Dvůr křídel a zmaru

Dvůr křídel a zmaru https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349801/bmid_dvur-kridel-a-zmaru-veZ-349801.jpg 5 2836 2836

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. Aby to udělala, musí se zapojit do smrtícího tance podvodů – a v něm může jeden chybný krok přivodit zkázu nejen jí, ale i celému světu. Feyre čeká nesnadné rozhodnutí, komu z oslnivých a smrtících Vladařů věřit... ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Wings and Ruin , 2017

Turante
25.08.2020 5 z 5

Krásný závěr trilogie, tleskám autorce, že to dopadlo, jak bych si to představovala.

JanaO118
14.08.2020 5 z 5

Nádherný příběh! Miluju Rhysanda! Celou trilogii jsem četla, když mě šíleně bolel vytrhnutý zub a díky těmto úžasným knížkám jsem se totálně ztratila v příběhu a bolest téměř nevnímala. Z příběhu mám pořád silný zážitek a vzpomínám si na pocity při čtení. Skvělá!

Miliamka
13.08.2020 5 z 5

Neskutečné zakončení famózní série. Všechno do sebe zaklaplo a pro mě skončilo jak mělo. Jen je mi opravdu líto Tamlina, toho autorka podle mě mučila až zbytečně.

girdi
07.08.2020 5 z 5

Je to fenomenální završení trilogie. Plné napětí, zvratů a nečekaných rozuzlení. Nechybí láska, pomsta ani smrt. Je tam všechno a všeho tak akorát. Kdo by čekal, že 714 stran přečtu ani ne za 3 dny. Prostě bomba. A ano, uznávám, že dvojku mám radši, ale i tak je to 5 hvězd jak vyšitých.

Ketfl
01.08.2020 5 z 5

Opravdu jedna z nejlepších sérií, které jsem zatím z tohoto žánru četla. Příběh propracovaný, neskutečně čtivý. Postavy moc sympatické, fandila jsem každé z nich. Hrozně se mi líbí ta síla autora, jak dokáže čtenáře zpracovat, protože v prvním díle jsem opravdu hodně fandila Tamlinovi - tedy, do té chvíle, než se na scéně objevil Rhys. V té době jsem ještě nevěděla, kam se bude příběh ubírat, ale Rhysovi jsem fandila od první chvíle. I když jsem pak na Tamlina nadávala, v závěru mě ho bylo i trochu líto.
Ke konci příběhu mi i nějaká ta slza ukápla, naštěstí ale vše dobře dopadlo. Trochu jsem si říkala, že moc prostoru nedostaly Feyřiny sestry, taky by mě zajímalo, jak to s nimi bude pokračovat, ale pak jsem zjistila, že autorka má v lednu vydat další díl. Takže už se neskutečně těším na další pokračování, snad se českého překladu dočkáme brzy.

Veronikados
31.07.2020 5 z 5

Řekla bych úžasný konec trilogie, ale....mno, každopádně díl byl skvělý. Byl jen o něco malinko slabší než dvojka (snad jen kvůli tomu že tam Rhys a jeho dvůr dostal trochu méně prostoru a příběh se více zaměřil na výslednou bitvu). Prve jsem měla obavy z délky knihy a měla jsem problém začít číst, ale postupem času mi to přestalo vadit. Když ke konci kniha skončila vcelku jak já říkám otevřeně nostalgicky, nemohla jsem přestat koukat do prázdna z nezodpovězených otázek. Ty vztahy mezi nejužším kruhem a Feyřinými sestrami, Tamlinem a Lucienem...prostě jsem z toho psychicky nemohla a musela si od knih chvíli odpočinout. Rozhodně doporučuji. Hodnocení za mě 90% (4.5 hvězdičky)

Siwan
15.07.2020 5 z 5

Tak za me jedna z nejlepsich serii tohoto zanru. Delka posledni knihy mi vubec nevadila, naopak jsem si ke konci rikala, jeste a jeste... postavy prirostou pomerne rychle k srdci a to jak ty hlavni, tak vedlejsi. Maji dost prostoru a to me bavilo asi nejvic. Neda se rict, ze by dej byl nejaka uchvatna podivana, ale me prave sedi, ze je venovano vic pozornosti vztahum mezi postavami a jejich vyvoji. Znacka slo by.

Jass
14.07.2020 3 z 5

Zdá se, že si všichni stěžují na přílišnou délku a roztahovanost... to za mě není problém. Kniha není zrovna nabitá akcí a jde spíš o pletichaření a vztahy mezi lidmi - moje dvě nejoblíbenější věci v knihách, jak se mi poslední dobou začíná zdát... Jenže... na to, aby tyhle dvě věci mohly být centrem knihy je třeba, aby byly malinko víc probroušené. Chápete co tím myslím? Nápady dobré, provedení nedokonalé...
Jinak mojí naprostou oblíbenkyní se tu stává Nesta. Neptejte se mě proč, ale naprosto si mě získala...
Dále SPOILERy!
Upřímně řečeno, všechny postavy jsou naprosto skvělé, což je jeden z důvodů, proč jsem se tak obávala konce... protože nechat je v téhle situaci všechny přežít je nerealistické, ale já nebyla vůbec ochotná nechat některou z nich jít. Takže... nemůžu být na nabídnutý konec naštvaná, nicméně ani mě tak docela nepotěšil. Smrt postavy, která zemřela byla nevyhnutelná, protože už neseděla do příběhu a... vážně nesnáším vzkřišování mrtvých postav, v prvním díle to bylo odpustitelné, ale udělat to znova? A ještě do třetice všeho dobrého? Já vám nevím... proč pak ty postavy zabíjet? To jim se scelením kotlíku nemohl pomoct ještě někdo další?
Konec SPOILERů
No, dějově zkrátka nic moc... ještě, že mě děj v podstatě nezajímá...
Jinak česká korektura se taky zrovna nepředvedla... proč na jednom místě udělali z Alis Alici je mimo mé chápání a některé věty byly bolestivě nečeské. Celkově jsem ale spokojená a chci o těhlech postavách vědět všechno...

Karolína346
22.06.2020 4 z 5

Druhý díl byl malinko lepší , ale toto byla také úžasná kniha .

pink_unicorn
03.06.2020 4 z 5

Předchozí díl se mi líbil velice, tento už za ním trochu pokulhával. Nejvíce mi vadilo, jak je příběh roztažen na spoustu stran, přitom by mohl být třeba o třetinu kratší a děje by tam bylo stejně. Jen by se vynechaly některé stále se opakující informace.
Konečně jsem přišla na chuť hlavní hrdince (no to je dost po třech dílech), nejvíc mě bavila ta úvodní část na Jarním dvoře, to byla paráda.
Šťastný konec mě potěšil i rozčílil... Je hezké, jak to dopadlo, ale podle toho, jak se příběh ke konci vyvíjel, mi závěrečné vyústění přišlo až uměle dotlačené ke šťastnému závěru. Skoro jakoby si autorka rozmyslela něco, k čemu směřovala a nakonec to zaplácla něčím jiným.
Dala bych 3,5 *, ale to nejde, tak dávám 4 *.

Apoška
31.05.2020 5 z 5

Ach bože!!!
Byla jsem totálně závislá na všech třech dílech... Samozřejmě nějaké malé mušky by se našly, ale proč je hledat?! Kniha mě pohltila a nebyla jsem schopna dělat nic jiného než číst.
Kéž by byly takové všechny knihy. Myslím si, že je potřeba knih na kterých vzniká závislost. Ale zároveň, když taková kniha skončí mám pocit, že mě to zničí a strašně mi to rve srdce.

Linda007
28.05.2020 5 z 5

Dobrý závěr série. Kniha mohla být o hodně kratší a některé věci jsou předvídatelné ( a některé vůbec). Na YA je to hodně dobré. Feyre mi je nesympatická a vůbec se mi nelíbí, jak se zachovala k Tamlinovi. Nedala mu vůbec čas se se situací vyrovnat. Místo aby ho pak poprosila o odpuštění, tak ho začala nenávidět ? WTF. Já tedy vidím Tamlina kladně. Jinak války většinou v knihách přeskakuji, protože mě boje nebaví, ale tady mě bavily.

hekarek
27.05.2020 3 z 5

3 ⭐ a to velice slabé. Kniha se četla celkem dobře, to se zase musí nechat, ale to téměř nic, co se v knize odehrálo, mohlo být napsáno na 350 stránkách.
Za mě po předchozích dílech vážně jedno velké zklamání, to tu knihu před vydáním jako nikdo nečetl?! Jasně že to má 700 stránek, když se tam neustále opakují ty samé informace a popisy. Jako dozvědět se v jedné kapitole, že celé bojiště je pokryté blátem a krví... krev se mísí s blátem... a bláto zase s krví... no a zkuste hádat, čím je pokrytý celý Rhysand, správně! BLÁTEM A KRVÍ. A v tomto duchu se nese celá, naprosto zbytečně natahovaná, kniha.

*Pozor, možná spoiler k předchozím dílům!
1. díl byl fajn, ale říkali jste si, jak můžou být Feyre s Tamlinem tak strašně zamilovaní, když to mezi nima očividně tak úplně nefunguje. A ano, pokud jste ženského pohlaví, tak už teď víte, že děsně temného Rhysanda prostě budete žrát.
Proto pro mě byl 2. díl naprasté pochrochtáníčko, když už i hlavní hrdince konečně došlo, že to s Tamlinem vážně nefunguje a že je asi na čase výměna partnerů. Za tohle opravdu palec nahoru, protože málokterá YA kniha připouští, že vaše první láska nemusí být nutně i ta poslední, další bod je za vypuštění klasického milostného trojúhelníku, buďme rádi za ty dary.
Akorát mi tedy není úplně jasné, proč z toho musel Tamlin vyjít jako násilnický hovado, jakože ať žije černobílý svět? Od teď ho zákonitě musíte nenávidět a nevadí, že kvůli tomu autorka postavu kompletně předělá.

No a 3. díl? Lucien byl vlastně vždycky docela fajn postava.

Makkys
22.05.2020 3 z 5

Konečně jsem se prokousala touhle knihou a musím říct že mne docela zklamala. Zbytečně to bylo natahované, nejvíc mě bavila první část a posledních 100str. Hlavní hrdinka mě strašně štvala a hlavně pořad dělala vulgární gesto rukou a to mě dost iritovalo. A konec mně přišel uspěchaný a takový nereálný a až moc předvídatelný, takže když se tam stalo to co se stalo ze někdo umřel tak mně to nepřišlo líto protože mně bylo jasné že to stejně dobře dopadne, a taky že jo. Byla to průměrná knížka která neurazí ani nenadchne. Jsem rada ze mám tuhle sérií dočtenou

Zuzka12627
18.05.2020 5 z 5

I třetí díl nezklamal. Úžasný příběh, budu se k této sérii velmi ráda vracet. A spíš mě teď mrzí, že už je konec a na to, že má díl tolik stran se četl velmi rychle až moc rychle.

Tereza0107
11.05.2020 4 z 5

I přesto, že ubírám jednu hvězdu oproti předchozímu dílu, který se mi zdál o chlup lepší, tak si myslím, že si příběh udržel velmi vysokou laťku. Oproti předchozímu dílu, který byl takový líbivý a kde šlo hlavně o vykreslení lásky a pouta mezi Feyre a Rhysem a o představení krásného nového prostřední Nočního dvora spolu s jeho obyvateli, se tento díl odehrával spíše ve válečném módu.
Pro ty, kdo měli už předtím lehký zmatek v postavách počkejte, až autorka začne představovat všechny panovníky ostatních dvorů, jejich následníky, družky či spojence, to je teprve něco. Měla jsem trochu guláš v tom kdo s kým je spojenec a kdo je pro změnu s někým na válečné stezce.
Líbil se mi i postupný vývoj vztahu mezi Cassianem a Nestou - už jen kvůli nim a dvojici Elain a Lucien by to opravdu chtělo nějaké pokračování. Jedni mají lásku, ale nemají pouto druh-družka a druzí přesně naopak. Potřebuju vědět, jak to bude dál - no ne?
Byla jsem moc ráda, že Tamlin nakonec nebyl zas až takový záporák, jako byl vykreslen ve druhém díle, protože mi ho bylo upřímně líto a přišlo mi, že si nezasloužil takové jednání po tom všem, co pro Feyre obětoval. Zároveň i vyústění příběhu a samotný závěr byl za mě super a mé happyendové srdce plesá. Zajímalo by mě, jestli to byl závěr série nebo mám čekat ještě pokračování, které bych samozřejmě brala všemi deseti.
Zároveň mi přišlo trochu úsměvné, že Feyre je tak dobrá, šlechetná a všechno možné, že i největší nestvůry, které musí být po celá staletí vězněny někde pod zemí, protože by jinak zničily svět, najednou vylezou ze svých cel a jsou celé divé bojovat po jejím boku.
A ještě taková poznámka trochu mimo mísu - začla jsem být alergická na to, když Feyre po každých padesáti stránkách někoho "počastovala obhroublým gestem" - to mě fakt rozčilovalo. :D

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Úžasné zakončení celé série. Už teď vím, že se k ní budu neustále vracet. Je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií a díky ní jsem znovu objevila young adult fantasy.

petusska01
03.05.2020 5 z 5

Cela seria patri medzi moje oblubene! Samozrejme su tam lepsie aj horsie stranky, ale musim povedat ze keby to nebolo take strasne dlhe tak to citam aj kazdy mesiac :) Rhysand patri medzi mojich oblubencov!! Stoji to za to, si to precitat! Odporucam :)

Kyta
17.04.2020 5 z 5

Obsahuje SPOILERY!

Z knihy jsem nadšená, autorka opět nezklamala. 5* je už u jejích knih samozřejmostí.

Ač se mi tento díl moc líbil a nemohla jsem se od něj odtrhnout, o fous lepší pro mě byla dvojka. Tady jsme se vraceli na stejná místa jako v druhém díle a jediné nové prostředí byly na chvíli dvory Jitřní a Podzimní. Ale nestěžuji si, všechno mě to bavilo, jen už tam nebylo nic moc překvapivého. Zaujal mě příběh Řezbáře kostí a jeho sourozenců jakožto bohů smrti. Je opravdu vidět, jak autorka má minulosti všech postav krásně promyšlené. Velmi jsem si užívala setkání všech vladařů, bavily mě ty jejich slovní přestřelky a vztahy mezi nimi.

V tomto díle se krásně rozvíjí vztah mezi Feyre a Rhysem. Právě dvojka byla v tomhle poutavější - bylo tam to kouzlo, když se dávali dohromady. Na druhou stranu mě v tomto díle bavil vztah mezi Cassianem a Nestou.
Zvraty na konci, kdy na poslední chvíli dorazila armáda smrtelníků a Drakona, mi přišly jako klišé, ale bylo mi to jedno, protože to prostě bylo skvělé, dojemné a já si to naplno užívala. Líbilo se mi, jak do toho závěru autorka zapojila i Feyřina otce - tím nás určitě všechny překvapila. Čekala jsem, že bitva přinese smrt některých našich oblíbených hrdinů - přinesla, ale autorka je brzy přivedla k životu. Samozřejmě jsem byla ráda, ale nebylo to úplně reálné... Asi ty postavy Maas má ráda natolik, že se jich zkrátka nemůže vzdát. Zato nešetřila oběťmi vedlejších postav - nejvíc mě zasáhla smrt Suriela a Řezbáře kostí.

Líbí se mi, že se autorka snaží kompenzovat akční scény těmi romantickými/erotickými. Popravdě jsem čekala, že děj v tomto díle bude vyprávěn z více úhlů pohledů a trochu mě zklamalo, že tomu tak nebylo. Líbily by se mi části z pohledu Luciena, Nesty či třeba Cassiana. Dodalo by to příběhu jiný rozměr.

Je jedna věc, která mi na této sérii vadí hodně a tou je postavení Tamlina. Autorka se ho snažila vykreslit v minulém díle a část tohoto jako padoucha, ale já jí to prostě nevěřila. Bylo mi ho líto, takový osud si podle mě nezasloužil - přijít o všechno, co má, protože se snažil. Pro Feyre by udělal první poslední a za to byl všemi opovrhovaný, protože nepochopili jeho záměry. To, jak se vůči němu Feyre chovala, nebylo vůbec příhodné.

Všechna autorčina díla mám ráda. Je to fantasy se vším všudy a to mě baví nejvíc. Maas ve všem jde do hloubky, má promyšlené všechny příběhy postav, za což ji neskutečně obdivuji. Těším se na další její knihy a jsem zvědavá, o čem bude pokračování.

Alethea_k
10.04.2020 4 z 5

Série zůstane guilty pleasure. Zvraty na konci jsou absolutně nereálné - snad i v rámci fantasy. Ale odpustím autorce, protože to dopadlo víceméně tak, jak jsem chtěla. Nepřišlo mi to jako úplná katastrofa. I když... vždycky budu mít nejradši asi druhý díl. :)
Co ale Maasové rozhodně neodpustím, je to, že zbytečně natahovala určité pasáže. Je jasné, že se snažila vystavět svět na určité historii, ale ve třetím díle je to vážně otravné. Dále mi vadilo, že naopak více nerozvedla některé scény... Třeba Feyre znovu u Tkadleny nebo scénu s kouzelným zrcadlem. To bylo strašně odbyté...
Dále mi i ve třetím díle připadá zbytečná postava Elaine a svým způsobem i Lucien, co si budem... Ta historie s Drakonem a Myriam mi taky přišla zbytečně zveličovaná, i když to svým účelům posloužilo.
Ale novelu si přečtu, to zase jo... Musím vědět, jak pokračoval život všech. Na to mi moc přirostli k srdci.