ZuzziŠ ZuzziŠ komentáře u knih

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Lukáš Pollert kdysi řekl, že věnovat se od určitého věku sportu profesionálně jako závodník je trapné (nebo něco v tom smyslu). Domnívám se, že psát prózu pro puberťačky je od určitého věku trapné. Vázne to, asi jako když se já snažím psát komentář k nějaké knize- něco, co by tam mělo být, tam prostě není.
Zvláštní je, že jako hodně odpočinkový film na dlouhý zimní večer by mě to bavilo; asi mám na filmy "nižší nároky" než na literaturu.
Jo, a nejčitelnější je třetí povídka.

19.08.2019 3 z 5

Paměť a naděje Paměť a naděje Petr Piťha

Proč jsem nedala pět hvězdiček?
: - půl hvězdičky za formát knihy
: - půl hvězdičky za místy až zbytečné popisy čehokoli, když hlavní myšlenka je v poslední větě třeba i celé stránky.

04.08.2019 4 z 5

Sama mezi Indiány Sama mezi Indiány Ettore Biocca

Oje, to je příběh!
Na začátku dvacátého století žili byli Indiáni bez nástrojů, bez úcty k lidskému životu - všechny spory řešili násilím. Nu, aspoň nebyly pletichy. (na kterou stranu se dát?)
Zabíjeli muže a syny, ženy si kradli.
A neustále někam chodili. Ti museli mít fyzičku!

17.07.2019 5 z 5

Sólo druhých houslí Sólo druhých houslí Tea Olivová

Něco mi říká, že je to kniha ze života - a to i přesto, že svoji krizi středního věku mám ještě před sebou :-)
Plna nikoli nadějného očekávání na KSV velmi oceňuji symboly v knize: kamínky, zkratky (a vysvětlení MTM je rafinovaně zamaskované) a hlavně druhé housle. Kdo by to byl řekl, že druhé housle vlastně hrají sólo. Vždycky. A nikdy jinak.

04.07.2019 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Když jsem četla tuto knihu, tak jsem pravidelně chodila pozdě s výmluvou "četla jsem knížku a přejela zastávku". Někdy i víc jak jednu. Málem jsem nešla spát.
Ne, přečtu poměrně dost knížek za rok a tohle se mi nestává.

26.06.2019 5 z 5

Baroni z Větrova Baroni z Větrova Jiří Hanibal

Na této knize je vidět, jak těžké je napsat historický román, a že nelze spolupracovat s každým editorem - a tady na této snadno čitelné knize byla editorská práce prostě odfláknutá. Postavy často něco udělaly, aby se v následující kapitole vrátily k onomu činu a vykonaly jej jinak (nejhůř stravitelná je asi ne-emigrace a ne-konverze Tomášova).
Špatně se také překousává autorova představa k náboženství: i dnes věřící člověk má náboženství na jednom z prvních míst v žebříčku hodnot, tím spíše pak v období třicetileté války. V té době prostě neexistovalo, aby někdo nejezdil do kostela. V období třicetileté války byla společnost naprosto náboženská. Aby baron tvrdil, že je jeho soukromá věc, jaké náboženství vyznává - to je výdobytek postmoderní doby.
Současně některé reálie jsou padlé na hlavu, například fakt, že Hynek si četl "nějakou knížku", aby pak Tomáš zjistil, že je to Bible Kralická. Kolik jiných knih (kromě Bible a modlitebních) asi v té době doma měli?
A takových rušivých elementů je tahle celkem odpočinková kniha plná. Škoda.

16.06.2019 3 z 5

Ach, jak krásné! Dokonce tak, že jsem si začala hledat letenky na ostrovy a přemýšlela o založení literárního spolku (bramborový koláč mě nenapadlo péct).
Kniha hladila mou dušičku.
A stejně jako hlavní postava, i já se vdávám rychle, ale už nechci zbytečně čekat. Toužím zahájit novou kapitolu života co nejdřív.
Jsem zasnoubená teprve krátce, ale připadá mi, že jsem před tím nežila.

12.06.2019 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Ach ano, práce s lidmi takovéhle situace přináší.
A protože i já jsem člověk, tak jsem si sebe tolikrát představovala v pozici divného hlasatele nejen z knihkupectví!

(zákaznice si kupuje Saturnina)
PRODAVAČ: Už vyšel i druhý díl.
ZÁKAZNICE: Jé, to jsem chtěla, tohle není druhý díl? Promiňte!
(prodavač odchází se zákaznicí pro druhý díl Saturnina a podává ho zákaznici)
ZÁKAZNICE: On není zabalený?(ve folii je zabalený pouze první díl). Takhle to přece zničím!
Prodavač podává zákaznici alespoň pytlík.

07.06.2019 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Ach, ta je krásná!

05.06.2019 5 z 5

Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby Ina Píšová

Geniální nápad, provedení, zpracování. Prostě super.
(Sice jsem chvíli uvažovala, že dám jen čtyři hvězdičky za myšlenku, že takový normální člověk v běžném životě neuvažuje jako namotivovaný akční hrdina z amerických trháků, ale pochybuje, nevěří a chybuje, ale pak jsem se u poslední stránky dojetím rozplakala a usoudila jsem, že nebudu zbytečně přísná!)

26.04.2019 5 z 5

Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Duong Nguyen Jirásková

Odpočinková kniha, která se k ustupující mononukleóze náramně hodí. Nenáročná četba pro nenáročného čtenáře - který odpustí i jisté nelogičnosti ve stavbách vět.
Co se námětu týče, tak se nedomnívám, že by problémy autorky byly způsobeny tím, že je se jedná o Vietnamku v české džungli, vlastně bych řekla, že to, co prožila ona, v různé míře intenzity prožívá každá hodná holčička/žačka, která se musí srovnat s nesnesitelnou lehkostí bytí.

19.04.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Hodnotím ryze negativně, jako pokus o krásnou báseň do které autor pro zajímavost nasekal sem tam vtipné (až v celkovém vyznění pozérské) sousloví, jako třeba Ku lásce zval hrdlččin hlas nebo Zborcené harfy tón.
Na mém vydání byly nejkrásnější obrázky. Ty fakt stály za to. Ilustrace: Pavel Růt.

09.04.2019 2 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Aniž bych chtěla popřít kvalitu těch nejlepší básní ze sbírky, nemohla jsem se zbavit dojmu, že polovina básní by stačila. Že vlastně každá vesnice nepotřebuje mít svoji báseň o tom, jak je poněmčené či popolštěná a jak moravský/slezský našinec úpí v dolech...

01.04.2019 3 z 5

Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Zygmunt Bauman

Bingo!

26.03.2019 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

To se mi ani nechce věřit, ta série se zlepšuje :-)

Jinak nádherný cestopis - všechno tam je: popis cesty, obyvatel, jídla (sem tam i nějaký recept), kulturních zvyků...

14.03.2019 5 z 5

Český kalendář Český kalendář Michal Horáček

K Českému kalendáři jsem se dostala přes youtube - a bylo zajímavé zjišťovat, jak nejsem schopná se krotit a při čtení třeba Starých nebolících ranách nezpívat...v tramvaji...

11.03.2019 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Sonda do duše čtenářky

Kupodivu jsem věřila všemu, až do momentu, kdy se děj knihy začal odehrávat na pozadí velkých dějinných událostí. Jako kdyby právě ty se netýkaly lidí. Jako kdyby to byly jen kapitoly v učebnicích dějepisu.

08.03.2019 4 z 5

1/4 století nad Komenským 1/4 století nad Komenským Julie Nováková

Filologie hrou :-)

08.03.2019 4 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Velice pěkná detektivka pracující s motivy Agathy Christie. Avšak obávám se, že autorka, na rozdíl od ACh některé detaily záměrně zatajuje, aby docílila jejího tajemna. (a za dané situace se srovnání neubrání).
Nicméně nový Poirot je trošku čitelnější než ten starý :-)

21.02.2019 5 z 5