Neklidná krev

Neklidná krev https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 5 1520 1520

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Troubled Blood , 2020

Dajine
11.12.2022 5 z 5

Paráda, jako každá kniha této série.

doublefish
07.12.2022 1 z 5

Od detektivky čekám, že to nebude napůl červená knihovna a že nebude mít 1.000 stran. Poslouchal jsem jako audioknihu v autě v zácpách, knihu bych nejspíš nedočetl. Autorka - grafomanka JK Rowling vložila x kapitol, nezáživně a rádoby napínavě podrobně se věnujících nepodstatným postavám. Postavy, které se měly vyjádřit k událostem před 40 lety, oplývají nedůvěryhodně mimořádnou pamětí, kdy si na první dobrou vybavují detaily, které běžný člověk zapomene po týdnech. Směšně zveličovaná role médií, kdy soukromého detektiva jako celebritu zná celá Anglie (jsem přesvědčen, že 99% Angličanů nezná jiného soukromého detektiva než knižní Sherlocky či Phily Marlowy...). Srdceryvné příběhy, patřící spíše do románů pro vdovy, řemen děje pro mě shazovaly. Poloviční rozsah příběhu by pro mě byl čtivější, resp. poslouchanější. Doposlouchal jsem jen proto, že před dvaceti lety mi beze stopy zmizel švagr a co kdyby náhodou mě něco navedlo na něco, po čem jsme nepátrali...

Adiemus
04.12.2022 5 z 5

Těžká práce pro scénáristu, který tomuhle příběhu bude dávat filmovou podobu (aspoň doufám). Sebelepší scénář nezachytí doslova mravenčí práci, kterou vynakládají Robin a Corm při objasňování čtyřicet let starého případu, a to - až na jednu dvě výjimky - bez pomoci forenzní laboratoře. Rozuzlení se může zdát poněkud uspěchané, ale vždyť i Hercule Poirot obvykle narazil na maličkost, která ho přiměla ke konstatování "Jak jen jsem mohl být tak slepý!", o slečně Marplové ani nemluvě. Přiznávám, měla jsem poněkud problémy s množstvím postav, a přesto mi bylo líto, když jsem knihu ve skvělém podání Pavla Rímského doposlechla. Pravda, pozastavila jsem se nad jeho výslovností názvu Scotland Yard, ale to byla jen malá vada na kráse. Každopádně se na další příběh téhle dvojice těším.

dalia1769
30.11.2022 5 z 5

Kniha výborná jako vše z tohoto cyklu, přes její obsáhlost jsem se vůbec nenudila a už se těším na další díl i na filmové zpracování tohoto.

KlariN
29.11.2022 5 z 5

Nepochybný skvost. Parádní jiskření mezi Robin a Cormoranem pokračuje, a já z něj i po páté pociťuji intenzivní rozkoš. Rozsah je v tomto případě naprosto adekvátní. Autorka skvěle traktuje spletitý děj, a v excelentním rytmu střídá odlehčenější pasáže s temnými. Vítaným bonusem budiž nejen hluboké ponory do vnitřních duševních pochodů ústředního dua, ale i zjevná inklinace k často nekorektnímu humoru, i řada popkulturních narážek, vztahujících se k žánrovým perlám. V jinak příjemně čtivém překladu Ladislava Šenkeříka se jako problematické jeví snad jen časté používání termínu subdodavatel, které je vzhledem ke kontextu nepřesné i neobratné. Těším se na další příděl, jenž dorazí snad brzy!

Martianus
29.11.2022 5 z 5

Neskutečná jízda.

Mathiola8
27.11.2022 5 z 5

Miluji Cormorana, tato knižní série mě fakt baví.

jjanca
23.11.2022 5 z 5

Konečne som sa dočkala a v knižnici po týždňoch čakania aj na mňa prišla rada. Obávala som sa dĺžky knihy, ale zbytočne. Rowligová dokáže písať tak majstrovsky, že žiadna stránka nebola navyše. Ako to tá ženská robí!? Bavilo ma vyšetrovanie, bavil ma vývoj vzťahu Cormorana a Robin, len by ten ich vzťah mohla autorka trochu urýchliť. Každopádne, teším sa na ďalší diel a dúfam, že sa ho dočkáme čo najskôr.

Dhanill
23.11.2022 3 z 5

Mírné zklamání, ale které ale pramení především z rozsahu knihy a z utíkání (často zbytečného) od hlavní dějové linie. Mít to 500 stran, bude to rozhodně lepší:)

_Knihomolka_
22.11.2022 4 z 5

Na tento pátý díl jsem se neskutečně těšila a již po první kapitole jsem si musela přiznat, že to zdánlivě nekonečné půlroční čekání stálo za to. I když má román skoro tisíc stran, o žádném natahování či hluchých místech tu nemůže být ani řeč. Naopak mě Neklidná krev opět utvrdila v tom, že se Rowlingová pro psaní narodila a je obdařena dokonalým smyslem pro detail. Avšak i přesto má kniha jedno malé nevyjasněné ale - Překročí vůbec někdy detektivové své pomyslné hranice a vyznají si lásku, nebo i nadále budou pokračovat ve svém profesionálním vztahu?

Kubajzz
22.11.2022 5 z 5

Těch stránek teda bylo :-) Ale musím říct, že se to opět četlo velmi dobře a závěr mě překvapil. Těším se na další díl s Cormoranem a Robin a určitě doporučuji ke čtení.

marra82
20.11.2022 5 z 5

Mám za to, že Rowlingová začala sérii Cormorana Strikea psát spíš pro zábavu, aby si vyzkoušela detektivní žánr, a možná ani žádnou sérii neplánovala, ale už Smrtící bílá je vyšperkovaný detektivní román a v Neklidné krvi zachází autorka ještě dál. Každý díl má své hvězdné okamžiky (Kukačka rozhovor s Guyem Some, Bílá celou tu "cestu na recepci"...), Neklidná krev má takových okamžiků několik, vyskládaných po obvodu ciferníku, popisu jednoho roku života hlavních postav série.
Rowlingová píše o všednostech a přesto se vám nechce tu knížku odložit (byť je to ksakru dost bichle) protože..spolu s textem přirozeně plyne i váš čas, vaše obrazutvornost vidí vše jasně a předjímá další obraz a další scénu.. Mám za to, že Rowlingové hrozně prospělo psaní scénářů a jejímu psaní to přidalo na mistrovství.. všechny ty "zapnuté televize" a sledování dvou odlišných hovorů atd. mě neuvěřitelně baví, dává mi to možnost nahlédnout do kuchyně mistra...a žasnout.
Doporučuji určitě knihu namísto audioknihy, nebo audio jen jako doplněk (pan Rímský čte na můj vkus hrozně "konfliktně", můj Strike je spíš bručoun než křikloun a v mých uších plyne příběh o mnoho klidněji)..
Je to "sakra dobrá práce!" :)

strippedd
20.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Miluju Cormorana a miluju Robin. Kniha rozhodně nebyla lehká, jak počtem stran tak i postav. Zápletka skvělá. Moc jsem doufala, aby to bylo nečekané, promyšlené a aby i mně po odhalení vše do sebe zapadlo. S množstvím postav jsem trochu bojovala, ale celkový dojem to vůbec neovlivnilo. Doufám, že na další díl nebudeme čekat tak dlouho :)

Vesmich
19.11.2022 5 z 5

Jak ta řada pokračuje, je to čím dál lepší. Několik dní jsem prožila/pročetla ve společnosti mnoha postav, které jsem si musela zapsat, abych pobrala kdo je kdo, nebývale mi tentokrát dávaly smysl citace na počátku kapitol z jiné knihy, už jsem si zvykla na to, že se na pozadí dozvím, co se v dané době dělo v Londýně, jak postupují práce na rozkopané "Dánské" (nepostupují vůbec :)), a nakonec i to, co se děje v Británii celé. Zápletka jak z Agathy Christie, postavy a celý ten příběh vystavěný precizně, detailně a přesně, jak z Dostojevského. Nikde jediné klišé, nic, čemu se nedá uvěřit, je to tak neuvěřitelně zralé, že i když to bylo tak rozsáhlé, je mi líto, že to skončilo. Nehledě na to, že autorka se vymyká standardu i v tom, že umí napsat začátek, prostředek i konec! Celá tato série se mi líbí a to od prvního dílu, ovšem tento je z nějaké úplně jiné úrovně, je to naprosto samostatná liga.

TaLu
17.11.2022 5 z 5

Poctivě, s precizností dávných mistrů, vystavěný příběh. Hlavní vyšetřování se zabývá odloženým případem zmizelé lékařky. Souběžně se rozplétají i další případy, které jsou součástí vyšetřování. Sledujeme nebývalý posun v životech hlavních hrdinů i jejich blízkých.
Konečně jsem pochopila, proč mi někteří čtenáři říkají, že chtějí lehčí knihu. Co do váhy ( ně žánru), je téměř tisíc stran opravdu hodně. Jsem zvyklá rozečtenou knihu brát všude sebou, což se ukázalo poněkud obtížné.
Také téma spiritismu, výkladu karet a zvěrokruhu mi moc nesedí, na ilustracích není přeložený text.
Samotný případ a jeho řešení je strhující čtení. V poslední třetině knihy to začíná vše do sebe zapadat.
A Strik a Robin jsou výborná dvojka.

Lubošovo
16.11.2022 4 z 5

Vyšetřování super, ale opět bych se obešel bez všech těch části, kde po sobě Cormoran a Robin tajně "touží". Kdyby se autorka zvládla vejít do 500 stran, určitě by to příběhu neuškodilo. ;)

Hakate
15.11.2022 5 z 5

Tenhle díl mi opravdu sednul.
40 let starý případ, to je něco přesně pro mě, (mám velmi ráda detektivky s odloženými případy.) Tedy, už tady jsou plusovém body. :).
Tentokrát jsem sáhla po audiu v podobě Pavla Rímského a paráda :).
Kniha i přes svou rozsáhlost nemá nudné části a baví od začátku do konce.
Skvělé dílo, skvělý případ. Za mě nejlepší díl celé série.

marsden
13.11.2022 3 z 5

Detektivni pribeh, kde me prestalo zajimat kdo je vrahem, to bude chyba na me strane nebo to autor prehnal s delkou?

N.i.n.a
11.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Vzhledem k délce knihy jsem zvolila audioverzi. Přišlo mi, že J.K. Rowling počítá s tím, že s ohledem na počet stran, tento díl čtenář nepřelouská během týdne a z toho důvodu spousta informací, byla v knize mnohokrát (až to vícekrát, než by bylo třeba). Chápu, že některé drobnosti, je dobré čtenáři připomenout, ale dle mého názoru, kdyby odstranila zbytečné opakování informací, kniha by byla o dobrých 50 stran kratší.

Trochu jsem se bála ukončení osobní linky Robin a Strika (obávala jsem se happyendu), ale myslím, že ho autorka zvládla a nezavřela si v této dějové lince dveře. Ale trochu se obávám, že tato dějová linka je už tak jen na jeden díl, a tedy že další případ by mohl být poslední. Což by mě velmi mrzelo, protože mám autorčiny detektivky velmi ráda i přes jejich občasnou vleklost.

makry
09.11.2022 5 z 5