radusak9806

Přečtené 207Až na krev
červenec 2021 (22.-29.)
Až na krev 2014, William Styron

Omlouvám se nemůžu si pomoci, ale tyhle příběhy jsou pro mou osobu slušně řečeno bramboračkou. Kde začátek a konec navazuje, ale zbytek je vyplněn vatou, která ano rozvíjí, ale začátek a konec by se bez ní obešel. Někdy taky jen popisuje něco, co pro příběh není nijak důležité (třeba co tento major, co zná tohoto majora dělal a jak poznal, tohohle toho poručíka, co znal zase tohohle plukovníka, kterého dědeček vlastnil plantáže s ... ) Jsem zcela pro, aby se má generace dozvěděla o hnusech války, chápu frustraci mladých té doby, kteří místo klaceni prsate spolužačky, museli nastoupit do války s Japonciky. Jen asi nemusím číst, že jsou nadrzený a sere je Japonsko.


Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů
červenec 2021 (14.-22.)
Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů 1990, Vladimír Škutina

To, že jde spíš o frašku, je jasné. Jestli je spíš komická nebo tragická (já se domnívám, že to druhé) nechám na Vás. Jen doufám, že se shodneme, že se to už nesmí opakovat!


Presidentův vězeň
16. červenec 2021
Presidentův vězeň 1990, Vladimír Škutina

Pořád nějak nemůžu přijít na to, jak tuhle brožurku uchopit. Jestli se mám nad absurditou pobytu v cele smát nebo podivovat, nebo se někdo rozhodl inscenovat Švejka, jen to protagonistovi hlavní role nikdo neřekl. Pana Škutinu jsem poprvé zaznamenala v podobě nahrávače Jana Wericha v cyklu Co tomu říkáte, pane Werichu?, pokračovala jsem knihou Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu (Už se nebudu vyjadřovat, jak jeden autor plive na druhého, že Jana Wericha neznal, nebo ho ještě lépe potkal jen v "samoobsluze" a jeho paměti na Jeníčka jsou tedy špatné, což musí být každému jasné). Určitě si přečtu i druhý díl :)


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat
červen - červenec 2021
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat 2014, Jonas Jonasson

Mám tu hned jednu poznámku a to jsem zatím na straně 20. Tato kniha mi boří mojí čtecí rutinu. Normálně ležím na zádech a knihu mám opřenou o hruď, to se z touto knihou vážně nedá xD


Pygmalión
červenec 2021 (03.-05.)
Pygmalión 2007, George Bernard Shaw


Eldest
květen - červen 2021
Eldest 2006, Christopher Paolini

Takhle mám ji radši než první knihu, i když jsem si 1/3 knihy říkala Ne! oni už se někam táhnou! Z toho pohledu mám radši Roranovu větev příběhu. Sama pro sebe jsem se usmála nás Saturninovskym dilema STĚZEN/STOŽÁR. Mortagh byl a stále je mou oblíbenou postavou a jsem ráda, že prvotní odhad o vztahu s Eragonem se potvrdil.


Harry Potter a Relikvie smrti
květen 2021 (22.-30.)
Harry Potter a Relikvie smrti 2008, J. K. Rowling (pseudonym)

3 měsíce od první knihy a je to najednou celé. Jako Frodo měl svého Sama, tak Harry má svého Rona a Hermionou. Jen mě mrzí, že v popisu bitvy se člověk maličko ztrácí, je to maglajz a hodně mi to připomíná popis na oboru záhad.


Hannibal
květen 2021 (13.-28.)
Hannibal 1999, Thomas Harris

Doteď jsem si říkala, že film jako takový mi přestože na Mlčení jehnatek nemá, vlastně nevadí. Ale když to analyzuji zpětně, tak je spíš průměrný až podprůměrný. Ten konec jsem nečekala, ale rozhodně nejsem zklamaná. Vlastně je tenhle konec mnohem lepší. Jen se nějak těšila na popis scény s lednicí a useknutim ruky a ona tam vůbec není. To dost překvapilo.


Famfrpál v průběhu věků
? - květen 2021
Famfrpál v průběhu věků 2017, K. Whisp (pseudonym)

Je jedna poznámka, ten font písma ala svabach se strašně špatně čte. Jinak z bradavicke knihovny má nejoblíbenější.


Fantastická zvířata a kde je najít
? - květen 2021
Fantastická zvířata a kde je najít 2017, M. Scamander (pseudonym)

Kniha na 1.5 cesty do práce :) Jen dvě poznámky: Pobavil mě obrázek agromantule, kde je v popisu uvedeno osm ocicek na obrázku jich je šest (jasně pitomost). Pak jen k tomu popisu týkajícího se Kentaurů, Jednorožece a Jezeních lidí. Nevím jestli to je přesný překlad z originálu, ale opravdu byl problém v českém vydání upravit poznámku, aby u prvního neodkazovala až na poznámku u posledního tvora? Jinak je kniha popisem kouzelných tvorů, nevím co více dodat.


Bajky barda Beedleho
květen 2021 (09.-10.)
Bajky barda Beedleho 2008, J. K. Rowling (pseudonym)

Na jednu cestu z práce a do práce, nebo jakoukoliv cestu ne kratší než 40 a ne delší než 1.5 hodiny. Musím říct, že ty poznámky pod čarou jsou občas dost zmetečné, nějaké psané Brumbálem, některé Rowlingovou. Podle mého, kdyby to celé ponechala v rovině poznámky Brumbala okomentované Hermionou, bylo by to lepší. Prostě jsem asi čekala více :)


Harry Potter a Ohnivý pohár
únor 2015 - květen 2021
Harry Potter a Ohnivý pohár 2008, J. K. Rowling (pseudonym)

Byla jsem přesvědčena, že v 26 se že mě Potter head nestane. Nicméně ty knihy jsou vážně dost čtivé. Také je to dost tím, že kromě kostry příběhu, mi z filmů příliš mnoho nezůstalo.


Cena vítězství
květen 2021 (01.-09.)
Cena vítězství 1968, Ota Pavel

Neříkám pro mě bylo nových jen pár povídek, ale ty fotografie aspoň trochu obzvlášťnili tohle vydání. Ano, mohla bych si jako už jindy zanadavat na zmatek ve vydávání povídek a reportáží Oty Pavla, tak jsem to udělala. Stejně je to krásná sportovní novinářina.


Ohňostrojení
květen 2021 (02.-04.)
Ohňostrojení 2020, Robert Fulghum

Tohle je první kniha páně Fulhgumova, co jsem si koupila novou a ne z druhé ruky. Je to kniha, na kterou podvědomě čekáte od dočtení románu, zase ten nostalgicky návrat k Školce a Už hořela. Je to lepší než romány, ANO! Není to Školka ani Už hořela, ve finále závidím všem co tuto knihu četli jako svou první, protože si jen říkám: To nejlepší Vás ještě čeká. Tak zase příště pane Fulghum. PS: Mít jako Češi privátního amerického autora jako je R. Fulghum není vůbec špatný :) PPS: Strašně moc mi tu chybí ten bramborovo razitkovy přebal.


Jak šel táta Afrikou
duben 2021 (25.-30.)
Jak šel táta Afrikou 1994, Ota Pavel

Z této knihy jsem z dřívější doby znala jen jednu povídku. Ota Pavel se čte skvěle, vždycky se čte skvěle.


Harry Potter a princ dvojí krve
? - duben 2021
Harry Potter a princ dvojí krve 2005, J. K. Rowling (pseudonym)

Po přečtení 5 dílu jsem si musela dát asi měsíc pauzu. Prostě jsem se ke čtení nemohla dostat. Pak už jsem se zase nemohla odtrhnout. Skvělý


Harry Potter a Fénixův řád
duben 2021 (03.-19.)
Harry Potter a Fénixův řád 2004, J. K. Rowling (pseudonym)

Musím se přiznat, že v momentě příchodu na obor záhad jsem se v tom docela ztratila. Mohla bych být i hnidopich a říct, že sem tam se z Lenky stává opět Luna a je to trochu matoucí, abych si aspoň trochu rypla. Prostě to člověka baví číst :)


U Devíti draků a jedné ovce
duben 2021 (09.-13.)
U Devíti draků a jedné ovce 2019, Robert Fulghum

Nesedlo mi to a určitě je to pro mě slabší než první díl. Opravář neopravuje, vzruso z tajné služby je spíš komické než tajné. Nevím je to prostě zvláštní. PS: Dost mě baví, jak se tu píše o Kafkovi. On je autorem mnohem více známým v cizině než v tuzemsku. Kdo z vás ví, jak se jmenuje hlavní hrdina Proměny?


Nové historky o T.G.M.
duben 2021 (09.-10.)
Nové historky o T.G.M. 1937, Josef Mach

Pokud jste četli Hovory, nebude to nic nového. Pokud by se někdo chtěl dozvědět o TGM jako o historické postavě, tak nečíst. Pokud chcete zjistit, že ten pán z mramoru, nebyl vždy z mramoru, ale i ČLOVĚK z masa a kostí (termín ČLOVĚK je zde dost podstatný), tak zde takový důkaz je.


Opravář osudů
duben 2021 (06.-09.)
Opravář osudů 2017, Robert Fulghum

Román jako takový se čte pěkně, ale prostě je to taková příjemná tramvajovka na ne víc než 3*. Mě neurazilo, ale ani nenadchlo. Chci se ale zaměřit na něco jiného a to je jistý modus operandi při psaní románů páně Fulghumova. Jak Opravář, tak Třetí přání a do jisté míry i Drž mě pevně operují se silnou nekonformní ženou (záměrně se vyhýbám slovu feministka), která se úplně vymyká konzervativnímu pojetí ženy (až do jisté míry bláznem), se kterým je jeho okolí naprosto ztotožněno a přijímá vše tak jak je (bohužel naprostá iluze, v Česku určitě). Pak je tu typ muže, roztomilý, stydlivý ňouma. To co se mění je místo a mírně i zápletka, ale jinak ty dvojice George a Vera/Luci, Alex a Alice a i dvojice z Drž mě pevně (jména už nedám) jsou vlastně typově stejné. Taky si říká, že se nám čte lépe, protože je v Česku (byť by mohl být i v Polsku, Slovensku a vlastně kdekoliv, kde došlo k nějaké migraci předků). No a pak je tu třeba popis, že někdo bydlí o několik bloků dále (což je prostě pohled Američana), který v Česku úplně neužíváme.


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
? - březen 2021
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2001, J. K. Rowling (pseudonym)

Mám jen pár bodů : 1) Zítra v práci budu nepoužitelná, ale dočíst jsem to musela. 2) Kde mám 4 díl!! 3) Tesák, pes vycvičený na černou zvěř - vážně bylo nutné to v knize uvést snad 5 krát? 4) To je vše co k tomu můžu říct.


Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy
březen 2021 (05.-13.)
Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy 1990, Karel Čapek

Já prostě miluji tohle vydání s ilustracemi pana Boudy. Povídky z jedné kapsy jsem přečetla už vícekrát u povídek z druhé kapsy to bylo složitější. V prvních 4 až 5 pro mne absolutně nefunguje chemie a většinou jsem je rozečtené zaklapla. Tentokrát jsme si řekla: Předsudky stranou musím to přečíst! Neprohloupila jsem, následně mě to zase chytlo a je hezké, že závěr je takové povídání u velkého stolu, kde si ty povídky vypráví jeden druhému (třeba někdy takový stůl existoval, dnes by nám v rouškach nikdo nerozuměl). Pochopitelně jsou to skvělé povídky, z Čapkových děl mé nejoblíbenější.


Harry Potter a Tajemná komnata
březen 2021 (05.-10.)
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)

Jsem ráda, že knihy čtu tak dlouhou dobu po tom, co jsem viděla filmy (už si z nich příliš nepamatuji, jen hlavní linku). Čtení mne baví, první dvě knihy jdou rovnou k věci a zbytečně se neprotahuji. Ze mne už asi Potterhaed nebude, ale po přečtení si mne svět HP získává více a více.


Harry Potter a kámen mudrců
únor - březen 2021
Harry Potter a kámen mudrců 2010, J. K. Rowling (pseudonym)

Někdo v 26 konečně přečte sonety Williama Shakespeara, já v 26 konečně poprvé přečetla Harryho Pottera a bavila jsem se u toho nesmírně.


Plná bedna šampaňského
březen 2021 (02.-05.)
Plná bedna šampaňského 1990, Ota Pavel

Povídky jsou skvělé, byť já už mnohdy moc nevím o kom vlastně jsou a nemám tam tím pádem tu fyzickou osobu přímo. Vlastně to jsou takové sportovní pohádky :)


Pohádka o Raškovi
únor - březen 2021
Pohádka o Raškovi 1979, Ota Pavel

My jsme malej národ, ale my můžeme být velkej národ tady (v hlavě, nebo na sportovišti, nebo se sportovní redakci, nebo s malířském ateliéru). Když se to dobře potká, může to být veliká nádhera :)


Co jsem to proboha udělal?
únor 2021 (24.-28.)
Co jsem to proboha udělal? 2007, Robert Fulghum

Školka to není, to je jasný. Stejně je to v téhle divné době, takový balzám na duši. Číst o obyčejných věcech, které normálně ani nestojí za pozornost (třeba jít do zoo, děti co jsou ve škole nebo jdou z tréningu) najednou působí jako sci-fi. Jo a mojí bizarní představou je představovat si mosty jak se řítí k zemi. Co vaše?


Třetí přání 3 - splněno
únor 2021 (27.-28.)
Třetí přání 3 - splněno 2006, Robert Fulghum

No co říct, přečíst jsem si to musela. Necítím zklamání, ani uspokojení. Ten příběh pro mne vlastně skončil 2 dílem. Jsem ráda, že tu je i jakési uzavření postav, ale vlastně jen tato část pro mne byla něčím důležitá. Přesto je to zajímavě k zamyšlení,byť je na konci vlastně jedno, jestli jste to četli nebo ne. Chápu, všichni čekáme na happy end, jenže v tom to celé je: Čekáme a čekáme. Zase jedna moudrá věta říká, že vše má dobrý konec a pokud ne, ještě to není konec.


Třetí přání 2 : zbytek příběhu (skoro)
27. únor 2021
Třetí přání 2 : zbytek příběhu (skoro) 2005, Robert Fulghum

Mě se to vlastně četlo lépe než první kniha, ten konec mne docela vykolejil. Přestože jsem se vlastně nic nedozvěděla, tak se mi s Alicí jaksi dobře splývá. To CD je vlastně výborná kulisa :)


Eragon
únor 2021 (14.-27.)
Eragon 2004, Christopher Paolini

Nevím, asi knihu čtu "pozdě". Ano, je to čtivé, ale taky docela předvídatelné. Nyní mám svých pár hypotéz, které jsem zvědavá jak dopadnou. Že bych si z knihy sedla na zadek, to úplně ne. Nějaký puzzlik chybí.


Gold za všechny peníze
leden - únor 2021
Gold za všechny peníze 2017, Joseph Heller

Ne sedlo mi to, čekala jsem něco jako Hlavu 22 (jen na židovské téma). Za začátku jsem byla spokojená, ale v průběhu knihy jsem se zmohla jen na: výborně zase hádají! Knihu jsem docitala ze setrvačnosti a posledních 30 stránek byl očistec. Bohužel, tak zase příště pane Heller


V zajetí slov
? - únor 2021
V zajetí slov 1969, Karel Čapek

Velmi zajímavé úvahy. Jen nějak nevím, po přečtení ve mně vlastně nic až na ten dobrý pocit nezůstane.


TGM ve fotografii
? - únor 2021
TGM ve fotografii 1990, Karel Čapek

Dostali jsme se do doby, kdy Masaryka vnímáme především jako bystu na podstavcích, jako chrám demokracie. Všechny knihy, které jsem od něj, ale především o něm přečetla dávají tušit, že za bystou se skrýval opravdu veliký muž, který byl především velmi lidský. Viděl už tehdy dál než jiní a že nám podobní lidé v dnešní době velice chybí. Člověk jenž se stal symbolem, člověk jenž se stal svým způsobem nesmrtelným obrazem. Já děkuji, za každou krásnou myšlenku,.


Třetí přání
leden - únor 2021
Třetí přání 2004, Robert Fulghum

Je to zvláštní, já vůbec nevím jak tu knihu uchopit. Po přečtení je tolik nepoložených otázek a žádné odpovědi. Stejně tento zmatek není důvodem nízkého hodnocení. Je prostě těžké nesrovnávat s ostatními knihami. Taky bych, bez nich tuhle knihu sotva otevřela a ve výsledku bych o nic nepřišla, nepřečíst ji. Zbývá jiná otázka, přečtu si druhý díl? Jednoznačně ANO ! PS: Má někdo vysvětlení kde vzniklo propojení R. Fulghuma s Českou republikou? Protože pokud je mi známo, tahle kniha vyšla prvně v Česku a až asi za 3 roky v Americe?


Volá Londýn
leden 2021 (06.-28.)
Volá Londýn 1947, Jan Masaryk

Mám strašně smíšené pocity, které nepramení z kvality knihy, ta je za 5 hvězd jednoznačně. Tak nějak mne tahle kniha nutí k myšlenkám, myšlenky k otázkám a otázek je více, než na kolik kniha může poskytnout odpovědí. Předně je vůbec dnešním pohledem dobře a adekvátně pochopitelná? Dokážeme ji chápat v plném kontextu, když nám na hlavou nepadají bomby? Dokážeme dnes, když víme jak to dopadlo, knihu náležitě ocenit? Dokáže taková minulost, zamezit opakování? Dokážeme se dostatečně poučit? Ráda bych odpověděla SAMOZŘEJMĚ. Jenže si nejsem jistá. Je to kniha, která se nedá číst nijak prekotně. Já sama zvládla tak dvě až 3 hlášení, pak jsem ji vždy musela odložit. Především v závěru knihy, jsem si při čtení o Stalinovi, Sovětské otevřené náruči a spojenci v míru (řečeno přibližně, ale význam je snad jasný) nemohla odpustit poznámku: Jo, kdybys věděl kam tě ta otevřená náruč hodí. Za mne asi vše.


Mládí Jana Nerudy
leden 2021 (06.-21.)
Mládí Jana Nerudy 1959, Vladimír Kovářík

Je to velmi zajímavé svědectví doby. Nezastírám tvorbu Jana Nerudy znám jen okrajově a nikoho nepřekvapí z jaké knihy.


Boží muka / Trapné povídky
leden 2021 (01.-15.)
Boží muka / Trapné povídky 1967, Karel Čapek

Boží muka jsou u mne na 2 hvězdy, přestože povídky od K. Čapka mám ráda (na rozdíl od románů), tak tady to nějak nefunguje. Trapné povídky jsem až příliš dlouho četla s pocitem, tohle už jsem někdy četla, to není možný. Taky, že jo! Tehdy to dopadlo na 2 hvězdy a mé mínění o nich se za tu dobu příliš nezměnilo. Tak zase příště pane Čapku.


Výlet do Španěl
prosinec 2020 - leden 2021
Výlet do Španěl 1970, Karel Čapek

Za mne asi nejslabší z Čapkových cestopisů.


Cesta na sever
leden 2021 (01.-03.)
Cesta na sever 1970, Karel Čapek

Cesta na sever mne zatím asi z Čapkových cestopisů bavila nejvíce. Zamilovala jsem se do ilustrací, i když pro současné světoběžníky to není, ale jako poznámky z cest dobrý.


Dobře utajené housle
prosinec 2020 (27.-29.)
Dobře utajené housle 1973, Miroslav Horníček

Tahle kniha je jako jedno velké pohlazení. Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se v lidech bere taková ta lidská moudrost (vědění, čert ví jak to napsat, ale snad se chápeme)? Je to věkem? Nemyslím si (jak řekl Werich, jsou blbci mladí i stáří). Je to zkušeností? Někdo vstoupí do stejné řeky víckrát, někdo si neomoci ani palec. Já to neumím vysvětlit, jen vím, že to existuje na příkladě lidí jako byl M. Horníček, J. Werich, TGM, K. Čapek, atd atd. Děkuji PS: Já chápu, že by komentář měl být o knize, ale tahle kniha se musí přečíst. Každý popis není úplný a nebo správný. Je jako Malý princ, buďto ji milujete nebo ne :)


1