Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1759 425

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

RHorse
21.07.2020 5 z 5

Další King, který prostě nezklame. Skvěle propracované, dobrá psychologie postav, dobrý nápad. Konec byl možná trochu uspěchaný vzhledem k předchozímu množství stran, ale na druhou stranu, proč se rozepisovat. Doporučuji.

Endy17
16.07.2020 5 z 5

Chronoklasmus není žádnou novinkou, psal o něm John Wyndham už v roce 1956 a zmiňuje se o něm Eduard Martin o třicet let později, ale Stephen King tohle riziko zpracoval v neobvykle širokém záběru. Výsledkem je strhující a často překvapivé čtení, místy snad jen trochu rozvleklé.

broskev28
04.07.2020 5 z 5

Předešlý komentář popisuje tentýž zážitek, k němuž jsem se dopracovala i já - pro mě první kniha tohoto bezpochyby velkého autora, a já smekám. (Dlouhý pochod nepočítám, ten je a není Kingův, jak dal najevo sám autor.) Téma "profláknuté", stokrát popisované, vysvětlované a použité jinde a jinak, a přesto je to trefa do černého; pobyt v Dávnolandu z něj činí jedinečné dílo.
Úžasné, napínavé, neuvěřitelné, místy velmi komorní a za všech okolností hluboce lidské, jakkoli tohle otřepané spojení nemusím. Proč nám tenhle skvost chybí v knihovně?

"Kdesi zakřičela potáplice a kamarád nebo druh jí odpověděl. Vzápětí se do konverzace zapojily další. Zvedl jsem pádlo do lodi a jen jsem tam tak seděl, tři sta metrů od břehu, pozoroval jsem měsíc a poslouchal rozhovor potáplic. Pamatuji si, že jsem si myslel, že pokud někde existuje nebe a nepodobá se tomuhle, tak do nebe nechci."

WeDemBoy
29.05.2020 5 z 5

Moje první setkání s Kingem - pravděpodobně nejlepší kniha, co jsem (zatím) přečetl. Skvělá atmosféra, postupně gradující napětí s několika nečekanými zvraty, parádně napsané postavy. A taky první kniha, u které jsem měl slzy v očích. Skvělý příběh.

magnolia
25.05.2020 5 z 5

Můj teprve druhý román od S. Kinga (docela ostuda), k tomu pár povídek, filmy a seriál - ale to se nepočítá... Chtěla jsem to odbýt jen hodnocením a přidat palce jiným výstižným komentářům, kde je vše řečeno. Tak opět poděkuji Databázi (a jejím uživatelům), bez ní bych se do knihy nepustila a do Dávnolandu nepodívala, a tak přišla o výborný čtenářský zážitek. Moc dobré, hltala jsem příběh a užívala si hlavního hrdinu. V knize je mnoho zajímavých myšlenek a odkazů, není to jen o politice, jak jsem se obávala.

kokrokr
24.05.2020 4 z 5

Tak to mě fakt bavilo, cesty časem mám rád.

sedw
21.05.2020 5 z 5

Trochu jiný King, ale pořád skvělý. Jeden z mých top autorů (ne-li úplně ten nejlepší) opět napsal knihu, která mě zcela pohltila a vůbec by mi nevadilo, kdyby byla delší. Zajímavý námět cestování v čase a jeho důsledků. ale především skvělé a uvěřitelné postavy. Tentokrát není v knize ani příliš zdlouhavých popisů, které mi u některých knih od Kinga skoro až vadily. Byl to prostě zážitek, a pokud někoho zajímá historický sci-fi román se skvěle napsanými postavami, určitě doporučuji. 4,5*.

gemi
16.05.2020 4 z 5

Výborný námět a zpočátku strhující děj, který se postupně mění v soap operu, aby v závěru opět vygradoval.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Ďalšia moja obľúbená "kingovka". Nad kúpou knihy som najprv váhal. Ponúkne mi obľúbené napätie ako pri Podpaľačke, Carrie alebo Vrece kostí. Nakoniec som si ju objednal a kúpil. Po prvých päťdesiatich stranách som ju už neodložil a čítal , kde sa len dalo - doma, v obchode, na zastávke, večer pred spaním, dokonca aj cez prestávku v práci, ale len potajomky. Kniha ma nepustila až do konečného rozuzlenia. Hlavnému hrdinovi bude starým pánom ukázaný tajný prechod cesta do minulosti , v ktorej keď niečo zmení, mení sa aj budúcnosť. Pri prechode naspäť do budúcnosti, môže vidieť ovocie svojich činov. Pri opätovnom prechode naspať do minulosti nastane RESET všetkých udalostí a tak to môže ísť dokola. Ale náš hrdina sa rozhodne v minulosti ostať, zmeniť pár udalostí vo svojom okolí a nakoniec aj zmeniť chod dejín. Ale všetko sa zdá úplne inak a ako u majstra Kinga býva zvykom, nie všetko dopadne tak ako má a ako čitateľ očakáva. Prekvapivé rozuzlenie a záver.

kethy
19.04.2020 5 z 5

Tahle kniha, tento příběh mě nakopnul, že jsem se podívala i na seriál. Ničeho nelituju. King dokáže své čtenáře vtáhnout do děje a to takovým způsobem, že si ani neuvědomíze, že už je konec. Trocha historie, trocha fikce, pár věrohodných postav a cestování časem. Nádhera. Doporučuju.

danny_21
14.04.2020 5 z 5

Po dlouhé, předlouhé době jsem opravdu nadšený a dávám Královi plnou palbu, už jsem měl fakt docela pochyby o tom, jestli bude schopný se alespoň přiblížit se svým nejpovedenějším peckám. Nebudu zastírat, že se mi námětem cestování časem, alternativními budoucnostmi a paradoxy s nimi spojenými trefil do noty a několikrát jsem se přistihl při zasnění, jaké by to bylo, mít po ruce podobnou králičí noru, ne nutně v Americe 50. a 60. let, které se teda Stevovi povedlo vystřihnout náramně přitažlivě, až jeden skoro cítí tu plnou chuť zázvorového piva. Hlavní linka záchrany JFK se vším tím undercover čmucháním kolem Leeho a jeho oumyslů je chytlavá a držela mě při maximální pozornosti, stejně jako mě veeeeelmi potěšila vedlejší linie s návratem do Pennywisova Derry i samotné povedené zakončení. Musím podotknout, že nesdílím Kingovo až 99% přesvědčení o Oswaldovi jakožto vlku samotáři, vidím to tak na fifty-fifty s tím, že účastníků spiknutí bylo víc, ale tak to už je můj vlastní pohled na věc a jediné dvě věci, které Steva stály stovečku bylo příliš růžové slaďoučké knihovny a podstrkování vlastního politického přesvědčení - howgh - 90 %

kusma
04.04.2020 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, líbil se mi hlavně začátek a výborný konec. Nejlepší byl děj kolem hlavního hrdiny, jeho poznávání minulosti, první dvě mise, milostná linka. Paradoxně mě moc nebavila linka kolem JFK. To mi přišlo zdlouhavé až nudné. Klidně bych to tam mít nemusela. V prostředí kniha nastolila tak neskutečně volné tempo, že se i vytratilo napětí. Konec zase mohl být klidně delší. Plus má autor i za odkaz na To.

jaroiva
08.03.2020 5 z 5

Dočteno, ještě mi buší srdce, strávila jsem plné dva dny v Americe před 60 lety. Ať mi někdo povídá, že cestování časem neexistuje. Právě jsem se odtamtud vrátila a budu se chvilku vyrovnávat s časovým i geografickým posunem...

Edit 1/2021: pro mě zatím nejlepší Kingova kniha

YA-girl
05.02.2020 5 z 5

Kniha byla napsaná nádherně poutavě, už jenom popis života v Americe před 50 lety byl tak živý, že jsem při čtení měla pocit, že to tam důvěrně znám... Líbil se mi ten vyvolaný dojem, že všechno tenkrát bylo takové jednodušší, bezpečnější, volnější a klidnější. Děj byl velice napínavý nejen popisem jednotlivých událostí (jak se Jake snažil připravit na "den D" a jak se mu v tom "minulost" snažila zabránit), ale i tím, že se čtenář nemohl dočkat, jestli se to Jakeovi tedy povede a hlavně, jaký vliv to bude mít na současnost. Čtenářovi se dostalo i vysvětlení toho, jak to "cestování časem" vlastně funguje... Romantická linka byla věrohodná a příjemná, svým způsobem i hodně silná, a to včetně závěru. A díky délce románu (720 stran) jsem měla pocit, že jsem Jakea stihla opravdu dobře poznat... dal se zaznamenat i jeho vývoj, to, jak se z "obyčejného" učitele na střední škole stal postupně silný, chladně uvažující a svým způsobem "tvrdý", přesto ale jemný a citlivý muž... Tato kniha pro mě byla prostě nádherným zážitkem na všech frontách :-)

petgona
25.01.2020 4 z 5

Dobre to bolo, aj ked niekde uprostred sa to trocha zaseklo a zabrdlo do cervenej kniznice, ale nic to, King je proste kral.

igor6114
20.01.2020 5 z 5

Plný počet ***** :) ...nechápem ako to že mi táto kniha tak dlho unikala. A to Kinga čítam od svojich 14tich

ajasin
16.01.2020 5 z 5

Pokud se rádi bavíte nad alternativní historií, zajímají vás (alespoň trošku) různé konspirační teorie a občas sníte o možnosti cestovat v čase, pak se rozhodně pusťte do čtení. Nebudete zklamaní. Nádavkem dostanete skvělý příběh, napsaný skutečným mistrem svého oboru.

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Tato kniha je velice čtivá ,dobře napsaná...

wlado
10.01.2020 3 z 5

King je môj najobľúbenejší autor, no s touto knihou som mal problém. Nekonečne dlhé, niekedy takmer stovka strán, ktorá ma vôbec nebavila. Nekonečné sledovanie správania Oswalda, mnoho zbytočných odbočení... takmer som knihu nedočítal. Druhá časť už je klasický King, s napätím a svižným tempom. Určite si ju druhýkrát neprečítam.

el-zbych
09.11.2019 5 z 5