Dvůr mlhy a hněvu

Dvůr mlhy a hněvu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306865/bmid_dvur-mlhy-a-hnevu-7Ms-306865.jpg 5 3583 3583

Feyre přežila střet s Amaranthou a vrátila se na Jarní dvůr. Avšak ani zde nemá klidu, protože ji neustále pronásledují vzpomínky na to, co musela udělat, aby osvobodila Tamlina i jeho lid. A stejně tak nemůže zapomenout ani na smlouvu s Rhysandem, s kterým má strávit jeden týden v měsíci. Ač je nyní vznešenou vílou, srdce má stále lidské. A navíc si postupně uvědomuje, že na obzoru se objevuje ještě mnohem větší zlo, než jaké kdy zažila. A tak zatímco se snaží vyznat v zákrutech vílího života, zjišťuje, že její role zachránkyně ještě neskončila. Avšak dokáže se vyrovnat s nebezpečím, které se k ní blíží? ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Mist and Fury , 2016

Bublinka.
17.06.2019 4 z 5

Po prvním díle jsem si udělala pauzu, od druhého jsem moc nečekala a dostala jsem konečně něco, co mě doopravdy bavilo a poslední třetinu knihy jsem už ani nedokázala odložit u jídla, jak to bylo napínavé a potřebovala jsem vědět, co se stane se všemi postavami, a i když jsem byla rozhodnutá začít číst zase něco jiného, donutilo mě to okamžitě sáhnout po dalším díle. Celkově příběh působil o dost vyváženěji. A já se přistihla, že mě to vážně baví.

SPOILER
Některé dějové linky měli docela předvídatelný směr (Nesta). Brutálních scén bylo myslím tak akorát. Autorka se nebojí ani erotických scén, které na YA podává až syrově, což je pokud se člověk nemá potřebu červenat už jen při troše odhalené kůže, hodně sympatické. (S Tamlinem je to poměrně nuda už od minulého dílo, Rhysand je vážně zábavnější postava po všech stránkách).
Dlouho jsem se nemohla vyznat v tom, jaký má vlastně Feyre vztah k Tamlinovi, a poněkud mi přišly dlouho přetahované pasáže, kdy si hledali k sobě (a do postele hlavně) cestu Feyre a Rhysand. Trochu mě ruší to, že je Rhysand najednou ten správný chlapík (alespoň, že všechna jeho rozhodnutí nejsou vždy správná - Velaris) a z Tamlina je při nejmenším pěknej vůl, působí to až prvoplánově, že si čtenáře autorka takhle tlačí přesně tam, kde ho chce mít a nutí ho do černobílého vnímání světa a postav.

roman9276
13.06.2019 5 z 5

YES!!! Jak mě první díl tolik od začátku nechytil, tak druhej díl mě totálně vcucnul. Pořád se něco dělo, pořád nějaká akce, pořád různý zvraty. Dojem z prvního dílu se úplně rozplynul, tohle prostě chceš číst. Přesně takhle si představuju vývoj postav i děje. Docela mě překvapily i sexuální scény, což docela vybočuje z typickejch young adultovek. Skvělý. A ten konec?! To byl sakra jeden z nejvíc nejnapínavějších konců, co jsem za dlouhou dobu četl.

Jane417
10.06.2019 4 z 5

"Dvůr mlhy a hněvu" je opět hezká pohádka pro trošku starší a nejen pro starší děti. Jsem přesvědčená, že si příběh z fantasy světa může přečíst každý, každého věku, i když je primárně určený pro YA čtenáře. Musím napsat, že děj mě místy nebavil a nudila jsem se. Nadbytečné navyšování počtu stránek neustále se opakujícími informacemi, popisy a situacemi. Kolikrát jsem se všeho byla zmatená a ztrácela jsem se. Spousta omáčky, kterou si stejně nikdo nemůže zapamatovat. Knížka je ale napsaná tak, že jakmile se dostanete do částí, které vás baví, tak se ponoříte do děje, ocitnete se v jiném světě a nevnímáte skoro nic, jen samotný příběh. Setkáváme se starými známými, ale i se spoustou nových hrdinů... Co se týká Feyre a Tamlina... tak mně ho bylo docela líto. Zase na druhou stranu chápu, že Rhysand je okouzlující a Tamlin se v prvním díle ukazoval v trochu jiném, svatouškovském světle! Druhá polovina knihy je mnohem lepší, než první... akce, zvraty, napětí, erotika a konec, který nutí čtenáře okamžitě sáhnout po dalším díle. Ačkoliv pro mě není knížka dokonalá, S. J. Mass dokonalá je. Píše celkově tak poutavě, že ji odpustíte i ty nudné a vycpávkové části.

Nel-ly
05.06.2019 3 z 5

Zlepšení oproti prvnímu dílu to určitě bylo (Rhysand), ačkolivě z Feyre se začíná stávat přesně to, co udělala autorka ve své druhé sérii.
Nejdřív polovinu knihy brečí (jakože to je pochopitelné), a pak je z ní najednou bojovnice a samozřejmě umí všechno, an co sáhne. Klasika.
Ale zlepšení to určitě bylo (Rhysand) o tom žádná.

Mlok
29.05.2019 5 z 5

za mě nejlepší kniha v sérii

Malinali
24.05.2019 5 z 5

Zamilovala jsem si ten příběh, a Rhysanda ze všech nejvíc už od začátku, asi jsem na něj měla "čich"... Skvěle napsané, tuhle fantasy trilogii jsem si velmi oblíbila. A to běžně fantasy neholduji.

kniznistranky
22.05.2019 5 z 5

Tak tohle bylo jedno obrovske wow! Prvni dil me nijak zvlast neoslovil, cetl se dobre a to bylo asi vice mene vse. Ale tady?! Zacatek opet trochu pomalejsi, ale jakmile se zacal dej odehravat na Nocnim dvore... a pak vsechno to kolem. Parada! A konec? Na jedne strane mi to zlomilo srdce takovym zposobem, ze bych ani necekala, ze na me neco zrovna v knizce tohoto typu tak moc zapusobi. A hned na dalsi strane, kdy sem jeste stale vstrebavala to co se stalo, se mi zase zacalo polinku slepovat az mi to doslo. Tohle bylo uzasne. Necekala jsem, ze si dokonce i me tato serie ziska, cekala jsem podobnou vlnu jako u prvniho dilu, ale ted, ten je 5 hvezd malo a kdyby prave nebylo pul pate rano, tak se okamzite poustim do tretiho dilu, ktery jsem si diky bohu koupila spolu se zbytek hned. Tohle se opravdu snad musi libit vsem snilkum.

martina.tim
13.05.2019 4 z 5

První díl (pohádkový) končil: "Žili šťastně až do smrti". Ale tento druhý díl ukazuje, že není vše zlato, co se třpytí. V první díle jsem Tamlina vcelku žrala i když tam byl střípek nedůvěry, a v tomto díle se z malého střípku stal obrovský střep. Tamlin ukázal svou sobeckou a ubohou povahu, kterou v prvním díle potlačoval. I když byla Feyre chvílemi ukňouraná a Rhysand měl dle mého názoru až moc velkou "svatozář", tak jsem si je i tak zamilovala celým srdcem. Naprosto skvělá jízda od začátku až do konce.

Skalníková
12.05.2019 5 z 5

Kniha měla trochu pomalejší rozjezd, nicméně jakmile se Feyre začala podílet na dění v Prythianu, hned to bylo o mnoho lepší.
Milostný trojúhelník mi tu ani v nejmenším nevadil, jen podněcoval moji chuť pokračovat ve čtení. Nové postavy jsem si zamilovala, bylo úžasné postupně odkrývat jejich historii a vztahy mezi sebou.
Rozhodně zasloužených 5 hvězd.

Red-haired
10.05.2019 5 z 5

Kdybych mohla, tak půl hvězdičky uberu za místa v knize, kdy jsem pořád čekala, až se něco stane, A ONO STÁLE NIC! Až jsem knížku na chvíli naštvaně odložila :D. Jinak je ale příběh opět neskutečně poutavý, vývoj postav mi zajistil nenávist k Tamlinovi, a neskutečně jsem si oblíbila Rhysův nejužší kruh přátel, hlavně mě baví Cassian a Amren. A stalo se něco neuvěřitelného, já snad fandím i Nestě? :-o Jsem moc ráda, že Feyre se konečnš aktivně podílí na dění v Prythianu, a díky tomu se můžeme blíže seznámit i s ostatními kraji. A mimochodem - ty žhavé scény mezi Feyre a Rhysandem? Tohle rozhodně není young adult :D ♥

any37
06.05.2019 4 z 5

Tak jooo … Jak mohl být druhý díl lepší než první?

Musím se přiznat, že jsem ho vůbec nechtěla číst. Před dvěma lety jsem dočetla Dvůr trnů a růží a zapřísáhla se, že pokračování číst nebudu. První díl skončil tak krásně a neviděla jsem důvod, proč by měla být pokračování … Ale spletla jsem se, a to hooodně moc.

Bylo tady o moc víc akce, napětí, překvapení a lásky. Panebože ta milostná linka byla dokonalá. A znova ten konec - nejlepší.

Znovu se potvrdilo, že Massová je skvělá autorka, a i když jsou její knihy velké jako cihly, přečtete je za pár dní a ani nevíte jak.

Silmarien
03.05.2019 3 z 5

Dve hviezdičky za tie lepšie časti a čitateľnosť. Štýl zaujímavých scén je tak dobrý, že sa človek raz nadýchne a je o dvadsať strán ďalej, to hej. Jedna hviezdička je za to, že som beznádejný romantik.

Začiatok sa neskutočne vliekol. Scenár bol daný, v prospech príbehu "bad boya" musíme najskôr zhovadiť "princa" alias pôvodné zviera v tomto prerozprávaní a potom začneme odhaľovať, že Rhysand je vlastne strašne dobrý a všetko robil pre dobro svojho sveta. Nie, to ani nie je spoiler, to bolo jasné každému, kto dočítal jednotku do konca.

Ako mi nevadia sexuálne scény v bežných akože historických romantikách typu Jude Deveraux, Julie Garwood a podobne, tu ma neskutočne vyrušovali. K rozprávkovosti príbehu sa vôbec nehodili, to, že majú féri zvieracie pudy sa dalo vyjadriť aj úplne inak, v náznakoch.

Beriem Rhysandovu suitu, tí sa mi páčili z celej knihy asi najviac. Mrzelo ma málo dôrazu na Feyrine schopnosti. Keď už z nej robíme novú Mary Sue, ktorá všetko dokáže, aspoň by sme mohli vedieť čo, ako, kde a prečo.

SPOILERY:
Naozaj urobila z Tamlina, ktorého to dievča milovalo najväčšieho idiota na svete, ktorý sa zrazu spriahne s najväčším zlom sveta? Po Amaranthe? Really? Naozaj nevyužila potenciál Lucienovej dilemy (nie, tie dve-tri akože scény je hrozne málo), ktorý má viac rozumu ako tento pokazený Tamlin ale zároveň je mu verný až za hrob?
Naozaj urobila z Rhysanda ideál dobra, obety a všetkého a zároveň ho nechala Feyre tajiť takú drobnosť ohľadom spojenia druha a družky, čo jej na prvú dobrú vykecá niekto, koho ulovila (mimochodom bez akéhokoľvek problému)?

Jasne, prečítam si aj tretí diel, ale fakt dúfam, že Sarah zachráni, čo pokazila (a chcem viac Luciena).

Anne_013
27.04.2019 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla. Děj byl vtipný, ale zároveň velice napínavý. Kniha se mi opravdu líbila a těším se na třetí díl :)

Skyer
23.04.2019 2 z 5

Kniha na mě byla až moc zdlouhavá a nepřišla mi až tak skvělá jak o ní mluví ostatní. Taky už jsem dost alergická na jedince, kteří jsou předurčeni na záchranu světa (a vlastně celou tu záchranu táhnou (naštěstí to tu zatím není jako s Aelin)) a na celý ten výmysl s druhy. Je ale pravda, že tento díl byl lepší než předchozí.
Tamlin byl vyměněn, protože už se okoukal a autorka nepíše o žádných jiných vztazích než o těch, kde se škádlí, a tady už to jaksi vyprchalo. Tak nastoupil Rhys, který mi ale nepřijde o tolik jiný než Tam.
A teď co konkrétně mi vadilo:
× Proč maj všichni obrovský péra?
× Ty sexuální scény byly vrchol trapnosti. Neskutečně směšný. Jako dobře, mě většina erotických scén přijde trapná - protože takhle přehnaně, jak to autorky popisují, to snad nikdo nemůže prožívat, ne? To už se radši koukněte na porno. O moc jiný to není a podle mě lepší (nikdo tam nemele o tom, že bude řvát, až budou pukat skály - co je na tom proboha přitažlivýho??) a aspoň uvidíte, jak ty jejich scény vypadají irl. (kapitola 42, 48, 55...)
- Dřív když jsem podobné věci vyhledávala (ff na supernatural, na wattpadu nějaký příběhy doporučený od spolužačky...) a když se něco takového objevilo, měla jsem radost a těšila se na to. V těhle knížkách mě to ale vůbec nebavilo (je ale možné, že mě takové věci přešly - asi od doby, co jsem zkusila 50 odstínů) a vidím to jen jako natáhnutí děje, aby to mělo co nejvíc stran.
× Nevidím tam žádné vysvětlení, proč by vůbec někdo měl akceptovat kroucení kostí, aby dosáhl svého? (v 1. díle, aby F. přistoupila na dohodu) Ještě ke všemu své družce, to ani snad nemůže, ne?xd To jste to všichni zapomněli? Hlavně že sdílíte pro-feministické příspěvky, ale takové zacházení v knize tolerujete a ještě hlásáte o tom, že takového byste doma chtěli taky.
× Možná by mi Maasová tolik nevadila, protože co si budem, většina autorek píše taky tyhle nesmysly. Ale co mi opravdu vadí je, jak se z jejich knih dělá něco, co nejsou. Jak se vychvalují, jako kdyby to byl vrchol umění, jejich přehnaná propagace - vždyť si to ani nezaslouží.
Pokud to nějací stans dočetli až sem, mohli byste mi napsat, co se vám na tom líbí? Třeba zbytečně křivdím a přehlédla jsem něco dobrého. A taky jsem zvědavá, co se vám na tom může líbit.
2,8⭐/5⭐ (pravda, bylo to o trochu lepší, ale na 3 fakt ne)

Ryorka
21.04.2019 1 z 5

nechala jsem se nalákat na vysoké hodnocení. Příběh a magický svět je vymyšlený dobře. ALE........tím klady končí. Hlavní hrdinka je neskutečně otravná. V jednu chvíli se chová jak dvanáctileté děcko, aby na další stránce udělala rozhodnutí hodné stařešiny rodu. Kdyby autorka zkrátila ty neustále se opakující popisy jejích postraumatických schizofrenních stavů bylo by to daleko snesitelnější. Dvě třetiny knížky jen blije, fňuká a trtká a pak zase blije a fňuká ......a trtká. Takže po dvou dočtených dílech si odnáším jen kýble zvratků, dokonalou manikůru postav a trochu tělesných tekutin. Eštěže je tam Rhys, aspoň ten se chová trochu (!) normálně. Ostatní jsou divní autisti. Ano, je to psané pro jinou věkovou kategorii, než jsem já, ale nevím jestli je to pro ně výhra. Cpát do hlavní role takovou sebestřednou blbku.....pak nevím jestli je to pro pláč, zlost nebo smích. A mládí je taaak krásné a naivní.....

lucygreen
21.04.2019 3 z 5

Opět to nebyla žádná bomba a konec prvního dílu byl podle mě o dost napínavější. Spoustu stran kde se nic nedělo, mohlo by to být aspoň o 200 stran kratší... nejvíce se mi ale líbila návštěva letního dvora. Knihu jsem četla asi měsíc, takže si teď dám odpočinek od bichlí. SPOILER: Byla jsem jediná které přišlo, že nejdřív se všichni strašně obávali mocného krále Hybernu, který byl mnohem krutější, než Amarantha a pak tam přijdou, král udělá baf, vykoupe je a Feyre zničehonic zlomí veškerou kletbu světa? A on jenom hmmm tak jděte. To mi teda Amarantha přišla o dost horší.
Nechtěla bych tuto knihu potopit a jen jsem asi měla vysoká očekávání. Ale přesto, Feyre je dost otravná holčina...

coppacabana
15.04.2019 5 z 5

Přečteno a vychutnáno.
Četla jsem a četla jsem a s každým řádkem jsem se více propadala do tohoto světa magie a fae, více jsem se do něj - a do jeho postav - zamilovávala. Maas vykreslila pro čtenáře nejen YA literatury svět, pro který jste se chvěli, tak moc jste v něm chtěli žít. (Maas vás také postavila před neuvěřitelné dilema - Bradavice nebo Prythian?)
A vedle světa byly jednotlivé postavy. Rhys. Cass. Mor. Amren. Az. Postavy s vlastní komplikovanou historií, o které se jim dobře nemluvilo. Postavy, které v mých očích zářily jasněji, než Tamlin a Lucien z Jarního tvoru kdy dokázali, přestože patřily noci.
Nakonec vytvořila dějovou linii, která mě nutila cukat prsty ke knize i během těch nejzajímavějších hodin dějepisu. A do té linie zapletla Feyřino a Rhysovo love-story, které mě pak nutilo vřískat štěstím, když to konečně klaplo.
(No a pak tu byl ten konec.)
Možná se o této sérii nebude za dvacet let přednášet na seminářích literatury, ale v současnosti se tato série zařadila, alespoň pro mě, na seznam nejlepších čtenářských zážitků.

Dada_cte
11.04.2019 4 z 5

Podle mě DOKONALÁ KNIHA. Tuhle knihu jsem si zamilovala! Je prooracivana a mnohem lepší než první díl. Je originální - zvlášť ten konec. Je neočekávaný a jedinečný, nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl! 4 hvězdy za to, že tam byli sexuální scénky, které náctileté lidi odrazují... Ale i tak je autorka génius, miluju její knihy!

hana.hanigerova
24.03.2019 5 z 5

Tak tahle série, to je absolutní pecka! Všechny tři knihy měly mou plnou pozornost. Hltala jsem každé slovo a žádné mi nepřišlo zbytečné. Autorka má skvěle a do detailů promyšlený svět a perfektně zvládnutou psychologii postav. Vše jsem jí věřila, Prythian jsem si zamilovala a prožívala jsem příběh naplno. Stresovala jsem se, nadávala, rozplývala... prostě autorka mě měla naprosto v hrsti. Každou knihu jsem přečetla za týden, což na mě bylo poměrně rychlé, vzhledem k jejich rozsahu. Kdyby to šlo, nejraději bych nedělala nic jiného, než se zachumlala do křesla a jen četla, četla, četla...

POZOR, SPOILERY

Tamlin mi v tomto díle začal velmi brzy lézt na nervy. Nesnášela jsem ho za to, jak se k Feyre choval, jak ji držel pod zámkem a jen ji zneužíval. Ale i Feyre jsem nechápala, že si toto nechá líbit a už vůbec jsem nerozumněla tomu, proč na ni má takový vliv velekněžka (na jejíž jméno si teď nemohu vzpomenout). Poté, co mi v prvním díle Rhysand strašně lezl na nervy, jsem byla šťastná, že se zde karty otočily a on Feyre zachránil ze zlaté klece, stejně jako z jejích sebedestruktivních myšlenek. Druhý díl se mi tak líbil ještě víc než první. Jediné, co bych ocenila by bylo, kdyby se dali Feyre a Rhysand dohromady mnohem dřív ???? Jsou spolu prostě báječní a tvoří naprosto výjimečnou dvojici. Po zvratu na konci jsem se musela okamžitě vrhnout na další díl! ????

Abnička
18.03.2019 4 z 5

Asi jsem jedna z mála, ale mne tento díl moc neoslovil, netuším proč, nebo co za to může, ale já se doré 2/3 knížky oprvdu nudila. Jo poslední třetina opravdu stála za to, ale to není celá kniha a to nevylepší celé skóre. Takže já si dám asi chvilku klid a pak se vrhnu na další díl..

láska magie erotika víly, rusalky fantasy

Sarah J. Maas
americká, 1986