Neklidná krev

Neklidná krev https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 5 1500 357

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Troubled Blood , 2020

Barakoudel
01.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Vrhnout se do 970 stran, to už člověka musí ta knížka opravdu bavit. A baví, nutí číst dál, ale o 200 stran méně by příběhu taky neublížilo. Nicméně u Galbraitha to tak asi je - co jedna "Cormoranovka", to alespoň o 100 stran víc.

Co se příběhu týče, musím přiznat, že by mě rozuzlení opravdu nenapadlo. Celou knížkou se tak nenápadně plíží, je všudypřítomné a přece tiché. Lehce mi tam ale neseděly tři věci:
- některé pokusy a "náhody" při dohledávání určitých svědků,
- některé příliš přeastrologizované části, které mě mátly a frustrovaly (stejně jako hlavní postavy, takže to asi byl záměr autorky pro důmyslnější pochopení pocitů hlavních postav),
- ke konci knížky příliš mnoho postav, ve kterých jsem se už začínala ztrácet.

Pocit z knížky mám ale dobrý, však to bych ji jinak nezhltla za týden. Příběh mě dokázal vtáhnout, odreagovat, donutil mě přemýšlet nad dějem a těšit se na další vývoj.

alabra
31.01.2023 5 z 5

Příběh skvělý, úžasné napětí až do konce, spletitý příběh, perfektně vykreslené osobnosti, dokonce nepatrný vývoj hlavní postavy, to vše v superlativech. To, co mi hodně vadí, je technická záležitost, počet stran, kniha je hodně těžká a špatně se drží. Takže bych přivítala zeštíhlení, příběhu by to neuškodilo.

Verrrunka
30.01.2023 5 z 5

Cormorana musíte buď milovat nebo... Nebo vás nechápu :D
Fakt, tohle jsou tak vymakaný detektivky, což si každej fanoušek J.K.Rowling dokáže představit, protože její druhý autorský počin ani v nejmenším nezaostává.
970 stránek uteklo jako voda, takových detailů a skvěle promyšlených situací a vraha jsem až do konce fakt neodhalila, to se už povede málokterému autorovi, aby mě držel v šachu až téměř do poslední strany.
Už aby vyšel další díl, protože chci ještě!!

Dalibor1980
29.01.2023 3 z 5

kazdy jeden pribeh Cormoran Strike by mohol byt o tretinu kratsi a vobec by to nevadilo. Ta vata a natahovacky su pre mna vyslovene otravne, pri inak vzbornom pribehu.

Daduška
28.01.2023 4 z 5

Tak jsem knihu dočetla, a neodolala nutkání vrátit se na začátek a začít v ní listovat a hledat náznaky toho, kdo je vrah. Opravdu komplikované, hodně do detailů vyvedené vyprávění, které ale pádí dopředu bez hluchých míst. Za mě výtečné.

lipon
26.01.2023 2 z 5

tuto sérii mám rád, ale toto už na mě bylo zbytečně dlouhé a zdlouhavé, za nejslabší ze série

n.ezn.amy
26.01.2023 2 z 5

Cormoran a Robin jsou osloveni dcerou lékařky, která záhadně zmizela před čtyřiceti lety a její případ jejího zmizení byl odložen, byť panuje podezření, že se stala obětí Essexského řezníka. Je možné po tak dlouhé době najít oběť a nebo i jejího vraha? Není pátrání je ztrátou času? Další pokračování série o Cormoranu Strikovi. Příběh se skvěle rozjede a byl jsem rychle vtažen do děje. Ovšem původní nadšení brzo vyprchalo, neboť jsem se začal ztrácet v množství postav, kdy ke konci již jsem ani nevěděl, kdo která ke komu patřila. Zápletka se hodně točí okolo astrologických znamení, které jsem už poté také přestal chápat, bylo toho zkrátka moc. Postavy v knize jsou charakterově strašně černobilé ... lesby, homosexuálové, devianti, představitelé liberálních demokratů nebo černošky jsou zde vykresleni jako krásní, chytří, empatiční, inteligentní oproti nim představitelé konzervativců či zastánci tradičních hodnot jako zpátečníci, hlupáci celkově nesympatické osoby. Vraha jsem absolutně neuhodl a rozuzlení mi přišlo dobré. Rowlingová je dobrá spisovatelka, ale v tomto románu mi přišlo, že byl až moc rozvláčný se stovkami různých popisů. Doteď nevím jak může parfém vonět pižmem prohřáté kůže s podtónem povadlych květin. Oproti prvnímu dílu ze série, za mě lehké zklamání

Urabu
22.01.2023

Výborná detektivka. Jen si říkám že v Anglii bych teda bydlet nechtěl, vždyť tam půl roku vkuse prší. V průběhu celé knihy se Cormoran pohybuje bičován deštěm, vlaky nejezdí a silnice jsou kvůli povodním uzavřené.

Ajaiwik
22.01.2023 5 z 5

Zhltnuto jedním dechem, tak jako všechny detektivky v této sérii. Je to čím dál náročnější, protože knihy se celkem prodlužují, ale baví mě to. Když mám pocit, že detektivní zápletka stagnuje a napětí opadává, stane se něco mezi Strikem a Robin, a zase jsem začtená. Už je to celkem dlouho, co jsem přečetla Volnání kukačky, takže mi třeba nedocházely odkazy na chování osob v první knize… a jako u většiny knih Rowlingové je i v této spousta lidí se spoustou jmen, tentokrát i přezdívek, nebo označení znameními zvěrokruhu, což je občas matoucí. Ale většinou je to brzy vysvětleno, nebo je čtenářovi alespoň trochu napovězeno, o kom se vlastně mluví, takže to neodvádí pozornost :)

Briv
15.01.2023 5 z 5

Luxusní to je! Tentokrát se vydáváme docela dost do minulosti a vyšetřování se vleče rok, proti tomu moje četba byla trysková. Hodně mě to bavilo i když v knížce vystupuje docela dost osob a navíc se pročítáme astrologickým deníkem, kde už se to člověku může trochu začít plést (moje parketa to úplně není), ale vše do sebe skvěle zapadá a čas s knihou jsem si užívala. No, Prcino a co bude dál?

DorianGreene
13.01.2023 3 z 5

Joanne Rowlingová je grafomanka. To mi zůstává v hlavně po dočtení tohoto téměř tisícistránkového opusu. Má to spád, geniální rozuzlení, spoustu slepých uliček, napětí... ale proboha proč 971 stran.

Chajda69
09.01.2023 5 z 5

Vzestupná tendence série s Cormoranem Strikem potvrzena. Tohle byla pecka.

Někdy v půlce listopadu jsem nesměle začal s Voláním kukačky, které mě úplně nenavnadilo, ale pořád jsem měl před sebou vidinu Neklidné krve s vysokým hodnocením, tak jsem si říkal, že musí stát za to. Dal jsem se proto hned do Hedvábníka, který byl o dost lepší než kukačka, ale pořád jsem sérii ještě úplně nepropadl. Zlom přišel Ve službách zla, od toho dílu mi bylo jasné, že teď už sérii doklepnu. Smrtící bílá byla skvělá a tak už mě čekal ten vytoužený cíl v podobě Neklidné krve, kvůli které jsem celou sérii začal (a od cca poloviny druhé knihy toho už nelitoval). Nakonec mi (dosud do češtiny přeložených) pět dílů zabralo nějaké dva měsíce, protože, a to k mému velkému uspokojení, počet stran s každým dílem roste a já mám dlouhé příběhy rád. Je pravda, že o to hůř se z fiktivního světa potom vystupuje, ale šestý díl byl vydaný už v srpnu v angličtině a tak se do něj možná pustím rovnou.

Neklidná krev byla... nejlepší ze série, to je za mě bez debat. Jako přísně racionální člověk nevěřím astrologii, kterou byl tenhle díl dost prodchnutý, ale vůbec mi to nevadilo, dodávalo to příběhu mystickou stránku, kterou předchozí neměly a tak to bylo zase něco trochu jiného. Dlouhé vyšetřování dávného zločinu (což je vlastně trochu opakující se motiv, který byl použitý už ve Smrtící bílé) bylo pořád zábavné, nepřišlo mi, že by měl příběh hluché místo, a tak jsem se kombinací e-knihy a audioknihy prokousal asi za deset dní. Některé věci jsem odhalil, některé ne, ale jak už jsem psal u předchozího dílu, je moc fajn, když hrdinové příběhu nemají víc informací než čtenář a z příběhu a utrousených vodítek je možné udělat si představu o tom, kdo za vším stojí.

Bavilo mě to moc, Rowlingová umí a já jen doufám, že s touhle sérií bude umět ještě dlouho a nebude (zase) končit po sedmi dílech. Smířit se s tím, že končí příběh, do kterého se rádi noříte, je těžké.

renisla
09.01.2023 2 z 5

Z knihy jsem zklamaná. Mám ráda detektivní i kriminální série. U Cormorana jsem četla první dvě knihy a nyní tuto a bohužel stále stejný problém. On se prostě nevyvíjí. Je to stagnující prázdný tvor, bez duše a prožívání čehokoliv (psychologie? O tom si stále mohu nechat jen zdát!) Taková škoda!

Tracyenka
08.01.2023 5 z 5

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala - pozvolně plynoucí příběh se skvěle promyšlenou zápletkou. Jestliže jsem o předchozím díle série v hodnocení napsala, že je nejlepší, po přečtení Neklidné krve musím svoje tvrzení poopravit.
Případ byl atraktivní nejen svým stářím, ale i pozadím všech událostí a osobními příběhy aktérů, kteří do něj byli zapojeni.
Hodně mě taky baví, že je v knize věnován prostor i jiným případům agentury a že je pořád rozvíjena i linka osobních životů Cormorana a Robin. Jak už ale bylo nesčetněkrát zmíněno v komentářích ostatních čtenářů, ten jejich stagnující vztah-nevztah už mě trošku otravuje. Tak snad se v další knize dočkáme nejenom dalšího kvalitního příběhu, ale i nějakého posunu v tomto směru.

vevu.
08.01.2023 3 z 5

Je to trochu jiný typ detektivky, pomalejší, pozvolnější... Obzvlášť, když se řeší případ 40 let starý. Není tam tolik napětí, ale stejně jste zvědaví na průběh vyšetřování a jeho výsledek. Detektivní linka mě bavila. Míň už mě bavilo popáté číst a řešit Strikovo válečné zranění, šílenou Charlotte, vztahové oťukávání Strika s Robin... Bez toho by byla kniha o polovinu kratší...

january
07.01.2023 5 z 5

Detektivky JK Rowling prostě nejsou pro fandy Keplera… Ano, jsou dlouhé. Ano, je tam hodně vedlejších linek. Za mě nejlepší díl v sérii a to jak detektivním případem, tak i osobními příběhy hlavních postav. Pokud mě kniha přiměje si jít do parfumerie přivonět k parfémům, pustit si Joni Mitchell a na konci být dojatá, pak vím, že to byl sakra dobrý příběh.

kikies
06.01.2023 5 z 5

Miluju případy Cormorana Strika a Robin. Ale ty vztahové záležitosti jsou někdy fakt iritující. Jako čtenáři v mnoha komentářích přede mnou i já musím zkonstatovat, že děj v některých pasážích působí tak trochu jako zbytečná, zdlouhavá vata. Neustálé opatrné našlapování hlavních hrdinů kolem jejich vzájemné přitažlivosti už přestává být zajímavé, tahanice kolem Robinina rozvodu mi přišly už i trapné a Strikovo tvrdohlavé a nedospělé chování ohledně vztahu k otci a sourozencům. Chválím větší prostor pro kolegy z kanceláře a linku kolem nemocné tety. A vyřešení tak starého případu - za mě to bylo dokonalé! Na další díl se těším zase jako malá.

katerina2907
06.01.2023 2 z 5

Vážně zajímavý námět: zmizení mladé lékařky uprostřed odpoledne na rušných ulicích. Ale kniha byla hrozně natahovaná, stále se do detektivního příběhu pletly pocity obou vyšetřujících, kteří místy reagovali na svoje okolí jako rozmazlená děcka. V detektivním příběhu samotném se až příliš uměle se podezření přesouvalo asi mezi 12 podezřelými. To už bylo vážně moc.

Lady.Lucrezia
06.01.2023 5 z 5

Opět mi přišla kniha natažená, přitom si myslím, že být tak o 250 stran kratší vynikl by děj ještě víc. Pravdou je, že i samotné odbočky k jiným případům nebo v tomto díle vcelku rozvedené soukromé linky, hlavně ta Cormorana jsou mi blízké a baví mě. Závěr byl famózní a nedalo se od něj odtrhnout. Doufám, že Cormoran a Robin konečně trochu pokročí, závěr vypadal slibně.

Jenny055
04.01.2023 5 z 5

Niet pochybností, že Rowlingová, teda R. Galbraith vie písať. Tak ako ma chytil Harry Potter, keď boli deti malé, tak aj séria s Cormoranom a Robin sa mi páči. Áno, Neklidná krev je príliš dlhá, vzťah Robin a Cormorana by sa hodil skôr do dievčenského románu a aj tam by došlo k posunu skôr. Príbeh a zápletka boli zaujímavé, až do konca som na vraha neprišla, ozaj dobré. Vadilo mi množstvo vulgarizmov a niektoré popisy vrážd masového vraha, ale to len preto, že tak ako sa mi nehodí prdiprášok k Jo Nesbovi, tak sa mi toto nehodí k autorke Harry Pottera. Ale je pravda, že knihy, ktoré čítam, majú tých nechutností oveľa viac a zvykla som si. A knihu predsa napísal "Robert Galbraith". Počúvala som audioknihu, ktorú načítal Pavel Rímský. Číta dobre, ale vadia mi plačlivé pasáže a časté naliehavé zvyšovanie hlasu (aj tam, kde netreba) a stále som musela stišovať hlasitosť. Ale kto som, aby som mala toľko výhrad? Kniha naozaj stojí za prečítanie a Pavel Rímský načítal tú knihu tak dramaticky, že napriek jej dĺžke človek pri nej nezaspí. Napriek mojim výhradám dávam aj knihe aj interpretovi 5 hviezd.