knihomolkajanca

Přečtené 275Prokletá
květen 2022 (15.-23.)
Prokletá 2022, Thomas Wheeler


Polibek bez duše
květen 2022 (13.-15.)
Polibek bez duše 2022, Jennifer L. Armentrout


Nikdy
květen 2022 (02.-11.)
Nikdy 2022, Ken Follett


Nové sliby
? - květen 2022
Nové sliby 2022, Lilly Lucas


Hlídka na konci vesmíru
duben 2022 (24.-27.)
Hlídka na konci vesmíru 2022, J.S. Dewes


Bílá nemoc
? - duben 2022
Bílá nemoc 1948, Karel Čapek


Maková válka
duben 2022 (03.-19.)
Maková válka 2022, R. F. Kuang (pseudonym)


Vojvoda z Montgomery
? - duben 2022
Vojvoda z Montgomery 2021, Evie Dunmore


Bílá nemoc (komiks)
? - duben 2022
Bílá nemoc (komiks) 2022, Jan Štěpánek


Začátek po konci
? - duben 2022
Začátek po konci 2021, Jana Jordanová

Téma smrtek a posmrtného života mě v knihách velmi baví, a tak mě pochopitelně nemohla minout ani Ellie. Podle anotace jsem myslela, že se ponořím do temného světa plného intrik, násilí a zrady. Bylo tak pro mě velkým překvapením, když jsem si při čtení připadala jako na střední škole. Nicméně příběh byl zajímavě a originálně pojat, takže těšila jsem se, až se vše pořádně rozjede. Velice rychle jsem však začala mít dojem, že se úplně nedokážu ztotožnit s postavami. Jejich chování mi přišlo často nepřirozené a dialogy strojené. Místy jsem měla pocit, že říkají věci jen kvůli tomu, aby se v knize mohlo něco stát, ne kvůli tomu, že to opravdu je v jejich zájmu a povaze. Samotná hlavní hrdinka Ellie mi ale byla sympatická až na pár výlevů. A ještě o chlup více jsem si oblíbila Blacka. Docela dlouho jsem si musela zvykat na jména. Na jednu stranu se tu objevují jména anglického původu jako Ellie a Black, na stranu druhou jména česká jako například Viktor Poklice nebo Valentýn Bouda, což mi moc nedávalo smysl. Kniha je ale psána čtivě, příběh je svižný, nenáročný a díky kraťoučkým kapitolám vám budou stránky plynout pod rukama. Rozhodně však doporučuji úplně přehlížet názvy kapitol. Často totiž obsahují spoilery, a tak jsem je po chvíli začala přeskakovat. Na své si tady přijdou i milovníci romantiky. Na můj vkus ale romantická linka byla hodně předvídatelná s rychlým a nepřirozeným vývojem. V jednu chvíli se k sobě postavy chovaly jako kdyby spolu byly rok, vzápětí se spolu styděly mluvit. A tu chemii jsem mezi nimi téměř necítila. Zklamání mě bohužel čekalo i v samotném závěru, kdy byla polovina všeho napínavého Ellie jen převyprávěna, místo aby vše čtenář mohl prožit přímo s postavami. Celkově se jedná o čtivý příběh s originálním námětem a potenciálem, který za mě však zůstal nevyužit. Provedení mi vůbec nesedlo, zápory nakonec převážily nad klady, takže se pokračovat v sérii nechystám. Hodnocení: 40% Za zaslání knihy k recenzi moc děkuji autorce Janě Jordánové.


Hra o dědictví
březen 2022 (23.-26.)
Hra o dědictví 2022, Jennifer Lynn Barnes


Poslední přání
? - březen 2022
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski


Království hříšných
březen 2022 (20.-21.)
Království hříšných 2022, Kerri Maniscalco


2071
březen 2022 (09.-19.)
2071 2021, Andrej Líbal


Harry Potter a Relikvie smrti
? - březen 2022
Harry Potter a Relikvie smrti 2008, J. K. Rowling (pseudonym)


Půlnoční knihovna
? - březen 2022
Půlnoční knihovna 2022, Matt Haig


Hra na druhou
? - březen 2022
Hra na druhou 2020, Zuzana Holčíková

Na čtení Hry na druhou jsem se těšila, protože od autorky jsem již přečetla sbírku povídek Za sklem, ve které se často dotkla velmi ožahavých témat. A nejinak je tomu i v této knize. Věnuje se totiž tématu, které je v knihách poměrně opomíjené, a i v dnešní společnosti do jisté míry tabuizované. Tato nenápadná knížečka pro mě byla velkým překvapením. Díky ich-formě mě rychle vtáhla do děje a vzhledem k tomu, že je dost útlá, se k hlavní zápletce se čtenář dostává poměrně záhy. A nebudu vám lhát, je to něco, co vás donutí k zamyšlení. Jak bych se na takový vztah tvářila já? Co bych dělala na místě Nely? Velkým plusem je realističnost celého příběhu. Vývoj vztahu našich hrdinů, obavy Nely i jistá naivita Bena. Absolutně jsem rozuměla tomu, proč se Nela vztahu s Benem brání. Zároveň jsem si ale nemohla pomoct a oběma jim ve skrytu duše fandila. A to bylo i něco, co mě pohánělo ve čtení. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se autorka trochu více rozepsala. Některé pasáže by si zasloužily trochu více detailů a moc ráda bych si hrdiny nechala trochu více přirůst k srdci. Měla jsem však pocit, že jsem na to neměla moc času. Tyto nedostatky však vyvažuje síla příběhu, a i samotný konec. Ach, jak ráda bych k tomu řekla více, ale nemohu! Hra na druhou v sobě ukrývá i spoustu krásných myšlenek a na své si přijdou i milovníci citátů. Dokonce jsem si i pár těchto myšlenek musela olepíkovat, což normálně nedělám. Za sebe tedy doporučuji a myslím, že kniha by si zasloužila větší pozornost. Hodnocení: 80% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji autorce Zuzaně Holčíkové.


Pýthie
únor 2022 (27.-28.)
Pýthie 2022, Veronika Černá


Ranhojička
únor 2022 (16.-27.)
Ranhojička 2022, Lynette Noni


Skleněný trůn
? - únor 2022
Skleněný trůn 2015, Sarah J. Maas

Ke knize jsem se jednou proklikala tady na databázi knih a přidala si ji do své složky knih, co bych si jednou chtěla přečíst. No a pak jsem na ni náhodou znovu narazila i v knihovně, tak jsem si řekla, že si ji teda přečtu. :) Nebylo to vůbec špatné počtení. Přečteno asi za 3 dny, takže to pěkně odsýpalo. Děj byl plynulý, nepřišlo mi, že by v knize byly nějaké zbytečné prodlevy. Jen bych tedy podle popisku čekala, že Celeana bude chladnokrevný vrah a ona se z ní vlastně vyklubala taková docela roztomilá a dobrosrdečná postava. Ale to mi nijak nevadilo. Docela jsem jí fandila, aby měla i nějaký ten románek. Trošku mi tedy vadilo, jak byla rozpolcena mezi dva muže, i když oba se mi zdáli docela sympatičtí a sama jsem se nemohla rozhodnout, kterému vlastně fandím. S Chaolem se sice nic nestalo, ale náznaky tam byly a vzhledem k tomu, že na konci dílu ukončila vztah s Dorianem, tak očekávám, že ve dvojce se vyvine vztah s Chaolem...nebo opět bude koketovat s oběma? Uvidíme, nechám se překvapit. Každopádně při příští návštěvě knihovny to vidím ukořistění dalšího dílu a musím říct, že už se na něj docela těším :) Jen doufám, že se dočkáme trochu více Celeany v roli nejproslulejšího nájemného vraha než jen mírumilovné a hodné holky. :)


Harry Potter a Princ dvojí krve
? - únor 2022
Harry Potter a Princ dvojí krve 2013, J. K. Rowling (pseudonym)


Harry Potter a Fénixův řád
? - únor 2022
Harry Potter a Fénixův řád 2017, J. K. Rowling (pseudonym)


Jménem mojí sestry
únor 2022 (01.-03.)
Jménem mojí sestry 2021, Barbora Linke

Když jsem se do této krásky pouštěla, neměla jsem ani zdaleka tušení, jak skvělý čtenářský zážitek na mě čeká. Debutový román z pera české autorky Barbory Linke vás totiž nejen vtáhne do temné doby za druhé světové války, ale nevybíravým způsobem vás chytne za srdce a jen tak nepustí. Kniha popisuje Prahu nejen za války, ale i před ní, takže díky tomu můžeme sledovat, jak se vše tehdy postupně měnilo. Jak se vyhrocují vztahy mezi lidmi a jak zdánlivé maličkosti mohou vyeskalovat v nebezpečné situace. Jak se i v této době snaží obyčejní lidé přežít a najít alespoň špetku štěstí. Soňa jejíž osud v knize sledujeme, je skvělá hrdinka. Je totiž lidská. Přestože má své chyby, oblíbíte si ji a věřte, že budete hltat každý další řádek, abyste věděli, co bude dál. Se Soňou prožijete radosti, strasti i nejednu lásku, z nichž jedna dokonce nosí i německou uniformu… Už nějakou dobu se mi nestalo, že by mě kniha pohltila doslova od první strany. Skoro se mi nechce věřit, že se jedná o autorčinu prvotinu. Styl, kterým píše, je neuvěřitelně čtivý, takže vám stránky doslova lítají pod rukama. Zároveň je však jazyk přizpůsoben době, ve které se nacházíme a skvěle navozuje atmosféru tehdejší doby. Nebudu lhát, scény s Hoffmánkem mě bavily z celé knihy nejvíce. Možná bych jich ocenila i o něco více. Na druhou stranu si myslím, že se v knize objevily přesně v takové míře, aby to působilo realisticky. Jako všechny příběhy z této doby, je i tento těžký a silný. Vůbec jsem ale nečekala, že mě kniha dokáže tak emocionálně rozložit. Ten závěr jsem prostě probrečela, a to se mi u knihy stalo vůbec poprvé. Následovala taky řádná knižní kocovina, protože příběh se mě dotkl tak moc, že jsem ještě dva dny nedokázala myslet na nich jiného. Nemohu tedy jinak než udělit pět hvězd! Za mě velké doporučení a troufám si říct, že se kniha zařadí i mezi mé nej tohoto roku. Hodnocení: 100% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji autorce Barboře Linke.


Harry Potter a Ohnivý pohár
? - leden 2022
Harry Potter a Ohnivý pohár 2017, J. K. Rowling (pseudonym)


Inkoust a pečeť
? - leden 2022
Inkoust a pečeť 2021, Kevin Hearne


Harry Potter a Tajemná komnata
? - leden 2022
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
? - leden 2022
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2017, Joanne Rowling


Z krve a popela
? - leden 2022
Z krve a popela 2021, Jennifer L. Armentrout


Nejšťastnější muž na Zemi
08. leden 2022
Nejšťastnější muž na Zemi 2021, E. Jaku (pseudonym)

Přiznám se, že ač se knihám s tématikou druhé světové války nevěnuji často, tato mě zaujala. Možná už jen díky tomu, že obálka je v tomto případě pojata jinak, než bývá zvykem. Žádné pruhy, ale působivá fotografie muže, jenž se usmívá. Do rukou se mi tak dostala velmi útlá kniha, což však rozhodně nesnižuje její hloubku. Autor vám vypráví o svém životě od raného dětství a až po jeho stáří a čtenáře zde oslovuje jako svého přítele. To mi bylo velice sympatické, jelikož to ve mně budilo dojem, jako by tento starý pán seděl vedle mě a vyprávěl svůj příběh. Ač se Eddie narodil jako šťastné dítě do slušné a milující rodiny, jeho život se velice brzy kvůli propukající válce mění doslova v noční můru. To, čím vším si tento člověk prošel, je opravdu neuvěřitelné. Jaké hrůzy viděl na vlastní oči, o kolik nejbližších přišel, ale přesto zůstal nezlomen a věrný svým zásadám. Eddie byl opravdu obdivuhodný člověk, který dokázal v každé situaci najít něco, čeho dobrého, čeho se držel a díky tomu vydržel pro nás nepředstavitelné. Měl velkou mravní sílu, pevnou vůli, odhodlání a dobré srdce. Člověk, jehož zážitky a zkušenosti by vydaly na sto životů a jsem moc ráda, že se své poselství nakonec rozhodl šířit dále. Kniha popisuje nejen hrůzy války, ale také období po jejím skončení. Dočtete se, jak se přeživší holocaustu vyrovnávali s hrůzami, které prožili, a jak k nim přistupovala tehdejší společnost. Moc se mi líbily i fotografie z průběhu celého Eddieho života, které knihu skvěle doplňují. Jediné, co mě mrzí, je, že autor se u ničeho příliš dlouho nezdržel. Celá kniha je vyprávěna jednoduchým, věcným stylem, což ji činí neuvěřitelně čtivou, ale v některých částech bych ocenila, kdyby šla více do hloubky. Celkově se ale jedná o silnou knihu, k níž se budete chtít vracet, protože skrývá neuvěřitelný životní příběh i spoustu krásných myšlenek. Hodnocení: 85% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.


Věže Asperfellu
leden 2022 (04.-07.)
Věže Asperfellu 2021, Jamie Thomas


Za sklem
? - leden 2022
Za sklem 2021, Zuzana Holčíková

Čtení této povídkové sbírky pro mě byl docela zajímavý zážitek. Všech sedm povídek je psáno ich-formou a sympatická mi byla i sjednocenost názvů, díky nimž si kniha drží určitou atmosféru. Jak už to tak ale u povídek bývá, ne všechny mi sedly stejně. První tři kousky byly hodně abstraktní. Sálala z nich spousta pocitů, myšlenek, ale ani po jejich dočtení jsem si nebyla jista, co mělo být pointou. Působily na mě trochu neuspořádaným dojmem. Postupně se však povaha knihy mění a povídka Za stínem pro mě byla zlomová. Od té chvíle mi forma povídek přišla uchopitelnější a témata mi byla bližší. Mrzelo mě, že alespoň některým z nich autorka nevěnovala větší prostor a nešla více do hloubky. Mnohdy se totiž věnují opravdu ožahavým tématům. Adopce, sex na jednu noc, nespravedlivé odsouzení, pedofilie, nevěra. Tohle všechno ve sbírce najdete, a to zdaleka není kompletní výčet. Nechci rozepisovat, o čem která povídka byla, abych vás nepřipravila o čtenářský zážitek. Musím ale vyzdvihnout povídku Za zdí. Opravdu na mě zapůsobila, donutila k přemýšlení a jediné její negativum pro mě byla její délka. Chtěla jsem prostě víc! Celkově si myslím, že u této sbírky hodně záleží na tom, jak komu jednotlivá témata sednou. Co uniklo mně, může na jiného zapůsobit. Jak mi autorka sama prozradila, dílo vychází i z jejích osobních zážitků a je tak docela dobře možné, že povídky, jenž mi nebyly úplně blízké, se jinému čtenáři trefí do vkusu. Přidávám i hodnocení jednotlivých povídek: ️ZA SKLEM: 60% ️ZA DVEŘMI: 40% ️ZA HRANICÍ: 40% ️ZA STÍNEM: 60% ️ZA ZDÍ: 85% ️ZA RUCE: 70% ️ZA MNOU: 70% Celkové hodnocení: 60% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji autorce Zuzaně Holčíkové.


Propast smrti
prosinec 2021 (21.-31.)
Propast smrti 2021, Robert Bryndza

Propast smrti pro mě byla prvním setkáním s autorem a rozhodně mě nezklamal. Je vidět, že zkrátka ví, jak čtenáře okamžitě vtáhnout do děje a díky příjemnému stylu psaní je kniha velice čtivou záležitostí. Prolínají se zde dvě dějové linie. Jedna, kde čtenář sleduje vyšetřování Kate a Tristana a druhá, v níž přihlíží konání samotného pachatele. Právě ta druhá linie pro mě byla velmi atraktivní, a ačkoliv byla z části mrazivá, zvyšovala zvědavost a nutila mě pokračovat. Osobně by mi nevadilo, kdyby těchto části bylo v knize o trochu více, aby děj byl o něco napínavější. Samotný případ je spletitý, plný tajemství a nejasností, takže se těžko odhaduje, kdo z těch všech podezřelých, mohl zločin spáchat. Přesto pokud je čtenář pozorný, na mysli mu vyvstane několik tipů. Autor informace dávkuje po celou dobu knihy a neměla jsem tak pocit hluchých míst. Na závěr si samozřejmě nechystal i nečekaný zvrat, který pořádně zamíchá kartami a troufám si říct, že nejednoho čtenáře pořádně překvapí. Zajímavý a složitý případ však není jediným plusem knihy. Propast smrti pro mě bylo čtení s přesahem. Samotná hlavní postava Kate má nelehký osud a prošla si velmi složitými obdobími. Je vyléčenou alkoholičkou a bylo zajímavé sledovat, její myšlenky, pocity a nikdy nekončící boj s touto závislostí. Celý případem je i lehkým náhledem do toho, jak v minulosti společnost přistupovala k homosexuálům. Na závěr mi nezbývá než říct, že setkání s Robertem Bryndzou pro mě bylo velice příjemné a nálepku Světový bestseller na obálce si Propast smrti zaslouží. Myslím, že nezklame jak ostřílené kriminální nadšence, tak nováčky v tomto žánru. A pokud jste stejně jako já předchozí díly série nečetli, vůbec se toho nebojte. Autor vás zasvětí do života vyšetřovatelů velice dobře i bez nich. Hodnocení: 80% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.


Harry Potter a kámen mudrců
? - prosinec 2021
Harry Potter a kámen mudrců 2002, J. K. Rowling (pseudonym)


Sleduj mě
? - prosinec 2021
Sleduj mě 2021, Kathleen Barber

Thriller nepatří zrovna mezi mé nejčtenější žánry, nicméně tématika nebezpečí na internetu, stalkingu a dark webu je pro mě velmi zajímavá a svým způsobem fascinující. Sleduj mě jsem tak měla v hledáčku, ještě předtím, než vyšla a po jejím dočtení rozhodně mohu říct, že rozhodně nejsem zklamaná. Autorka mě dokázala ke knize přišpendlit už díky své poutavé poznámce na začátku knihy, kde zmiňuje, co ji vedlo k tomu se zaměřit zrovna na toto téma a příběh samotný mě neustále nutil se ke čtení vracet. Máme zde tři dějové linky, které se navzájem střídají. Jedna je samozřejmě z pohledu naší hlavní hrdinky Audrey, další sleduje její kamarádku Cat a v poslední se čtenář podívá do hlavy samotnému stalkerovi. Jak už to tak u mě bývá zvykem, právě na „jeho“ linku jsem se vždy nejvíce těšila, protože mi přišlo zajímavé sledovat myšlenky a zvrácenost pachatele. Když k tomu přidáte krátké čtivé kapitoly, dostanete recept na knihu, co slupnete maximálně za dva dny. Trochu mě mrzelo snad jen to, že jsem si k Audrey ani Cat nedokázala vytvořit hlubší vztah, protože by pak byl celý počitek z knihy nejspíš výraznější. Audrey byla na můj vkus až příliš zahleděná sama do sebe a Cat byla jednoduše…zvláštní. Vše se postupně zamotává a graduje až do velkého a poněkud nečekaného finále. Přestože stalker byl jeden z mých dvou tipů, autorka mě rozuzlením dokázala překvapit. Od knihy jsem sice podle anotace čekala trochu větší náhled do vod dark webu, i tak jsem po dočtení nad vším musela přemýšlet a jsem si jistá, že tohle pro mě rozhodně není poslední přečtená kniha s touto tématikou. Sleduj mě je napínavé čtení, co vás donutí zamyslet se nad vlastním počínáním ve virtuálním světě. Protože ač mají internet i sociální sítě mnoho kladů a zpříjemňují nám život, nikdy si nemůžeme být jisti, kdo všechno nás sleduje… Hodnocení: 80% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.


Fantom z Blackwoodu
? - prosinec 2021
Fantom z Blackwoodu 2021, Darcy Coates

V pořadí již šestý strašidelný dům v podání Darcy Coates. Tak co, dokáže vymyslet zase něco nového? Tuto otázku si pokládám snad pokaždé, když po této sérii sahám. Pokaždé mě ale překvapí, a tentokrát je obohacena i o povedené ilustrace. Příběh určitě nepotěší ty, kteří touží klasickém hororu, při němž tuhne krev v žilách. Na to si ale Darcy ani nehraje. Při této hororové oddechovce si skvěle odpočinete, ale zároveň občas budete tajit dech. Příběh vás okamžitě vtáhne do děje a knihu nebudete chtít odložit, dokud nezjistíte, jak to všechno dopadlo. Jste stejný skeptik jako Mara? Nebo naopak v nadpřirozeno věříte? Rodinná historie Mary byla na tomto díle asi to nejzajímavější a hrála na příběhu lví podíl. Zároveň však byla i jakousi slabinou knihy, protože Mara byla díky ní natolik zatvrzelá, že mi občas chováním notně lezla na nervy. Oproti tomu tady byl Neal, který byl pro změnu naprosté zlatíčko a někdy jsem nechápala, že s Marou stále zůstává. I přesto jsem ale knihu přečetla v podstatě na jeden zátah a potřebovala jsem vědět, jak se všechno vysvětlí a dopadne. Upřímně doufám, že Darcy nápady na další příběhy o strašidelných domech ještě nějakou dobu vydrží, protože jsem si celou sérii oblíbila i přesto, že jsem jí nikdy neudělila plný počet hvězd. Hodnocení: 70% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.


Záhada domu Marwicků
? - prosinec 2021
Záhada domu Marwicků 2021, Darcy Coates

Mé páté setkání s Darcy Costes. Podaří se jí mě vůbec něčím překvapit? Dokáže příběh odlišit od těch předchozích? To byly otázky, které se mi honily hlavou, když jsem se do tohoto dílu pouštěla. A po dočtení mohu říct, že kniha má očekávání splnila. Dostala jsem oddechový horor na jeden dva večery i příběh odlišující se od předchozích dílů. A to je něco, co Darcy opravdu umí. I když je to už nějakou dobu, co jsem sérii dočetla, stále dokážu říct, který díl o čem byl, ačkoliv se stále točí kolem jednoho tématu. To je dle mého názoru i důvod, proč čtenáře Strašidelné domy stále tak baví a nadšeně se pouští do každého dalšího dílu, který u nás vyjde. Tentokrát naše hlavní hrdinka Jo ve strašidelném domě nežije, ale pouze jej pozoruje ze sousedství. Podivný dům, ve kterém žádná rodina příliš dlouho nevydrží. Dům, jemuž se její kočky vyhýbají velkým obloukem. Ale také dům, do nějž se přistěhovala sympatická mladá žena, která se docela rychle stává její kamarádkou. A tak je Jo chtě nechtě vtažena do víru událostí a stává se součástí tohoto děsivého příběhu daleko více, než sama zamýšlela. Poprvé Darcy k vyprávění využila ich-formu, což jsem rozhodně uvítala. Pro mě jako čtenáře je vždy zajímavé sledovat, co se děje v hlavě hrdinů, ale tady to navíc bylo důležité i skrz příběh samotný. Ten jsem opět slupla v podstatě za večer, tentokrát mě však i přes jeho čtivost nedokázal úplně nadchnout. Dokonce se objevilo i pár věcí, které mi v příběhu tak docela neseděly (nebudu jmenovat kvůli spoilerům). Ráda bych ale vyzdvihla postavu Lucase. Přestože byla jeho úloha do jisté míry předvídatelná, dodával příběhu šmrnc a kdykoliv se objevil na scéně, četla jsem s větším nadšením. Shrnuto a podtrženo, Záhada domu Marwiků je lehké čtení na jeden večer s lehce hororovou atmosférou. Opravdové hororové fajnšmekry nenadchne, ale příznivce Darcy Coates určitě potěší a celá tato série je dobrou volbou pro ty, kteří nezvládají nebo nechtějí číst až příliš děsivé knihy. Hodnocení: 60%


Neviditelný život Addie LaRue
listopad - prosinec 2021
Neviditelný život Addie LaRue 2021, Victoria Schwab

Addie LaRue představuje mé první a rozhodně ne poslední setkání s Victorií Schwab. Přestože jsem na tuto knihu slyšela chválu ze všech stran a měla jsem tak jistá očekávání, autorka je hravě dokázala překonat a já jejímu kouzlu naprosto propadla. Nečekejte žádné napětí a dramata. Taková Addie zkrátka není. I přesto vás ale čeká nevšední čtenářský zážitek téměř poetického rázu, kdy vás bude do čtení tlačit samotná touha po vědění, jak to s Addie dopadne. V knize se vzájemně proplétají dvě dějové linky. Jedna v přítomnosti, druhá v minulosti a vy tak postupně odhalujete střípky ze života Addie LaRue napříč časem. Tyto drobečky do sebe postupně zapadají, vše dává perfektní smysl a vy si Addie LaRue zamilujete, ať chcete nebo ne. Ani nevím, jak se to stalo, ale Victoria Schwab se mě dokázala dotknout neobvyklým způsobem. Při čtení jsem nad osudem Addie neustále musela přemýšlet, rozjímat a představovala jsem si, jaké by asi bylo být na jejím místě. Prožívala jsem s Addie radosti i strasti a několikrát se mi ve čtení téměř nechtělo pokračovat, protože jsem věděla, kolik emocí to ve mně zase probudí. Všechny tyto chvíle ale rozhodně stály za to. Pokud máte hodně načteno, může pro vás být příběh v určitých momentech předvídatelný. Na rozdíl od jiných knih to však v tomto případě tolik nevadí. Příběh totiž negraduje, ale plyne. Pomalu, s jistotou a s každou další přečtenou stranou si Addie bude získávat vaše sympatie. Neviditelný život Addie LaRue je opravdu povedené dílo, které díky svému promyšlenému příběhu i krásnému květnatému jazyku jistě potěší i ty nejnáročnější čtenáře. Je to kniha, u které si budete přát, aby neskončila. Kniha, u které prožijete spoustu emocí. Kniha, k níž se budete chtít vracet. Hodnocení: 90% Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský


Přízraky domu Carrowů
? - prosinec 2021
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Celou sérii jsem si slupla pěkně naráz a ani po třetím díle mě chuť do čtení této autorky neopustila. Tentokrát tady dle anotace máme dům, který jeho děsivá pověst předchází široko daleko. A navíc by údajně Darcy měla trochu přitvrdit. Stejně jako v předchozích dílech mi hlavní postava padla do oka. Remy byla sympatická, líbil se mi její věcný přístup ke všemu nadpřirozenu i schopnost udržet si zdravý rozum ve vypjatých situacích. Nebyla však samotná, koho jsem si oblíbila. Tentokrát zde vystupuje větší počet postav a nebylo to vůbec na škodu. Každá postava byla odlišná, snadno zapamatovatelná a měla v příběhu svůj úděl. Přesto se však podařilo zachovat komornější atmosféru, na jakou jsme u této série zvyklí. Atmosféra byla skvělá a za mě se jednoznačně jedná o nejstrašidelnější dům ze série (z dílů 1-6). Knihu jsem četla večer a chvílemi jsem opravdu měla tísnivé pocity (a v hlavě myšlenky „Nechoď tam! Ježíš marjá, ty tam stejně jdeš?!“). Dokonce jsem byla překvapena, jak daleko Darcy v příběhu tentokrát zašla, protože jsem si přeci jen zvykla, že její příběhy mají pohádkovější nádech. Škoda, že tuto skvělou atmosféru se nepodařilo udržet až do konce knihy. Jako vždy jsem měla pocit, že v určitém momentě, kdy měla autorka ubrat, ještě přitlačila na pilu a veškeré strašidelno bylo rázem pryč. Naštěstí se tak stalo až ke konci knihy, a tak mi to samotný zážitek ze čtení téměř nepokazilo. *SPOILER* Docela jsem se radovala, když postavy začaly opravdu umírat. Konečně správný horor! Jenže ouha…to jsem ještě nevěděla, že Darcy hodlá všechny oživit. A ruku na srdce – zabít a oživit osm postav, to už je docela slušný výkon. Asi bych si měla zvyknout, že autorka má hold sklony ke šťastným koncům, ale tady to byla vyloženě škoda. Jinak měl totiž příběh našlápnuto na opravdu pěkné hodnocení! *KONEC SPOILERU* Přesto se za mě tento díl velmi povedl a osobně ho hodnotím jako druhý nejlepší ze série. Darcy Coates zkrátka umí! Hodnocení: 75%


Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky
01. prosinec 2021
Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky 2016, Tomáš Němeček

Ke knize jsem se dostala jen díky Čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Přestože je kniha určena pro děti, je plná zajímavostí ze života Mistra Jana Husa a celkově o tehdejší politické situaci. Hodně věcí už jsem ze školy zapomněla, takže bylo příjemné si české dějiny zase trochu zopakovat, a navíc takto příjemným a vtipným způsobem. Myslím, že podobné knihy jsou skvělým způsobem, jak nenásilně přimět děti, aby je historie zajímala a bavila. Tato útlá knížečka se hodně podobá sérii Děsivé dějiny, která byla autorům i inspirací, jak sami v předmluvě uvádějí, a to jsem rozhodně uvítala. Jako malé dítě jsem totiž Děsivé dějiny milovala. Každopádně jsem ráda, že jsem si své znalosti o významné osobnosti české historie zase osvěžila a občas mi bylo líto, že Mistra Jana Husa potkal tak nespravedlivý osud. Na svou dobu byl opravdu pokrokový, a to ho nakonec také stálo život... Obdivuji, že v tehdejší době si dokázal stát za svými ideály i smrti navzdory.


365 dní
? - listopad 2021
365 dní 2021, Blanka Lipińska

Kniha mě delší dobu bombardovala na instagramu, kde ji všichni četli a velmi chválili - stejně tak i filmové provedení. A tak mě nakonec přemohla zvědavost já se rozhodla přidat ke štafetě na tuto knihu. Jedním z velkých plusů 365 dní je čtivost. Stránky ubíhaly pod rukama opravdu jedna za druhou. Téma mi na první dobrou přišlo také zajímavé, dokud jsem se ovšem nezačetla. S hlavní zápletkou si autorka opravdu moc práce nedala - ten sen Massima o Lauře... Čekala bych trochu nějaké racionálnější vysvětlení toho všeho, ale dobrá, nechme to tedy u toho, že to byl osud a pohněme se k jádru celé knihy, tudíž k hlavním postavám. Jedním z důvodů, proč po erotice občas sáhnu je to, že je fajn u čtení vypnout mozek a trochu se zasnít. Ovšem v tomto případě jsem se zasnila tak maximálně nad tím, jak by bylo pěkné, kdybych už byla na konci. Za mě byli oba hlavní hrdinové absolutně nesympatičtí. V Lauře jsem neviděla nic jiného než alkoholičku s rozpolcenou osobností trpící stockholmským syndromem. A Massimo byl pro změnu labilní násilník. Kam se poděly jeho sliby, že nic neudělá proti vůli Laury? Z některých scén, které nejspíš měly být sexy, jsem byla docela pohoršena, a to právě skrz to, že za mě nebyly úplně dobrovolné. Stejně tak autorka celou knihu otevírá scénou v letadle, která mi přišla spíše jako znásilnění než cokoliv jiného. Při čtení jsem si sem tam určité scény našla i ve filmové verzi a ano, tam to jako znásilnění nevypadalo, ale v knize na tom vážně nic žhavého nebylo. A co teprve to, že se zamilujete do někoho, kdo vyhrožuje, že vaši rodinu vyvraždí? Takhle zvrácený snad nemůže být nikdo, takže jediné, co v tom vidím je opravdu ten stockholmský syndrom...nic víc. A to neustálé omílání toho, jak je Massimo nepředvídatelný...prosím vás, v tom chlapovi jde číst lépe než v otevřené knize. Na jakýkoliv odpor prostě reaguje vyhrožováním a násilím. Viz ukázka toho, že když Lauru někdo ohrozí, je okamžitě pod drnem. A co na to Laura? Ano, na 5 minut se zhrozila. Jenže pak stihl Massimo vytáhnout své nádobíčko a vše bylo jako mávnutím proutku zapomenuto. Jak jinak... Jedinou postavou, na kterou jsem se vždy těšila, byl Domenico, který se choval normálně, občas byl vtipný a byl pro mě příjemným zpestřením. Nakonec jsem však byla opravdu ráda, když přišla poslední strana. Kdyby v knize nebyly poznámky holek, které četly přede mnou, možná bych ji ani nedočetla. Za mě opravdu moc pozitiv nemá. Hodnocení: 30%


1 ...