Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10149 10149

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány

Trpko pekne.

Moje hodnotenie: 80%

Ryan
29.11.2014 5 z 5

V mnoha ohledech pozoruhodné a nadčasové dílo nebo spíš dílko, protože přečíst se to dá jedním tahem. Farmu zvířat jsem si vytáhl u maturity a byl jsem za to rád, jelikož Soviet Union před druhou světovou válkou se na příkladu téhle bajky dá popsat vskutku exemplárně a já měl z toho plnej počet bodů.

Lenourt
21.11.2014 5 z 5

Jedním slovem PERFEKRNÍ!
Nadčasové, k zamyšlení, výborné!

zuzi1162
20.11.2014 5 z 5

V jednoduchosti je krása.

zuzi1162
20.11.2014 5 z 5

V jednoduchosti je krása.

Kao
12.11.2014 5 z 5

I když je to absolutně něco jiného než normálně čtu,tak mě to fakt dorazilo. Byla to parodie tak dobře vymyšlená,že jsem jen koukala....Je ale smutné,že tímhle podobným režimem si prošlo obrovské množství lidí a ještě stále to na světě můžeme vidět...

risisisi
04.11.2014 3 z 5

No nevím, určitě zajímavý nápad, ale není to můj žánr.

cucíno
04.11.2014 5 z 5

U této knihy je důležité si uvědomit, že Orwell ji napsal jako alegorii na SSSR, na historický vývoj komunismu. Co dodat, na malém prostoru symbolicky vykresleny nejdůležitější dějinné okamžiky bolševismu.

Mikeira
28.10.2014 5 z 5

Tohle nemůžu popsat jinak, než že je to vážně síla. Orwell je borec. Tak vtipně a zároveň bez okolků popsat děsivé lidské chování a politický vývoj a zároveň předurčit jeho následující pokračování, to by dokázal málokdo. Doporučuju všem.

PanKérka
27.10.2014 4 z 5

Nejprve jsem nevěděla, co od knihy čekat. Musím ale říct, že mě naprosto zaujala. Občas jsem nad některými scénami jen nevěřícně vrtěla hlavou. Hlavně nad tím, jak se zvířata nechala krmit lžemi od prasat. Je to opravdu pozoruhodné dílo a poslední věta celé knihy je naprosto dokonalá:
"Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti"

Serja
19.10.2014 5 z 5

Na bílého koně čeká již Zubatá.
Slzy v očích, obličej od bláta.
Oprátka kolem krku.
Obětí hladových vlků.
Tak totiž vládnou Prasata!

lucy.sankova
10.10.2014 5 z 5

Zprvu se mi do útlé knížky vůbec nechtělo. Když jsem ulehla s nemocí, donutila jsem se a nelituji. Kniha ve mě vyvolala smíšené pocity. Bohužel taková "Farma zvířat", která je rozdělena na "ty nadřízené" a "tamty podřízené", je na celém světě.

Koobeek
09.10.2014 5 z 5

Farmu zvířat jsem začal číst hodinu po přečtení 1984. Možná chyba, protože jsem si byl jist, kam se bude příběh ubírat. Kniha je jako pohádka pro dospělé. Tím, že zde vystupují převážně zvířata mi prasečí zvěrstvo nepřijde tak hrůzostrašné.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Výborná kniha, u které oceňuji zejména to, že ji snad jako jedinou z mé sbírky přečetla i přítelkyně

Alysa
06.10.2014 4 z 5

Taková oddechová kniha, která vás přesto nenechá bez zamyšlení. Orwell skvěle zapracoval diktaturu do života zvířat.

fiona007
02.10.2014 4 z 5

Rozhodně zajímavé pojetí a zajímavý příběh s vyvrcholením, který vás dostane. Když se nad tím člověk zamyslí, že se to fakt děje, je vám smutno. Každopádně skvěle napsaný.

martinstefko
24.09.2014 5 z 5

Tohle je prostě neuvěřitelná kniha. Ten kontrast roztomilých zvířátek a toho, co je popisováno. Jak dění nabíralo na obrátkách, doslova mě mrazilo z toho, jak je tohle dokonalé vystihnutí skutečnosti, a to nikoli jen historické. Jsme jen pracovní díla a je jedno, kdo jsou vlastně ta prasata. Geniální dílo, které přesně vystihuje to, jak moc dokáže lidi měnit, anebo jen povýšit na úroveň, kdy se pro ně ostatní stávají pouze hračkami. Jsem docela rád, že doháním tyhle svoje resty.

Mrazulka
17.09.2014 5 z 5

Ač nerada, musím přiznat, že Farmu zvířat jsem nedočetla... Ne, že by byla špatně psaná, to ne. Ba právě naopak. Orwell úžasným způsobem vykreslil charaktery postav a celý děj. Ale právě to ji u mě odsoudilo. Ta prasata mě tak vytáčela, že jsem místo radosti ze čtení byla rozčilená a rozčarovaná. Musela jsem ji v půlce odložit na neurčito.

kom72
17.09.2014 4 z 5

Viva la revolución!
S určitou skepsí, po přečtení pro mě slaboučkého románu "1984", jsem sáhl po této nejznámější knize autora a musím říct, že si mě Orwell udobřil. Čtivé čtení a vzhledem k roku kdy knihu napsal i dosti nadčasové...

luczi
12.09.2014 5 z 5

Farma zvířat není pouze kritikou bolševické revoluce, to by bylo hodně málo. Naopak velmi bystře připomíná všechny revoluce, společenská hnutí a politické události, na které si za posledních 2000 let jen vzpomenete, jejich vzplanutí, praktiky, vývoj a především lidské chování v kritických situacích. Nad čím politologové hodiny mudrují a sepisují stovky publikací, to George Orwell popsal v několika stranách velmi vtipného (a zároveň děsivého) textu.