Carl Gustav Jung

švýcarská, 1875 - 1961koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Příroda a duše

Příroda a duše

Carl Gustav Jung (1875–1961) a Wolfgang Ernst Pauli (1900–1958) představují dva z nejvýznamnějších a nejvlivnějších autorů dvacátého století. Vzájemná spolupráce těchto v... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Červená knihaAnalytická psychologie. Její teorie a praxeVýbor z díla I.Duše moderního člověkaČlověk a jeho symboly

Komentáře (2)

Přidat komentář
MikolášChromík
16.06.2018

Myslím, že Jungovo paradigma ustoupilo, že se zdá příliš mysteriózním, nicméně poznávám, jak podstatný je při řešení palčivých záležitostí života samotného. Junga jsem začal studovat, už se mu věnuji už asi dva týdny a prostě zírám! Vytvořil systém pojmů, který vymezuje jakési orgány lidské psychiky, které dnes ignorujeme! Ignorujeme toho více, co Jung předeslal. Jestli někdo pomůže člověku k vlastní osobní svobodě, tak je to on! Protože naše současná kultura vede spíše k závislostem, zahořklosti a méněcennostem, než ke skutečné nezávislosti - schopnosti vědomě ovládat sám sebe, bez toho, aniž by mi v tom bránila jaká vlastní slabost, kterou ospravedlňuji. Jung nalezl skutečný význam transcendence, ukázal, kam se může člověk duševně rozvíjet. V neposlední řadě nalezl důležité pojítko mezi východním a západním duševním světem. Spojil je a našim jazykem se snaží předat význam tohoto pojítka.

Toto je v dnešní době naprosto neocenitelné! Jen si to představte, alkoholici, kuřáci a podobně, kteří jsou schopní se své závislosti se vzdát bez úsilí. V tom je ta skutečná síla Jungova poznání. V tom tkví otevření brány prostoru možností a volný pohyb v něm.

seethelight
08.07.2015

""Mé knihy nikdo nečte, ačkoliv se tak zoufale snažím, aby mi lidé porozuměli,"" přepisuji doslovný Jungův citát, jehož trefnost ještě potvrzuje, že jsem první, co sem vkládá komentář.
V současnosti nejde upřímně říct, že Jungovy knihy nikdo nečte, a přesto ti, kterým po přečtení jména Carl Gustav Jung naskakuje jen mlhavý obraz, přichází o víc, než si přes výmluvy vůči té pověstné a zastrašující psychologické odbornosti, dokáží připustit.
Byl by nesmysl zastírat, že se Jungovy poznatky neskrývají pod rouškou (možná spíš betonovou zdí) laicky neprostupných termínů. Musíte malinko kopat, abyste porozuměli a získali tak nekompromisně víc, než komukoli nabídne laciná psychologie dneška, kterou moderní autoři tak odhodlaně uvězňují do knih.
Jestli se Jung tak zoufale snažil, abychom mu porozuměli, je teď řada na nás - zoufale se snažit porozumět mu.

" .... za činy člověka stojí osobnost, které si ještě není vědom. Jako je člověk tím, čím vždycky byl, tak už je tím, čím se stane."