Sál smrti

Sál smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278145/bmid_sal-smrti-XmV-278145.jpg 4 541 106

Čínské thrillery série

Margaret Campbellová a Li Jen ve třetím díle čínských thrillerů. V hromadném hrobě v Šanghaji je nalezeno osmnáct znetvořených a rozřezaných ženských těl. Li je na místo činu vyslán, protože objevené mrtvoly mohou souviset se starou nevyřešenou vraždou v Pekingu. Čeká ho pohled na hrůzný zločin, jaký v Číně dosud nemá obdoby. Margaret mezitím musí čelit pochybnostem ohledně složitého vztahu s Lim. Když se po pohřbu svého otce vrátí ze Spojených států, zjistí, že jejich společný život, milostný i pracovní, může být nyní v ohrožení. Mej-Ling, zástupkyně velitele kriminálního oddělení v Šanghaji, s Lim úzce spolupracuje a podle všeho nechce zůstat pouze u toho. Jak může Margaret, „cizí ďábel“, soupeřit se ženou, která je Limu po všech stránkách blíž? Když vyšetřovatelé při pitvách odhalí strašlivé okolnosti šanghajských vražd, s hrůzou si uvědomí, že mají co do činění s nelidským monstrem. Čím déle jsou chladnokrevnému zabijákovi na stopě, tím je jistější, že se budou muset postavit nejen jemu, ale i vlastním nočním můrám.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Killing Room , 2000

Joges
20.10.2019 5 z 5

Až na neatraktivní povolání Margaret Campbellové May v čínských thrillerech prokazuje, jak výborný umí být vypravěč. Žádný rozvláčný sentiment ani melancholie jako u některých knih, jen svižné střídání kapitol, nápadité děje, slušné napětí i bravurně vystavěné dialogy. Námět je sice z části policejní, z části pohádkový (Holmesovský), ale i tak mě kombinace dostala. Jenom ten Li Jen občas prudí, má to zapotřebí?

namornice
16.09.2019 4 z 5

Asi mám nějakou orientální horečku, ale Mayovy činské thrillery poslední dobou doslova hltám. V pořadí už třetí díl série, Sál Smrti, jsem slupla jaka malinu. Další případ vražd pro americko-čínské duo. Milostná část mezi Lim a Margaret je tentokrát zastoupena jen okrajově a Peter May se víc věnuje případu samotnému a hlavně pak tomu, co mu jde tak úžasně dobře - popisy prostředí. V Pekingu se tentokrát ocitáme jen okrajově a většina děje se odehrává v Šanghaji, kde bylo objeveno 18 rozčtvrcených ženských těl. K případu jsou povoláni jak Li Jen tak Margaret. Na pozadí vyšetřování Peter May okrajově nastiňuje i téma politiky jednoho dítěte. Napínavé, dobře napsané. Určitě doporučuji.

Atak
03.09.2019 5 z 5

Neuvěřitelné co všechno se může dít, výborná kniha jak vždy.

terimila
27.08.2019 3 z 5

Tohle je hodně rozporuplný hodnocení. Kriminální zápletka je super. Od děsivýho vpádu do nálezu těl, přes pátrání po totožnosti, motivu a nakonec k tomu vlastně i docela logickýmu, i když hnusnýmu závěru... jo, všechno dobrý. To by bylo s klidem na čtyři pěkný hvězdy, možná i pět. Jako samostatná detektivka super.
Má to ale velký ALE. Je to součást série... a ta mi totálně nedává smysl. Děsně mě bilo do očí, že na sebe vůbec NENAVAZUJÍ vedlejší linky z dřívějších příběhů. Tady se ukázalo, že Margaret má za sebou potrat a je z toho celá špatná. To beru, OK. Ale co dřív, když s Lim řešila jeho sestru, která váhá ohledně potratu, to se jí to osobně nedotýkalo? A že se o tom nezmínila dřív, když spolu chodili a bylo to v Číně, kde tahle věc je zatraceně součástí života? A sakra, co se vůbec stalo s tou jejich rýžovou nemocí z prvního dílu? Mají teda všichni před sebou pár let života, nebo ne? V tomhle mi May přijde docela jako flákač. V jednom díle vytvoří obří wow-průšvih, ale s koncem dílu jako by ho přestal bavit a dál už ho neřeší. A vymyslí si jiný traumátko, který předtím ani nebylo naznačený, aby zase bylo co řešit a aby mělo postavy pro další díl co trápit, kdyby je náhodou málo trápil případ a jejich pošahaný osobní životy.
A do toho hlavní slabina celé série - Margaret se chová jako blbá zamilovaná husa (což bych jí prominula v prvním a ještě třeba druhým díle, ale ve trojce a čtyřce už to začíná být poněkud trapný - dospělí lidi po několika měsících pokusu o vztah by už mohli vědět, co chtějí, a podle toho se zařídit, chovat se jako dospělí a ne jako pitomí puberťáci zmítaní hormonálním koktejlem). Místy jí z toho hrabe a chová se naprosto stupidně. A Li neví, co chce. Oba mi začínají být protivní a nejvíc by mě potěšili, kdyby od sebe šli definitivně. Tohle za mě nefunguje a dojem z knížky mi to hodně srazilo, i když detektivní zápletka byla super.

Boby17
23.08.2019 5 z 5

Výborné pokračování příběhu Margaret a Li Jena je tentokrát zavedlo do Šanghaje a byla to tedy jízda! Strhující a napínavá až do konce. Bez váhání dávám všechny hvězdy a plynule přecházím na další síl série.

wendulka321
27.05.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Sice chvilkama docela dost morbidní, ale jinak fajn. Jen Margaret by se mohla chovat trochu líp. Občas byla na facku. Ale jinak super.

1v8na
20.05.2019 4 z 5

Příběh byl čtivý, napínavý a dobrodružný. V knize je akce dávkována postupně, z toho vyplývá nutnost číst dál. Líbí se mi vykreslení rozdílů mezi Pekingem a Šanghají.
Některé pasáže však byly na můj vkus až moc brutální.
Nelíbilo se mi, že je zde zase naznačen milostný trojúhelník.
Kapitoly jsou příliš dlouhé.
Margaret má až moc vřelý vztah k alkoholu - to se mi vůbec nelíbilo.
Li tahal všude s sebou Mej-Ling, která mi dost vadila.
Přesto knihu hodnotím pozitivně, klady převažují nad negativy.

Zuzvil
03.05.2019 4 z 5

Třetí čínský thriller a tím pádem má třetí audiokniha. A opět jsem byla moc spokojená, ani si upřímně neumím představit, že zrovna tyto knihy bych četla, jako všechny ostatní. Jsou to takové specifické detektivky, které mě ale jakýmsi zvláštním způsobem oslovují. Líbí se mi, jak si autor hraje s detaily, jak vše popisuje, ale ne zdlouhavě, ale přitom podrobně a poutavě. Rozhodně zajímavé je i čínské prostředí. Za mě určitě doporučuji k poslechu.

Shanib
11.04.2019 4 z 5

Alespoň k jednomu dílu bych někdy ráda dala plné ohodnocení, protože si to příběh zaslouží, jenže ona to vždycky zkazí ta vztahová linka Li Jena a Margaret...ach jo.
Detektivní zápletky jsou díl od dílu lepší, více propracované, mrazivé a nečekané.
Pak tu máme opět milostný trojúhelník, tentokrát obrácený, a nesmyslné chování postav. Přemýšlím, jestli více rozepsat ty frustrující pasáže, ale snad raději ne, bylo by to na dlouho.

Padfoot
10.04.2019 3 z 5

Body navíc za detektivní linku. První díl, kdy jsem opravdu neznala motivy zločinu a jen nečekala, až to Margaret dojde. Mimochodem taky jste si všimli, že navzdory tomu, jaký má Li Jen údajný instinkt a je velkou nadějí kriminalistiky a bla bla, všechny případy zatím vyřešila Margaret? A když už jsme u toho instinktu a inteligence… spousta bodů dolů za milostný trojúhelník. Zase. Spousta milostného dramatu, které by se dalo jednoduše vyřešit, kdyby se ti dva přestali chovat jako puberťáci a místo ublížených pohledů používali hlasivky. Zase. Ve stínu slepičího souboje o kohouta se mi čím dál tím hůř věří, že čtu knihu o dvou inteligentních lidech, natož o geniálních vyšetřovatelích. S každým dílem sráží milostná pletka celý příběh o něco níž a nevěřím tomu, že se to s další knihou změní.

Babo
07.04.2019 5 z 5

Asi nemá smysl stále se opakovat. Čtivé , zajímavé seznámení se životem v Číně. Tentokrát v Šanghaji.
I když tentokrát se autor víc věnoval srdečním záležitostem Li Jena a Margaret.
Skóre vyrovnáno.

Evida
19.03.2019 5 z 5

Ze série čínských thrilerů zatím dle mého názoru nejpovedenější a nejmrazivější.

Jenny055
18.03.2019 5 z 5

Kniha nesklamala. Určite si prečítam aj ďalšie v sérii.

Layyen
04.03.2019 5 z 5

ač mě většina dílů z Číny nezaujala natolik jako jiná Peterova díla, tak Sál smrti stojí opravdu za to!

P1tr
15.01.2019 4 z 5

Peter May se ve třetí části své Čínské série velmi zlepšil a v rámci ní připravil čtenářům první opravdu kvalitní kousek, který působí mnohem vyrovnaněji, než dva předchůdci. Děj se točí kolem neobvyklého případu nabízejícího zajímavý vývoj a několik překvapivých zvratů, které nepůsobí prvoplánově a do konceptu díla skvěle zapadají. Tentokrát došlo k výraznému vylepšení vztahové části příběhu a chování postav je lépe rozvedeno a působí uvěřitelnějším dojmem a dává větší smysl. Nicméně zamrzí vyvrcholení celého děje, neboť k vyřešení všech záhad nedojde zcela zásluhou ústředního vyšetřování, nicméně spíše náhodným sledem okolností, což není zakončení, které bych si od detektivky představoval. A bohužel to není poprvé a zdá se že ani naposledy, kdy autor velmi podobný styl zakončení využil. 90 % knihy se nicméně čte velmi dobře a téměř bez výtky, tudíž pozitivní dojmy výrazně převládají.

raty
07.01.2019 5 z 5

Přes drobné výhrady dávám plný počet. Knihu se mi nechtělo vůbec odkládat, tak si to zaslouží.

pavel9410
08.12.2018 2 z 5

Nejak mne irituje ta adorace cinske propagandy a cele se to tak nejak vleklo. Pak par faktickych drobnosti (proc probuh nema Margaret mobil? IE na Macu?), ale treba to tak v te dobe opravdu bylo, kdo vi. Preci jen je to uz starsi knizka.
Za mne 2 hvezdy, “ostrovy” mam o hodne radsi.

mosem
07.12.2018 5 z 5

Po řadě let jsem vzal do ruky detektivku. Své sehrála všudepřítomná reklama na autora, řada pozitivních recenzí na jeho knížky, i doporučení těch kteří do světa zločinu vcházejí často. A musím říci, že tahle cesta se zdařila. Knihu jsem přečetl jedním, dvěma dechy. A od začátku do konce se nutkání pokračovat dalšími a dalšími stranami prohlubovalo. Kniha je charakterizována jako čínský thriller, ale i drsné scény jsou podány s jakousi uměřeností. Na jedné straně není čtenář ušetřen ani nejmenších, někdy téměř morbidních detailů...na straně druhé tyhle věci nepůsobí, ani nejsou samoúčelné. Nejsou používány, aby se staly primárním důvodem četby. Navíc jsou vyváženy stejně pečlivým popisem čínských reálií, který dokládá autorovu znalost prostředí, a čtenáři tak přinášejí jako bonus informace, ke kterým se by prokousával řadou odborných studií. Informace o politice a kulturní revoluci, informace o fungování společenského a politického systému, informace o kulinářských specialitách, a nakonec překvapivé rozuzlení. To vše je sice zmíněno jen okrajově, nicméně v souvislostech podstatných pro děj. Takže několik hodin příjemného napětí a závěr, že tohle není poslední autorova knížka kterou beru do ruky.

oskli
18.10.2018 5 z 5

Od začátku mě štval Li. Ale strašně. Choval se jako totální idiot a já přemýšlela, že jestli se to potáhne celou knihou jako stěžejní téma, další díl čínské série už číst nebudu. Naštěstí se pak do popředí dostalo drama z únosu, takže jsem na ten pocit intenzivního otrávení pozapomněla a dojem zůstal pozitivní. Příběh dobrý, napínavý, ale konec byl nějaký moc rychlý. Klidně bych závěr trochu natáhla :-) Přes všechny výtky dávám plný počet, Peter May prostě baví.

bee88maja
24.09.2018 4 z 5

Tento díl mne trochu zklamal urychleným závěrem. Celkově mě příběh bavil. Avšak tak silný náboj a nadšení, které ve mně vyvolal první díl, to bohužel nemělo...