Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1759 425

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

alef
30.10.2019 5 z 5

„Nikdy nevíme, čí život ovlivníme, nebo kdy a proč se to stane. Aspoň, dokud budoucnost nenahradí přítomnost. Poznáme to, až už je pozdě.“

A ještě něco byste měli o „Dávnolandu“ vědět: „Je tam mnohem méně papírování a sakra víc důvěry.“ :-)

Příběh, který máte v rukou, je extra mrazivý, přestože to není žádný z hororů od jejich mistra, i tak studí až do morku kostí …

„Něco bylo špatně, a něco bylo zlé … a vše, co následovalo, vyplynulo ze slz …“

Totiž, abyste tomu rozuměli, „něco nesedělo, a z nějakého důvodu (všechno) vypadalo (dost) vyšinutě“ … tak začíná příběh, z pera prvotřídního Vypravěče, protože, jestli v něčem Stephen King opravdu vyniká, tak je to jeho umění … vyprávět příběhy. Možná proto se některé jeho knihy, a tahle mezi ně patří, dají jen velmi složitě (se svými 750 stranami) nacpat do dámské kabelky :-), jsou totiž naprosto precizně a do nejmenších detailů propracované (jsou autoři, a pan King mezi ně patří, kteří UMÍ psát velmi rozsáhlé příběhy, přičemž nemáte pocit, že by tam jedna jediná strana byla navíc, a kdy máte pocit, že příběh „žijete“). Dallas 63 si tak řadím na pomyslnou první příčku, o kterou se teď bude prát se sérií Temná věž a s post-apo Svědectvím, navíc po ní dost „pokukuje“ i další z post-apo Pod kupolí :-)).

Všechny tyto příběhy mají u mě něco společného, otevřete první stránku a začnete číst, a pak se to stane, náhle a bez varování, prostě sledujete běh událostí a výsledný obraz je natolik plastický, že v tu chvíli ztracíte kontakt s realitou, a je to! … skrze nehmatatelnou hranici jste vstoupili, v následující chvíli už se úplně přirozeně procházíte, třeba po ulici v Derry, kde je „něco špatně … a něco úplně zle (a které) z nějakého důvodu vypadá vyšinutě“ … nevíte přesně o co jde, ale stejně, jako hlavní hrdina to cítíte v kostech … „minulost je (totiž) zatvrzelá a změnám se vzpírá“ … a navíc, je tu ten problém s časem: „čas, ten pásový dopravník, na kterém se všichni musíme vézt“ … nebo možná je to problém jen s tím pásovým dopravníkem, čert ví proč nefunguje tak, jak má? … možná za to může „motýlí efekt“, že se „život najednou rázem otočí … někdy v náš prospěch, ale častěji se odvrátí, (pak) jen zašaškuje a cestou ještě křikne: Sbohem zlato, bylo to dobré, dokud to trvalo, že?“

A pak to uslyšíte, vlastně to nemůžete v žádném případě přeslechnout, protože ten, kdo to říká, vysloveně řve: „Co seš do prdele zač? … Ty tady nemáš být!“

Ani vy TAM nemáte být! Byli jste vtaženi zpět … do běhu dějin … na začátek? … JENŽE, na jaký začátek? … je to ten správný? … je vůbec nějaký začátek? … nemudrujte, prostě „JE to začátek“, … otázka totiž zní úplně jinak: „KDE je konec?“

„Je-li vůbec možné, poznat o komkoliv celou pravdu? Lidská paměť je nejenom nespolehlivá, ale navíc marnivá …“
(Nahý jsem přišel na svět – D. Weiss)

pip11
21.09.2019 5 z 5

Velmi dobře se to četlo, děj byl plynulý a napínavý, dokonce s romantickou linkou. Hlavní hrdina ,,George” je inteligentní a přemýšlivý, s pozitivním přístupem. Cesta časem je zde vykreslena moc dobře a zajímavě.

gemi
08.09.2019 4 z 5

Výborný námět a zpočátku strhující děj, který se postupně mění v soap operu, aby v závěru opět vygradoval.

VIPmag
10.08.2019 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Byla jsem vtažena do děje, prožívala jsem vše s hlavním hrdinou a doslova tím žila. Kniha ve mně opravdu zanechala hluboký dojem.

Anushka1
10.08.2019 5 z 5

Proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala? Jedna z nejlepších knih od Kinga, co jsem četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velice potěšilo i lehké propojení s To. Jakmile se Jake vydal do Derry, tak jsem si říkala "Tam něco bude. Tam něco bude." A bylo. Mohlo by se zdát, že hlavní zápletkou je vražda prezidenta Kennedyho. Ano, je to hlavní důvod, proč Jake/George cestuje do minulosti, ale podle mě hlavním účelem knihy bylo popsat ten kontrast dnešní a minulé doby, které mají své klady zápory. Myslím, že my z ČR asi nedokážeme pochopit všechny narážky z knihy, pokud se tedy dobře neorientujeme v 50. a 60 létech v USA. Ale i tak bylo velmi zajímavé o této době číst, i proto, že King v této době vyrůstal a určitě hodně čerpal z vlastních zkušeností. Samozřejmě mě velmi zajímalo, jak moc by se změnila přítomnost, kdyby opravdu někdo zabránil vraždě Kennedyho. A jako ve většině Kingových knih nemůžeme čekat nějaký happy end. Spíš takový hořkosladký konec. A teď už si konečně můžu podívat na seriál :)

*Lucias*
06.08.2019 5 z 5

Za mě prostě dokonalá kniha. Škoda te obálky, která mě dlouhou dobu odrazovala.

HaniStaubie
06.07.2019 5 z 5

Skvělé, trošku jiný King ...

madem
03.07.2019 4 z 5

Dlouho jsem nechápala, jak se hodí King a J. F. Kennedy. Knížku jsem jen okoukávala a nakonec jsem si ji vypůjčila. A pak jsem to pochopila. Vše skvěle zapadá. Některé věci jsem už poznávala z Temné věže, některé byly pro mě nové.

bukiet
02.07.2019 5 z 5

Všechno má svůj začátek a vše má i svůj konec. Moje cesta k Temné věži se završila tímto románem, který ovšem sám autor k cyklu nepřiřazuje. Přesto nějaká spojení tady jsou. O samotné Temné věži se sice nehovoří, ale je zmíněno auto Takuro Spirit, které známe ze čtvrtého dílu. Také zde King často používá magickou devatenáctku. A hlavně, vracíme se na chvíli do Derry, v čase po událostech známých z románu To. Samotné cestování časem není nijak vysvětleno. Prostě jde o "králičí díru", ale my jsme už viděli i jednosměrné dveře na pláži a procházeli mezi alternativními světy, takže nic překvapivého. Překvapivé je to, že jde o román milostný. A kvalitní.
Má cesta k Temné věži trvala 446 dní a těžko na ni vstoupím potřetí. Nějaký čas si teď od autora dám pauzu, ale ještě mi zbývají nějaké jeho knihy, které jsem nečetl. A kdo ví, zda ještě nepřibude nějaký článek do Velkého cyklu?

Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63
12.4. 2018 - 2.7. 2019

MonikaV
15.06.2019 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji všem. Bavila mě od prvních stran. Super čtení! Nenechte se odradit obalem!

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších KINGovek. Parádní příběh.

iLuciferie
23.05.2019 4 z 5

Mrzí mě, že je knížka tak zbytečně "ukecaná". Musím říct, že mě ze začátku ani tolik nebavila, ale naštěstí tak zhruba od třetiny už odsýpala pěkně a ve finále jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Teresita
30.04.2019 5 z 5

Je to naprosto úžasná kniha, čtivá, napínavá, absolutně vás pohltí a vtáhne do děje. Máte pocit jako byste sami byli v té úžasné době Elvise Presleyho, pěkného oblečení, bez zbytečných moderních časožroutů. Jde především o příběh a atmosféru doby. O toho Kennedyho nakonec skoro nejde. Doporučuji, jedna z nejlepších knih.

"Pá-dá-dá...pa-dá-da-dý-dam..."

Metalizza
17.03.2019 5 z 5

Skvělý příběh. Jedna z mých nejoblíbenějších knih od pana Kinga.

Looka2
07.03.2019 3 z 5

50% občas už mi přijde že King už mele z posledního. Toto je naprosto přemrštěně nafouklé a nekonečné.

pine_marten
29.01.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zajímavé téma a mistrovské zpracování.

Lucuschka
26.01.2019

King je mistr svého oboru. Tato kniha nebyla ve stylu hororu, ale snad i proto se mi velice líbila, a byla jsem zvědavá, jak tento souboj v minulosti změní současnost v knize.

Polly
06.01.2019 5 z 5

Když jsem viděla název a obálku tak jsem si říkala, že přece nebudu číst nic o atentátu na Kennedyho, že mě to nikdy nemůže zajímat, ale Stephen mi dokázal opak, i když to samozřejmě jen o tomhle nebylo :) . Takže platí nesuď knihu podle obalu :) . A musím říct, že i seriál byl podařený. Super doporučuji k přečtení.

mekkejla
29.12.2018 5 z 5

Moje první kingovka a hned taková pecka. Přijde mi zbytečné psát nějaké dlouhé ódy- vše už tu bylo řečeno. Snad jen, že zdlouhavé popisy tu podle mě nejsou samoúčelné. Díky nim máte pocit, že postavy vlastně znáte, prožíváte s nimi každý, ať už významný či nedůležitý moment, a prostě vám na nich záleží. A samozřejmě na vás dýchá atmosféra 50. a 60. let, což by bez barvitych popisů jaksi nefungovalo. Kniha má pro mě hluboký přesah a myslím, že ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho.

ivibery
11.12.2018 5 z 5

Bezvadná knížka. King mě nikdy nezklame.