí vzletné ideály a nahrazuje je tvrdá realita bídy, propagandy a teroru.

jergus0024
28.04.2015

Keby pán Orwell videl, koľko prasiat so sebou vykotil kapitalizmus, tak by išiel radšej mávať na prvý máj a vysral by sa na štrbiny v totalite.

Lieska
21.04.2015 5 z 5

Môže diétne vyzerajúca kniha byť obsahovo tak výživná?
Áno, Zvieracia farma ňou je...

Liana
19.04.2015 5 z 5

Velmi pekne napisane a dufam, ze pre tych, co to citali, aj poucne.

Alexander1918
13.04.2015 4 z 5

Tož hodně lidí tady píše perly jako ´´přečíst všem přeživším komoušům´´ a podobně. Víte, co je nejvtipnější? Že kdyby něco takového nastalo, tihle by byli první, kdo by poklonkovali. Správní ´´demokrati´´ stojící na tom ´´pravém´´ břehu. Hlavně, že si je do koho kopnout, že? Přitom ti ´´komouši´´ jsou dnes daleko více charakterní lidé než oni. Oni si aspoň stojí za svým, ne jak ostatní, kteří říkají to, co se jim zrovna hodí. Uvědomte si, že tohle není jen problém komunistické myšlenky ale každého režimu, nebo dneska je to lepší? Rád si o tom s kýmkoli pohovořím, ovšem konstruktivní debatu, samozřejmě. Chápu, ono je to teďka ve škole v dějepisu docela husté, co se tam vykládá. Mám to ještě přímo z první ruky, ale kdo chce si informace najde. Kdo nechce, tomu stačí odznak a hurá, jsme free a cool a in. Další věc - stokrát radši budu s normálním člověkem (kterého nazvou buranem) než s tzv. intelektuálem, který nechce vidět pravdu. Všechno je jenom o lidech (prasatech) - kdyby se u moci udržel Kuliš, taky by to vypadalo jinak. A ještě jedna věc - podobnost s Ruskem možná, ale u nás? To vymyslel kdo? A myslíte to opravdu vážně? Doporučuju tolik nesledovat veřejnoprávní televizi a novodobé filmy financované kdoví odkud. Jsem možná mladý, ale blbý zase nejsem.
Tímto se nikoho nezastávám, žádné strany, žádné ideologie.
Stejně vím, že potom budu zase píííp a píííp a zastávám se těch píííp.
A vůbec píííp, jdem do kavárny.

Aingeal
11.04.2015 5 z 5

Dokonale vykreslená praxe komunismu se všemi detaily, při kterých mě jakožto člověka, co onu éru nezažil, mrazilo. Co dál? Asi už se jen pustit do "1984" :).

Sandik
08.04.2015 5 z 5

Nesmírně přesná alegorie komunistické utopie, ve chvíli, kdy se stane uskutečněnou realitou. Až si člověk říká, kde na to ten chlap vůbec přišel. V tom Španělsku?

Lily28
03.04.2015 5 z 5

Vtipné, alebo skôr smutno-vtipné zrkadlo našej spoločnosti.

morava
31.03.2015 5 z 5

Nadherne zpracovana pravda formou pohadky.Tolik moudra v tak utle knizecce.Ma poklona pane Orwell.

DRALI
16.03.2015 5 z 5

Byla jednou jedna farma a na ní žila zvířátka. Akorát, že tohleto není pohádka, to je psycho. Zvířátka se totiž mezi sebou domluvila, že na sebe boudou hodná, že budou všechny pracovitá a že se farmě bude dařit. A že se budou mít všechna dobře. Jenomže, jedna zvířátka (v knize výztižně prasata) se chtěla mít ještě lépe než ta ostatní. Po dočtení této knihy jsem byl strašně smutný. Také jsem byl velmi nasraný.. Nevím jak se něco takového mohlo stát, ale stalo se a mnohde se ještě děje!! Doporučuji přečíst všem přeživším komoušům a také těm dnešním. A také všem ovcím (v knize kupodivu ovce), které slepě následují svého fanatického vůdce. Možná, že se v tom najdou a možná, že si něco uvědomí..

Maica
12.03.2015 5 z 5

Čtivá alegorie, kterou jsem hltala jako hladový pes (v případě Farmy možná spíš kůň). Úplně jsem si užívala čtení mezi řádky, ale vlastně i obsah "v řácích". Jen mě někdy lehce mrazilo v zádech...

mh.mail
10.03.2015 5 z 5

K této knize jsem se dostal již v roce 1988, nebo to bylo už 1989? Ale v každém případě ještě před změnou režimu. Kamarád ji měl od někoho půjčenou v ocyklostylované podobě (ví vůbec někdo z dnešních mladých, co to bylo - viz http://sk.wikipedia.org/wiki/Cyklostyl). Nechtěl mi ji ani půjčit domů (ani se mu nedivím). Umluvil jsem ho až s tím, že to přepíšu na psacím stroji s několika průklepy a jeden mu věnuju (což se mu na druhou stranu divím, protože to bylo snad ještě riskantnější, než mi to jenom půjčit k přečtení). Celý víkend jsem pak strávil tím, že jsem doma na mechanickém stroji knihu přepisoval se čtyřmi kopíráky a tím jsem ji zároveň i přečetl. I mně samotnému to dnes s odstupem více jak čtvrt století přijde naprosto neuvěřitelné. A to jak z pohledu technického, tak z faktického, že někdo musel nějakou knihu podloudně přepisovat. Ale nedělejme si iluze, zakázaných knih je i dneska dost, jen je nikdo nemusí přeťukávat na stroji.
Příběh zvířecí farmy je dokonalou alegorií totalitní společnosti. My, kteří jsme v něčem podobném část svého života žili, jsme se v tom viděli asi o něco více, než běžný obyvatel „západního“ světa anebo člověk, který se narodil až později. Proto můžu říci, že popisované chování (a hlavně jeho změna) vládnoucích elit je naprosto přesná. Jen je potřeba mít na paměti, že Orwell svůj román psal v roce 1945, tedy v době, kdy praktické znalosti mohl čerpat jenom ze Sovětského svazu. Bohužel vývoj ukázal, že se nejednalo o úchylku, ale o základní rysy každého „socialistického“ režimu, který po druhé světové válce vznikl. A ještě jednou bohužel, že lidé, kterých se to tenkrát týkalo, asi Farmu zvířat buď nečetli, nebo nepochopili, nebo nevěřili, že to tam může dojít.

Evik30
09.03.2015 4 z 5

Nadčasová kniha, která se hodí do každé doby. Je to taková pohádka pro dospělé. Kniha je celkem tenká, takže přečtení moc času nezabere. Při čtení této knihy vás to nutí k zamyšlení proč se od dob napsání této knihy téměř nic nezměnilo. Lidi jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější! Proč? Toto přece není demokracie! :o( Konec knihy perfektní - platí dodneška.

oXide
07.03.2015 5 z 5

Výborný antiutopický alegorický román a ještě lepší varování před stalinskou hrůzou a vůbec před jakýmkoli totalitním režimem. Vůbec se nedivím, že jako autor byl Orwell u nás za komunismu zakázán. Na celé bajce je vidět jeho všeobecný politický přehled, který nepochybně získal díky svým politickým esejím, ne nadarmo to byl jeden z nejvýznamnějších anglických esejistů.

Farma zvířat je poměrně krátké a čtivé dílo. Jednoduše podaný průběh Říjnové revoluce, který dokáže pochopit i dítě na základní škole – částečně. Geniálně zpracované „postavy“ revoluce, jako třeba Major – Lenin, Napoleon – Stalin, Kuliš – Trockij a zvlášť výborně jsou popsány ovce či psi.

Rozhodně nadčasová kniha, jejíž poselství je a stále bude aktuální.

terca-m
04.03.2015 5 z 5

" Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Není třeba nic dodávat. Knihu určitě doporučuji. Velmi zajímavě a nadčasově zpracovaná kniha.

kiris
04.03.2015 5 z 5

Knihu i filmové zpracování do všech mých nočních snů, prosím!