Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155317/ctvrty-kraluv-pes-155317.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

Dusinof
22.07.2021 2 z 5

Poslouchano jako audiokniha. Nevim, jestli je na vine Dusan Sitek ktery knihu neuveritelne nudne namluvil nebo fakt, ze ta kniha tak nudna je. Musel jsem se doslova nutit do poslechu dalsi kapitoly a je to vubec prvni audiokniha, kde lituji nakupu. Nechapu z ceho vsichni uchcavaji, ale bylo to britke, bez koreni, bez chuti… vlastne jediny koho jsem si oblibil byl ten kun. Dostal jsem se do cca 80% knihy a nevidim vubec duvod pokracovat do konce. Nic tam netahne, zadna poradna zapletka, chybi tam napeti, proste si to nezaslouzi ani ty 2 hvezdy, ale z respektu k ceskym dejinam, ktere jsou tam liceny, samotnemu obdobi, ktere obdivuji a snaze je necham. Sapkowskemu nebo Cervenakovi to nesaha ani po kotniky. Jako jestli chcete fantasy sahnete po stinu krkavce.

3nitka
12.07.2021 5 z 5

Autora mi odporučili, a neľutujem.
Výborná čeština, dialógy.
Hynek Tas z Boru je správny chlap, až sa mi slinky zbiehajú.
Nič ho nerozhodí, chlapovi vrazí nôž do srdca bez zaváhania, pre spadnutého koňa sa škriabe do priepasti, kôli psovi vyhlási vojnu najvyšším.
Užasné.

Začal sestupovat k Hnědce. Nejdřív jí ohmatal nohy, kotníky a šlachy. Zdálo se, že je všechno v pořádku. I Hnědka, když ucítila svého pána v blízkosti, se uklidnila, a když se Tas narovnal, přílípla mu svoje měkké pysky na pravé ucho. " To se tu snad teď budeme líbat, ty kačeno? To si nech na jindy a pro někoho jiného, pokud se odtud vůbec dostaneme." řekl.

M. moc ďakujem za tip na super autora.

rlupinek
16.06.2021 5 z 5

Tak mám nového srdečního hrdinu - Hynek Tas z Boru. Je to prostě borec. Příběh se mi moc líbil, a to i díky zasazení do doby vlády Václava IV., mé nejmilejší. Velmi se mi líbilo shrnutí historických faktů na konci každé kapitoly, takže i nezasvěcený čtenář může proniknout do historie.

Schary
31.05.2021 4 z 5

Dala bych 3 a půl,ale to nejde, takže za 4 - kvůli spoustě historickýh faktů, které jsem si nenásilně dostala do hlavy. Knížka byla čtivá, Hynek byl neohrožený sympaťák a politická situace se podobala trošku té dnešní, jen my upustili od toho násilí.

Hyacint
10.03.2021 3 z 5

Středověký český ninja křížený s Batmanem, místo batmobilu má batkoně, který je skoro stejně schopný jako hlavní hrdina, jenž všechno vyřeší a všechny přemůže. Celkově ale nemá moc co řešit, zápletka pro mě byla tím nejméně zajímavým, rozuzlení vám bude jasné hodně brzy. Na druhou stranu, zabudování příběhu do dobových reálií je celkem přirozené a o poznání méně povrchní, než příběh a vykreslení postav.
Hynek, kromě jisté plochosti, mluví a přemýšlí celkem nestředověkým způsobem, spíše jeho uvažování odpovídá dnešku. Víc mi vadilo, že milostné či obecně erotické scény, jak už to tak někdy bývá, jsou podány buď směšně anebo rádobydrsně. Atd.
Těšil jsem se, zejména pro dvou přečtených Bauerech, ale příště už asi ne. Spíše se zaměřím na jiné autorovy hrdiny, třeba ty z druhé světové. Dvě a půl.

marlowe
09.03.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha.
S panem Niedlem jsme se potkali už asi dvakrát, ale tohle setkání (možná i díky skvělému přednesu Dušana Siteka) bylo opravdu vydařené. Výborný příběh a zajímavý pohled na dobu vládnutí Václava IV. Rovnou se pouštím do druhého dílu.

TaLu
23.02.2021 4 z 5

Hynek Tas z Boru je určitě neohrožený sympaťák, kterému se na paty lepí smůla, kterou se musí vždy prosekat a ochránit ty, kterým slouží. Naštěstí na to není sám. Má koně ! Dobrodružné a dobře napsané, také intriky kolem králů a poddaných byly zajímavé, jen tuhle dobu ( vláda Václava IV a nástup husitství) moc nemusím. Kniha se dá číst i samostatně, příběh na mě působil ukončeně. Pokud budu mít možnost, další díly si ráda přečtu, i když Rytíři z Vřesova u mě vedou.

orinka3
10.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihy pana Niedla hodnotím vysoko. Málokterý autor mě umí tak připoutat k četbě. Hynek Tas z Boru, nomen omen. Muž, kterého formovalo tvrdé a nelítostné okolí. Po nedobrovolném studiu bojových umění na utajeném italském hradu se vrací zpátky do Čech, aby pomstil smrt svých nejbližších. Při bitce v hospodě ho překvapí sám král Václav IV. Hynek králi zaimponuje svou odvahou a nabídne mu místo na svém dvoře, vlastně v komnatách, kde sám přebývá. Se svými hrozivými velkými psy. Hynek je velmi zdatný bojovník, chladnokrevný v každé situaci, přitom sarkastický a jízlivý. Ke králi si dovoluje hodně, a prochází mu to. Nebudu tady jmenovat všechny situace, ve kterých se Hynek ocitá, ale opravdu by z nich vyvázl těžko jiný než on. Král Václav IV. je velmi slabý vládce země a oč je liknavější, o to víc se přimyká k pití vína, frejům a zábavám. Hynek to pozoruje, občas diplomaticky zakročí, ale jinak statečně, i když se sebezapřením, slouží králi.

trudoš
01.01.2021 3 z 5

Jako kdyby mocný Steven Seagal kráčel středověkou krajinou království Českého a rozdával rány mečem napravo nalevo se stejnou úderností, jako hlubokomyslné rozumy. František Niedl se nebojí udělat z historického románu akční podívanou, ve které nechybí brutalita válečné vřavy ani vůně dívčí šíje. Je to dobrodružství se vším všudy, zbytečně se nesvazující jedním motivem, ale proměnlivé právě tak, jako byla sama dobová politika. Chvilku se bojuje tady, chvilku zase támhle, čistě podle toho, kam dobrodružná cesta Hynka Tase z Boru zrovna zanese. Napětí ruší pouze průhledné charaktery, kazící jakékoliv snahy o překvapení, stejně jako provázanost se skutečnou historií. Prostě víte, že snahy přivést k rozumu Václava IV. nepřinesou kýžený úspěch nebo že král Zikmund nebude pro českou šlechtu žádnou výhrou. Autor se ani nesnaží přepisovat učebnice dějepisu, takže čtenář se může pouze těšit, jak se z celé té tuzemské polízanice hrdina nakonec vyseká. A právě v tomhle funguje příběh na jedničku.

Allena24
30.12.2020 5 z 5

Kniha, kterou doporučuji k přečtení a pana Františka Niedla si dávám ke svým oblíbeným.

Fofinka
28.12.2020 5 z 5

Tahle série mě vcucla a nepustila až do posledního písmenka.

mataj
18.12.2020 5 z 5

(audiokniha)
Výborně namluvená kniha... Děj zasazený do středověku za vlády (nebo spíš nevlády) Václava IV. je velice přitažlivou kulisou tohoto dobrodružného příběhu. Hynek Tas z Boru je hodně sympatická postava a jen tak se nikoho a ničeho nezalekne. Kniha je poutavě napsaná, nemám co bych vytkla.

Turlogh
11.12.2020 5 z 5

Výborná čtivá kniha, Hynek Tas je správný chlapík každým coulem. Snad jediné co bych vytkl, občas děj či akce trošku neuvěřitelná. Hlavně z hlediska šermíře. Jinak ovšem super mix dobrodružství a hrdinství. Howgh.

miker.90
20.11.2020 5 z 5

Parádní jízda.

Hynek Tas z Boru je místy až James Bondem, ze všeho vždy náramně vybrousí, ale to vůbec nevadí. Čtvrtý králův pes je parádním úvodem do celé úžasné série, kterou jsem doslova hltal. A na chvíli jsem si i přál být někde opodál a prožít si podobně dobrodružný život jako on.

Metla
13.11.2020 4 z 5

Jmenuji se Tas, Hynek Tas. Z Boru. A jsem vskutku bezchybný. Díky speciálnímu výcviku jsem téměř neporazitelný bojovník, šermíř i střelec z luku, jezdím na speciálním válečném koni, ovládám taktiku, cizí jazyky, vím snad úplně všechno - jsem bezmála prorok, kam se na mě hrabe Google. Jsem inteligentní, upřímný za všech okolností, statečný, čestný a nikoho se nebojím. Samozřejmě jsem neodolatelně přitažlivý pro ženy... pro muže taky, ovšem ty si držím od těla, obvykle na vzdálenost meče. Díky svým kvalitám jsem se stal osobním strážcem Václava IV. a byl svědkem mnoha jeho činů, především však nečinnosti a z toho pramenících potíží. Veškeré hrdinské skutky, a že jich nebylo málo, jsem tedy musel obstarávat sám. Někdy zakolísám, netřeba se však o mne obávat.

Už jste viděli, jak si evropský středověk představují hollywoodští filmaři? Při četbě “Čtvrtého králova psa” jsem často měla podobný dojem - spousta akce a efektů na úkor poněkud papundeklových kulis. Přesto jsem příběhu postupně propadla, autorem dovedně namíchaná směs historie a fikce je mnohem poutavější než učebnice dějepisu.
Na plné souhvězdí mi chybí trochu věrohodnější (méně dokonalý) hlavní hrdina, naopak přebývá občasné opakování informací, zrovna jako používání stejných slov brzy po sobě a hojné “dramatické” odmlky ve formě trojteček. 75-80%

kamila5406
11.10.2020 2 z 5

Historie zajímavá ale nemohla jsem se nějak začíst

iskovsky
06.10.2020 3 z 5

Superhrdina s ostrým mečom a ešte ostrejším jazykom vycvičený v Miláne sa vracia do rodných Čiech aj so svojím superkoňom, aby pomstil smrť svojho brata a otca, ktorý ho v tom Miláne pred 20 rokmi zabudol... pomsta je vykonaná hneď na začiatku príbehu a potom sa to už len tak vleče... čo samo osebe nemusí byť zlé, ale ak sa autor rozhodne vystavať dej okolo neporaziteľného bojovníka, tak sa myslím právom očakáva viac akcie... dej sa odvíja v pohodovom tempe a autor sa nesnaží čitateľa príliš rozrušiť nejakými zvratmi, alebo prílišným napätím... charaktery postáv sú až na výnimku jasne čitateľné... Zikmund je stelesnené zlo a jeho brat Václav IV. stelesnená blbosť... nastalý chaos v kráľovstve ku konci knihy a tým aj akčnejší spád deja naznačuje, že pokračovanie knihy by mohlo byť lepšie...

pip11
30.09.2020 3 z 5

Kniha mě nijak výrazně nezaujala, a to jsem se na příběh Hynka Tase těšila. Co se týče dobových reálií a historických postav, tak to bylo velmi popisné. Ale série ‚Platnéř‘ byla mnohem čtivější.

malýčtenář
20.09.2020 5 z 5

Opět jedna série napínavých příběhů hlavního hrdiny Hynka Tase z Boru. Přibližuje nám dobu za vlády Václava lV.. Napínavé a čtivé.

Sahir
18.09.2020 5 z 5