Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1771 1771

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

hroubek
23.04.2018 4 z 5

Parádní kniha, která mě moc sedla. King je borec a jeho knížky se mi líbí čím dál více, a rozhodně nezůstane jen u těch, které jsem zatím přečetl. Jako první jsem viděl seriál, který mě ke knize přivedl. Seriál je hodně dobrý, ale má spoustu změn, přesto kniha se mi líbila mnohem více. Je to pomalejší, ale o to více do detailů. King nikam nespěchá a nechá nás poznat hrdiny, jejich motivace, rozhodnutí, a hlavně chyby. Postavy si díky tomu snadno oblíbíme, a budeme s nimi soucítit a fandit jim. King umí skvěle gradovat, takže díky tomu si krásně užijeme dramatické a napínavé momenty. Opravdu jsem dost ocenil jak moc je příběh detailně popsaný. Od historických informacích, Kubu, studenou válku a samotnou dobu. Sedla mě linka s Derry, romantická linka v Jodie a samozřejmě detektivní linka se samotným incidentem. Oblíbil jsem si postavy a bavilo mě číst co se jim stane a jak to zvládnou. Dallas 63 je parádní kniha, a jediný co mě dost mrzí je to, že jsem prvně viděl seriál, než jsem četl knihu, jinak by to bylo za plnou palbu.

encyklopedie
15.04.2018 5 z 5

...můj názor....nejlepší Kingovka ..... všechny jeho výborné horrory jsou podle této alternatívní historie poloviční ..... vynikající nápad
....navíc umocněno jedním z nejlepších seriálů, které jsou podle knih napsány....
...mých oblíbených 321% a kniha je zařazeno do mého seznamu "GOLD knihy, které jsem přečetl"

Dani25
12.04.2018 4 z 5

Moj prvy King. Zaujímavá kniha, ale boli chvíle, ze som sa nútila pokračovať, preto 4*. Ale kopu myslienok, napr.: "Najväčšou slabinou vzdelanca je nekonečný výskum maskujúci váhanie" alebo "Bola to hlúposť. Lenže hlúposť je jedna z dvoch vecí, ktoré zo spätného pohľadu vidíme najzreteľnejšie. Tou druhou sú premárnené šance."

1amu
26.03.2018 5 z 5

Zatím u mne nejlepší Mistrova kniha. Geniální nápad (který je u pana Kinga běžnou věcí) s obchůdkem, kudy vede cesta do určité dané minulosti. Jsme v USA, tedy i koktejl romantiky a lásky. A tak jsem si říkal, jak rád bych zažil něco podobného, co prožil Jake Epping . Samozřejmě historii nelze změnit, ale čtenář je někdy snílek a říká si "co třeba - kdyby". Atentát na JFK byl probrán ze všech stran, konec konců i tehdejší pan ředitel FBI L.H. si řekl své. Ale Jake vidí svého prezidenta jako hrdinu své doby, který se snaží a mladá generace mu věří a jde za ním. Kniha se čte krásně (jako ostatně většina díla Mistra). Úžasná Zelená míle byla zfilmována- bezvadným způsobem. A co třeba Dallas 63 ?

CarlosB
17.02.2018 3 z 5

Za mě docela zklamání - zajímavé téma je dost ubito docela nelogickým chováním hlavního hrdiny, který si snad schválně hází klacky pod nohy. Proč si tu akci s Kennedym tak strašně komplikoval? Proč to nechával na poslední chvíli? Mohl to přeci vyřešit kdykoliv od Oswaldova návratu do USA, nenápadně, někde v klidu... Chápu, že King chtěl ukázat co nejvíc kolem atentátu, ale prostě to z pohledu toho příběhu nedávalo žádný smysl, to beru jako obrovské mínus. Další mínus za rozvláčné popisy jeho působení na té střední škole, to se mi četlo opravdu špatně. Takové slabší *** (nejvíc ale za to nesmyslné provedení hlavní akce, ukecanost se u Kinga ještě dá skousnout, nesmysly v hlavní dějové lince ne)

blackdog
12.02.2018 3 z 5

Za mňa len 3 hviezdy, žiaľ nevtiahlo ma to a nenaplnilo moje očakávania. Možno preto, že som Dallas 63 čítal z objektívnych dôvodov na dvakrát. Neskutočne som sa pri tom miestami trápil, len z princípu a úcte k autorovi som ho dočítal. Nechcem tým ponížiť kvalitu románu, len mi jednoducho nesadol.

kap66
06.02.2018 5 z 5

Poprvé se mi stalo, že jsem oddalovala dočtení knihy, která mě strhla; bála jsem se, že mě konec rozhodí. Po přečtení několika málo Kingových knih (nikoliv hororových) jsem kingofil, ale nikoliv kingoznalec, jenže přečtenou mám právě Mrtvou zónu (perfektní, s podobným hlavním hrdinou i podobným námětem), takže mi bylo jasné, že snažit se měnit dějiny, to bude něco stát... Dočetla jsem, nejsem rozhozená, jsem zasažená v dobrém slova smyslu. Jedna z nejlepších knih o cestování časem - moje nejoblíbenější téma samo o sobě, zde ještě k tomu skvěle uchopené i napsané. (Je to u Kinga norma? Jestli ano, sakryš, jak jen to dělá...)

DoDidDone
27.01.2018 5 z 5

Dobře, tahle knížka mě dost děsila tím, jak je velká a písmo malé, takže jsem ji dost dlouho odkládal, ale pořád jsem si říkal, že jde přece o Kinga, takže to určitě bude stát za to. Takže sice mě bolí obě zápěstí z tahání takové bichle (co až někdy vytáhnu "IT"? :D), ale co... Samozřejmě, že mě kniha chytla od prvních stránek a ihned jsem nemyslel na nic jiného, než na to, jestli se Jakeovi (Geogreovi?) podaří změnit budoucnost a jaký to bude mít dopad.

Trochu škoda, že jsem nečetl již zmiňované "It" první, protože v této knize se autor vrací k Derry a popisuje hutnou atmosféru a nastíní problém s vraždícím klaunem, jemuž samozřejmě nemůžu rozumět, když jsem "It" nečetl, ale takový problém to není, kniha se dá bez problémů přečíst i bez toho, jen pak utečou souvislosti... Zase je výhoda, že až se jednou pustím do "It" budu znát trochu něco navíc. :)

Trvá dost dlouho, než se děj posune až k samotnému atentátu. Předtím si hlavní postava musí projít docela složitou cestou, s čímž jsem počítal a měl z toho docela i strach, ale nemyslím si, že by zápletkami, které King vymyslel, děj nějak utrpěl. Jen někdy popisoval trochu příliš, na mě tedy určitě. Některé kapitoly mohly být podstatně zestručněny a nic by se ději nestalo.

Nejvíce mě na knize zaujal popis doby, chování tamějších lidí, jejich přemýšlení- tohle měl King hodně dobře zmáknuté. :) Připadá mi ale, že Dallas 63 je jako dva romány spojené dohromady, protože v jedné části se úplně odklonil od hlavní dějové linie. (Sadie? :))

King si vybral hodně složité téma ke zpracování, na to jsem myslel už při čtení anotace. Být v jeho kůži, bál bych se, že by mě zkritizovali za to, že si vůbec dovoluju psát o atentátu a filozofovat o tom, co by se stalo kdyby. Občas mě to připadalo trochu přetažené za vlasy, například chování skutečně existujících aktérů... To jsem si v hlavě říkal: No, nevím... Je to jen knížka a sice se opírá o realitu, ale právě jen opírá. Jsem si jistý, že ač o tom King přečetl spoustu knih, do hlav aktérů se nikdy dostat nemohl, takže chápu, že si domýšlel, co by v tu chvíli mohl udělat a jak přemýšlet. Docela mě překvapilo, že King začal přemýšlet o knize už v sedmdesátých letech a přitom tahle je vydaná v roce 2011.

Dallas 63 rozhodně stojí za pozornost, je hodně promyšlená, někdy příliš popisná, ale i tak skvělá. Konec není -JUPÍ- není nijak překrásný a úžasný, ale dost spravedlivý vzhledem k tomu, co se všechno odehrálo. Udržela moji pozornost od začátku až do konce a to má přes sedm set stránek a to je dost velký úspěch! ;)

józi.odkudkam
24.01.2018 4 z 5

Když jste v šedesátých letech amerických sháněli popelník, stačilo smést ze stolu libovolný krtinec nedopalků a hned byl jeden na světě. Ano, kouřilo se hodně, všude a všem to bylo šumák. Toto, a nikoli ona pikantérie (jak by snad obálka mohla naznačovat) nestoudně veřejně obnažených pamětí JFKeje na čalounění prezidentské limuzíny, je stěžejním motivem Dallasu 63.
Jak už možná intuitivnějším z předchozí noticky vysvitlo, Dallas 63 je taky o cestování v čase a King se v něm, stejně jako kterýkoli jiný žonglér s alternativními historiemi, nemohl dle očekávání vyhnout oné kardinální úvaze na téma, zda by nakonec nebylo bývalo lepší nechat věci plynout tak, jak plynout měly...jako ok.
Takže. V první půli se vrátíme do Derry, zavzpomínáme na To, pak něco o rasismu apod. V půli druhé už se spolu se spoustou dalších, lehce banánových postav, seznámíme i s nanicovatou, manželku bijící nulou, Lee H. Oswaldem (démonizace neublíží tolik, co ponížení a u Oswalda si Amerika jednoznačně žádá ponížení), přičemž vše zaštiťuje dramatický oblouk osudové lásky jedné trochu nemotorné knihovnice a hlavního hrdiny, za všech situací nadlidsky korektního, soudce z budoucnosti. Upřímně, právě postavy (Mike, Ellen, Deke, George/Jake..výjimku tvoří Al a Harry) a love story mi tak úplně nesedly. Jenomže co naplat, King to všechno prohnal svým talentem tří, čtyř ve sklepení podvědomí držených otroků, následně provedl nějaké ty korektury a na svět skanula další z dlouhé řady jeho čtivých, emocemi sladkobolně napěchovaných slzí.
Ještě pod vlivem dojetí (posledních asi šedesát stran fakt pěkně secvaklo) bych šel za pět, ale jak se říká, ráno moudřejší večera;
4 udatné ****

eduard7019
08.01.2018 5 z 5

Lepšie ako seriál. Kniha je kniha.

moore.allonsy
04.01.2018 5 z 5

Knižní delikatesa. Donutilo mě to vyhledat si o atentátu spoustu faktů a načíst k tomu další literaturu, kterou King v Dallasu 63 i sám zmiňuje. Díky Kingovo bravurnému ztvárnění zde najdeme klíčové postavy, jejichž životy nás emočně zasáhnou, zoufalství nad životem, ale i nastínění, že vše zlé je pro něco dobré. Že když něco je, tak to tak má být.
Tleskala jsem Jakeovu ukončení, jak zvládl kolísání mezi časem, když na každé straně něco ze sebe zanechával. Tleskala jsem i jeho odvaze prát se s minulostí.
Autor skvěle podchytil i zdánlivě naivní a absurdní situace, jako třeba výslech s agentem či Johnnyho sebevraždu. Výborně.

Reacher
25.12.2017 5 z 5

Vynikající, pro mě osobně nejlepší kniha, co jsem tento rok přečetl. Osobitý pohled jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů posledních let na cestování v čase vás nenechá ani na chvíli v klidu a nic na tom nemění, že má kniha přes 700 stran.

JosefPluhař
23.12.2017 5 z 5

Pro čtenáře fantasy povinná četba. Pro ty kdož by chtěli tento žánr okusit, je to ta nejlepší vstupenka. Naprosto skvělé, poutavé čtení. Je to ta knížka, která nechcete aby skončila...

kapitan9556
12.12.2017 5 z 5

Přečetl jsem od Kinga zhruba 50 knížek. Tuto hodnotím, jako jednu z jeho nejlepších! Výborný nápad s cestováním v čase a s love story, kterou King prostě umí! A ten konec.......

werewolf88
06.12.2017 5 z 5

I když si myslim, že to s Oswaldem bylo krapet jinak, nebudu kokot a ubírat hvězdičky. Každopádně tu máme jednu verzy jak to tenkrát mohlo být a z tohoto hlediska je to i velice poučné. Geniálně vykreslené postavy...to umí jen King! Tato kniha určitě v Top 10.

Yarwen
01.11.2017 5 z 5

Tlustá bichle, u které hlavní zápletka vychází z premisy, že zachráněním Kennedyho by byl svět lepší. No, nečekal jsem od knihy mnoho, ale nakonec jsem jí nadšen. Příběh Sadie a George se do mě nesmazatelně vepsal, vyvolal hluboké emoce a nikdy na něj nezapomenu. To je ta chvíle, kdy by měl čtenář vytasit mimořádných pět hvězd, aby oddělil špičku ledovce od masy pod ním.

LOTR22
31.10.2017 5 z 5

Majster King sa oproti svojim počiatkom dosť odklonil od hororového žánru , čo mi ale vôbec nevadí . Jeho knihy sú stále prirodzene čítavé a nútia obracať stránku za stránkou . Tak to bolo aj tentokrát . Kniha každou stranou naberala na obrátkach a i keď sa dalo čakať , že minulosť nakoniec zostane nezmenená , King záver zvládol excelentne . Po prečítaní som pozrel aj seriál . Jeho dej bol mierne upravený , asi aby mal dynamickejší spád , ale hlavná dejová línia bola v celku dodržaná . Ale hodiny strávené s knihou mi priniesli určite silnejší zážitok . Knihu vrelo doporučujem .

nesquik87
27.10.2017

Dočetla jsem tuto překrásnou knihu a nyní nevím, jak zaplnit to prázdné místo. Víc takových knížek pane Kingu.

alfinha2321
25.10.2017 4 z 5

Moc Kingů zatím načteno nemám, ale po posledním Osvícení, které se mi příliš nelíbilo, jsem natrefila zase na něco, co se mi líbilo moc. Sice to není na 5*, ale slušné 4 dávám - tu pátou si musím odpustit zejména proto, že jsem měla pocit, že čtu dvě knihy v jednom a že by mi stačila jen jedna z nich, v tomto případě ta první. První část, která ještě nebyla tolik zaměřená na hon na Oswalda, mi prostě přišla lepší. Hodně mě bavilo samotné cestování v čase, vykreslení Ameriky 60. let i odkazy na To. Druhá část, byť svižná a stále zajímavá, už mě nedokázala strhnout tolik. Ale za mě je tohle určitě jedna z hodně dobrých Kingovek, časem si jí určitě přečtu ještě jednou.

bosorka
09.10.2017 4 z 5

Už dlouho jsem od Kinga nic nečetla (naposledy poslouchala Shawshank ve skvělém podání Oldřicha Kaisera) a jsem ráda, že jsem sáhla zrovna po této knize. Která není úplně typická kingovsky hororová. Čte se moc dobře, i když jsem měla problém jako i u jiných jeho knížek s délkou. Ne že bych to neučetla, ale spíš, že mi připadalo několik desítek stran nadbytečných a v určitý moment si tak zase musela povzdechnout, jaký je Stephen King grafoman. Vlastně mi připadalo, jako bych četla knih více (tedy minimálně dvě), které spojil dohromady. A možná by jim to i prospělo, oddělit je. Když jsem dočetla část, odehrávající se v Derry, neměla jsem touhu číst dál, protože příběh na mě působil uzavřeně. A najednou se mi hrozně divně včítalo do dalších stran knihy. Naštěstí po těch několika desítkách stran, které na můj vkus zbytečně rozvlekle uváděly hlavního hrdinu do nového místa, se to zase rozjelo velice slušně a začalo mě bavit. Doba, v níž se Dallas 63 odehrává, přelom 50. a 60. let v USA, mě zajímala, stejně tak i osoba LH Oswalda. A celou dobu mě dopředu hnalo to, že jsem byla zvědavá, co natropí motýlí efekt. A zklamaná nebyla. Nakonec tedy 4 a půl a příště, pane Kingu, trošku písmenek ubrat, prosím.