Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1312 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

Petulla72
18.11.2018 5 z 5

Když bych měla porovnávat PRÁVO NÁLEZCE s PAN MERCEDES (což mám v plánu) musím říct, že jsem byla asi maličko zklamaná. Na rozdíl od prvního dílu jde děj víceméně stejným napínavým tempem, hodně se řeší, jak myšlenky detektiva tak "pachatele". Naopak v PRÁVO NÁLEZCE začíná takovým pomalejším dějem a až na konci graduje. Spíš se jedná o oba "zloděje" a jejich myšlenky #NoSpoiler
Teď přímo ke knize. Dějová linka je skutečně zajímavá, takové shody okolností, King si dal skutečně práci a jelikož je skvělý vypravěč hltala a věřila jsem každému slovu. Hodně napínavých scének, do varu vás rozhodně dostane posledním pár kapitol, které čtete a najednou jste na konci.

Michaelak561
30.10.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem doslova hltala, nemohla jsem přestat číst. To napětí, zvraty, tajemství mi prostě nedalo spát.

Majkrofon
25.10.2018 5 z 5

Veľmi príjemné prekvapenie. Patrím medzi skalných Kingových fanúšikov, ale úprimne? Nečakal som, že by ma táto kniha dokázala až tak zaujať. Zaujímavý príbeh, ktorý sa mne nesmierne páčil, skvelí starí známi i nové postavy a opäť charizmatický zaporák, Plus Brady na posledných stránkach je fakt desivý a mrazivý. Dosť sa teším na záverečný diel!

pavel6855
23.10.2018 5 z 5

Ten volně předešlý díl "Pan Mercedes" byl podle mne mnohem slabší.. Nechápejte mne špatně, byl skvělý, ale nebylo to ono, něco mi tam chybělo...... Tahle kniha naopak to správné depresivní Kingovo kouzlo má.. :) Vřele doporučuju všem Kingářům a milovníkům detektivek, nebudete zklamaní :)

smudlajs
02.10.2018 5 z 5

Opět velice poutavá detektivka od které se nejde odtrhnout. Sice mě nebavila tolik jako Pan Mercedes, ale i tak je to výborná kniha a rozhodně stojí za přečtení. Hurá na Konec hlídky! :)

DoDidDone
21.09.2018 5 z 5

Druhý díl série se mi líbil daleko víc než Pan Mercedes. Sice jsem od anotace a drsné obálky se sekyrou čekal něco trochu jiného, ale tohle mě i tak moc bavilo. Autor mě dostal už během první kapitoly a celou dobu jsem byl napnutý a užíval si čtení každé stránky. Příběh byl moc dobře vymyšlený – tahle posedlost příběhy/knihami je dokonalý nápad. Retrospektiva, která se objevuje v první části, je skvěle sepsaná a rozvíjí příběh. (Ne jak v některých knihách, kde je jen na zaplnění stránek…) Líbily se mi všechny postavy – kladné i záporné, což je s obdivem. Vrahovi jsem sice nefandil, ale bavily mě jeho hlody a přehnané lpění na knižní sérii. (Byl to vrah, jehož pohled se dal snést. Nebyl plný takového toho už poněkud nudného klišé psychopata, kterému všechno projde, se všemi si hraje jako s loutkami, nechává po sobě viditelné stopy, aby zmátl policii… však jistě víte, co tím myslím.) Není to tolik detektivka a možná ani ne thriller, do stránky 200 to je spíš román s detektivní zápletkou, ale to mi nevadí, protože S. King je perfektní vypravěč a i ze zdánlivě nudné omáčky on dokáže vytvořit něco velmi čtivého. Vrah je známý už od začátku a ono i to, co se bude v průběhu dít, může čtenář docela lehko předpovědět, ale úplný konec pro mě byl překvapením. Příběh hezky vygradoval, linie se propojily a posledních sto stránek bylo opravdu napínavých. Dopadlo to podle mého přesně tak, jak mělo. Epilog mě navnadil na čtení třetího dílu a doufám, že i ten mě zaujme.

mrliš
21.09.2018 4 z 5

Pěkná kriminálka. Stojí za přečtení i když podle mě nepatří mezi Kingovi silnější romány, ale spíše mezi ty průměrné, které až tak nenadchnou.

iLuciferie
28.08.2018 4 z 5

Právo nálezce se mi líbilo víc než Pan Mercedes. Osobně bych tam ani nepotřebovala “staré známé” z předchozího dílu - naopak mi přišli spíš lehce navíc.

Eremites
22.08.2018 4 z 5

Velmi zdařilé pokračování Pana Mercedese. Tentokrát čteno klasicky (nikoliv jako audiokniha), možná i proto se mi to líbilo ještě o chlup víc než první díl.
Téma nalezeného pokladu se sice může zdát lehce naivní až dětské, nicméně příběh okolo je zpracován mistrovsky, tak jak to umí snad jen King. Nechybí gradované napětí, občasné potoky krve a černý humor, originální hlavní záporák.
Skvělá oddychovka.

Mili91
08.07.2018 4 z 5

Po mercedesovi volnější tempo. Přesto skvělé čtení.

werewolf88
20.06.2018 3 z 5

Absolutně souhlas s Jakubem... pro mě o něco horší než Pan Mercedes. Naše známá politicky korektní trojka mě málem unudila k smrti... Morris Bellamy mě zato neskutečně bavil a užíval jsem si s ním každou stránku... když se malá Tina ptala: "Co jste udělal mamince?" a Morris odpověděl: "Je v pohodě." ...tak to už mi tekly slzy :-)
Celkově ale hrozná slabota. Co k tomu dodat? Asi jak by řekl Morris...."Prostě sračky jsou hovno!" .-)

JakubHrdoun
16.06.2018 4 z 5

Děj, zápletka a celkové zpracování příběhu se mi zdálo místy překvapivě naivní. Co to ovšem všechno vyvažovalo, byla postava zloducha a postava Peteho. Ty byly obě skvěle propracované a opravdu jsem se do jejich počínání dokázal vžít a užívat si jednotlivé scény.

Paradoxně když se na kameře objevila "naše známá trojka", která tuhle trilogii vlastně drží pohromadě, a příběh Peteho se zloduchem ustoupil mírně do pozadí, nudil jsem se. Holly, Jerome ani Hodges mi bohužel k srdci nepřirostli, a to ani po třetím dílu.
Nebýt tak brutálního popisování hlavního zloducha, bych knihu zařadil do věkové kategorie kolem 12 let.

Pátrání totiž zavání takovým nepříjemným prvkem "Vím co hledám". Hodges vlastně na základě fakt nic nemůže tušit, ale protože je to hlavní hrdina, tak z toho nakonec dokáže vydedukovat, co se stalo a dorazit na místo činu právě za pět sekund dvanáct. Tohle se ještě víc projevuje ve třetím díle. Ne snad, že bych chtěl znevažovat schopnosti hlavního hrdiny, nicméně to knize ubírá na reálnosti, když se tyto zázračné předtuchy a dedukce dějí na každém kroku.

A co musím na závěr pochválit, je začáteční atmosféra v Peteho rodině a vlastně nápad, jak Pete s nalezeným pokladem naloží. První třetina knihy se tak čte krásně, než přijde na řadu Hodges Předtucha.

Lolila
10.06.2018 4 z 5

Od Kinga čakám asi viac, bez debaty je to skvelý spisovateľ, ale túto sériu ako keby nepísal on. Začiatok bol zaujímavý, potom prišla nuda a záver to aspoň trochu napravil akciou a očakávaním ako to dopadne. Myšlienka bola skvelá - posadnutosť knižnou postavou, znenávidenie spisovateľa, ak sa dej nevyvíja podľa predstáv čitateľa. Určite prečítam aj poslednú časť, ale potom si vyberiem niečo z jeho skoršej tvorby:-)

ivetts
07.06.2018 5 z 5

Na pana Mercedese to sice nemá, ale knížka je i tak dobrá a čtivá. Jen mi přijde, že to moc nenavazuje na předchozí díl.

Peťulka8
20.05.2018 5 z 5

Kniha je napínavá od začátku až do konce. Je zde velmi dobře zachycena závislost na touha po knihách. Kniha se mi moc líbila :-)

Dandy1
19.05.2018 4 z 5

První půlka mě moc nebavila, ale konec byl odměnou za vytrvání.

vitez21
19.04.2018 5 z 5

Jestliže jsem zde kvitoval první díl trilogie Pan Mercedes, tak pokračování nazvané Právo nálezce je jednoznačně z mého pohledu nejlepší díl trilogie a také jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga vůbec. V knize se už sice téměř vůbec neobjevuje jméno Bradyho Hartsfielda, ale záporák Morris Bellamy ho zdatně nahrazuje, ba dokonce převyšuje. Napínavé od začátku dokonce bez zbytečně hluchých míst. Knihu jsem si dokonale užil.

DracoMalfoy
28.03.2018 4 z 5

Mé první setkání s knihou od krále hororů, započalo druhým dílem detektivky. A nelituji, kniha byla skvělá. 4* hlavně za konec, kde se mi při čtení rozhodně nesnížil adrenalin.

Lussssinda
20.02.2018 4 z 5

Toto pokračování dílu Pan Mercedes bylo snad ještě lepší. Napínavé od začátku do konce.

vetaiveta
05.02.2018 4 z 5

Pokračování Mercedesa....nějak mi ten King už trošičku zapadá. Omlouvám se všem, kteří ho zbožňují, ale já mám pocit detektivek z mainstreemu.