Zuzulet15 Zuzulet15 komentáře u knih

Vítr se zvedá Vítr se zvedá Timothée de Fombelle

Ano, v niecom je to detska kniha. Ale pre narocnejsieho detskeho citatela. A napisana tak, ze dospely ju oceni tiez. Autorovi sa podarilo predostriet temu otroctva a osobnej slobody sposobom, ktory zaradil pribeh medzi tie nakrajsie, ktore som kedy citala. A ilustracie jej davaju dalsi rozmer. Velmi dufam, ze moje deti si ju raz tiez precitaju a budem si moct s nimi o nej pokecat. Ma im co dat.

20.12.2022

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Vnútorný boj ženy medzi tým, čo by mala chcieť a čo v skutočnosti chce. Žiadna feel good romantika. Ale aj tak krásny príbeh zamilovanosti. Uveriteľný, nesentimentálny, elektrizujúci.

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

Svet sociálnych bublín vs krutá realita. Kniha rozdelená podľa tohto konceptu, prvá časť sa čítala o dosť ťažšie a vyžaduje istú mentálnu výdrž. Každopádne nezabudnuteľný formát. Určite si ju chcem prečítať znova.

Štyri hostiny Štyri hostiny Meir Šalev

Čítala som tesne po Stefánssonovej knihe Ryby nemajú nohy a v poetickosti mi prišli trochu podobní. Zo Shalevovej knihy bolo cítiť viac tepla a lásky ak si ale o rok spomeniem na obe knihy u Štyroch hostín si skôr vybavím príbeh, u Rýb zas celkový pocit, ktorý u mňa v tomto prípade víťazí.

Temná komora Temná komora Susan Faludi

Dobrá novinárska práca v dobrej knihe. Príbeh Žida, emigranta do USA, neskôr navrátilca do rodného Maďarska, ktorý sa po 70-ke nechal preoperovať na ženu. Celkom bohatý život na udalosti pre jedného človeka. Susan Faludi napísala kritickú biografiu svojho otca a nebála sa byť kritická aj k Maďarom ako národu. A vzhľadom na momentálnu politickú atmosféru u nich ma celkom prekvapilo, že knihu tam tiež vydali.

Obrys Obrys Rachel Cusk

Je to rozhovor medzi intelektuálmi na 170 stranách. Čo by nevadilo keby kniha bola o niečo dlhšia a príbeh by to trochu odľahčilo. Takto to na mňa občas pôsobilo strojene. Akoby do neho autorka chcela nasypať čo najviac metafor na čo najmenšom priestore. Ale aj tak sa mi to páčilo a prečítam si aj zvyšné dva diely. K Rachel Cusk som sa vlastne dostala len vďaka odporúčaniu Nicole Krauss v jednom rozhovore pre Guardian. A to je už určitou zárukou kvality.

20.12.2022 3 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

O hľadaní seba samého, o prázdnote materiálneho sveta. Človek ale asi musí byť v správnom spirituálnom nastavení, aby ho kniha zasiahla naplno. V inom časopriestore si viem predstaviť aj najvyššie hodnotenie.

11.01.2021 4 z 5

Láska Láska Toni Morrison

Krátka rodinná sága jednej černošskej rodiny vyrozprávaná toľkými postavami a pohľadmi, že nakoniec nie je možné určiť, kto je/bol v tomto prípade pozitívnym hrdinom alebo či tam vôbec nejaký je. Hranica medzi tým je v knihe asi tak tenká ako medzi láskou a nenávisťou.

02.12.2020 4 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Ako pomerne novopečenú matku ma kniha zasiahla tak, že mi z nej bolo chvíľami až zle. To svedčí o tom, že je napísaná dobre. Na čítanie som sa ale netešila, keďže koniec príbehu je zrejmý už hneď z prvých viet a mňa z toho mrazilo.

02.12.2020 2 z 5

Hranica Hranica György Dragomán

Kniha prešpikovaná bosoráctvom, prelínanie minulosti s prítomnosťou, 2. svetová vojna, komunizmus, súčasnosť podaná ešte dieťaťom - všetko tu krásne fungovalo a nič nevyrušovalo. O tejto knihe sa hovorí menej, akoby si zaslúžila. Akurát Marquéza mi to teda nepripomínalo, nato je to príliš východoeurópske.

15.11.2023 5 z 5

Japonský milenec Japonský milenec Isabel Allende

Dala by som o hviezdičku viac, nebyť poslednej tretiny, kde sa toho snažilo byť mnoho, na rozvinutie ale akosi neostal priestor. Stále však platí, že Isabel Allende vie a ostáva jednou z mojich obľúbených, hoc magickému realizmu sa tu nemusela až tak vyhnúť.

20.12.2022 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Zvláštna kniha. Napísaná tak jednoducho no na postave Charlieho od začiatku cítiť, že nepôjde o žiaden prvoplánový príbeh. Premýšľavý, druhým načúvajúci, knihy čítajúci chalan asi nie je prototyp bežného teenegera. I keď, občas som si hovorila, že tak z tohto som už vyrástla, potom to ale zakorunoval silný záver. Len mi je ľúto, že mi kniha ušla v mojich -nástich, zaujímal by ma môj vtedajší pohľad.
A odkazy autora na ďalšie knihy a hudbu boli príjemným bonusom.

Všetkým dňom koniec Všetkým dňom koniec Jenny Erpenbeck

Na knihe tak veľmi cítiť autorkinu inteligenciu a rozhľadenosť. O Jenny Erpenbeck sa v našich končinách hovorí zatiaľ málo, podľa toho čo o nej ale čítam inde, predpovedajú, že o nej ešte budeme počuť. A po prečítaní tejto jej knihy tomu úplne rozumiem. Škoda len, že toto je zatiaľ jej jediná, ktorá je preložená do sj/čj..

20.12.2022

Zbohom, smútok Zbohom, smútok Olivia de Lamberterie

Jedna z najlepších. Emocionálna rozbuška.

Satori v Trenčíne Satori v Trenčíne Lukáš Cabala

Nie som si istá, ako by toto prelínanie reality s predstavami fungovalo na dlhšom rozsahu, ale týmto cca 100 stranám murakamiovská atmosféra s autobiografickými prvkami pristala. A k tomu tie ilustrácie!

Nevyliečiteľný romantik Nevyliečiteľný romantik Frank Tallis

Chvíľami smutná, chvíľami smiešna, chvíľami nebezpečná patológia lásky. Chvíľami oddychové, chvíľami poučné. Celkovo výborné.

Marakéš. Šicke me naše! Marakéš. Šicke me naše! Václav Pankovčín

Magický realizmus po východoslovensku funguje! A aj vtipné to bolo. Napriek tomu, že nie som poviedkový typ, toto ma bavilo. Teda až na prostrednú časť. A myslím si, že kniha by mimo hraníc Slovenska nebola pochopená, je to dosť lokálna záležitosť.

Dievča v plameňoch Dievča v plameňoch Claire Messud

Dievčenský alebo psychologický román pre dospelých, ktorý by ma v skorých -nástich určite nebavil? Oboje. S kúskom pravdy, v ktorej sa nájde takmer každý z nás: "Mama ma presviedča, že sa to stane skôr či neskôr každému a z dôvodov, ktoré viac-menej dokážeme pomenovať; každý raz stratí najlepšieho priateľa. Nie v tom zmysle, že "sa presťahovala do Tusconu", ale v tom zmysle, že "sme sa odcudzili."

Tranzit Tranzit Rachel Cusk

Celý čas som mala pocit, že čítam myšlienky, konverzácie rozvedenej Rachel Cusk tak, ako sa skutočne stali. A ono je to fikcia. Autorka ma dokázala krásne spliesť a ja som jej to tentokrát zožrala aj s navijákom. Alebo som len bola lepšie na knihu naladená ako u jednotky..

Eklektik Bastard Eklektik Bastard Ivana Gibová

Graficky nápadité, v podstate aj originálne svieže, obsahovo to ale bohužiaľ okolo mňa len tak prešumelo.. A neprišlo mi to ani vtipné ani ako generačná výpoveď.. Bude to asi podobná love and hate záležitosť ako Normal People v slovenskom merítku. Poviedky by sa mi proste skôr hodili do časopisu na pokračovanie..

20.12.2022 2 z 5