Hranica

Hranica https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414192/bmid_hranica-eE7-414192.jpg 4 11 3

Pred nami stojí trinásťročné dievča, Emma. Stratila rodičov aj domov, ale v deckom domove, kde práve žije sa nečakane objaví jej stará mama, ktorú nikdy nevidela a vezme si ju k sebe. Miestom príbehu je fiktívne mestečko v Sedmohradsku v čase pádu totality a zúčtovania s jeho pozostatkami. Emma na hranici detstva a dospelosti začína vnímať svet okolo seba. Svet na hranici neslobody a slobody. Začína nový život, pozoruje, zoznamuje sa s minulosťou a traumami, stavia sa im tvárou v tvár, skúša a postupne sa rozhoduje, či má o veciach terajších a budúcich rozhodovať mágia starej mamy alebo jej osobná iniciatíva a odvaha. Román Hranica je skutočný veľký román, strhujúci, plný hľadania, napätia, nevyslovených tušení ale aj nedopovedaných príbehov.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Zelený Kocúr

Máglya , 2014

Zuzulet15
15.11.2023 5 z 5

Kniha prešpikovaná bosoráctvom, prelínanie minulosti s prítomnosťou, 2. svetová vojna, komunizmus, súčasnosť podaná ešte dieťaťom - všetko tu krásne fungovalo a nič nevyrušovalo. O tejto knihe sa hovorí menej, akoby si zaslúžila. Akurát Marquéza mi to teda nepripomínalo, nato je to príliš východoeurópske.

zuzulique
02.01.2023 5 z 5

Na začiatku príbehu sa spoznávame s trinásťročnou Emmou, ktorá stratila oboch rodičov. V detskom domove, kde žije, sa nečakane objaví stará mame, o ktorej existencii netušila. Vezme ju k sebe a počiatočné napätie medzi nimi sa postupne rozpúšťa a pred nami sa odhaľujú príbehy, hriechy a traumy minulosti, vyťahujú sa kostlivci zo skrine.

Miestom príbehu je fiktívne mesto v Sedmohradsku v čase pádu totality a zúčtovania s jeho pozostatkami. Emma na hranici detstva a dospelosti spoznáva svet okolo seba a začína vnímať aj iné hranice, slobody a neslobody. Hrdinka sa dostáva do situácií, ktoré sa odohrávajú na pomedzí všetkých rozmerov - prirodzeného, neprirodzeného, ba dokonca až nadprirodzeného. Text je silne poznačený prvkami magického realizmu a často je veľmi ťažké odlíšiť realitu od skutočnosti.

Kniha zaručene nesadne každému, no mne prišla neskutočne originálna. Román je napísaný neobvyklým štýlom, bez priamej reči, no napriek tomu veľmi čítavý.

čika
08.04.2022 5 z 5

Hranicu som čítala vzápätí po Dívce jménem Boy,tak sa mi hneď aj ponúkli porovnania... jednoznačne v prospech Dragomána. Mýty, rozprávky a magický realizmus zasadené do kulís ranného postsocializmu,to je kombinácia! Navyše, príbeh je rozprávaný optikou dospievajúceho dievčaťa so vsuvkami jej "čarodejníckej" babky. Lahôdka,neľahké, trpko poetické a miestami nedopovedané čítanie. Navyše, v skvostnom preklade.