Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10157 10157

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

kiris
04.03.2015 5 z 5

Knihu i filmové zpracování do všech mých nočních snů, prosím!

Kiť Kať
01.03.2015 4 z 5

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která patří člověku a která praseti."

A tak hezky ta idea začala... Boj za nezávislost zvířat, osvobození se od lidské nadvlády... Zvířata však zapomněla na jeden podstatný fakt, že v každé lidské podstatě je trocha toho zvířecího pudu. Možná to v počátcích mysleli dobře, stejně jako Kulišova snaha po inovaci a prosperitě možná opravdu měla v prvopočátcích přivést zvířata k lepšímu životu, ale pak přišel Napoleon aka Stalin a bylo po legraci. Animalismus jako synonymum Stalinova totalitního režimu.

Aneb když se z utopie stane totalitní otrokářství.

Lathien
25.02.2015 5 z 5

Jako přirovnání politické situace v Rusku opravdu geniální, ale znova bych to číst nemusela.

Rosie1
21.02.2015 5 z 5

Výborná kniha! Krásne poukazuje na to, čo sa stane, keď niekto chce byť "rovný, ale predsa len o niečo rovnejší". A to, čo sa stane potom, keď sa nikto nebude proti neprávosti ozývať....

Beni
04.02.2015 4 z 5

Čtenářská výzva 2015 - ZAKÁZANÁ KNIHA

Upřímně jsem se do knihy nemohla moc začíst (prostě jen z důvodu, že to není můj šálek čaje), i když je tenoučká, tak jsem ji četla asi 3 večery.
Na druhou stranu se mi kniha líbila - to jak situaci G.O. vykreslil na zvířatech (a tím ztvárnil dobře pochopitelnou "pohádku").

To jak jsou někteří schopni manipulovat druhými lidmi (zvířaty), je prostě .... ani nevím, jak to vyjádřit. Mám z knihy rozporuplné pocity, ale určitě ji doporučuji přečíst.

elleyne
01.02.2015 5 z 5

Tak Orwell mě zase dostal. Nad touhle knihou budu dlouho přemýšlet, a určitě jí budu doporučovat.
"Všechny zvířata si jsou rovná, ale některá si jsou rovnější: "

aamis
29.01.2015 4 z 5

Takovým jednoduchým a alegorickým způsobem znázorněný komunismus. Hlavně vlna zmanipulování a jednoty. Však se říká: "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají," ale nakonec z počátku nezkaženého jedince přesvědčíte, že zabíjení ostatních vlastně vůbec nevadí, a že co řekne a udělá vůdce je pravda. A konec, kdy vlastně autor poukázal na to, že se prasata ztotožnila s lidmi, je naprosto skvělým ukončením knihy! K zamyšlení a k jednoduchému a čtivému připomenutí toho, co se dělo před nedávnem za nechutnosti ..

Lucipeci
22.01.2015 5 z 5

Jedním slovem: Mrazivé!

skableska
22.01.2015 5 z 5

Moc hezky popsaná doba a postupné změny, které vedly k jinému režimu... bylo velice zajímavé si místo zvířat představovat lidi... a také smutné. Každopádně autorovi patří poklona. Řádky vedou k zamyšlení a při čtení posledního odstavce knihy mi šel mráz po zádech ...

mijala
21.01.2015 4 z 5

k této knížce mám jen jednu věc. kdyby se mě někdo zeptal, jestli nevím, jak to tady vypadalo před revolucí, tak bych doporučila tuhle knížku, protože ta to podle mě výborně ukazuje.

Plútarchos
19.01.2015 3 z 5

Orwellova "Farma zvířat" je údajně alegorií na dějiny a revoluci Sovětského svazu. V hlavní roli vystupují zvířata - jako v bajce - a jejich REVOLUCE. Odsud pochází známé: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!" Kniha končí smutně a aktuálně: "Překvapená zvířata pohlížela z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale už nebylo možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti." Napsáno od listopadu 1943 do února 1944.

KateBeckett
19.01.2015 1 z 5

Jedním slovem NUDA.

Domuly
18.01.2015 5 z 5

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.
Naprosto super, knihu jsem musela na chvíli i odkládat, jak se mi vařila krev v žilách. Orwell zase napsal vynikající dílo a dala bych ho přečíst všem těm, co komunismus obhajují.

BellC
11.01.2015 5 z 5

Neskutečné, jak Orwell dokázal zachytit základní problémy socialistické společnosti ještě před tím, než doopravdy vypukly. Je mi trochu líto, že styl a celkově princip celé knihy je velmi podobný románu 1984, ale pokud si odmyslím tento nedostatek, je Farma zvířat kniha, která by minimálně měla být v povinné četbě na každé střední škole.

Bratranice
08.01.2015 5 z 5

Krásně čtivá kniha, která zaujme svou inteligencí.

Chipsonator
08.01.2015 5 z 5

Georgí Orwell to prostě trefil.

tereza8258
08.01.2015 5 z 5

Za mě pět hvězdiček. Kniha byla zajímavá hlavní tím, jak byla zpracována. Přirovnávání lidí ke zvířatům, to byl super nápad.

Ajvonka
05.01.2015 5 z 5

Desivé. Deťom čítať pred spaním.

hawah
04.01.2015 5 z 5

Nejsmutnější, že ta prasata jsou tam pořád...

AdélkaÁďa
28.12.2014 4 z 5

Knížka na mě působila jako krátká bajka, která má ukázat to, že když chceme něco změnit nesmíme předchozí nadvládu vyhnat a nechat si nastolit na jeho místo někoho jiného.