Neklidná krev

Neklidná krev
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 5 1548 1548

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Troubled Blood , 2020

strippedd
20.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Miluju Cormorana a miluju Robin. Kniha rozhodně nebyla lehká, jak počtem stran tak i postav. Zápletka skvělá. Moc jsem doufala, aby to bylo nečekané, promyšlené a aby i mně po odhalení vše do sebe zapadlo. S množstvím postav jsem trochu bojovala, ale celkový dojem to vůbec neovlivnilo. Doufám, že na další díl nebudeme čekat tak dlouho :)

Vesmich
19.11.2022 5 z 5

Jak ta řada pokračuje, je to čím dál lepší. Několik dní jsem prožila/pročetla ve společnosti mnoha postav, které jsem si musela zapsat, abych pobrala kdo je kdo, nebývale mi tentokrát dávaly smysl citace na počátku kapitol z jiné knihy, už jsem si zvykla na to, že se na pozadí dozvím, co se v dané době dělo v Londýně, jak postupují práce na rozkopané "Dánské" (nepostupují vůbec :)), a nakonec i to, co se děje v Británii celé. Zápletka jak z Agathy Christie, postavy a celý ten příběh vystavěný precizně, detailně a přesně, jak z Dostojevského. Nikde jediné klišé, nic, čemu se nedá uvěřit, je to tak neuvěřitelně zralé, že i když to bylo tak rozsáhlé, je mi líto, že to skončilo. Nehledě na to, že autorka se vymyká standardu i v tom, že umí napsat začátek, prostředek i konec! Celá tato série se mi líbí a to od prvního dílu, ovšem tento je z nějaké úplně jiné úrovně, je to naprosto samostatná liga.

TaLu
17.11.2022 5 z 5

Poctivě, s precizností dávných mistrů, vystavěný příběh. Hlavní vyšetřování se zabývá odloženým případem zmizelé lékařky. Souběžně se rozplétají i další případy, které jsou součástí vyšetřování. Sledujeme nebývalý posun v životech hlavních hrdinů i jejich blízkých.
Konečně jsem pochopila, proč mi někteří čtenáři říkají, že chtějí lehčí knihu. Co do váhy ( ně žánru), je téměř tisíc stran opravdu hodně. Jsem zvyklá rozečtenou knihu brát všude sebou, což se ukázalo poněkud obtížné.
Také téma spiritismu, výkladu karet a zvěrokruhu mi moc nesedí, na ilustracích není přeložený text.
Samotný případ a jeho řešení je strhující čtení. V poslední třetině knihy to začíná vše do sebe zapadat.
A Strik a Robin jsou výborná dvojka.

Lubošovo
16.11.2022 4 z 5

Vyšetřování super, ale opět bych se obešel bez všech těch části, kde po sobě Cormoran a Robin tajně "touží". Kdyby se autorka zvládla vejít do 500 stran, určitě by to příběhu neuškodilo. ;)

Hakate
15.11.2022 5 z 5

Tenhle díl mi opravdu sednul.
40 let starý případ, to je něco přesně pro mě, (mám velmi ráda detektivky s odloženými případy.) Tedy, už tady jsou plusovém body. :).
Tentokrát jsem sáhla po audiu v podobě Pavla Rímského a paráda :).
Kniha i přes svou rozsáhlost nemá nudné části a baví od začátku do konce.
Skvělé dílo, skvělý případ. Za mě nejlepší díl celé série.

marsden
13.11.2022 3 z 5

Detektivni pribeh, kde me prestalo zajimat kdo je vrahem, to bude chyba na me strane nebo to autor prehnal s delkou?

N.i.n.a
11.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Vzhledem k délce knihy jsem zvolila audioverzi. Přišlo mi, že J.K. Rowling počítá s tím, že s ohledem na počet stran, tento díl čtenář nepřelouská během týdne a z toho důvodu spousta informací, byla v knize mnohokrát (až to vícekrát, než by bylo třeba). Chápu, že některé drobnosti, je dobré čtenáři připomenout, ale dle mého názoru, kdyby odstranila zbytečné opakování informací, kniha by byla o dobrých 50 stran kratší.

Trochu jsem se bála ukončení osobní linky Robin a Strika (obávala jsem se happyendu), ale myslím, že ho autorka zvládla a nezavřela si v této dějové lince dveře. Ale trochu se obávám, že tato dějová linka je už tak jen na jeden díl, a tedy že další případ by mohl být poslední. Což by mě velmi mrzelo, protože mám autorčiny detektivky velmi ráda i přes jejich občasnou vleklost.

makry
09.11.2022 5 z 5

Kniha opět nezklamala.

zelenoockaa
09.11.2022 5 z 5

Za mě knížka letošního roku. Strašně mě bavila, nemohla jsem se odtrhnout.

MilaJ
09.11.2022 3 z 5

Zbytečně rozvláčné. Myslím, že autorka mohla klidně hodně stran ubrat, ale to by nebyla Rowlingová. Takovéto: jeho moč byla oranžově žlutá... apod. opravdu zajímá jen málo čtenářů, jestli vůbec

tinka1974
07.11.2022 4 z 5

Moc se mi příběh líbil. Taky jsem na tento díl čekala hodně dlouho, než se dostal do ČR. Jediné, co mi zlobilo byla astrologie, tam jsem se ztrácela, možná i proto, že cizokrajná jména mi splývají. Trochu to bylo i tím, že jsem poslouchala jako audio. V momentě "kdy Strike ukázal nahoru a řekl, že možná přelétá planetka blbosti", jsem se rozesmála a přestala to řešit. Důležitý byl děj, vyšetřovací metody a výslechy samotné. Corm a Robil jsou prostě skvělá dvojka. Už se těším na nový díl, i když po přečtení obsahu nového dílu budu asi zklamaná, vzhledem k závěru tohoto.

gordon13
07.11.2022 4 z 5

Moc ráda jsem se opět setkala s Robin a Cormoranem... bylo to skutečně dlouhé potkání :-)
Kniha je obsáhlá a dlouhá, předlouhá...přiznám se, že na můj vkus až příliš zbytečně rozvláčná. Možná, aby bylo zřetelně vidět, že vyšetřování trvalo též citelně dlouho :-)
Příběh je vcelku zajímavý a rozuzlení též, ale docela jsem se ztrácela v tarotových pasážích a musím konstatovat, že mě to ani nebavilo.
Ovšem na další knihu se budu těšit!

Adinlea
06.11.2022 5 z 5

Uf......... MISTROVSKÉ DÍLO o 976 stranách :D Vyšetřila jsem si na to víkend a přečetla jsem to na jeden zátah :)
A jsem nadšená...... Aby autor/ka udržel pozornost čtenáře téměř 1000 stran, tak to tu opravdu nemáme každý den... Rowling prostě umí, to bezesporu! Až do posledních 40 stran (cca) jsem netušila, kdo je vrah a jak to tedy bylo. Tentokrát jsem byla se svými podezřeními absolutně mimo a žasla jsem! Dokonce jsem neměla ani problém s orientací mezi postavami, jelikož Cormoran a Robin je vždy v dialozích skvěle opisují a připomínají si navzájem jejich role v případu.
Opravdu se nenechte odradit rozsáhlostí knížky, tam, kde se stránkově jiné knížky už uzavírají, přestoupí Rowling na další rychlostní stupeň a prostě udržuje dokonalé napětí a pozornost.
Ale rozhodně je nutné celou sérii číst postupně, kvůli vývoji ústřední dvojice :)
Omluvte to bezbřehé nadšení, ale po dlouhé době jsem prostě obětovala dobrý spánek pro skvělou knížku! :D :D
Jen doufám, že překlad šesté knihy, The Ink Black Heart, nebude trvat tak proklatě dlouho!

Kackac77
06.11.2022 5 z 5

Skvělá knížka! Velmi rozsáhlá a popisná, ale přesto tam nebyly nudné části. Od poloviny už jsem ji nemohla odložit, jak byla napínavá. Autorka to má dobře promyšleno, všechno to nakonec zapadne do sebe, a zároveň byl i konec velmi překvapující. Poslouchala jsem ji jako audioknihu (45 hodin poslechu - uff), je to krásně načteno panem Pavlem Rímským, moc hezky se to poslouchá.

sarekaslukova
06.11.2022 5 z 5

S touto knihou jsem se nerada po dočtení loučila. Tento díl měl opět všechno co se to jedné knížky dá snad vejít (no taky je to na její tloušťce znát), je to detektivka, je to román, je to drama, pro tentokrát je to i trochu astrálna. No za mě opravdu vydařený díl.

marketa9253
06.11.2022 5 z 5

Celou sérii mám ráda, ale tento díl je za mě zatím nejlepší. Čtivé, poutavé a s nečekaným vyústěním. I přes množství stran přečteno asi za 2 dny a už se těším na další díl.

wielka
05.11.2022 4 z 5

Ked som zbadala pocet stran, mierne som sa zhrozila, ale zaroven som aj bola zvedava, ako s nimi Rowlingova nalozi. Rozplietla zaujimave klbko postav, ktorych sa mi obcas zdalo prilis vela, ale postupne sa krystalizovali a pribeh zacinal davat zmysel. Priznavam, ze asi do polovice knihy som stale cakala prichadzajuce rozuzlovanie, no ono stale neprichadzalo. Ked vsak uz prislo, bolo zaujimave. A finalne rozuzlenie som teda necakala vobec, vobec som nemala tip na pachatela. Miestami som sa na konci zoparkrat stracala, ale ako celok ma kniha velmi bavila. Autorka nas previedla o nieco viac ako jednym rokom vysetrovania, fungovania kancelarie a zaroven aj osobnych zivotov Strika a Robin. Paci sa mi, ze ich vztahu sa nevenuje iba povrchne. A zaroven ma hneva, ze si ho nechava stale otvoreny, aby s nim mohla pracovat v dalsich knihach. Uz len pre moju zvedavost, ako sa budu vyvijat tieto dve postavy, dufam, ze na dalsiu knihu nebudeme cakat dlho :-)

Lacie
05.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Strike 5. Po přečtení prvního dílu série jsem si celá nadšená sehnala všechny ostatní a dala si jeden po druhém. Nebyl to nejlepší nápad, protože tím nabobtnaly původně drobné nešvary, spojily se a překročily únosnou mez. Jsem ráda, že šestka zatím není, svádělo by mě to přelouskat, ale momentálně jsem utopená v množství omáčky kolem a z přetrvávající brutaliy a nechutného násilí na ženách je mi lehce nevolno. Proč zase na ženách? A vážně se detektivka bez toho neobejde?!
Zápletka odloženého případu je skvělá, bohužel natažená do krajnosti a ještě o kus dál, poloviční délka by bohatě stačila. A naopak ostatní případy živící agenturu jsou popsané tak letmo, jako by byly pouhým důvodem k neustálému fyzickému vyčerpání protagonistů. Během série se narovnala finanční stránka agentury, Strike si nezraní každou chvíli koleno, zato víceméně nepřetržitě hulí tisíce cigaret, což mi tím neustálým sdělováním nakonec lezlo na nervy snad ještě víc.
Komunikace zůstává na katastrofální úrovni. Po čtyřech letech jsou Strike a Robin „nejlepší kamarádi“, oba se potýkají s hromadou nepříjemných osobních problémů, ale neřeknou si o nich ani slovo, zapírají, mlží, stále podráždění a podezřívaví, co tím ten druhý myslel. Vzhledem k tomu, kolik je v knize věnováno jejich osobním životům prostoru, je to naprosto ubíjející. Předpokládám, že si v důchodu přiznají celoživotní nenaplněnou lásku, na smrtelné posteli se poprvé políbí a do rakve je uloží společně ruku v ruce. Cyrano s Roxanou moderní doby:)
Co se týče mého oblíbeného tipování padoucha, tentokrát jsem se už ani nesnažila, sice rozebíráme kdejakou stopičku a jak se kdo tvářil, nicméně zásadní prozření se opět odehraje potají ve Strikově hlavě a já můžu jen čučet, co z toho vylezlo.
Celkově jsem ráda, že jsem to přečetla, ale znovu číst nebudu – což je pro mě u knihy velké mínus. Je docela dobře možné, že kdybych to četla jednotlivě s několikaměsíčními rozestupy, hodnotila bych lépe, takhle je to 2,5 *, zaokrouhleno na 3.

Dashmo
05.11.2022 5 z 5

Chvíľu mi trvalo, kým som sa začítala. Ale potom to bola fakt jazda. Najlepšia časť s Cormoranom. A asi budem divná, ale…ja nechcem, aby sa C a R dali dokopy

martisek21
03.11.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, kterou jsem četla, Rowlingová je prostě úžasná vypravěčka, Robin a Strike nejlepší detektivní pár! Už se nemůžu dočkat dalšího dílu!