Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155317/ctvrty-kraluv-pes-155317.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

ivulka15
04.08.2020 5 z 5

Mám tohoto autora i jeho historické romány moc ráda. Takže za mě spokojenost.

LenkaWal
15.07.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Chvíli jsem si zvykala na hlas Dušana Siteka, ale stále lip se to poslouchalo.
Příběh sam o sobě super. I když neporazitelný hrdina mi leze vždycky na nervy. Mihlo se par historických postav, což pak dodá knize na živosti. Nejdřív jsem se knize vyhýbala, ale to byla chyba. Rozhodně si dam i další díly.

Etule
21.05.2020 3 z 5

Musím konstatovat, že bych na královském dvoře nevydržela ani týden. Ale ne snad proto, že bych byla bezbranná žena, ale protože by mě král pravděpodobně nechal popravit. Protože bych se nejspíš neudržela a stejně jako Hynek byla prostě příliš drzá. Jen bych to asi nedokázala zaobalit do tak chytrých glos, že by mi to procházelo tak jako jemu. :D
Nicméně přestože je Hynek opravdu sympatická osoba (společně s Křenovským, který mě taky dost bavil), mi neskutečně lezl na nervy právě Václav IV. Jako je mi jasné, že se takhle asi opravdu choval a měl na to i díky svému "kralování" právo, ale to nic nemění na tom, že to byl blbec. Bohužel mi to dost rušilo příběh, takže jsem s ním nakonec docela prala. Mnohem víc mě to bavilo, když krále "uklidili" do Vídně a Hynek jednal na vlastní pěst. :-)
Ale kamarád mě nalákal, že další díly jsou mnohem lepší (taky se mu první díl až tolik nelíbil), takže jsem dočetla a těším se na další dobrodružství Hynka Tase z Boru.

mira399
11.05.2020 5 z 5

No tak tohle se mi moc líbilo! Od autora mám zatím přečtené detektivky s inspektorem Prévitem, které jsou taktéž čtivé. Na historickou knížku jsem se odhodlala díky vysokému hodnocení zde a nezklamala mne. Sympatický hlavní hrdina, napínavé, dobrodružné a poučné. Moc se těším na další díly.

Gibis
04.04.2020 5 z 5

Opravdu skvělý historický román z doby "vlády-nevlády" krále Václava IV. Hlavní hrdina Hynek Tas z Boru se stává královým osobním strážcem a jeho dobrodružství pak celou knihu sledujeme.
V komentářích níže se mi moc líbilo přirovnání, že Tas je takový český agent 007, docela trefné :)
Myslím, že kdyby se takovou četbou podpořila výuka dějepisu ve školách, mnohem lépe by se učivo pamatovalo a povinná četba by získala na atraktivitě :)

mr.Zdenek
26.03.2020 5 z 5

Dobrá kniha, dobrý příběh, pro dnešní koronavirovou dobu jako dělané. Hlavní hrdina je sice trochu jako středověký Rambo, ale kdyby umřel nebyly by další díly. A to by byla škoda.

OSTROVID
22.03.2020 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která neměla hluchá místa a četla se sama od sebe...

viweb
25.02.2020 5 z 5

Výborná a čtivá kniha

aktijnov
24.02.2020 4 z 5

Čtivý historický román zasazený do bouřlivých dob vlády slabošského krále.

hapac
18.02.2020 3 z 5

Nové setkání s F. Niedlem. Opět čtivé, zajímavé postavy, zajímavá doba.

MeanCzechGuy
31.01.2020 5 z 5

Historická fikce, která se dá přirovnat k takovému méně naivnímu Cornwellovi. Hlavní postava - smyšlený sympatický superhrdina, se dostává do více či méně uvěřitelných situací a dobrodružství, na pozadí historických událostí se skutečným postavami. Pokud člověku tohle nevadí, nelze než doporučit. Velmi čtivé, Niedl prostě umí svým hrdinům připravit zajímavá setkání, příhody a překážky, které jsou v rámci možností vždy alespoň přípustné, když už ne zcela uvěřitelné (v pozdějších dílech již trochu nucená snaha o vymýšlení dalších příkoří a pohrom, které by udržely hrdinu v boji, ale asi je to nutné jakožto hybatel děje - přesto oproti zmíněnému Cornwellovi to člověku málokdy vadí). Jako hlavní tahoun, by se daly označit postavy, které jsou vykreslené velmi dobře, jsou uvěřitelné, lidské a málokdy černobílé. Plus i za způsob vyobrazení boje.

coquus
23.01.2020 5 z 5

Toto byla už moje druhá přečtená kniha z této série. Jedná se o čtivě psaný román z doby kralování Václava IV. Spíše než o jednolitý příběh jde o několik různých dobrodružství či příhod hlavního hrdiny Hynka Tase z Boru, odehrávajících se během asi tří let jeho služby u krále Václava IV. Hynek Tas je velice sympatická postava, s níž není problém se rychle ztotožnit. Díky speciálnímu výcviku, kterého se mu dostalo, je schopným strážcem a služebníkem svého krále. Líbilo se mně i občasné prokládání smyšleného příběhu popisem skutečné historické situace v tehdejším království.

ajasin
22.01.2020 5 z 5

Audiokniha a asi i můj první historický román. A moc se mi líbil. Krásný příběh obohatí jednoho o další vědomosti a nutí ho hledat si další historické souvislosti. Za mě palec nahoru.

cérka
14.01.2020 4 z 5

Hynek Tas z Boru mi nesedl tak dobře jako Břeněk s Čeňkem (Rytíři z Vřesova) a moje "začtení" tak trvalo trochu déle než jsem očekávala. A samotný Hynek je v tom zřejmě nevinně. To s Václavem IV. mám trochu problém.

"Když se pětačtyřicetiletému Karlovi IV. konečně narodil syn, celé království se zaradovalo. Nikdo nepochyboval o tom, že velký císař vychová stejně velkého syna. Bohužel, výchova se vymkla z rukou a Václav IV. během dlouhé vlády promrhal téměř vše, co jeho otec vybudoval."

Velmi oceňuji autorovu schopnost přiblížit nám toto nelehké období našich dějin a moc se těším na pokračování.

Haduwig
29.12.2019 5 z 5

Zcela první střetnutí s autorem a hned velmi příjemné překvapení, kdy Hynek Tas zdolá jakékoliv protivenství s lehkostí Chucka Norrise. Rozhodně jsem čekala trochu jiné zakončení "milostné" linie, ale možná o to zajímavější příběh je. Ocenila jsem i fakt, že Hynek slouží ne zrovna schopnému králi, takže mezilidské vztahy jsou plastičtější a uvěřitelnější. Určitě se nejedná o poslední setkání s autorem.

1972Sixo
20.12.2019 5 z 5

Parádna "spanilá" jazda, sympatické postavy, bezchybné dialógy, brutálny stredovek a Jirásková čeština. Už zháňam ďalšie časti.

pami
18.11.2019 3 z 5

Sérii Rytířů z Vřesova jsem přečetla, a tak jsem byla zvědavá
na Hynka Tase z Boru. Tato kniha mi nepřišla tak poutavá. Za mě je vidět, že Čtvrtý králův pes je o deset let starší, než Rytíři z Vřesova. Autor píše lépe a lépe.

Aleen
28.10.2019 5 z 5

Hlavní postavy Niedlových knih jsou prostě sympaťáci, které si člověk musí zamilovat. Stejně jako Hynek...i když má své nedostatky, je prostě klaďas....Moc se mi styl psaní líbí, je poutavý a přitom poučný takovým tím nevtíravým způsobem.

RenkaB
25.10.2019 4 z 5

Z jistých důvodů jsem se rozhodla pro poslech audioknihy a byla to rozhodně dobrá volba. Pan Dušan Sitek byl pro tuto knihu výborným vypravěčem. K románu - historii mám ráda, a pan Niedl dokázal na skutečné historické reálie naroubovat docela dost hezký příběh fiktivní postavy. Nejsem na historii odborník, a tak jsem se při čtení sem tam koukala na net, po osobách, městech, skutečnostech, zda opravdu existovaly. Byl to příjemný výlet do historie.

Isew
18.10.2019 4 z 5

Také se přidám k chvále. Téměř vše, co bych chtěla napsat, tu už bylo napsáno, tak jen jedno. Už se těším na další díl.