☰ menu
Avila

Přečtené 252Tiché roky
leden 2023 (23.-28.)
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
leden 2023 (15.-18.)
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická


Krvavé skládanky
leden 2023 (09.-14.)
Krvavé skládanky 2021, Nadine Matheson


Smrt za úplňku
05. leden 2023
Smrt za úplňku 2021, Matthew J. Costello


Zemřu o Vánocích
prosinec 2022 (08.-31.)
Zemřu o Vánocích 2021, T. Cohen (pseudonym)


Jméno růže
listopad - prosinec 2022
Jméno růže 2005, Umberto Eco


Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz
30. prosinec 2022
Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz 2022, Daniel Fiala


Vánoční koleda
29. prosinec 2022
Vánoční koleda 2018, Charles Dickens


Vánoční zvyky a obyčeje naší babičky
28. prosinec 2022
Vánoční zvyky a obyčeje naší babičky 2009, Klára Trnková

Útlá kniha o někdy již zapomenutých zvycích a tradicích které se v Čechách drželi v adventním čase. Příjemné a milé čtení s krásnými ilustracemi.... (Podle mě je velká škoda že na některé svátky a tradice zapomínáme a nahrazují je svátky z jiných zemí...)


Vánoční koledy lady Osbaldestoneové
prosinec 2022 (26.-28.)
Vánoční koledy lady Osbaldestoneové 2020, S. Laurens (pseudonym)

Příjemné, oddechové čtení které vás vánočně naladí, já bohužel před vánoci čas na čtení kvůli práci neměla a tak jsem četla těsně po vánocích a moc si to užila.....úplně stejně jako první díl série s lady O.


Vánoční prasátko
prosinec 2022 (22.-25.)
Vánoční prasátko 2021, J. K. Rowling (pseudonym)

Vánoční prasátko bylo dárkem pod stromeček pro mou osmiletoun neteř. Ale ani já jsem neodolala a musela jsem přeci jako správný knihomol příběh přečíst, abych měla jistotu že Ježíšek vybral dobře ;) a ano byl to úžasný příběh s poselstvím o tam že bychom si měli vážit všech věcí a dávat na ně dobrý pozor... aby neskončili v zemi ztracených... nedej bože nechtěných. Neuvěřitelné jak Rowling dokáže popsat a vdechnout život všem svým postavám v příběhu i když pro nás v obyčejném světě to jsou jen běžné předměty nebo hračky.... Na kterých některým lidem mnohdy nezáleží. Moc krásné čtení plné emocí které mohu jen doporučit.


Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář
prosinec 2022 (17.-18.)
Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář 2017, J. K. Rowling (pseudonym)

Filmové zpracování jsem neviděla a jsem za to ráda že se ke mě nejdříve dostala kniha a mohla jsem popustit uzdu své fantazii a příběh si při čtení podle své libosti promítat v hlavě nezatížený filmovou verzí. Moc se mi líbila scéna v bance a celá kniha byla super.


Doručovatelky
prosinec 2022 (03.-08.)
Doručovatelky 2022, A. Smith (pseudonym)

Hodně dobrý začátek nové série. Kett sympaťák, příběh měl spád rychle se četl. A i vtip mu nechyběl jen občas už mi přišlo že autor až moc "tlačí na pilu"...... a to už mi vtipné nepřipadalo proto o tu jednu hvězdu méně. Jinak se těším na pokračování.


Spánek
04. prosinec 2022
Spánek 2013, Haruki Murakami

Pro mě první setkání s autorem a asi i poslední... Absolutně jsem nepochopila a ač jsem se hodně snažila ani nenašla žádnou pointu v příběhu. Nijak mě čtení neobohatilo a ani nebavilo.... Je to tak zvláštně napsané, neosobní.... žádná jména jen označení manžel a dítě. Hlavní postava nijak sympatická. No jediné asi co jsem si z příběhu vzala je to že bych vlastně nikdy nechtěla žít život v takovém stereotypu, bez zaměstnání a přátel. A ten konec.....???


Nečekané přiznání
listopad 2022 (23.-30.)
Nečekané přiznání 2022, Lisa Regan

Zase skvěle napsané a velice napínavé no jako ostatně každý díl této série. I když jsem s postavou Josie měla v prvním díle trošku problém... Tak to už je dávno minulostí a já si každé další čtení nového dílu série užívám.... A už se těším na další pokračování... Které na mě už netrpělivě pomrkává z knihovny


Výjimeční lidé
listopad 2022 (10.-20.)
Výjimeční lidé 2015, Peter May

Pro mě byla kniha příjemným překvapením. Od autora jsem ještě žádnou knihu nečetla a jako bych už neměla rozečtených dost sérií tak mám teď další..... :)


Tulák po hvězdách
listopad 2022 (05.-19.)
Tulák po hvězdách 1984, Jack London

Jsem ráda že díky doporučení od kolegyně z práce jsem se k této knize dostala. Velmi zajímavý místy bolestný příběh o síle a nezdolnosti duše. Chování dozorců k vězňům mě hodně zarazilo, ano byli to násilníci a lidé odsouzení za vraždy ale je dozorce lepším člověkem než vězeň když je sám násilník....? jen své krutosti provádí ve jménu spravedlnosti....


Ve službách zla
září - říjen 2022
Ve službách zla 2016, R. Galbraith (pseudonym)

Třetí díl série a za mě stejně skvělý jako ten předchozí možná i o něco lepší. Cormoran a Robin mě prostě baví a i styl jakým je série napsaná, už mám připravený další díl a jsem zvědavá jak se budou postavy a jejich vztahy vyvíjet dál.


Kdo seje vítr
říjen 2022 (17.-26.)
Kdo seje vítr 2022, H. Rosenfeldt (pseudonym)

Opět neskutečně skvělé a napínavé čtení a zase otevřený konec.... Co nám to děláte pane Hjorthe a Rosenfeldte?????? No už se nemohu dočkat až bude další pokračování série. A doufám že Torkel to zvládne a dá se do kupy....


Vražedné pohádky
září - říjen 2022
Vražedné pohádky 2022, Andreas Gruber

Opět neskutečná jízda s Maartenem S. Sneijderem a Sabinou Nemezovou. Skvěle napsaný thriller od kterého se nedokážete odtrhnout.... Výtečně promyšlená zápletka až do samotného konce knihy a že mě konec opravdu překvapil..... Kniha má spád a vraždy jsou opravdu dost brutální takže nedoporučuji pro citlivější povahy.... a těch nečekaných zvratů no prostě parádní čtení :) Už se těším na to co si pro nás autor připraví v příští knize.... DOPORUČUJI


Mrtvá v Temži
03. říjen 2022
Mrtvá v Temži 2020, Matthew J. Costello

Pohodová detektivka na jedno odpoledne, z prostředí anglického venkova. Sarah i Jack jsou sympatická trochu nesourodá dvojka která mě bavila i v druhém díle série (který jsem omylem četla před tím prvním) Rozhodně si přečtu i další pokračování.


Kavárna v Kodani
září 2022 (19.-28.)
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

Tento druh knih moc nečtu ale náhodou se mi dostal do ruky první díl série romantické útěky a ejhle čtení mě fakt bavilo a já si ho moc užila, příjemné odreagování. A už teď vím že si přečtu i další pokračování...


Černá smrt
srpen - září 2022
Černá smrt 2022, Franck Thilliez

Na knihy od Thillieze se vždy moc těším pro mě jsou zárukou skvělého čtení... Proto jsem se na jeho novou knihu moc těšila ale bohužel tentokrát mě kniha nebavila tolik jako série s komisařem Sharkem. Začátek byl super, mělo to spád a i z počátku se mi zápletka líbila ale zhruba za polovinu příběhu jsem se do čtení už musela přemlouvat... Bylo to až příliš překombinované.....Tak bohužel ale tentokrát to za plný počet * nebude.


Balzamovač
srpen - září 2022
Balzamovač 2022, Alison Belsham

Já jsem spokojená, mě se prostě tahle série líbí.... Chudák Marni opravdu nemá na růžích ustláno a konečně se dozvídáme příběh o její minulosti... Kniha je opět čtivá a originální námět se zapojením starého Egypta, jeho božstev a mumifikace... Geniální. Příběh vás chytne a nepustí... Už teď se těším na další pokračování na které doufám nebudeme čekat dlouho.


Dýka s hadem
červenec - srpen 2022
Dýka s hadem 2018, Vlastimil Vondruška

Od pana Vondrušky jsem už něco málo četla a teď jsem se rozhodla že si postupně přečtu všechny díly této série postupně za sebou jak byla napsána. A rozhodně jsem se nenudila pan spisovatel umí velmi dobře vtáhnout do děje svých knih a vše barvitě popsat. Oldřich z Chlumu i jeho pomocníci mi byli sympatičtí a kniha se četla skvěle. Samozřejmě nemám iluze o tom že autor trošku zidealizoval dobu středověku... ale to mi v knize vůbec nevadilo. A už teď se těším na další pokračování.


Imitátor
srpen 2022 (08.-19.)
Imitátor 2021, Daniel Cole

První dva díly ze série s "Wolfem" super třetí díl za mě slabší tak jsem byla zvědavá na další knihu od autora... A za mě se povedla. Příběh byl promyšlený se zajímavou zápletkou. Vtipné hlášky a žádná hluchá místa vyplněná vatou. Prostě napínavý thriller... I hlavní postavy mi sedli skvěle a doufám že bude nějaké to pokračování.


Smrt nosí rudé škorně
červen - červenec 2022
Smrt nosí rudé škorně 2012, Pavel Hrdlička

Kniha byla příjemné překvapení. Velmi dobře napsaná historická detektivka která vás přenese do středověké Prahy. Čtení mě bavilo a moc jsem si ho užila a pobavila se při slovních přestřelkách s Mandou... :-) Už se těším na další díl.


Vražda bez soucitu
červenec 2022 (21.-28.)
Vražda bez soucitu 2021, Catherine Shepherd

Neurazí ale také nijak zvlášť nenadchne... Kniha se čte celkem dobře ale chybí tady.... no prostě tady něco chybí. Děj je od poloviny celkem předvídatelný a chování Julie mi přišlo občas dětinské a amatérské. Ale jako oddechové čtení u kterého nemusíte přemýšlet fajn.


Království z kostí
červenec 2022 (15.-20.)
Království z kostí 2022, J.D. Kirk

Velmi povedený první díl nové série. Hlavní vyšetřovatel Logan mi byl okamžitě sympatický a kniha byla napsána opravdu hodně čtivě.... Bohužel ale musím jednu * ubrat za násilí na zvířatech a dětech o kterém mě osobně se čte hodně těžce.... Ale jinak se už teď těším na pokračování.


Záhada panství Mogdon
13. červenec 2022
Záhada panství Mogdon 2021, Matthew J. Costello

Příjemná oddechová detektivka na jedno odpoledne. Sympatické hlavní postavy. Určitě si musím sehnat další pokračování.


Mezi ďáblem a mořem
červenec 2022 (03.-13.)
Mezi ďáblem a mořem 2022, Maria Adolfsson

Za mě stejně skvělé čtení jako předešlé díly.... ne li ještě lepší.... Tato série vypadá nenápadně ale příběhy jsou velmi dobře napsané a promyšlené. A občas svéráznou Karen si prostě musíte oblíbit :)


Matčin hrob
červen 2022 (23.-30.)
Matčin hrob 2021, Lisa Regan

Tak třetí díl ze série je za mě zatím nejlepší. Plno zvratů, napětí střídá údiv a člověk knihu nemůže ani odložit aniž by se netěšil na to až zase bude mít chvilku pokračovat ve čtení.... Podle mě jasných 5* A už se těším na další pokračování....


Šikmý kostel
květen - červen 2022
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Jak už jsem několikrát psala občas mám problém začít číst knihu která je opěvovaná ale nakonec jsem se k Šikmému kostelu dostala i já... A vůbec toho nelituji. Dříve jsem české autory téměř nečetla ale v posledních pár letech se to změnilo a jsem velmi ráda že v naší malé zemi máme tak skvělé autory jako je Karin Lednická... Kniha je napsána s citem pro detail a historii kraje pro mě málo známého a vzdáleného. O tvrdém životě lidí a vyrovnání se s překážkami které nám osud staví do cesty... Havíři to nikdy neměli v životě snadné a nejednou jsem si vzpomněla na vyprávění mé babičky když za minulého režimu musel můj děda nastoupit do dolů jako horník i když v jiném kraji naší země a jiné těžké době.... DOPORUČUJI


Mrtvý na pláži
červen 2022 (14.-19.)
Mrtvý na pláži 2022, Anna Johannsen

No neurazí ani úplně nenadchne. Příběh sám o sobě není špatný ale je to tu ALE něco mi tu prostě chybělo.... Podle mě si mohla autorka více pohrát s popisem ostrova a charakterem jednotlivých postav. A ne jen suchá fakta z výslechů sem tam proložená nějakým tím vyšetřováním.


Mengeleho děvče
květen - červen 2022
Mengeleho děvče 2017, Viola Stern Fischerová

Na téma koncentračních táborů a holokaustu toho bylo už napsáno opravdu hodně a podle mého názoru to má smysl.... aby se už taková zvěrstva která se děla nikdy neopakovala.... Otázkou zůstává jestli je člověk schopen se ze svých chyb poučit.... Kniha Mengeleho děvče je o to silnější příběh že jí vypráví sama Viola která všechnu tu brutalitu prožila a přežila na vlastní kůži.... Při čtení příběhu se mi nejednou draly slzy do očí a svíral se mi žaludek.... Velmi silný příběh který bude ještě dlouho doznívat v mé mysli....


Jako veš v kožichu
červen 2022 (04.-07.)
Jako veš v kožichu 2022, Marie Rejfová

Zase skvělé oddechové a pohodové čtení s Pepinou na které se každoročně těším až si ho budu moci přečíst. Skvělé odreagování po třinácti hodinách v práci kdy cestou domů už vás můžou rozesmát jen moudra od babičky..... :)


Lov
květen - červen 2022
Lov 2022, Bernard Minier

Ano, kniha je trochu jiná než předešlé to musím uznat ale v žádném případě jí to na čtivosti neubralo. Mě osobně zmínka o rouškách a pandemii nevadila jak někteří v komentářích zmiňují.... Ta doba tu byla a autor jí jen využil v příběhu. Dále se mi líbí že Minier se tak trochu nebojí "šlápnout do vosího hnízda" a popisuje v knize problémy se kterými se Francie potýká.... A díky tomu je příběh věrohodnější.... Takže za mě spokojenost a už se těším na další knihy od autora.


Němci
květen 2022 (07.-23.)
Němci 2012, J. Katalpa (pseudonym)

Kniha se četla skvěle a okamžitě mě do sebe vtáhla....a já prostě musela číst dál a dál... Abych se dozvěděla celý životní příběh hlavní hrdinky Kláry. Její postava byla skvěle propracovaná. Vlastně všechny i ty vedlejší postavy autorka velmi dobře propracovala. Celá kniha je o životních ztrátách a vyrovnání se s osudem. Nejvíce mě zasáhla ztráta toho nejcennějšího co Klára v životě měla.... jejího syna....


Kořist
duben - květen 2022
Kořist 2021, Darcy Coates

Já si horor představuji trochu jinak, tato kniha byla spíše mix více žánrů ale to nic nemění na tom že se četla skvěle. Autorka umí velmi dobře popsat tísnivou a strašidelnou atmosféru plnou beznaděje ve svých knihách.... Ať už v sérii Strašidelné domy nebo jako v této knize v Ashlougském lese..... Dokonce se mi částečně povedlo odhalit kdo za vším stojí.... A teď už se těším na její další knihy.


Najdi mě
duben - květen 2022
Najdi mě 2022, A. Frasier (pseudonym)

Ač je kniha docela útlá tak je plná zvratů.... překvapení..... a nečekaného rozuzlení.... Prostě dle mého názoru thriller jak má být. Byla jsem zvědavá čím nás autorka překvapí v nové knize a rozhodně nejsem vůbec zklamaná. Skvělé čtení a bravurně zvládnutá charakteristika postav... Reni dcera sériového vraha která se shodou okolností podílí na pátrání po místě posledního odpočinku obětí svého otce a potkává policejního detektivka Daniela který má na tomto pátrání i své osobní zájmy.... A mě nezbývá než se těšit na další počin od autorky.


1 ...