Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1771 1771

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

ivibery
11.12.2018 5 z 5

Bezvadná knížka. King mě nikdy nezklame.

sioux
29.11.2018 2 z 5

Pěkný obal, vynikající nápad, výborně zachycené situace a Amerika té doby... ale pro mě příliš rozvláčné, příliš ukecané, příliš detailní. Až do půlky minimum akce a děje, příliš mnoho odboček a kudrlinek a vedlejších příběhů. Možná to pak do sebe nějak zapadlo, ale to už jsem u toho nebyl.

Babo
16.11.2018 3 z 5

Možná si budou fandové S. Kinga ťukat na čelo ,ale já si nemůžu pomoct . Jsem za polovinou a kde nic tu nic.
Na víc jak sedmiset stránkovou knihu popis života v Americe v roce 1958 fakt nestačí k nadšenému komentáři .
Pravda jsem v místech ,kdy se na scéně objevil Lee Osvald ,ale co bude dělat těch zbývajícíc 300stran se já už nedozvím .
Odkládám nedočtenou .

dlabikk
12.11.2018 5 z 5

Nejsem příznivec, hororů a sci-fi, tudíž ani Kinga, ale tuto knihu o JFK jsem si přečíst musela. Skvěle napsané, výborný nápad. Doporučuji i serál 11.22.63

redsharon
21.10.2018 5 z 5

Tluče mi srdce jako zběsilé jenom při tom, jak začínám psát tenhle komentář. Skvělá, skvělá, SKVĚLÁ kniha! Ten nápad je TOP! Doporučuji přečíst, určitě nebudete litovat.
Dále komentář obsahuje SPOILER!!!
Celkově ten příběh je jednoduše čtivý a úžasný. Jenže, jak by to Doopravdy vypadalo podle názoru Kinga, kdyby Kennedyho nezastřelili, to se v knize v podstatě nedozvíme, protože se ke konci začaly řešit ,,struny,, minulosti a hlavně díky nim to po navrácení se Jaka do současnosti vypadalo tak katastrofálně. Ale co se týče cestování časem, tak je to naprosto luxusně propracovaný. Moc se mi líbí nápad, že ať už jste v minulosti (u této knihy máte opravdu pocit, jako kdyby jste tam byli) jakkoliv dlouhou dobu, v současnosti uběhnout jen dvě minuty. Další skvělá myšlenka je motýlí efekt. Nejen v této knize, ale i pro život - kolika lidem ovlivníte život jen tím, že se na ně usmějete a popřejete krásný den? To je něco k zamyšlení. Dále budu omílat chválu na Kinga, ale to, jak on vypráví příběhy, je prostě geniální! Opravdu jsem se díky tomu dokázala vžít v podstatě do každé situace, ve které Jake byl (což znamenalo i imaginární bolest v koleni, když byl Jake zmlácen... jauvajs). Co se týče Oswalda, tak tomu jsem přála smrt nejen za to, že na 99% zastřelil prezidenta, ale i za to, jak choval k Marině. To byl jednoduše hnus. A konečně... Tohle jsem si nechala na závěr... Jakmile se objevila ,,láska života Jaka Eppinga alias George Ambersona" - Sadie, tak jsem nevěřila, že to dopadne dobře. Proč? Protože King. Ale překvapil. Překvapil mě moc mile. Protože ten jejich konec je napůl "Kingovský" (což v překladu znamená: ,,Ano, ona určitě umře." nebo ,,Ne, nezůstanou spolu navždy.") a napůl trochu červená knihovna... A tu já taky můžu (smích). Takže s koncem jejich milostného vztahu jsem byla spokojená, protože sice spolu nezůstali, ale aspoň ve finále neumřela.
Ahoj Zeldo, vítej na party!
Pro mě je tohle 5*!

LukyK
01.10.2018 5 z 5

Výborná myšlenka, výborné zpracování! Trocha historie a trocha romantiky nikoho nezabije. Netušil jsem, že King dokáže taky psát jinak

ufi157
20.09.2018 4 z 5

King opravdu umí vyprávět, když 50-tý léta dokáže popsat tak, že hlavním hrdinům občas trochu závidíte, i když je tam vyjmenováno dost negativ (cigára všude, smrad zleva zprava, sousedský morální velký bratr apod.). jako plus co to vyvažuje je offline život bez multitaskingu. Stihlo se míň věcí, zato pořádně a když padla, tak doopravdy padla. okolí se znalo víc naživo a vztahy se braly vážněji. a když hlavní hrdina porovnává 1958 a 2011, např. co kde stálo a co je tam nyní, tak současnost nepůsobí vždy jako výhra. myslím že to King dělal schválně, jako malé šťouchnutí k zamyšlení.
takže kdo chce love story, thriller, sci-fi, knihu k zamyšlení a cestopis v jednom, doporučuji. A kdyby kniha měla tak o 50 stran méně, bylo by to ještě lepší, druhá čtvrtina mi trochu vázla.

milanseitler
12.09.2018 5 z 5

Hlavním motivem je sice cestování časem, ale není to ta nejsilnější věc, kterou kniha nabízí. Vykreslení téměř idylického života v Jodie a vývoj vztahu dvou hlavních hrdinů, to je ten pravý klenot, který tahle knížka skrývá. Dallas jsem si dal hned po Temné věži, takže se nabízí jisté srovnání se vztahem Rolanda a Susan. Ačkoliv je King znám jako autor hororů, vyprávění o těchto dvou párech je možná tím nejlepším, co jsem od něj četl. Nevím, jak to dokázal, ale při čtení knih(y) jsem si připadal, jako bych tam opravdu byl.

První část knihy se rozjíždí poměrně pomalu, ale od osudového setkání už se čtením nejde přestat. Jednoduše další mistrovské dílo.

*SPOILER*
Když se kniha začala blížit ke konci, začínal jsem přemýšlet o tom, jak to asi dopadne a to hlavní jsem odhadl správně. Asi se to dalo čekat. Netrefil jsem jen úplný konec, osobně jsem čekal happyend a poslední větu, která znovu popíše jejich první vzájemný pohled. Tohle byl nakonec takový pološťastný konec, ale nebyl špatný.

Česneksmedem
26.08.2018 5 z 5

Geniální, geniální a ještě jednou geniální!!! Zašupajdit do roku 1958, chvilku si to užít a pak se jít mrknout sám na sebe, jak jsem byl modrý po narození v důsledku nedostatku vzduchu, to by byl fakt mazec. V knihách SK mám sice ještě mezery, ale mimo tohoto nadpozemského dílka mám v paměti ještě jedno nezapomenutelné, a sice Nadaný žák. Obě určitě přečtěte, než budete povoláni na druhou stranu řeky. Uf, je to borec.

Burke
03.08.2018 5 z 5

Převedení do seriálové podoby je o něčem zcela jiném a kniha je v tomto případě mnohem lepší než hraná verze (ačkoli se tam najde pár světlých momentů). Potkalo mě to nesmírné štěstí, že jsem knihu četl dříve, než jsem viděl 11.22.63.
Musím se přiznat, že toto byla jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četl.

První kniha, která mi byla prezentována jako horor o cestování v čase a vyklubal se z toho nejromantičtější román, jaký jsem kdy četl.

První kniha od Stephena Kinga, která se mi líbila.

První kniha, u které jsem se na konci rozplakal...

Metla
30.07.2018 4 z 5

O životě a smrti JFK mi úplně stačí ty znalosti, které jsem nasbírala z filmů. Ovšem díla Stephena Kinga mám zmapována dostatečně dobře, aby mi bylo jasné, že „Dallas 63“ nebude žádný dokument a těžiště příběhu bude ležet někde jinde, než v samotném atentátu. Konkrétně v lidské psychice, v emocích a myšlenkách. Naštěstí jsem se nemýlila, užila jsem si příjemně nostalgickou návštěvu USA konce padesátých a začátku šedesátých let.
Hlavní Hrdina Jake Epping je učitel, který dostane šanci změnit tragické události staré půl století. Poznává různá místa i různé lidi, je svědkem dobra i zla, zamiluje se… a mění budoucnost. Osobně mi více vyhovovaly smyšlené události v Derry (znalost románu „To“ vítána) nebo v městečku Jodie, zkrátka ta “malá” lidská dramata, než plány a kroky podniknuté k záchraně prezidenta.
Závěr (i pointa z něj vyplývající) výrazněji nevybočil z mých představ – knihu jsem zavírala spokojená, i když doslov patřil k těm slabším (na Kingovy poměry). Čtvrté hvězdičce chybí pár cípů, protože děj chvílemi ztrácel tah a pan spisovatel snad až příliš ventiloval své osobní politické postoje. Naopak mi nevadil zvláštní princip cestování v čase a jeho podivné zákonitosti; z bádání o motýlím efektu, příčinách, následcích a proč tohle a ne tamhleto, si prostý člověk jako já užene leda migrénu. King to vymyslel a napsal takhle, pro mě je to stejně přijatelné jako Terminátor, Brány Anubisovy a další tvorba založená na tématice putování časem. Kdo od tohoto románu očekává temný horor, bude pravděpodobně zklamán, mé dojmy letitého kingofila jsou převážně pozitivní.

Eifka
06.07.2018 5 z 5

Stephena Kinga mám ráda už spoustu let; vím, že to není jen tzv. "mistr hororu", ale úžasný vypravěč...Dallas 63 to jen potvrdil!

Jeho cestování v čase bylo jako sledovat napínavý film a zároveň být na zajímavé hodině dějáku:-), protože když jsem si k příběhu našla pár dobových fotek (Leeova manželka Marina, Oswald s puškou před domem...), dalo to tomu ještě větší pocit, že nečtu jen sci-fi příběh...že se to tak stalo (i když vlastně tak nějak se to fakt stalo:-)

Příběh byl vyvážený a pro mě jediné, co tam bylo navíc, je město Derry a propojení s knihou TO (bylo to zbytečné, i když člověk, který TO nečetl, to může vnímat jinak).

Příběh mě pohltil, napnul i dojal, takže dávám rozhodně plný počet hvězd!

Hotovson
26.06.2018 5 z 5

Moje první setkání s Kingem. Jelikož nejsem na horory, vybral jsem si scifárnu o cestování časem spojenou s atentátem na JFK, o kterym toho bylo napsáno a natočeno mnoho.

Od první stránky jsem se do knihy zakous a ne a ne přestat číst. Tolik mi to pohltilo. Přestával jsem číst jenom když jsem spal nebo pracoval.

Rozhodně jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy čet.

DavidKeller
20.06.2018 5 z 5

Ke knize a celkově ke Kingovi mě donutila čtenařská vyzva 2018 :) Knihu podle ktere byl natočen serial. Ten jsem nevidel ale chystam se na nej. Protoze kniha byla něco užasneho, King umi, to vim už a taky vim že pujdu určitě do dalši knihy od autora. Napiše krasny děj , o cestovani v čase a přida tomu něco, co ani slovy nemohu popsat, Perfektni!!!!

kler1207
01.06.2018 5 z 5

Nádhera. Nedávno jsem se poprvé dostala ke Kingovi s knihou To. Nebyl to úplně můj šálek čaje, co se žánru týče, ale pochopila jsem, že King je opravdu Pan spisovatel a chtěla si od něj přečíst něco dalšího.
Dallas 63 je skvost. Jazykově, stylisticky, dějově, fantazií, nemám co vytknout. Knížka mě od začátku pohltila a nutno říct, že v závěru nechyběla ani trocha Kingova hororu :) Navíc americké prostředí kolem roku 1960 je atraktivní místo, kam se v minulosti vrátit. Myslím, že jsem si našla nového oblíbeného spisovatele, a rozhodně Dallas 63 doporučuji všem, i těm, kdo se chystají s Kingem teprve začít.

Ježevika
31.05.2018 5 z 5

Snad jedním slovem: NÁDHERA! Opravdu jsem si to užila od prvního písmenka po poslední. Děkuji, pane King, za skvělý zážitek!

S.partan
30.05.2018 5 z 5

Jsem moc zvědavej, jak sedmej křížek zamává s tvůrčíma schopnostma mistra Kinga. Protože to, co předvádí v takhle pozdním věku, je neuvěřitelný. Jsem hrdej chlap, kterej nedá žádnou slzu zadarmo, ale tady jsem měl při čtení párkrát namále. Bezchybnej kousek, kterej si zaslouží svý čestný místo v knihovně každýho, kdo miluje dobrý knihy a především život tak, jako sám Jake Epping...

LPG
21.05.2018 5 z 5

Tak a máme tady moji TOPovku. Mistr KING nezklamal a vyhrnul lať zase o něco výš. Nechápu jak to dělá..
Dlouho jsem obcházel regál s KINGovkama a dokola přecházel obálku s JFK. Odrazovalo mě to ne z důvodu smrti JFK, ale měl jsem obavu ohledně zabrušování do témat politiky. Z běžného světa mám už politiky plný brejle tak proč si tím kazit ty vzácné chvíle s knihou?
Obrovský opak pravdou. Bombasticky neuvěřitelné čtení. Opravdu mám 63 na vrcholu. Vykreslování toho co vás napadne.. na jedničku. Možná už i ta jednička je chabé hodnocení. Závidím těm co tohle dílo ještě nečetli. Čeká vás parádní jízda.
Sakra jak to, že Stephen dokáže slovy popsat hudbu tak, že ji opravdu slyším? Nebo když popisuje zimu, je mi fakt kosa. Jak to dělá?
S Kingem jsem si zacestoval časem a děkuji mu za to. Děkuji i za to zamyšlení nad teorií, kterou teď nechci prozrazovat.
Závěrem nervy drásající dovětek a poznámky k celému dílu + fakta.
No a ten konec .. brrr ..

jakafe
28.04.2018 5 z 5

Připadá mi málo dát tomuto skvostu jen pět hvězdiček. Tahle kniha se mnou zamávala jako málokterá. Co se týče rozebrání podstaty a skladby děje, postav apod., to bych už víceméně opakovala to, co napsali mnozí přede mnou (samozřejmě nemůžu jinak, než námět, příběh a román jako takový ze srdce pochválit). Ale rozepíšu sem moje dojmy.
U žádné jiné knihy jsem stránky neobracela tak moc opatrně, neboť jsem se vzhledem k neustávajícím dějovým zvratům bála, že se na dalších listech nechtíc dozvím spoiler. Z některých pasáží (zvláště s blížícím se koncem) jsem chytala stavy ne nepodobné těm infarktovým. Při tomto líčení nepřeháním, tak silně se mě Dallas 63 dotknul, asi také proto, že se o osobnost Jacka Kennedyho zajímám. Posledních 200 stran jsem přečetla na jeden zátah, nešlo se odtrhnout, prostě nešlo. Když jsem pak druhý den jela městem, viděla jsem vše jinýma očima, až jsem se otřásla. To ty nové souvislosti... Reálné obrazy i ty za oponou, lidské mraveniště v ulicích, vlákna osudu, které - kdyby někdo do přirozeného běhu zasáhl - by se pořádně zamotaly. Stačí jedno lehoulinké zatřepetání motýlích křídel.......
Příběh budu prožívat ještě hodně dlouho a nezapomenu na něj do konce života. A nejen proto, že se k němu ještě několikrát vrátím. Nevěřila bych, že můj oblíbený král hororu dokáže napsat tak vynikající sci-fi o cestování časem. Děkuji, pane Kingu!

Eleanor05
27.04.2018 3 z 5

Kniha, která mohla být naprosto úchvatná, kdyby se věnovala především všem možným časovým paradoxům, Jakeovým snahám o nápravu minulosti a překážkám, které mu minulost klade (viz. skvělá část se školníkovou rodinou), a méně vztahu se Sadie. Rovněž by nebyl naškodu občas větší spád (obzvlášť uprostřed děje) a naopak trochu delší závěr. Nepochybně jedna z těch "lepších" Kingových knih, co jsem přečetla, ale rozhodně ne ta nejlepší.