Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10091 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Benjiki
01.01.2016 4 z 5

Podepisuji se pod komentář Ondřeje Vašíčka. Nemám co dodat. Jako jinak fajnové dílko.

OndrejVasicek
23.12.2015 5 z 5

První kniha, která ve mě vyvolala vztek - přesně tam, kde autor zamýšlel.

Některé komentáře tu mylně uvádějí, že jde o kritiku socialismu. To není pravda.

Je známý fakt, že Orwell byl levičák a socialista. On si přál socialismus (demokratický), ale měl schopnost, kterou bohužel moc lidí dnes nemá - otevřeně konstruktivně kritizovat nehledě na osobní preference.

A to je přesně Farma zvířat. Je to óda na socialismus, dosahující neuvěřitelných met, zatímco je pozvolna křiven odvrácenou stranou lidské nátury, aby se nakonec zvrátil v totalismus.

Svým způsobem tu Orwell totalismus ani nekritizuje. Ten prostě špatný je. Mezi řádky tu kritizuje neschopnost lidí vyšší myšlenku realizovat a servíruje nám nehezky reálnou vizi takového konce.

sarekaslukova
10.12.2015 4 z 5

Kniha se mi četla velmi obtížně. Příběh to byl dobrý a trefný. Nevím jestli to mělo tak vyznít, ale vedlo mě to k domněnce že lidé se chovají jako prasat. A občas je velmi obtížné rozpoznat jestli se setkáte s člověkem nebo s prasetem. Co mě opravdu vždy potěšilo byly ilustrace ke každý kapitole, alespoň trochu se atmosféra zlehčila.

Ruzaaa
27.11.2015 5 z 5

Klasická kniha, která by měla být přečtena každým čtenářem. Alegorie, která poukazuje na historii Sovětského svazu, ale nejen na to. Příběh je nesmrtelný, jelikož se odehrává prakticky neustále. Je dobré se nad tím zamyslet. Moc se mi líbil epilog, kde je vše uvedeno na pravou míru, kdyby snad měl někdo problém s pochopením. Orwell je můj oblíbený autor, i tak knihu velice doporučuji.

rimul
18.11.2015

Bylo by krátkozraké tohle dílko vnímat pouze jako kritiku sovětského pojetí komunismu. Stačí se s odstupem podívat na politické debaty z 90. let u nás a když budete pozorní, tak možná najdete farmu zvířat i na svém pracovišti nebo třeba na schůzích členů bytového družstva...

Bonusy:
originál vhodný pro mírně pokročilé angličtináře (k dispozici je i dvoujazyčná verze)
výborné hudební ztvárnění 3 základních charakterů kapelou Pink Floyd (progresivní rock s punkovým nádechem)

ellypusik
29.10.2015 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla a občas mě i pobavilo.
Ovšem Orwell to pojal s naivním nádechem, a to mě tam občas vadilo.
Na druhou stranu tak asi ta doma vážně vypadala... každopádně znovu bych si to přečetla, ale co si budu u této knihy pamatovat, je děj popisující dobu, která byla a někde stále je. Režim, kdy jsou sice všichni strašně svobodní, ale když někdo řekne svůj názor, je po něm.
Tato kniha mě donutila, zamyslet se nad lidstvem.

FifrQzypf
24.10.2015 3 z 5

Po přečtení 1984, které se mi moc líbilo jsem čekal mnohem více. Ale Farma zvířat se pro mě omezila na popis lidských vlastností, které vídáme dnes a denně ve větším či menším měřítku kolem sebe, a alegoričnost, s jejímž vědomím ke knize každý přistupuje naočkován již ze školy. Za mě docela zklamání.

kacka29
21.10.2015 4 z 5

Velice povedené dílo a tak výstižné, až vás mrazí. Mě osobně nejvíce zaujala poslední věta:
Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti.

Irika
13.10.2015 5 z 5

Dnes jsem farmu přečetla už podruhé, je to knížka na jeden večer, ale velmi silná, velmi působivá a neskutečně pravdivá.
Lidé jsou kolikrát opravdu jen stádo ovcí, které se nechají vést a ovládat - oblbovat jinými.
Jediná věc, kterou vidím v reálu opačně než autor: v knize zvířata pořád věří, že za vlády lidí bylo hůř, že horší už to být nemůže, ale ve skutečnosti to bývá právě naopak - na zlé se zapomíná a minulou dobu si spíše idealizujeme.

kikizubik
06.10.2015 4 z 5

Na to, že je to povinná četba k maturitě se mi to líbilo. Kdyby nebylo té povinné četby, nejspíš bych si to ani nepřečetla, tak alespoň nějaká výhoda. :)

marcela6183
06.10.2015 5 z 5

Všechna zvířata jsou si rovna.
Leč některá jsou si rovnější.
Aplikujte v životě a smeknete. Aplikujte v práci a můžete se smát. Aplikujte v politice a funguje pořád. Aplikujte ad absurdum a smát se přestanete.
Netuším, kde vzal odvahu napsat zrovna tohle. Po 1984 jsem si myslela, že takovýto alegoricko-satirický pohledu už nejde vylepšit. Ale fakt to jde. Poprvé chápu princip revoluce (protože Občanka na gymplu hadra); zakořeněný smysl pro propadnutí blahobytu je mi cizí (= prototyp "teta Skrblice"). Chtělo by se říct obyčejná bajka s poučením. Nicméně právě díky tomu, že tahle bajka tady fungovala 40 let, povyšuju ji na pět.

eletrika03
26.09.2015 4 z 5

Na začátku mě to moc nebavilo, ale pak jsem se od toho nemohla odtrhnout. Super knížka.

tanuki
25.09.2015 4 z 5

...jako by to pan Orwell zažil na vlastní kůži...mechanismy fungování revoluce ve zkratce, přesně a výstižně...tahle kniha musela soudruhům pořádně ležet v žaludku...

Deny95
18.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, mohu jen doporučit! :)

caroline44
13.09.2015 5 z 5

Tohle je kniha, která stoprocentně stojí za přečtení. Musím přiznat, že jsem se málem rozbrečela. Byl to nesmírně silný zážitek........

vendy.b.
08.09.2015 5 z 5

Oslovilo mě to mnohem víc než 1984.

Satan__666
06.09.2015 4 z 5

Četl jsem to hned po revoluci (sestře kamarádi vrátili její samizdatové vydání) a pořád jsem si jenom říkal:
Přece to tady nemůže tak skončit, přece to nemůže tak skončit.
Ale zákony světa, které jsou tu tak přesně popsány, bohužel opět zafungovaly.

Tinoušek
06.09.2015 5 z 5

Super knížka. Originální myšlenka, velmi trefné a přesně vystihující politiku... Opravdu výborná knížka, kterou zhltnete za jeden večer :-)

Alienn
24.08.2015 5 z 5

Klasika, přečtená jedním dechem. Rozhodně doporučuji.

Eli-Eli
22.08.2015 4 z 5

Bajka platná na věky věků... i když na počátku možná byly ideály, když se po revoluci rozbouřené vody uklidní a začne všední život, dříve či později ten, kdo je u moci, propadne jejímu kouzlu, zapomene na prosazování veřejného blaha a užívá si peněz a výhod "jako prase".
Občas se setkávám se situací, kdy si řeknu nebo aspoň pomyslím: Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.