Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155317/ctvrty-kraluv-pes-155317.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

Johny_H.
15.02.2023 5 z 5

Moc hezká knížka která je lepší než série Pavel Vencl, ale horší než série Rytíři z Vřesova. Je vidět že historická doba autorovi sedí víc.

Mabie
05.02.2023 5 z 5

Je přelom 14. a 15. století a politická situace je v zemích koruny České velmi složitá a nepřehledná. Král Václav IV. není právě povedeným synem svého otce, je to váhavý, nerozhodný a současně také náladový monarcha s nevyzpytatelnými záchvaty vzteku.
Do jeho služeb vstupuje Hynek Tas z Boru - bojovník s osobitým pojetím cti, poctivosti a statečnosti, který vyniká fyzickou silou a bojovými dovednostmi, ale hlavně svou inteligencí, ostrovtipem a lstivostí. A také prostořekostí a suchým humorem.
Autor ukazuje drsnou dobu počátku 15. století s neobyčejnou lehkostí, s velmi vytříbeným smyslem pro atmosféru a přibližuje nejdůležitější události "nevlády" krále Václava IV. právě prostřednictvím svého ústředního hrdiny.
Popisy jsou místy opravdu naturalistické, ale doba byla taková. Díky všem těm barvitým popisům a dialogům máte pocit, že na těch místech skutečně jste.
Kromě čtivého příběhu velmi oceňuji i shrnutí historických faktů na konci každé kapitoly, které zasazuje příběh do reálného historického rámce.
Jsem ráda, že se jedná o sérii, protože po první knize chci víc Tase.

Alma-Nacida
30.12.2022 3 z 5

Ježíšek naděloval a počasí je četbě příznivé, takže můžu ohodnotit první díl podle očekávání plný bojové akce a také intrik. Tas je vcelku sympaťák i přes jeho sklon dostavit se k záchraně s kůlem po funuse a ty jeho opovědní listy lze jistě očekávat i v dalších dílech. Jaké štěstí, že se přesně neví, jak se dostal král Václav z Vídně, takže po podrychtáři Václavovi dostal šanci podílet se na diverzní akci i Tas. To jsem zvědavá, s kým se ještě tento bijec setká a kterým historickým osobnostem bude drze oponovat. ;)

Richie1
28.12.2022 4 z 5

Neměl jsem velké očekávání, ale nakonec jsem byl spíše příjemně překvapen. Tento dobrodružný román na pozadí historických událostí z doby panování Václava II. má vcelku potenciál a doufám, že i další díly mají slušnou úroveň. Středověk byl vcelku dobře popsán, nevšiml jsem si vyložených chyb či anachronismů. Některé přimyšlené zápletky (tajné organizace) byly možná trochu přitažené za vlasy, ale šlo to zkousnout. Nejspíše zkusím i další díly téhle série. 75%

vladka16
28.10.2022 5 z 5

Kdyby se v mém mládí vyučoval dějepis podobným způsobem, bylo by to moc fajn,- celý příběh byl moc fajn. Nic se mi nezdálo přehnané, postavy i děj do sebe pěkně zapadaly. Zrovna tak jsem si dokázala představit intriky u dvora. Na jedné straně hrdinství a čest, na straně druhé, intriky, zrada a zášť. Vlastně se toho do dnes moc nezměnilo, jen máme lepší hygienu a možnost sebezničení. Protože se mi to moc líbilo, už hltám druhý díl.

willy9203
21.10.2022 3 z 5

Začátek byl trochu obtížný. Musel jsem se přemlouvat, abych ještě chvíli vydržel diskuse s Václavem IV. V druhé půli se ale příběh rozběhl a dostal spád. Hynek je sice trochu jako Rambo XV. století, ale nakonec, proč ne...

mistrikova
04.09.2022 4 z 5

Anotace ke knize osvětluje základní dějovou linku. Jen dodám, že Hynek Tas z Boru je drsoň, co více dodat. Zvládne každou situaci a často se dostává až do extrémních situací, které přináší středověk 14. století.
Hynek se dostane do služby krále Václava IV., opilce, podivína a dle popisu autora knihy i psychopata, který má radši své psy než lidi. Tedy čtenář má takový letmý vhled do doby vlády Václava IV. a života jeho poddaných. Kniha je čtivá, ale intuitivně jí chybí něco, co by mě lákalo si ji přečíst znovu.

brunettlibrary
25.08.2022 5 z 5

Skvělý historický román! Hlavním hrdinům jsem fandila až dokonce. Vedlejších postav zde bylo taky hodně, ale byly tak dobře zakomponované, že to mi nevadilo. Styl psaní mi seděl. Příběh ve mě vyvolával v průběhu mnoho pocitů, což je dobře. Knihu bych doporučila hlavně lidem, kteří mají rádi historii stejně jako já.

Qercus
27.07.2022 3 z 5

Tato kniha je jako kebab o druhé ráno, když se člověk vrací zduněný a hladový po prohýřené noci.

Nasytí a když není člověk jó velká fajnovka tak v sobě i udrží.....

Čteno ve vlaku do práce a po půl roce si pamatuji jen přechod zimních Alp hlavním hrdinou a úprk před laškujícími Kumány.
Kniha nenudila, velká literatura to ovšem není.

olga8832
07.06.2022 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení, které mne zlákalo... je to fakt strašně špatně napsané. Dialogy jsou až hloupé a postavy divné. Příběh by mohl být zajímavý, ale v tomto podání je to celé předvídatelné a plné zajetých klišé. Hynek je superman, který vše prokoukne, a pak mu nepřijde divné, že dva z hradu zmizí před jeho odjezdem. Spousta slepých uliček. A ty jeho promluvy k ženám... to se nedalo. Při vší úctě k panu autorovi a mé oblíbené historii dávám dvě.
A jak už tu někdo psal, nejsympatičtější je ten jeho kůň.

TomHr
06.05.2022 5 z 5

František Niedl uvádí na literární scénu postavu, která by imponovala v každé době, nejen na konci 14. století, kam spadá začátek příběhu. Hynek Tas z Boru je bojovník zocelený v nejtvrdší škole strážců a zabijáků ve Vlaších. Ano, vyniká fyzickou silou, je nedostižný v boji s mečem a s dýkou. Je to však spíše odvaha, chytrost a neortodoxní léčky, čím převyšuje protivníka. Dokáže se vypořádat s přesilou, neváhá stínat hlavy nepřátelům, přitom zvažuje, jak chránit životy svých lidí. A především nám imponuje osobitým pojetím cti. Tasova poctivost a statečnost rezonuje ze středověku až k nám do jednadvacátého století. Hynek Tas z Boru se NIedlovi povedl a je hlavním důvodem, proč se kniha dobře čte. Kromě toho děj odsýpá, autor má smysl pro atmosféru místa a detaily místy až naturalistické, umně využívá dějovou zkratku. Zkrátka je to jedna z knih, u kterých je čtenáři líto, že už je konec. Ještě že má pokračování!

666Jitka
02.05.2022 5 z 5

Ráda se vydávám na stránkách knih do středověku a toulám se s hrdiny příběhů po celé Evropě, nejraději však po Království českém a Markrabství moravském. První kniha, jejíž ústřední postavou je Hynek Tas z Boru, se mi moc líbila. Děj se odehrává za vlády Václava IV., kdy naše země vzhledem k vyhrocující se politické situaci a bohužel také liknavého přístupu našeho krále k problémům jak v říši, tak v Zemích koruny české, neměla na růžích ustláno. Kniha nás touto drsnou dobou svižně provází a přibližuje nám nejdůležitější události, které se v tomto úseku Václavovi "vlády" udály.

vladka321
28.04.2022 1 z 5

Moc jsem se na knihu i autora těšila, ale není to prostě můj šálek kávy. Udržet pozornost pro mě bylo těžké, děj mě nebavil a ani zápletka nebyla kdoví jaká. Dočetla jsem jen díky respektu k historii a i zde jsem nebyla nikterak nadšená.

rafan65
10.12.2021 4 z 5

I když je Hynek Tas z Boru postava vymyšlená přesto je příběh moc pěkný. A my můžeme prostřednictvím postav této knihy vstoupit do naší historie a sledovat jejich skutky, jak už v Českém království, tak i v cizině a přemýšlet, jaká asi to byla doba.

kuruteku
05.12.2021 3 z 5

Po sáze o rytířích z jihu jsem čekal něco víc, zase na druhou stranu je to z počátku tvorby. Alespoň jiný pohled na vládu Václava IV. Takže na jednu stranu moc slabin jsem nenašel, na druhou stranu takový nájemný rytíř z rodu samurajů, co neprojevuje vlastní vůli ve službě (vyjma odbojných řečí) a slouží do roztrhání těla. A už vím, že kromě Václava a Zikmunda tu byl Prokop a Jošt, že Václav promrhal Karlovo dědictví, což vlastně ani nebylo moc divu. A i Zikmund toho moc víc nedokázal.

konicekbily
18.11.2021 4 z 5

Ve středověké Francii na hrdiny nebyli skoupí, aspoň podle pana Dumase ani tři hrdinové nestačili a tak musel do počtu mušketýrů jednoho přidat. A u nás, ve světě předhusitského chaosu, vypomáhal nezbednému panovníkovi asi předek Jamese Bonda 007(nebo jiného superhrdiny) - Hynek Tas z Boru. S přehledem vše vyřeší a kromě jeho činů se můžeme v závěru kapitol dočkat shrnutí, jaké to tehdy bylo podle historických faktů. Zajímavé čtení!

bdolezalka
04.11.2021 5 z 5

Celá série o Hynku Tasovi z Boru mě nadchla. Pan Niedl píše tak lehce, že se kniha čte v podstatě sama a jako u Platnéře i tady mě mrzelo, když celá série končila a já se musela s panem Hynkem rozloučit. Jedná se opět v podstatě o takovou dobrodružnou pohádku pro dospělé. Co na panu Niedlovi mám ráda, jsou jeho dialogy a to, jak dokáže krátce ale výstižně popsat danou situaci či člověka. Asi se moje představivost shoduje s tou jeho, takže u jeho románů mi nedělá jako u některých knih problém se do dané doby vžít. Navíc, která žena by nezatoužila po objetí chrabrého a všemi ctnostmi opředeného hrdiny jakým je pan Hynek? :-)

Atlantis
20.10.2021 2 z 5

Ne, nebavil jsem se, bohužel. Kniha mne neuvěřitelně zasekla, nedokázal jsem s ní pohnout a po několika stranách jsem vždy odkládal. Postavy nesympatické až hrůza, krále byste nejraději propleskli, Tas je takový macho-man, klátící každou sukni, co jde kolem a přežije snad i probodnuté srdce. Kniha je napěchovaná hluchými místy a epizodkami, které nikam nevedou, jsou neskutečně neuvěřitelné (lidožrouti v Alpách) nebo slouží jen k připomenutí toho, že v dané době někde někdy žila jistá historická postava (Rožmberk nebo Hus). Čtvrtý králův pes mi opravdu nesedl a v sérii určitě nebudu pokračovat.

Marek82
22.09.2021 3 z 5

Asi som mal od tejto knihy vzhľadom na hodnotenia väčšie očakávania. Charakterizovať príbeh je ťažké, pretože nejaký náznak zápletky relatívne predvídateľne vygraduje niekde v druhej tretine knihy a potom mi dej pripomínal skôr historický dokument, na pozadí ktorého sa odohráva fiktívny príbeh hlavného hrdinu zložený z epizodických dobrodružstiev. Nebol som si istý, o čo šlo autorovi. Či o historicky presný popis skutočností a panovania Václava IV., alebo o silný príbeh na historickom pozadí (na spôsob Steina a Barbariča od J. Červenáka). Podarilo sa skôr to prvé, pretože príbeh ma nedržal v napätí a jednotlivé príhody hlavného hrdinu majú skôr epizodický charakter. Nakoľko som si vo vysokých očakávaniach a so slabosťou pre žáner kúpil celú sériu, neostáva mi nič iné, ako dať šancu aj ďalším dielom. Interpretácia je, v kombinácii s miestami nezáživným dejom a nesympatickými postavami (kráľ Václav IV bol zjavne idiot), veľmi pomalá, čo tiež prispelo k môjmu slabšiemu dojmu z knihy.

evickakyticka
10.08.2021 3 z 5

Já vím, budu to znít divně, ale tento román byl na mě moc historický. Jak se děj moc točí okolo králů, intrik, bojů a vůbec tehdejší politiky, je to na mě příliš. Mám raději, když se dozvídáme něco kolem života obyčejných lidí, jejich zvyků a řemesel. Série Platnéř mi sedla daleko víc. Ale i tak je to kniha zajímavá a dozvěděla jsem se i něco nového.