Červená kniha

Švýcarský psychoanalytik Carl Gustav Jung (1875–1961) patří k osobnostem, na kterých se už celá desetiletí s větším či menším nepochopením pasou celé hordy životopisců. O to větší událostí je vydání jeho zásadního a dosud nepublikovaného díla, které vrhá světlo na původ jeho psychologických teorií. Znalci je nazývají „klíčem“, nebo dokonce „nukleárním reaktorem“ Jungova díla. Tlustý rukopis vázaný v červené kůži pojmenovaný Liber Novus nebo také Červená kniha ležel od smrti svého tvůrce v trezoru jedné švýcarské banky. Jungova rodina považovala zápisky za příliš intimní a fantastické, bála se kompromitace a odmítala jakékoli návrhy na zveřejnění. Teprve v roce 2000 se britskému historikovi lékařství Sonu Shamdasanimu podařilo domluvit se s dědici na pořízení faksimile původního Jungova rukopisu a jeho vydání, doprovozené zasvěceným komentářem a překladem původního Jungova textu.

Více informací najdete na www.cervenakniha.cz méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47487/cervena-kniha-NJy-47487.jpg 4.924

Liber Novus (1954)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

kní

Úchvatná kniha - poprvé jsem ji viděla na Světu knihy 2011, už z dálky jsem tak trochu nevěřila, že vidím to, co vidím. Pak jsem dlouho čekala, až si ji přestane prohlížet kolega návštěvník a já se jí také budu moci dotknout a ubezpečit se tím, že se mi to nezdá. Pak jsem si jí dlouho listovala, než mě mírným telepatickým nátlakem odstrčil další zájemce s příznaky možného vyháknutí čelisti... A pak jsem se k ní několikrát vrátila. I před rokem jsem ji tam, tuším, zase viděla. Ale ty 4 tisíce, nebo kolik to stála, byly na moji portmonku moc. A i ten rozměr - vlastně spíš ROZMĚR! na můj byt... Ach jo.
Letos tam byla taky - asi si pořídím speciální červené prasátko... (18.5.2013)
To je historie. Když bylo prasátko připraveno k porážce, Červená kniha byla nesehnatelně rozebraná. Ale naštěstí už ji zase vydali.

vlkcz

Přečtení Červené knihy mi trvalo téměř rok. Nejen kvůli tomu, že tříkilová kniha,která se svými rozměry nevejde do normální knihovny, není ke čtení úplně uzpůsobená (čtenářská edice by pro studium byla mnohem vhodnější). Je tomu tak zejména proto, že jde o velice hutný text, jehož chápání mi umožnil hlavně velký počet poznámek pod čarou a rozsáhlý úvod.
Ale přesto jde o nezapomenutelný zážitek. A myslím, že opětovné čtení, ke kterému nepochybně v dohledné době dojde, mi přinese nové vjemy a nová odhalení.
Směle se řadí k přiznaným inspiracím, Goetheho Faustovi a Nietscheho Zarathustrovi.

blackholesun32
19.02.2016

Moje první kniha Libri prohibiti; dostal jsem jí od bratra v době své psychoanalyticky psychoterapeutického výcviku a když jsem po jednom absolvovaném týdnu přečetl v knize téměř vše doslovně prožité, tak jsem s hrůzou odstoupil. Od té doby jsem knihu neměl v ruce, leží na mé knihovně, bo se do ní nevejde, jako žába na prameni, možná se k ní někdy vrátím, možná ne. Tedy nehodnotím, ostatně toto asi nelze ani hodnotit.

Jejda
02.06.2015

Náročné čtení i pro ty, kdo C.G.Junga četli a chápou. Náročné a nádherné. Jen lituji, že jsem včas nekoupila tu obrovskou verzi s ilustracemi. Snad budou ještě dotisky.

LenysekC
03.10.2014

Žádnou z hlavních knih žádného velkého náboženství jsem nečetla, ale mám takový pocit, že tohle jednou bude další z nich :)