Dvůr křídel a zmaru

Dvůr křídel a zmaru https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349801/bmid_dvur-kridel-a-zmaru-veZ-349801.jpg 5 2809 540

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. Aby to udělala, musí se zapojit do smrtícího tance podvodů – a v něm může jeden chybný krok přivodit zkázu nejen jí, ale i celému světu. Feyre čeká nesnadné rozhodnutí, komu z oslnivých a smrtících Vladařů věřit... ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Wings and Ruin , 2017

Mozkovna
05.03.2020 5 z 5

Myslím, že po tolika přečtených slovech sama nemám slov.
Tak zaprvé, bylo to neskutečně dlouhé. Připadalo mi to jako tři různé knihy. Ale upřímně jsem si to celé užila, jak to postupně gradovalo a nabíralo na obrátkách.
Finální bitva byla dechberoucí a její průběh očekávaný i neočekávaný, musela jsem si u toho dávat pauzy, protože jsem prostě nemohla pobrat všechny ty emoce, co mnou vířily. Moc se mi líbilo vykreslení všech vladařů, všichni byli originální a nepletli se mi, čehož jsem se zprvu bála.
Rhysand jako vždy, skvělý. Moc se mi líbil i Lucien, kterému jsem pouto s Elain moc přála (jsou to oba takový pěkný dušičky, hodí se k sobě). Tamlin mi v roli padoucha moc nesedl, tak nějak by mi k němu spíš šla role oběti. Kdyby místo urážek přišel s výčitkami, určitě by to dalo příběhu hned jiný nádech: Že mu Feyre a Rhys skutečně ublížili, ne jen že on ublížil jim. Jeho dějová linka mi přišla smutně přiškrcená, jako by z něj autorka prostě nutně potřebovala udělat zlosina, jen aby ukázala Rhyse v lepším světle. Podle mě mohla v klidu udělat to, že ho Feyřin odchod skutečně zasáhl a zhroutil se z toho, a přestože ho odmítla, i tak jí byl ochotný pomáhat, jelikož k ní skutečně něco cítil. Doufala jsem alespoň v nějaký deep talk mezi ním a Feyre, kdy by se mu snažila promluvit do duše, přesvědčit ho, že ho skutečně kdysi milovala, ale že teď miluje Rhyse a že si váží toho, co pro ní Tam udělal. Všechno to totiž bylo odvyprávěno jen z jednoho úhlu pohledu - Tamlin zavřel Feyre v sídle, Tamlin jí zakazoval chodit ven, Tamlin zabil Rhysovi rodinu, Tamlin udělal tohle a támhleto, a nikdy nedostal prostor, aby se hájil nebo řekl svou verzi příběhu. Vyloženě se mi příčilo, jak s ním (a Lucienem) na začátku knihy Feyre citově manipulovala. Dělat něco takového je hnus a nemyslím si, že Tamlin udělal něco tak strašného, že by si to zasloužil. Jasně, spojil se s Hybernem, ale to proto, že ji miloval a chtěl ji dostat zpátky. Ona taky udělala zlé věci kvůli lásce k němu a nikdo jí je za celé tři díly nevyčítal. S prodejem Nesty a Elain neměl nic společného, pokud si dobře vzpomínám, a když na konci minulého dílu začalo jít do tuhého, snažil se krále Hybernu zastavit. Zkrátka se mi asi nelíbí, že většina tohohle fandomu dělá z Tama toho špatného a z Rhyse boha, jako kdyby nemohli být oba dobří. Dle mého názoru je Tamlin prostě hodně nepochopený a velmi rychle odsouzený.
Abych se vrátila ke komentování knihy, moc se mi líbilo, že každá postava měla svůj příběh a měla svoje místo v příběhu. Každý měl svůj úděl, důvod, proč v knize je. Řezbář kostí a jeho sourozenci? Nádhera. Cassian, Azriel, Mor a Amren taktéž. Nesta a Elain byly taky skvělé. Strašně ráda bych řekla něco o každém, kdo se v knize vyskytl (Jurian, Feyřin otec, Vassa, Miryam, Drakon, Viviane...), ale nejspíš bych se jen opakovala.
Král Hybernu měl na můj vkus moc málo prostoru v knize, takže jsem ho tak nějak nestačila začít nenávidět. Zato ta jeho dvojčata...
Taky mám pocit, že měla pěkná řádka lidí v bitvě padnout (někteří k tomu měli opravdu, ooooooopravdu blízko...), ale nakonec jsem ráda, že jsou všichni živí a zdraví. Nevím, jak bych nesla, kdyby někdo z nich skutečně zemřel.
Jsem každopádně ráda, že byla jedna jistá osoba doslova sežrána... :-D Stejně tak jako jsem já žrala tuhle knihu!

Upřímně jsem v Prythianu strávila takového času, že nevím, jak se teď dokážu vrátit do reality.

tynka65
27.02.2020 5 z 5

Celá série je neskutečně čtivá, ale druhý díl byl pro mě nejlepší. Tady mi vadily zdlouhavé válečné přípravy a samotné popisy bitev mě také moc nebavily. Ale v téhle sérii miluju ty romantické pasáže. Někde uprostřed knihy jsem měla krizi a měsíc se přemlouvala k jejímu dočtení, ale stálo to za to!! A doufám že bude pokračování, zůstalo tam moc nezodpovězených otázek nad kterými budu ještě dlouho přemýšlet ...

Talys
23.02.2020 5 z 5

Díl od dílu je to lepší...

Ketrin.TR
19.02.2020 5 z 5

Miluju tuhle sérii! Nádherný, kouzelný svět plný roztodivných bytostí a pozoruhodných míst, díky kterým vaše fantazie pracuje na plné obrátky. Miluju každou stránku téhle ságy a děkuji autorce, že mě zavedla na tak fantastické místo jako je Prythian a seznámila mě s tak krásnými, magickými postavami. Těším se na další pokračování jako malá holka! Trošku se bojím co nového nám Kotlík namíchá a že už to nebude ono, ale i tak se s chutí znovu nechám vlákat do toho úžasného světa s tak dokonalým příběhem.

pavla9879
24.01.2020 5 z 5

Strašně dlouho jsem s touhle sérií otálela, proto musím říct, že to čekání se vyplatilo, opravdu hodně moc. Od první stránky mě příběh vtáhl a nepustil. Hltala jsem s láskou každé slovo a se zatajeným dechem čekala, jak to vlastně celé dopadne. Přišlo mi, že knihy jsou dost obsáhlé na to, aby ukojily mou touhu strávit v Prythianu co nejvíce času, ale opak je pravdou, chci víc, potřebuju víc, snesla bych klidně pět, deset, patnáct dalších dílů :D
Knihy jsou úžasně napsané, S.J.Maas to opravdu umí, a já věřím, že si celou sérii velice brzy přečtu znovu, protože se mi už teď přímo pekelně stýská.

Majka1979
23.01.2020 5 z 5

Nádherné pokračovanie príbehu, určite veľmi napínavé, no pre mňa asi najkrajšia kniha z tých 4 kníh :)

any37
19.01.2020 5 z 5

Sice horší než dvojka, ale stále dokonalé. Miluji ten svět, postavy, příběh a hlavně naprosto zbožňuji Feysand a potřebuji další díl, abych věděla jak se jejich vztah bude vyvíjet. Psaní Maasové je prostě originální, dlouhé rozepisovací scény jsou zajímavé a já už si nedokážu představit knížku bez nic.

Menší spoiler - Nelíbil se mi ten konec. Nebo ne nelíbil, ale když všichni přežili, i přes to, že byli jen krůček od smrti, mi přišlo už jako samozřejmost. Mám ráda všechny postavy, celou tu rodinu, avšak kdyby někdo zemřel, tak by to dostalo nějaký šmrnc. A další věc - Tamlin. Přišlo mi ho líto. Jakože jo, udělal některý hrozný věci a někdy se choval špatně. Ale zaprvé, bylo to z lásky, a díky ní každý občas nepřemýšlí a koná věci bez rozmyšlení. A za druhé, nevím, jestli to počítám správně, ale kolikrát jim už zachránil život. Dvakrát? Třikrát? To co udělal, podle mě už odčinil a neříkám, že by měli být s Feyre nejlepší kamarádi, ale nemusela by se k němu chovat až tak odtažitě.

Katri
15.01.2020 5 z 5

Další úžasná knížka od Maasové. A ani tentokrát nebyla zklamáním. Přestože se mi o něco víc líbil předchozí díl, ani v nejmenším mě dílo nenudilo. Stále strhující, stále okouzlující. Za mě 95%.

petrulka
14.01.2020 5 z 5

Tato série pro mě byla nádherným zážitkem, výletem do pohádkového světa s velmi silnou romantickou linií. Každý díl úplně jiný, souhlasím, že druhý byl nejlepší, ale první prostě znamenal lásku na první pohled. Chvíle, kdy se Freye, coby lidská dívka, teprve dostane do světa za zdí, kdy jsou poprvé popsané bytosti, které v něm žijí, krajina, zvyklosti.. Takové to něžné oťukávání toho,co přijde. Díl druhý, co si nalhávat, je hlavně o Rhysovi a jeho partě. On je opravdu každý k zamilování. Třetí část je už smršť událostí, kde popravdě dokonalost ústředního páru je možná až přehnaná, nicméně ráda jsem to Sarah odpustila. Dokonce i ty největší potvory z jiných světů si je vybraly za parťáky a nakonec by se možná i vzájemně zvali na oslavy narozenin :-) Co mě trochu zamrzelo, byla dějová linka Tamlina. Mám jen já pocit, že z toho vyšel až moc zle? Nebýt jeho, nic by se nezměnilo, pomohl Freyenině rodině a ani ho nenapadlo se mstít, přišel o svojí lásku, nejlepšího přítele a ačkoliv udělal dost chyb, zamrzelo mě, jak dopadl. No a ten konec, pravda trochu přepálený, ale je to pohádka, tak proč si takový nedopřát.

DannyLady
10.01.2020 5 z 5

Naprosto dokonalá knižní série, ke které se budu ráda vracet. Hlavní partu si nelze nezamilovat. Konec knihy se trávila v neustálém strachu o jejich život. Byl to kolotoč, strachu, naděje, radosti, slz smutku i štěstí. Prostě vše, co bych si jako čtenář mohla od knihy přát. Jen doufám, že autorka v navazující novele sváže pár volných konců.

CatherineBarton
05.01.2020 5 z 5

Všechny její knihy mě naprosto uchvátily!!

PhoebePollard
30.12.2019 5 z 5

O chloupek méně skvělé jako druhý díl, který je podle mě bezkonkurenčně nejlepší, ale stále skvělé. Naprosti Skleněnému trůnu, jehož první dva díly jsou značně slabší, ale poté se celá série rozběhne, ACoTaR je skvělý už od začátku, přestože mi chvilku trvalo, než jsem se srovnala s tím, že Tamlin je ten špatný a pak zase hodný... Skvělá četba.

lucygreen
25.12.2019 2 z 5

Pro mě bohužel byla kniha spíš utrpením, tolik stránek a tolik nutění do nich. Opravdu by neuškodilo nepopisovat spousty nevýznamných věcí a nenatahovat děj. No nevím celá série se mi moc nelíbí a asi jsem jediná, ale jelikož nejsem rychločtenář, tak přečíst knihu s 700 stránkami mi dá zabrat. Knize jsem původně chtěla dát tři hvězdičky, ale podle mě bych byla asi možná až moc hodná. Stejně přes to všechno mám pocit, že musím přečíst i povídkovou knihu, abych měla ucelený dojem na tuto sérii. Asi je pro mne výhodou, že ještě nevyšly další díly, jinak bych si je možná taky přečetla. Spíš se teď chystám na Skleněný trůn a doufám, že mě potěší více.

orangerose
16.12.2019 5 z 5

Pěkně napínavá od začátku do konce, bude dlouhe čekání na 4 díl

marije133
15.12.2019 3 z 5

Druhý díl byl lepší, ale i tak to byla solidní kniha. Klasická S.J.Maas.

Lenka_S
01.12.2019 4 z 5

Ani ve třetím díle nebyla nouze o napětí. Bavilo mě sledovat další osudy Ferye a Rhysanda, ale něco málo tomu chybělo a já neumím říct co.

DreamerX9
24.11.2019 5 z 5

No tak tohle byla PECKA! Ze začátku jsem si říkala, co s tim všichni sakra máte. Ale teď už chápu, co na tom sakra je tak supr. Už dlouho mě takhle knizka nepohltila. Některé části jsem četla pomalu ale konec jsem jednoduše zhltla protože to jinak nešlo :D. Tahle série se opravdu povedla a nelituji jediné stránky (a že jich bylo) velké díky autorce, že otevřela bránu tohohle úžasného a napínavého světa! Doporučuji přečíst všem co žerou Fantasy, jako já.

Alíša236
15.11.2019 4 z 5

Malinko zklamání po úžasném druhém díle. Nebavilo mě číst pořád dokola jak se někdo obětuje a co pro druhé dělá a udělá a konec mi přišel příliš překombinovaný. Ale jako celek pěkné

marketa4469
14.11.2019 5 z 5

Skvělý konec série. Doporučuji ji celou.

Elize
06.11.2019 4 z 5

Oproti předchozímu dílu trochu slabší... Chvílemi se vytrácelo napětí a člověka u knížky udrží jen dobrý jazykový styl, který Maasová nepopiratelně má. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že tak trochu nevěděla, co si počít se závěrečnou bitvou a rozčilovaly mě jak Nesta tak Elain - připadalo mi, že zbytečně narušují plynulost děje a tak trochu nedává smysl, proč zrovna Feyre je Rhysandovou družkou, když i její sestry byly přetvořeny na víly za zvláštních okolností a získaly všemožné schopnosti. Konec předvídatelný a až příliš pohádkový.