Neklidná krev

Neklidná krev https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 5 1471 355

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Troubled Blood , 2020

KSarlota
31.03.2023 5 z 5

Protože Cormoran :-) Trochu se ten vztah mezi nimi vleče, ale co se týče příběhu, vážně bezva.

YangJie
30.03.2023 5 z 5

Tak tohle fakt byla nálož. Opravdu jsem byl na začátku z té tloušťky trošku rozpačitý, ale pak už to jelo jako po másle. Joanne Rowlingová je skvělá spisovatelka. Její knihy jsou poutavé romány se vším všudy. Série s Cormoranem a Robin tak pomalu a logicky plyne kupředu a na pozadí lehce vystupují kontury současně prožívané britské reality. Kriminální zápletka propracovaná a překvapivá až do konce a to bez použití popisně vyjadřovaného násilí a brutality. Prostě paráda.

Macek1978
28.03.2023 5 z 5

Za mě rozhodně dobré čtení. Vzhledem k rozsahu jsem knihu četl trochu déle, ale rozhodně jsem se nenudil a těšil jsem se na další chvilku, kdy budu moci přelouskat pár dalších stránek. Hlavní zápletka se skládala jak puzzle a to mám u detektivek rád. K tomu osobní životy hlavních postav. Ano, bavilo. A to nejsem fanda Harryho Pottera a nikdy jsem ho ani nečetl.

TerJac
26.03.2023 5 z 5

Nevynechala jsem ani jeden příběh Strike a Robin a na tento se moc těšila. Pravda, obsah čítající skoro 1000 stran mě (byť ostříleného knihomola) trochu zarazil a bála jsem se že příběh bude natahován o již více rozvinuté vztahy hlavních postav. Ale autor nezklamal a dějová linie byla skvělá. Včetně rozuzlení, které jsem opět nečekala. Moc se těším na další případ.

heavy66
26.03.2023 5 z 5

Stopy zmizelé lékařky jsou po čtyřiceti letech vychladlé jak londýnské povětří, většina účastníků a svědků po smrti nebo nezvěstných, ale nebyl by to Strike, aby neobjevil podivné rozpory v tehdejším policejním vyšetřování. Cormoranův vztah s Robin pokračuje, ale nebudu prozrazovat nebo komentovat pikantní detaily!
Robert Galbraith, obratný tvůrce příběhu, vzbudí záhy ve váženém čtenáři touhu zjistit, co se s Marge Bramborovou doopravdy stalo. Navzdory autorově grafomanské úchylce vydrží napětí více méně do konce románu.

wooloong
22.03.2023 5 z 5

Výborné rozuzlení, zajímavý příběh.

dufkys
20.03.2023 5 z 5

Tuhle dvojici proste miluju! Robin a Strike se vrhají na další případ, a ani tentokrát vás nezklamou. Trosku jsem se děsila délky knihy, ale nebylo to nic tak hrozného. Co bych možná vytkla je množství postav, ve kterém je těžší se zorientovat. Ale určitě to stojí za to

ZVymetalova
19.03.2023 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl.

Jiparis
18.03.2023 4 z 5

Zápletky, zvraty, smutek, láska a skvělá dvojice Strika a Robin. To vše je bravurně napsané, ale rozsah zbytečně dlouhý, musím se přiznat, že jsem občas pár stránek přeskočila. Méně by bylo více.

ninano
18.03.2023 3 z 5

Autorka psát umí, ale knize by prospělo výrazné zkrácení. Takto je tempo příliš pomalé a příběh je tím pádem hodně rozvláčný.

cadic
16.03.2023 3 z 5

Docela průměr, příběh zbytečně roztáhlý, chybělo mi nějaké napětí a větší spád. Občas bylo i zajímavější jestli se Robin a Strike dají dohromady. Asi nejslabší díl série.

Pistácie
16.03.2023 5 z 5

A je to. Dočteno. Cítím smutek a prázdnotu. Všechny dosavadní případy se uzavřely a já nevím, jak dál. :D Chybí mi Strike i Robin. Strašně jsem si na ně zvykla a nevím, co teď. Poslední dílo bylo fakt nejpropracovanější. Hodně postav a člověk měl co dělat, aby se v tom nezačal ztrácet. Bylo třeba dávat pozor a vnímat, kdo je kdo. I tak jsem měla občas problém si vzpomenout, kdo že je to jméno svědka, o kterém mluvili na začátku a pak zas na konci. Jak se to propojovalo, dávalo to čím dál větší smysl, ale stejně jsem musela držet krok, jinak bych byla úplně mimo. Smekám, jak fascinující zápletku dokáže spisovatelka vyplodit. Vraha bych až do úplného konce opravdu netipovala. Vyrazilo mi to dech. Nad délkou příběhu bych většinou nadávala, ale tady mi to nevadilo. Naopak jsem se hrozila toho, až to celé skončí. Díky za tohle čtení. Bylo to jedno z nejlepších, co jsem měla před očima.

Rihatama
15.03.2023 4 z 5

"Jeho ruka se zachvěla
a třásla se jako list osiky,
neklidná krev, jak cizí dotyky,
v rytmu srdce mu tváří proudila
jak posel odsouzený na věky."
(Edmund Spenser, Královna víl)

Neklidná krev. Nebo prostě neodolatelné nutkání konat určitým způsobem, ať je jakkoli společensky a morálně nepřijatelný? Nechala se Galbraith/Rowling inspirovat anglickým renesančním básníkem 16. st., nebo prostě odpovídal jejím představám? Nevím. Citace Spenserovy Královny víl mě přes okouzlující název příliš neokouzlily, text nicméně ozvláštnily, a to byl možná Galbraithův záměr.

Po téměř 1000 stranách nového případu Cormorana a Robin jsem sáhla až s jistou nedočkavostí. Rowlingová si vytvořila svůj osobitý styl psaní a vyprávění příběhů, který mi konvenuje. A tentokrát mě nezklamala. Naservírovala čtenáři vyvážený koktejl široce rozvětveného vyšetřování zmizení na svou dobu výjimečné osobnosti, několika souběžných menších případů, které už tak nezastiňovaly osobní vztahové linky dvou hlavních protagonistů; vše promyšleně vedoucí ke konečnému vyřešení případu. Nezapadla současně do patosu a svým postavám ponechala potřebný prostor. Čtenáři se při čtení nerozběhne srdce z přemíry napětí, určitě se však nenudí a semo tamo Galbraith přece jenom přitlačí. Zaujalo mě, jak je vyšetřování prodchnuto astrologickými výklady a spiritualitou. Tarotové karty přijdou nejednou na řadu. A přece ani tady Rowlingová nesklouzla do hlubin okultismu a nejasné spirituality. Vlastně se můžete ledasco dozvědět o jednotlivých znameních zvěrokruhu.

Nevím jak další čtenáři, ale já se těším na další tisícistránkový případ jednonohého Strika a Robin Ellacottové. A už by to nemělo trvat další tři roky. V Británii totiž Rowlingová vydala vloni v létě pokračování s názvem The Ink Black Heart, a jsem si docela jistá, že na překladu už se intenzivně pracuje. A kdo se nemůže dočkat, může si i tady koupit originál. Jo, a Inkoustově černé srdce má taky přes 1000 stran :-) (https://robert-galbraith.com/what-to-look-out-for-in-the-ink-black-heart/).

Ira13
11.03.2023 5 z 5

Tak to tedy bylo vyšetřování. Postav opravdu hodně, ale dalo se v nich docela dobře orientovat. 40 let starý případ - obdivuji, že si dokázal ještě někdo něco vybavit i s podrobnostmi a s ohledem k věku . Knize nechyběl spád, čtenáře udržovala v napětí.

Sixao
11.03.2023 5 z 5

Nic pro netrpělivé čtenáře. Audiokniha s délkou 45 hodin, skutečný čtecí resp. poslouchací maraton. Rok trvající vyšetřování, hodiny výslechů a rozhovorů se svědky a podezřelými. Veškerý postup vylíčený do všech podrobností. Ale stálo za to vydržet do konce. Vraha jsem neuhodla ani náhodou.

galinek
11.03.2023 5 z 5

Dočteno, s velkou radostí, dost překvapení na konci,.....těším se na další případ.....Co asi nová kolegyně?..... d o p o r u č u j i !

March
08.03.2023 5 z 5

Mě prostě Robin a Strike baví. A může to mít třeba tisíc stran, ale žádná nuda. Kniha měla spád, líbí se mi jejich myšlení sehranost, ale i ten jejich soukr. Život. Souhlas s tím, že postav bylo až až, ale dalo se to...:-) Minulost a 40let stará...? Přesně dle mého gusta. No, vraha jsem neodhalila a fakt jsem byla zvědavá, kdo, proč a jak. A jako většina, počet stránek nebylo vůbec na škodu, naopak, vešlo se tam toho tolik, ale zároveň to nebylo vůbec nudný, zdlouhavý... už se těším na další, doufám, že se dočkám:-)

PetK
06.03.2023 4 z 5

Oblíbila jsem si Cormorana i Robin a na jejich nový příběh jsem se těšila. Odložený případ zmizelé lékařky byl podle mého gusta. Přiznávám, že místy tam na mě bylo trochu moc postav, které se mi občas pletly. Délka audioknihy mi vůbec nevadila. Předešlé díly jsem četla a taky mi nevadilo, že to jsou takové bichle.

jv17
05.03.2023

Zbytečně moc dlouhé.

Venny345
02.03.2023 4 z 5

Musím poznamenat, že každý další díl sice nabývá na množství stránek, avšak zároveň začíná jedna z mých oblíbených vyšetřovatelských dvojic řešit případ dřív. A to je pecka!
V knize je sice hodně stran navíc, ale na ty jednoduše zapomenete, poněvadž se ihned od začátku ponoříte do vyšetřování.
Tento díl byl za mě zatím nejlepší, doufám, že autor(ka) dovede tuto nadějnou sérii do zdárného konce.