Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155317/ctvrty-kraluv-pes-155317.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

Jitkal
08.11.2014 5 z 5

Úžasně čtivý příběh Hynka z Boru na pozadí skutečných událostí. Účinější než biflování dějepisu. Hrdinové Františka Niedla mě baví.

Majdule
27.08.2014 4 z 5

Předhusitské době jsem se, bůh ví proč, v románech dlouho vyhýbala. A možná proto, aby mě dostal František Niedl a jeho kontroverzní hrdina Hynek Tas z Boru, zabiják vychovaný v Itálii (se kterým se můžeme setkat i v jiné autorově sérii o platnéři Lukášovi). Pravda nebyla jsem tak uchvácená jako právě Lukášovými příběhy, zpočátku mě trochu rušily mravokárné vsuvky o králi Václavovi a vývoji v Českém království, zdály se mi až příliš jako komentáře, ale děj mě zajímal a styl mi vyhovoval. Nakonec jsem si "zvykla" i na ty vsuvky a dokonce si jich začala velmi cenit, protože mi pomohly utvořit si obraz doby.

adam5955
18.05.2014 5 z 5

Úžasné. Čtivé. Dynamické. Žádné zdlouhavé pasáže. A hlavně pěkně napsáno, jaký Václav byl. Jaké byly podmínky v Českých zemích, a že ve všech dějepisech ideologizovaní husité, byli jen lidé a nebrali si žádné servítky. Doporučuji 100%

Gaara1
06.05.2014 5 z 5

Kniha nás zavede do Českého království, kde v té době vládne Václav IV. a který se seznamuje s Tasem z Boru. Ten je donucen vstoupit do královské služby, jako strážce Václava IV. A my můžeme prostřednictvím těchto dvou hrdinů vstoupit do naší historie a sledovat jejich skutky, jak už v Českém království, tak i v cizině a přemýšlet, jaká asi to byla doba. 100%

Temný snílek
29.04.2014 5 z 5

Hynek Tas z Boru je rozhodně zvláštní a rozporuplná postava, která si ovšem hned od počátku získala mé sympatie, na rozdíl od krále Václava. Ve středověku by všichni očekávali rytíře v blyštivé zbroji hodného velkých skutků, jenže skutečnost byla úplně jiná. Pletichaření a úplatky bujeli asi v každé době, a kdo chtěl moc, musel být ochoten si ušpinit ruce, nebo si na to někoho najmout.
Domnívala jsem se, že půjde jen o historický román ze středověku, ale to byl omyl. V knize je toho mnohem více, hlavně díky Tasovi, který se nerozpakuje zabíjet bez rozdílu a diplomacie pro něho vážně není.
Máme tak možnost vidět historii i z pohledu „obyčejného“ vojáka plnícího královo rozkazy, zároveň se mu podařilo nevědomky vykonat velké věci. Třeba se setkat i s velikánem té doby, mistrem Janem Husem a vést s ním debatu o jeho vizi království nebeského na zemi.
Výborný zážitek a autorovi tleskám za to, jakým způsobem zpracovat historii a vytvořil čtivý děj, vyladil postavy a udržel napětí po celý příběh.

harris66
12.04.2014 5 z 5

tak tohle je tedy super čtení,pro všechy věkové kategorie,doporučuji

jardann
28.03.2014 5 z 5

Hezký poutavý a čtivý příběh.

mpb1913
21.02.2014 5 z 5

Taková pohádka pro dospívající chlapce, ale ty vole dobrá!

Heidrekr
11.01.2014 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší historický román a po téhle řežbě si přečtu více knížek od autora. Do hlavního hrdiny se prostě nedá nezamilovat díky jeho charakteru.

McGrinder
21.12.2013 5 z 5

Jejda! Tak tohle byla paráda! Hynek Tas je středověký akční hrdina! Moc toho nenakecá, mluví přímo k věci. Hubu dle tvrzení Václava IV má nevymáchanou. Po meči, kudle či luku šahá častěji, jak my po zubním kartáčku. Studenej je jako psí čumák, než potká tu italskou flundru. No a zbytek si přečtěte. Jen dodám, že to byla má první kniha zakoupená v elektronické podobě do čtečky. Pro váhavce, co se bojí e-knih, je to paráda!

klokan.1905
27.11.2013 5 z 5

Musim přiznat, že knížka Františka Niedla - Čtvrtý králův pes, mě velice mile překvapila. Vyloženě jsem se do toho začetl a pomalu se od toho nemohl odtrhnout. Moc hezky popsané... Hynek Tas z Boru - skvělá postava...
Poprosil jsem Jéžíška, aby mi přinesl druhý díl ;-) a třeba i třetí :-D

Lucik666
02.11.2013 5 z 5

Kniha se dobře četla. Byla napínavá, akční. Nenudila jsem se. Začínám číst díl druhý a na ten jsem také velmi zvědavá.

čef
11.10.2013 5 z 5

Pro mne velmi příjemné překvapení. Neočekávám od historických dobrodružných románů sice nic převratného, ale tento byl velmi příjemný. Velmi dobrý popis dobových reálií, svižný a neotřelý děj a mnoho pro mne nových informací o zmatcích v Českém království před husitskými válkami.

Dandulka
15.07.2013 5 z 5

Tak jsem se konečně dostala k 1. dílu a i když jsem zhruba věděla, o čem bude tento díl, moc se mi líbil. Byl plný napětí a akce, četlo se mi to velmi dobře.

calibre44
19.05.2013 5 z 5

Knížka, která se dobře čte. Tak trochu středověká akce, ve které najdete i náhled do ložnice Václava IV.

malagelo
31.01.2013

Jako čtenářka Ludmily Vaňkové musím tento román jednoznačně doporučit. Čte se lehčeji, protože není přehlcen detaily o historickém pozadí postav. Václav IV. je tu vylíčen o trochu lépe než v jiných knihách a Hynek Tas je prostě akční hrdina, jak vyšitý. Je to tvrďák, který má svůj pohled na život a vyznává jen svá pravidla pro které je ochoten zemřít bez mrknutí oka.
Kdyby si některý čtenář Kulhánka nebo Kotlety chtěl rozšířit obzory v historickém románu, vřele doporučuji právě tuto knihu.

dulinka
01.10.2012 4 z 5

chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky začetla, ale nakonec mi Tas z Boru přirostl k srdci